+ Yeni Konu aç
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 23 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Vatandaşlık numarasıyla yüzlerce bilgi

Bakteri Haber Merkezi Katagorisinde ve Yurt İçi Haberler Forumunda Bulunan Vatandaşlık numarasıyla yüzlerce bilgi Konusunu Görüntülemektesiniz.->Vatandaşlık numarasıyla yüzlerce bilgi A.A Bir kişinin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını kullanarak, lise diploma notundan ne kadar maaş aldığına, su ...

 1. #1
  Şirine Seabell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  37.019

  Standart Vatandaşlık numarasıyla yüzlerce bilgi

  .
  s11
  Vatandaşlık numarasıyla yüzlerce bilgi


  A.A

  Bir kişinin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını kullanarak, lise diploma notundan ne kadar maaş aldığına, su ve telefon borcundan ÖSS'de aldığı puana kadar pek çok bilgiye ulaşılabiliyor.

  “E-devlet” uygulaması sayesinde pek çok bilgiye ulaşılması mümkün hale geldi. Vatandaşların ya da iş dünyasının devlet kurumlarıyla olan ilişki ve işlemlerinin elektronik ortamda gerçekleştirilmesi olarak tanımlanan e-devlet uygulaması, internetin yaşamımızda daha etkin rol üstlenmesiyle kamu hizmetlerini, vatandaşın daha kolay ulaşabileceği bir konuma getirdi.

  Devleti vatandaşına yakınlaştırmada önemli bir fırsat sunan internet, aynı zamanda kişisel ve özel bilgilere de ulaşılabilmesine olanak sağlıyor.

  Bir kişinin internet ortamında sadece TC kimlik numarasını kullanarak o kişiyle ilgili yüzlerce bilgiye ulaşılabiliyor.

  Örneğin bir kurumun internet sitesinin ilgili kısmına yazılacak TC Kimlik numarası ile o kişinin adı, soyadı, doğum tarihi gibi bilgilere erişilebiliyor. Doğum tarihi ve ad soyad bilgilerini bir başka kurumun internet sitesinde kullanarak bu kez o kişinin ikametgah adresi elde ediliyor. Adres bilgileriyle bir başka kurumun internet sitesinden nüfus cüzdanı bilgilerine, vergi numarasına, SSK veya Bağ-Kur numarası gibi bilgilere ulaşılabiliyor.

  ZİNCİRLEME SİSTEM

  Bunun gibi “zincirleme şeklinde” elde edilen her yeni bilgi ile bir başka kurumun internet sitesinden öteki kişisel bilgilere ulaşılabiliyor.

  Elde edilen bu bilgilerle de söz konusu kişinin telefon numarasından, aldığı maaşın miktarına, maaşına ne oranda zam yapıldığına, kaç yıldır çalıştığına, Bağ-Kur maaşını hangi bankanın şubesinden çektiğine, diploma notunun kaç olduğuna, su, elektrik ve telefon faturalarına ve ÖSS'den aldığı puana kadar pek çok bilgiye ulaşmak mümkün hale geliyor.

  KEY ÖDEMESİ ALMIŞ MI?

  Örneğin Sosyal Güvenlik Kurumu'nun “www.sgk.gov.tr” adresinden, kişinin sosyal güvencesinin olup olmadığı, adı, soyadı, doğum tarihi, kızlık soyadı, işe giriş tarihi, aldığı maaş ve zam oranları, kaç yıldır sigortalı olarak çalıştığı, ilgili aylar içinde kaç gün işe gittiği, ne kadar devamsızlık yaptığı, kaç değişik iş yerinde çalıştığı, prim ödeme gün sayısı, SSK sicil numarası gibi bilgilere kolayca ulaşmak mümkün.

  Buradan alınan bilgiler ışığında, SSK sicil numarası ya da TC kimlik numarası ile Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş'ye ait “www.keyodemeleri.com” adresine girilerek kişinin ne kadar Konut Edindirme Yardımı aldığı da bulunabiliyor.

