+ Yeni Konu aç
Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Regedit Ayarları

Windows Katagorisinde ve Windows Xp Forumunda Bulunan Regedit Ayarları Konusunu Görüntülemektesiniz.->HIZLI KAPATMA: HKEY_LOCAL_MACHINE\System\ControlSET 001\Control anahtarını etkinleştirin. Sağda bulunan "Wait to Kill Service Timeout" kaydının değerini "100" yapınız. HKEY_CURRENT_USER\Conrol Panel\Desktop anahtarını ...

 1. #1
  Bakteri Justicia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  bloodypingu Champion!
  Üyelik tarihi
  Eylül.2008
  Nereden
  T.C.
  Mesajlar
  17.113
  Günlük Yazıları
  1

  Standart Regedit Ayarları

  .
  s11
  HIZLI KAPATMA:

  HKEY_LOCAL_MACHINE\System\ControlSET 001\Control anahtarını etkinleştirin.
  Sağda bulunan "Wait to Kill Service Timeout" kaydının değerini "100" yapınız.
  HKEY_CURRENT_USER\Conrol Panel\Desktop anahtarını etkinleştirin.
  Sağda bulunan "AutoEndTasks" kaydının değerini "1" ile değiştirin.

  FAZLADAN MEMORY:

  Windows XP kullandığınız ya da kullanmakta olduğunuz programların .DLL(dynamic link libraries) dosyalannı belirli bir zaman dilimi içerisinde hafızasında tutar. Bu özelliği kapatarak "birazcık" hafızaya sahip olabiliriz. Bunu gerçekleştirmek için; "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Cur r entVersion\Explorer" anahtarına gidin, burada yeni bir DWORD değeri oluşturun(sağ tıklayıp new > DWORD value) bu DWORD değerinin adını "AlwaysUnloadDll" yapın ve değerini "l" yapın. Windows XP'yi yeniden başlattığınızda yapılan değişiklikler aktif olacaktır.

  EXPLORER KENDİSİ ÇALIŞSIN:

  Explorer.exe'nin kendi halinde çalışmasını ve böylece hata verdiği zaman tüm sistemin hata vermemesini istiyorsanız, işte size göre bir püf noktası. Regedit'i açıp (start > run -regedit)
  "HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows \CurrentVersion\Explorer\Advanced" anahtarına gidin. Burada "Separate Process" DWORD değerini bulun ve değerini "l" yapın(eğer bu anahtar mevcut değilse sağ tıklayıp new > DWORD value deyip adını "Separate Process" yapın ve değerini "l" yapın). Eğer Regedit'le uğraşmak hoşunuza gitmiyorsa şu yolu izleyerekte yapabilirsiniz; My Computer'a girip Tools > Folder Options oradan View segmesine gelin. Burada "Launch folder windows in a separate process"i tıklayın "OK" basın. İşletim sisteminiz daha "sağlam" çalışacaktır fakat biraz performans düşüklüğü olacaktır.

  INTERNET EXPLORER HATA VERİYOR:

  Internet'te dolaşırken, önemli bir işle meşgul olurken, ya da çeşitli sitelerde haberleri okurken hiçbir sebep yokken Explorer'un hata verip kapanması(tüm I.E pencereleri) hiçte hoş olmayan bir durumdur, bunu bir nebze olsun durdurmak için aynen yukarıda Explorer'da yaptığımız yöntemi uygulayacağız. Her zaman ki gibi Regedit'e girip (start > run -regedit) "HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curr e ntVersion \Explorer\Advanced" anahtarına gidin. Burada "BrowseNewProcess" adında yeni bir string değeri oluşturun(tırnaklar olmadan) ve değerini "yes" olarak belirtin, internet Explorer için şuan tam bir çözüm yok bu en iyisi denilebilir, biraz hafızadan kaybettirse de.

  HIZLI SABİT DİSKİNİZ VARMI:

  Belki yeni bir sabit disk aldınız ve kullanmakta olduğunuz sabit diskten daha hızlı. Bu durumda page.sys dosyasını yeni aldığınız sabit diskinize geçirmekte fayda var. ("page.sys'de ne ola ki" diyenler için ; ünlü swap dosyası) Bunun için Regedit'e girip (start > run -regedit) "HKEY_LOCAL_MACHI-NE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management" anahtarına gidin, burada "Paging Files" adındaki string değerini bulun ve daha hızlı olan sabit diskiniz hangisiyse onu yazın (örneğin benimkinde "c:\page.sys" yazıyordu, e:\page.sys yaptım)

  DAHA HIZLI KAPANSIN:

  XP kapanırken yapılanları kaydeder, Windows XP kapanırken biraz zamandan kazanmak istiyorsanız, Regedit'e girip "HKEY_CUR-RENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersio n\Policies \Explorer" anahtarına gidin, burada "NoSaveSettings" değerim bulun. Eğer çıkışta kayıt yapılmasını istemiyorsanız değeri "l" yapın, kayıt yapılmasını istiyorsanız "O" yapmanız yeterli.

