Eskişehir İl Genel Meclisi'nde DSP'li ve AKP'li üyeler karşı karşıya

Menzil tarikatının köyüne yol tartışması


Eyüp KELEBEK Eskişehir DHA


Adıyaman, Siirt ve Bitlis gibi illerde varlığını sürdüren Menzil tarikatının Eskişehir'in Sivrihisar İlçesi yakınlarına Bilvanis adıyla köy kurmak için çalışmalarını sürdürdüğü ileri sürüldü.
Köyün Menzil tarikatının şeyhi olarak bilinen Muhammed Raşit Erol'un oğlu Fevzeddin Erol tarafından kurulmak istendiği belirtilirken Eskişehir İl Genel Meclisi'nde çiftliğin Aşağıkepen köyüne bağlı bir mahalle olduğu açıklandı. Yol kenarına Bilvanis tabelalarının konulması dikkat çekti.


'Kaç para harcandı?'

Eskişehir İl Genel Meclisi önceki günkü toplantısında, Sivrihisar ilçesi yakınlarında bir tarikat üyelerinin oluşturduğu köye Özel İdare tarafından yol yapıldığı iddiası AKP'li ve DSP'li üyeler arasında tartışmaya neden oldu. DSP'li Mehmet İlhan, "Köy yolları dururken tarikat şeyhinin çiftliğine kaç para harcandı?" diye sorarken, AKP'li Harun Çetintürk, "Bu ülkede tarikata mensup kişiler yaşayamaz mı?" dedi. İlhan, "Burası için yapılan yol, binalarda bitiyor. Özel yol olduğu her halinden belli oluyor" dedi.
"İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Cafer Odabaşı, "Köydes Projesi kapsamında Ankara'dan gelen para ile 6 kilometrelik yola 30 bin YTL harcanmıştır" dedi.