  Aynı şekilde, TC kimlik numarası kullanılarak Sosyal Sigortalar Kurumunun internet sitesinden anne ve baba adı ile gün ay yıl olarak doğum tarihi bilgileri elde edilebiliyor.

  Kişinin anne ve baba adı bilgileri ile Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün internet sitesindeki kimlik numarası sorgulama sayfasından nüfus cüzdanında yer alan aile sıra no, cilt no, birey sıra no, mahalle ve köy bilgilerine de erişilebiliyor.

  MESLEĞE NE ZAMAN BAŞLADI?

  TC kimlik numarası ile kişinin Bağ-Kur Genel Müdürlüğünün web sayfasından Bağ-Kur'lu olup olmadığını da öğrenmek mümkün.

  Bağ-Kur'lu ise mesleğe kabul tarihi, emekli olup olmadığı, Bağ-Kur'a olan borcu, kaç gün hizmet verdiği, Bağ-Kur aylığını hangi bankanın hangi şubesinden aldığı, en son maaşını hangi tarihte aldığı, mesleğini hangi ilde icra ettiği, vergi numarası, Bağ-Kur sağlık hizmetinden yararlanıp yararlanmadığı, sağlık priminin kesilip kesilmediği de ortaya çıkıyor.

  Elde edilen bilgilerle Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesinden söz konusu kişinin evinin bulunduğu cadde, sokak, kapı numarası gibi açık adresine ulaşılabiliyor. Buradaki adres bilgileri kullanılarak ise Türk Telekom'un internet sitesinden kişinin telefon numarası varsa mail adresi, fatura borcu ve faturanın son ödeme tarihi öğrenilebiliyor.

  BAŞARILI BİR ÖĞRENCİ Mİ?

  İnternetten edinilen bilgilerle, kişinin okul hayatında başarılı olup olmadığı da ortaya çıkıyor. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezinin internet sitesinde TC kimlik numarası girilerek kişinin lise diploma notu, ÖSS'den aldığı puanı, LES ve KPSS öğrenim süresince burs alıp almadığı, mezun olduğu okulu ve bölümü öğrenilebiliyor.

  Bazı şehirlerin su ve kanalizasyon idarelerinin internet sitelerinde ise ilgili kısıma sadece ad ve soyad yazarak su borcu olup olmadığına, kullanılan su miktarına erişilebiliyor.

  “BİLGİLERE BU KADAR KOLAY ULAŞILABİLMESİ ÇOK SAKINCALI”

  Yazılım Geliştirme Uzmanı Yusuf Çakır yaptığı açıklamada, e-devlet uygulamasını desteklediğini ancak, kişisel ve özel bilgilere bu kadar kolay ulaşılabilmesinin çok sakıncalı olduğunu söyledi.

  Vatandaşların kişisel bilgilerinin parça parça değişik kurumların internet sitelerinde bulunduğunu anlatan Çakır, bir bilgiye ulaşmaya çalışan kişi, x kurumundan bulamasa da y kurumundan o bilgiyi buluyor. Yani kişinin elimizde sadece birkaç bilgisi varken adı soyadı, yaşı gibi, o bilgilerden yola çıkıp kişinin yüzlerce bilgisine ulaşılıyor” diye konuştu.

  Kişisel bilgilerin kötü niyetli insanlar tarafından farklı amaçlarla kullanılabileceğine işaret eden Çakır, şunları söyledi:

  “İnternetten elde edilen bu bilgilerle sahte nüfus cüzdanı yapılabilir. Bir bankaya telefon açıp 'kredi kartımı kaybettim adresime yeni gönderin' dediğim zaman bana sorulacak sorular belli. Adı, soyadı, annenizin kızlık soyadı, adresi vs. Bu bilgilerin hepsine ulaşabiliyorsunuz. Kötü niyetli olan bir kişi, vatandaşlık numarasını öğrendiği kişilerin tüm özel bilgilerine ulaşabilir ve illegal işlerde kullanabilir. Bu bilgilerle kredi kartı sahteceliği de dahil birçok yasa dışı iş yapılabilir.”
  Çakır, bütün bu riskleri ortadan kaldırmak için elektronik imza uygulamasına geçilmesi gerektiğini ve kişisel bilgilerin tek bir noktada toplanması gerektiğini belirtti.

