İşte Küpeli'de ölen kadın teröristler

Gülay ÖZEK DHA

ŞIRNAK'ın Küpeli Dağı'nda 1.5 ay önce 1 Üsteğmen ile 3 eri şehit eden PKK'lı teröristlere yönelik operasyonlarda, 2 gün içerisinde 11'i ölü ele geçirilen, 2'si de yakalanan toplam 13 teröristten 8'inin kimlikleri ve örgütteki eylemleri tek tek saptandı. Operasyona ölü ele geçen tereröstler arasında bulunan 4 kadından ‘Zozan’ kod adlı Suriye uyruklu teröristin tim sorumlusu, ‘Zana’ kod adlı İran uyruklu teröristin örgütün mayıncısı olduğu ortaya çıktı.
Mehmetçik, 25 ve 26 Aralık günleri, Şırnak yakınlarındaki Küpeli Dağı'ndaki terör yuvalarına karşı, helikopterlerin havadanzdestek verdiği büyük bir operasyon başlattı. 13 Kasım günü aynı bölgede operasyon yapan güvenlikg üçleriyle çatışmaya girerek 1 üsteğmen ile 3 eri şehit eden terörist grubun peşine düşerek sıcak temas sağlayan Mehmetçik, iki gün içinde 13 teröristi etkisiz hale getirdi.
Genelkurmay Başkanlığı, 25 Aralık 2007 tarihinde internet sitesinden yaptığı açıklamada, Şırnak'ın Küpeli Dağı bölgesinde devam eden operasyonlar kapsamında 2'si kadın 5 teröristin etkisiz ölü ele geçtiğini açıkladı. Genelkurmay'ın 26 Aralık tarihinde internet sitesinde yaptığı açıklamada ise aynı bölgede 6 teröristin ölü ele geçirildiğini, 2 teröristin de yakalandığını duyruldu.

SURİYELİ VE İRANLI KADINLAR VAR

Mehmetçiğin iki gün süren operasyonda etkisiz hale getirdiği 13 PKK'lının kimliklerinin saptanması ve katıldıkları eylemlerin belirlenmesi için yapılan çalışmalarda önemli bilgilere ulaşıldı.
Kimlikleri saptanan 8 teröristten ‘Zozan’ kod adlı Suriye uyruklu kadın teröristin tim sorumlusu, ‘Zana’ kod adlı İran uyruklu kadın teröristin örgütün mayıncısı olduğu belirlendi. Kadın teröristlerden yine Suriye uyruklu ‘Zilan’ kod adlı terörist ile ‘Deniz’ kod adlı diğer kadın teröristin PKK timinin muhaberecisi oldukları anlaşıldı.
Öle ele geçen ‘Haydar’ ve ‘Tanya’ kod adlı teröristlerin ise örgütün sözde özel kuvvetlerinde görev aldıkları belirlendi.
Güvenlik güçleri tarafından bu operasyonda yakalanan ‘Serdar’ kod adlı Serhat Yüksek ile ‘Rızgar’ kod adlı Behrus Şücayi ise halen sorgulanırken, ölü ele geçen diğer 5 teröristin de kimliklerinin saptanması çalışmaları devam ediyor.