Yurtta çarpık ilişki skandalı

Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'ne bağlı Erkek Yetiştirme Yurdu'nda kalan ve yaşları 12- 14 arasında değişen 6 erkek çocuk arasında 6 aydır çarpık cinsel ilişki yaşandığı iddia edildi.
Olayın ortaya çıkmasıyla Valilik soruşturma başlattı, Ankara'dan müfettiş istendi. Vali Refik Arslan Öztürk, “İdari soruşturma başlattık gereken yapılacak'' dedi.
Yaklaşık 50 çocuğun barındığı yetiştirme yurdunda, iddiaya göre ilk fiili livata olayı 6 ay önce meydana geldi; 14 yaşındaki O.K. arkadaşları F.E. (13) ve İ.T.'yle (14) fiili livata yoluyla ilişkiye girdi. Erkek çocukların bu ilişkilerinin yurt yönetimince duyulmasının ardından olaya neden olan O.K. başka bir ildeki sosyal hizmetlere bağlı erkek yetiştirme yurduna gönderildi.
Yurt yönetimi çocukların yatakhanelerinin kapılarındaki kilitleri kaldırdı. Kapılarına, dışarıdan içeriyi görebilmek için pencereler açtı, nöbetleri sıklaştırdı. Ancak bir ay önce de ilk olaya karıştıkları iddia edilen F.E. ve İ.T. ile birlikte H.A. (12), A.A. (14) ve M.A'nın (13) da karıştığı yeni ilişkiler meydana geldi. Yurt yönetimi son olayın yurt yakınındaki ilköğretim okulunun bahçesinde meydana geldiğini belirledi.
Fiili livata olayının duyulmasının ardından Manisa Valiliği soruşturma başlattı. Vali Refik Arslan Öztürk, DHA muhabirine yaptığı açıklamada olayın üzücü olduğunu ve duyar duymaz idari soruşturma başlattığını söyledi. Öztürk, “Ankara'dan müfettiş istedik. Geldikten sonra konunun detayları soruşturulacak. Gereken yapılacak'' dedi.
Manisa Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurulu İl Müdürü Nail Gelgeç de olayın soruşturulması için müfettişin beklendiğini belirterek yaşanan ilk olaydan sonra her türlü önlemi aldıklarını belirterek şunları söyledi:
“İlk olay yaklaşık 6 ay önce yaşandı. Olaya neden olan bir çocuk başka bir yurda nakledildi. Diğer çocuklar da kazanılması için rehabilitasyona alındı. Benzer olayların yaşanmaması için yatakhanelerin kapılarına pencere açtırdık, kapıların arkalarındaki kilitleri kaldırdık ve her türlü önlemi aldık. Son olay yurdun dışında gerçekleşmiş. Bizim sonradan haberimiz oldu. Çocuklar şu an psikolog desteği altında ve kazanılmaya çalışılıyor.'' Olaylara karışan 6 çocuk hakkında Manisa Aile Mahkemesi'nde de dava açıldığı öğrenildi.