 2. #2
  Bakteri

  Üyelik tarihi
  Mart.2009
  Mesajlar
  1

  Standart

  .
  lise diploma notumu nasıl öğrenebilirim?Acill

 3. #3
  nlf
  nlf isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Bakteri

  Üyelik tarihi
  Nisan.2009
  Mesajlar
  2

  Standart

  .
  peki hangi siteden tc kimlik no ile ikametgah öğrenebilirim?

 4. #4
  Şirine Seabell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  37.019

  Standart

  .
  http://www.bakterim.com/off-topic/14...tml#post387724 linki tıklayın sizin icin arastırdım
  Konu Seabell tarafından (24.Nisan.2009 Saat 01:09 ) değiştirilmiştir.


 5. #5
  nlf
  nlf isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Bakteri

  Üyelik tarihi
  Nisan.2009
  Mesajlar
  2

  Standart

  .
  çok teşekkür ederim arkadaşım

 6. #6
  Şirine Seabell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  37.019

  Standart

  .
  rica ederim..

 7. #7
  Bakteri

  Üyelik tarihi
  Nisan.2009
  Mesajlar
  1

  Standart

  .
  tc numarasından kmlik bilgilerine ulaşmak istyorum bunu nerden yapabilirim?

 8. #8
  Bakteri

  Üyelik tarihi
  Mayıs.2009
  Mesajlar
  1

  Standart

  .
  ama olmamış. Anne baba adını öğrenmek istiyorum olmuyo. ev telefonunu bulmak istiyorum. babasının adına kayıtlı. o da yok

 9. #9
  Bakteri

  Üyelik tarihi
  Mayıs.2009
  Mesajlar
  1

  Standart

  .
  Ya ben tc den anne baba adını bulamıyorum amaaa(

 10. #10
  Bakteri sensiz olmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Şubat.2009
  Nereden
  aşkın kurak çöllerinden:(
  Mesajlar
  633

  Standart

  .
  bilgi için teşekkürler
  Bizim ulaştığımız yerlere onların hayalleri bile ulaşamaz...
  Fatih Sultan Mehmet

  Ben Türk'üm.. Türk ESİR OLMAZ!
  Ben Türk'üm.. Türk DEVLETSİZ OLMAZ!
  Ben Türk'üm.. Türk BAYRAKSIZ OLMAZ!
  Ben Türk'üm.. Türk EZANSIZ OLMAZ!
  Ben Türk'üm.. Türk HÜRRİYETSİZ OLMAZ!
  Seni düşündüğümde
  içimden bir küheylan kalkıyor aşkın ovasına gidiyor...


+ Yeni Konu aç

Benzer Konular

 1. Nazım Hikmet için Vatandaşlık talimatı Başbakan’dan geldi
  Konu Sahibi Seabell Forum Yurt İçi Haberler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 06.Ocak.2009, 18:07
 2. Ölü numarasıyla 4 terörist öldürdü
  Konu Sahibi Mustafa Forum Yurt İçi Haberler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 07.Ekim.2008, 10:24
 3. Yüzlerce Portable Program..
  Konu Sahibi 'Ame†uR' Forum Program Download
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 19.Aralık.2007, 00:04
 4. Vatandaşlık İşlemleri
  Konu Sahibi StoryLine Forum Hukuk
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 11.Kasım.2007, 02:03
 5. Lincoln'e vatandaşlık teklifi
  Konu Sahibi кмℓzкη Forum Galatasaray
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 18.Ekim.2007, 03:53

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •