'Gizli af' gibi düzenlemeye Yargıtay tepkisi

Yargıtay 1. Başkan Vekili, Temel Ceza Uyum Yasası'nda yer alan "2 yılın altında cezaların ertelenmesini sağlayan düzenleme"nin Yargıtay'a 700 bin yeni dosya yükü getireceğine dikkat çekti


GÖKÇER TAHİNCİOĞLU Ankara


TBMM'de geçen hafta kabul edilerek, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayına sunulan Temel Cezalara Uyum Yasası'nda yer alan bir düzenleme Yargıtay'ın tepkisine yol açtı. Düzenlemeyle, 2 yıl ve daha düşük hapis cezasını gerektiren suçlardan yargılananlara ceza almama yolunun açıldığı ortaya çıktı.
Yargıtay 1. Başkan Vekili Osman Şirin, düzenlemenin 600-700 bin yeni dosyanın Yargıtay'a gelmesine neden olacağını söyledi.
Alınan bilgiye göre, Gül'ün onayına sunulan yasanın 562. maddesi ile CMK'nın 231. maddesi değiştirildi. Yeni düzenlemeyle yargıçlara, iki yıl ve daha düşük hapis cezası için "hükmün açıklanmasını geri bırakma" hakkı tanındı. Buna göre, yargıçlar bu hakkını kullanırsa, açıklanan karar, sanık aleyhinde bir hukuki sonuç doğurmayacak.
Maddenin mevcut haline göre ise yargıçlar sadece 1 yıl ve daha düşük ceza gerektiren suçlar yönünden bu uygulamayı yapabiliyor. Yargıçların bu kararı verebilmesi için ayrıca suçun, şikâyete bağlı suçlardan olması gerekiyor.


Kapkaç da bu kapsamda

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün düzenlemeye onay vermesi halinde, birçok suç bu kapsama girecek. Çok sayıda bürokratın yargılandığı "görevi kötüye kullanma" suçu da dahil 2 yılın altında ceza öngörülen suçlarda sanıkların davadan ceza almadan kurtulması söz konusu olacak.
Kapkaç, dolandırıcılık, uyuşturucu ticareti, göçmen kaçakçılığı gibi suçlar da 18 yaşından küçük çocukların işlemesi halinde bu kapsamda olacak.
Sanıkların sabıkasının olmaması ve mağdurun ya da kamunun uğradığı zararı tazmin etmesi davadan ceza almadan kurtulması için yeterli olacak. Sanıklar hakkındaki karar, 5 yıl içinde yeni bir suç işlemezlerse tamamen ortadan kalkacak.