Aranan zanlı, polis müdürüne taziyede yakalandı

Turaç TOP/İZMİR, (DHA)

İZMİR'de, ‘Margi Grubu’ olarak bilinen çıkar amaçlı suç örgütüne yönelik gerçekleştirilen ‘Üçgen’ adlı operasyonun firari sanığı olarak aranan Faysal Babayiğit, Asayiş Şube Müdür Yardımcısı Yener Ülgütol'un, kalp yetmezliği sonucu ölen lise öğrencisi oğlu Sencer Ülgütol'un cenaze törenine katıldı. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nün uzman dedektifleri, törende meslektaşlarının acısını yaşarken, genç Sencer'in toprağa verilmesi sırasında mezarlıkta bulunan Babayiğit'i tanıyıp gözaltına aldı. Adliyeye sevk edilen Babayiğit savcılıkça serbest bırakıldı.
İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 2 yıl önce, organize suç örgütü kurarak faaliyet gösterdiği bilgisini aldıkları bir çeteye karşı çalışma başlattı. Takibin ardından, ‘Margi Grubu’ adıyla bilinen zanlılara karşı başlatılan ‘Üçgen’ adlı operasyon kapsamında, İzmir, Antalya illeriyle, Kuşadası, Çeşme, Bayındır ve Torbalı ilçelerinde daha önce belirlenen ev ve işyerlerine eş zamanlı baskın yapıldı. 3'ü kadın 19 kişinin yakalandığı operasyonda çetenin lideri olduğu iddia edilen ve hakkında 24 yıl kesinlemiş hapis cezası bulunan Tayfur Arşan da Antalya'da gözaltına alınarak İzmir'e getirildi. Zanlıların ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda 5 tabanca, 7 şarjör, değişik çapta 215 tabanca mermisi, 1 pompalı tüfek, 1 av tüfeği, 97 av fişeği, 3 kesici alet ve çok sayıda sahte kimlikle senet ele geçirildi. Çete elemanlarının sorgularında yasadışı faaliyetleri ortaya çıkartıldı. Çetenin, Şirinyer Semti 133 Sokak'taki Velioğlu Unlu Mamülleri önünde YATEKS Mobilya Mağazası sahibi 30 yaşındaki Ünal Tataş ve çalışanı 55 yaşındaki Musa Korkmaz'ın öldürülmesi olayına karıştığı belirlendi. Cinayetin ardından 17 yaşındaki T.Y., avukatıyla birlikte polise teslim olarak, ikiliyi kendilerine küfür ettiği için öldürdüğünü söylemişti.
Çok sayıda yaralama, gasp, adam kaçırma, zorla senet imzalatma gibi suçlara da karıştıkları belirlenen çete üyelerinin ayrıca, Mehmet Ali Tutucu, Sedat Tutucu ve Temel Uludağ'ın öldürülmesi olaylarını da gerçekleştirdikleri belirlendi. Sorgularında suçlamaları kabul etmeyen 3'ü kadın 19 zanlı, ‘silahlı örgüt kurmak, adam öldürme, adam yaralama, çok sayıda ev, oto, işyeri kurşunlama, korkutma amaçlı tabancayla ateş etme, haraç alma, tehdit, silah tehdidiyle senet imzalatma, insan ticareti, gasp, adam kaçırma, tecavüz, 6136 Sayılı Kanun'a muhalefet, hırsızlık’ suçlarından Adliye'ye sevk edildi. Zanlılardan, aralarında elebaşı Tayfur Arşan'ın da bulunduğu 6 kişi tutuklandı. Genişletilerek sürdürülen operasyon kapsamında, çetenin diğer liderlerinden Müslüm Ağaç ve adamı Ömür Karabulut da Aydın'ın Kuşadası İlçesi'nde yakalandı. Adliye'ye sevk edilen bu iki zanlı da tutuklandı. Toplam 8 kişinin tutuklandığı operasyon kapsamında, çıkar amaçlı suç örgütünün üyesi olduğu öne sürülen 40 yaşındaki Faysal Babayiğit, hakkında yakalama emri çıkartıldı.
CENAZE TÖRENİNE GELDİ
İzmir Emniyeti Asayiş Şube Müdür Yardımcısı Yener Ülgütol'un, 14 yaşındaki oğlu Sencer Ülgütol, 10 Nisan Polis Günü'nde gününde, kalp yetmezliği nedeniyle okulunda fenalaştı, kaldırıldığı hastanede öldü. Ölümüyle başta ailesini olmak üzere tüm sevenlerini yasa boğan genç Sencer için, geçen cuma günü Buca İlçesi'ndeki Muradiye Camisi'nde tören düzenlendi. Törene, Ülgütol'un çok sayıda meslektaşı ile polis tarafından aranan Faysal Babayiğit de katıldı. Talihsiz gencin Buca Eski Mezarlığı'nda toprağa verilmesi sırasında, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nün uzman dedektifleri Faysal Babayiğit'i tanıdı. Yakalanıp, gözalıtna alınan Faysal Babayiğit'in üzerinden kardeşi Mahmut Babayiğit adına düzenlenmiş, cezaevi tahliye tutanağı çıktı. Faysal Babayiğit'in şüpheli konuşmaları üzerine parmak izine incelendi. Parmak izindeki karşılaştırma sonucu, üzerinden Mahmut Babayiğit adına tutanak çıkan ve kimlik bulunmayan zanlının Faysal Babayiğit olduğu saptandı. İşlemleri tamamlanan Faysal Babayiğit sevk edildiği Adliye'de savcılıkça serbest bırakıldı.