İstanbul serbest piyasada dolar 1,2720 YTL, avro 2,0070 YTL'den haftaya başladı .Kapalıçarşı'da 1,2700 YTL'den alınan dolar 1,2720 YTL'den satılıyor. 2,0050 YTL'den alınan avronun satış fiyatı ise 2,0070 YTL olarak belirlendi.

Serbest piyasada önceki kapanışta doların satış fiyatı 1,2300 YTL, avronun satış fiyatı ise 1,9200 YTL olmuştu.Bu arada, dolar en son 18 Eylül 2007 tarihinde 1,2760 YTL seviyesini görmüştü.

BORSA 1.SEANSTA % 7.51 DÜŞTÜ


İMKB Bileşik Endeksi birinci seansta, Cuma günü ikinci seans kapanışına göre 3.199,84 puan azalarak 39.386,07 puandan kapandı. Hisse senetleri
ortalama yüzde 7,51 değer kaybetti.

*Borsa ABD'ye, kur yerliye bakar-ABDURRAHMAN YILDIRIM YAZISI İÇİN TIKLAYINIZ


İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Ulusal 100 Endeksi, Cuma günü 2. seans kapanışına göre 3.199,84 puan azalarak günün ilk yarısını 39.386,07 puandan tamamladı.

Birinci seansta, hisse senetlerinin ortalama değer kaybı yüzde 7,51 oldu.Cuma günü 42.585,91 puandan kapanan İMKB Ulusal 100 Endeksi, ilk seansa 2.997,67 puan azalarak 39.588,24 puandan başladı. İlk yarıyı 39.826,55 puandan geçen endeks, en düşük 39.189,33 puana gerilerken, en yüksek 40.353,80 puanı gördü.

Seans sonunda mali endeks 4.546,72 puan azalarak 54.628,85 puana, sanayi endeksi 2.262,29 puan azalarak 32.722,30 puana, hizmetler endeksi 2.259,62 puan azalarak 29.097,77 puana geriledi.

Böylece önceki kapanışa göre mali grup hisseler ortalama yüzde 7,68 oranında, sanayi grubu hisseler ortalama yüzde 6,47 oranında, hizmetler
grubu hisseler ortalama yüzde 7,21 oranında değer kaybetti.Birinci seansta işlem gören toplam 318 hisse senedinden 3'ü değer kazandı, 313'ü değer kaybetti, 2 hissenin fiyatında ise değişiklik olmadı.Birinci seansta 783 milyon 341 bin 359 YTL'lik işlem hacmi oluştu.En çok işlem gören hisse senetleri İş Bankası (C), Garanti Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Turkcell ile Akbank oldu.

TAHVİL-BONO


İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Tahvil ve Bono Piyasası Kesin Alım Satım Pazarında, 7 Ekim 2009 vadeli, bugün valörlü tahvilin saat 11.45 itibariyle basit getirisi yüzde 19,22, bileşik getirisi yüzde 18,31 seviyesinde bulunuyor.

REPO

İMKB Tahvil ve Bono Piyasası Repo-Ters Repo Pazarında günlük işlemler en düşük yüzde 15,25, en yüksek yüzde 15,30 ve ortalama yüzde 15,27'den gerçekleşiyor.



AVRUPA VE ASYA BORSALARINDA DÜŞÜŞ

Avrupa borsaları düşüşle açılırken, Asya borsalarında sert kayıplar oldu.
Japonya ve Hong Kong başta olmak üzere Asya borsalarında da yüzde 3-4'lük önemli düşüşler yaşanıyor.

Tokyo Borsası, günü düşüşle tamamladı.Borsanın temel göstergesi Nikkei Endeksi, Cuma gününe göre, yüzde 3,71 (454,09 puan) azalarak 11.787,51 puan oldu. Böylece, 2005 Ağustos ayından bu yana kaydedilen en düşük seviyeden kapanmış oldu.Borsanın kaybı gün içinde yüzde 4,5'lara kadar çıktı.Öte yandan, döviz piyasasında ABD Doları, bir ara 95,72 yene kadar düştükten sonra, şu sıralar 96,84 yenden satılıyor.

PETROL FİYATLARI 111 DOLARIN ÜZERİNDE SEYREDİYOR


Uluslararası piyasalarda petrol fiyatları, 111 doların üzerinde seyrediyor. ABD tipi hafif ham petrolün Nisan teslimi fiyatı, bir ara 111,80 dolara çıkıp rekor kırdıktan sonra, şu an varili 111,37 dolardan satılıyor.Mayıs teslimi Brent ham petrolün fiyatı ise 1,30 dolar artarak varili 107,50 dolardan işlem görüyor.Petrol fiyatlarının artmasında, Amerikan Merkez Bankası'nın iskonto faiz oranlarını düşürmesinin yanı sıra doların rekor düşük seviyelerde seyretmesi etkili oldu.

NELER BEKLENİYOR?

Yargıtay Başsavcısı'nın AKP'nin kapatılması için Anayasa Mahkemesi'ne dava açması piyasalara bomba gibi düştü. Bu hafta borsada sert düşüşler, bono ve dövizde sert yükselişler bekleniyor.

Uzmanlar, Yargıtay Başsavcısı'nın bu kararının tam bir belirsizlik yaratacağı görüşünde. Bugüne kadar kadar yurtiçi siyasi gelişmeleri fiyatlamayan piyasaların farklı tepki göstereceği tahmin ediliyor.

Para dergisine konuşan Turkish Yatırım Finansal Strateji Müdürü Gökhan Uskuay, "Piyasalarda belirsizlik olur ve olumsuz etkilenme yaşanır. Satışların nerelerde duracağını ise AKP yöneticilerinin açıklamaları ve sürecin nasıl gelişeceği belirler" diyor.

İŞ DÜNYASI KAYGILI

İş adamları, borsanın haftaya düşüşle başlaması ve dövizde yaşanan yükseliş nedeniyle kaygılı.Doğu Akdeniz Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (DASİFED) Başkanı Süleyman Onatça, piyasalardaki hareketliliğin sadece yurt içindeki gelişmelerden kaynaklanmadığını,
küresel bir sıkıntı yaşandığı söyledi.

Türkiye'nin dünyada yaşanan krizlerden diğer ülkelere göre daha fazla etkilendiğini anlatan Onatça, ''Piyasa doğal hareketliliğini yaşıyor,
doğal bir tepki. Bunda iktidar partisine açılan davada etkili ancak tek neden değil. Ekonominin düzelmesi için ekonomi kurmayları ve siyasilerin gerekli hassasiyeti göstermesi lazım
'' dedi.

Onatça, yaşanan dalgalanmaların önümüzdeki günlerde bazı ürünlere zam olarak yansıyabileceğini de kaydetti.Çukurova Genç İşadamları Derneği (ÇUGİAD) Başkanı Ayhan Şenbayrak da, Türkiye'de gündemin ''ekonomi'' olması gerektiğini söyledi.

Dünyada yaşanan gelişmeler nedeniyle bu yılın iyi bir yıl olmayacağını öne süren Şenbayrak, ''Türkiye ekonomi dışında çok şeyle uğraşıyor.
Dünya olumlu bir süreçten geçmiyor. Ekonomiye odaklanıp atılması gereken adımlar bir an önce atılmalı'
' diye konuştu.Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Adana Şube Başkanı Bilal Nadir Gök ise yatırımcının her zaman güvenli ülkeleri tercih edeceğini, ancak AK Parti hakkında açılan kapatma davasının Türkiye'nin güvenliğini zedelediğini ileri sürdü. Gök, ülkede yaşanan bir krizin kimsenin faydasına olmayacağını ifade ederek, ''Ülkenin ekonomik göstergeleri yerinde, iş adamları ve siyasiler itidal içinde davranmalı'' dedi.


FAİZ TOPLANTILARI

Amerikan Merkez Bankası'nın (FED) yarın, Türkiye Merkez Bankası'nın Çarşamba günü yapacağı faiz toplantılarından çıkacak kararlar, piyasaların yönü bakımından etkili olacak. FED toplantısında 75 baz puanlık faiz indirimi beklentisi ağırlıkta.

Türkiye Merkez Bankası'nın toplantısından ise 25 baz puan indirim bekleyenlerle faiz oranının değişmeyeceği beklentisinde olanlar eşit ağırlık oluşturuyor.

Bu arada DİBS piyasasında bileşik faiz yüzde 18'e yaklaşırken, Hazine, bu hafta içinde iki değişim ihalesi gerçekleştirecek.


BERNANKE: OLAĞANÜSTÜ ÖNLEMLER ALDIK


Öte yandan ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke dün yaptığı açıklamayla, kredi krizinin piyasaları vurduğu bir dönemde daha fazla finans şirketinin likit fonlara ulaşmasını sağlamak için yeni olağanüstü önlemler aldıklarını açıkladı.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke, gazetecilerle telekonferans yoluyla yaptığı açıklamada, "ABD Merkez Bankası, büyüme için önemli olan piyasaların likit kalması ve iyi bir şekilde işlemesine destek olmak için (ABD) Hazine Bakanlığı ile danışma halinde çalışmaktadır. Bunu sağlamak için bugün iki adım attık" dedi.

Hafta sonunda Fed, finansal sistemi desteklemek için 1929 yılında başlayan Büyük Buhran'dan bu yana ilk defa menkul kıymetler şirketlerine borçlanma imkanı sunmaya karar verdi ve iskonto faiz oranlarını yüzde 3.5'ten yüzde 3.25'e indirdi. Bernanke, "Bu adımlar finans kurumlarının fonlara erişimi yönünde daha büyük bir güvence sağlayacak" dedi.

Önde gelen Fed yetkilileri, hafta sonunda atılan olağan dışı adımın, finans piyasalarında yaşanan zor günlerin sonucunda yapıldığını belirtti.

Bir Fed yetkilisi, yatırım bankası Bear Stearns'teki sorunların finans sistemi için de büyük zorluklar içerdiğini belirtti.