  DAHADA HIZLANSIN DİYORSANIZ:

  Windows XP'de NTFS dosya sistemi her dosya ve klasör için son erişim ve son güncelleme bilgilerim tutar. Bu özellik kullanışlı olsa da normal bir kullanıcı için çoğu zaman pek bir anlam ifade etmiyor. Bu özelliği kapatmak için Regedit'e girip "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\ Control\FileSystem" anahtarına gidip "NtfsDisableLastAccessUpdate" değerini bulun ve değerini "l" yapın.

  AÇIKLAMA YAPMASIN:

  Windows XP'de adet olduğu üzere mouse okuyla bir dosyanın ya da klasörün üzerine geldiğiniz zaman o dosya/klasör hakkında bilgiler verir. Bu özelliği kapatmak için "HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\ CurrentVersion\Explore\Advanced" anahtarına gidin ve "Showlnfo-Tip" DWORD değerini bulun ve değerini "O" yapın.

  MASA ÜSTÜ KENDİ HALİNDE ÇALIŞSIN:

  Explorer ve Internet Explorer'ın nasıl kendi başlarına çalışacaklarını söyledik, şimdi de sırada "masaüstü" (desktop) var. Tabii ki Regedit'e girip "HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\ Cur-rentVersion \Explorer" anahtarına gidin, burada yeni bir DWORD değeri oluşturun (new > DWORD value) isim olarakta "DesktopProcess" yazın ve değer olarak "l" yapın

  OTOMATİK KAPANMIYOR:

  XP'den çıkarken bazen bilgisayann otomatik olarak kapanmadığı olur. Bu sorunu halletmek için Regedit'e girip "HKEY_CUR-RENT_USER\Control Panel\Desktop" anahtanna gidin, burada "PovverOffActive" DWORD değerini bulun, ve değerini "l" olarak değiştirin.

  KISA AÇILIŞ SÜRESİ:

  NTFS dosya sistemli işletim sisteminizde "NTFS Check"e yapacağınız ufak ayarla bilgisayarın açılışını hızlandırabilirsiniz. "CHKNTFS" komutu "AUTOCHK" başlangıç sayım zamanının kullanım komutudur. Normalde 9 saniye olan bu zamanı 4 saniyeye düşürmeniz mümkün, bunun için komut satırına "CHKNTFS/T:4" yazmanız yeterli böylece "AUTOCHK" süresi 4 saniye olacaktır.

  BOOT DOSYALARIYLA AÇILIŞI HIZLANDIRIN:

  Regedit'e girip (start > run -regedit) "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Dfrg\BootOp t imizeFunction" anahtarına gidin, burada "Enable" adındaki string anahtarı bulun ve değerini "Y" yapın. Bu açılış zamanını hızlandırma da yardım edecektir.

  SÜRATİ 240 YAPIN:

  Windows XP'nin yavaş çalıştığını düşünüyor ve hızlandırmak istiyor olabilirsiniz, işte size ilaç olacak bir ayar. Regedit'e girip "HKEY_LOCAL_MACHI-
  NE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\PriorityContro l" anahtarına gidin, burada sağ tıklayıp "new > DWORD value" deyin isim olarak ta "IRQ8Priority" deyin, ve değerini "l" yapın.

  PREFETCH'i SİLİN HIZLANININ:

  ilk defa Windows XP'de gördüğümüz "Prefect"yeni ve kullanışlı bir teknik olarak karşımıza çıkıyor. Fakat bazen Windows XP'yi kullandığımızda "Prefetch"in kullanılmayan linklerle dolduğunu görürüz ve bu da bilgisayarı yavaşlatır. Size önerim "Prefetch" klasörünü ayda bir kez silmeniz, bunun için "c:\windows\prefetch" adresinden "Prefetch" klasörünün içinde ne varsa silin ve bilgisayan yeniden başlatın. Bilgisayarınız bir nebze olsun hızlanacaktır.

  SABİT DİSK PERFORMANSINI ARTTIRIN:

  Eğer Windows XP'de kullanmıyorsanız( şiddetle tavsiye ederim) diskinizin 12,5% kadarını MFT için kaydeder.(MFT = Mas-| ter File Table) MFT fragmantasyonu sistem performansının orantılı biçimde düşmesine neden olabilir. Örneğin bilgisayarınızda yüzlerce program yükleyip kullanıyorsanız MFT kullanımı daha yüksek olacaktır, bu yüzde duruma göre 25% çıkması daha faydalı olacaktır. Eğer yüzdeyi bu değere çıkarmak istiyorsanız Regedit'e girip "HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Contr o l\FileSystem" anahtanna gidin, sağ tıklayıp "new > DWORD value" deyip yeni bir DWORD değeri oluşturun ve isim olarak "NtfsMftZoneReservation" verin, değer okrak 2 yazın( 1=12,5% , 2=25%)

  SİSTEM PERFORMANSINI ARTTIRIN:

  Sistemin doğru ve performanslı çalışmasını sağlamak için düzenli olarak defrag etmekte fayda vardır. Ama eğer sistem gereksiz özelliklerle meşgul tutuluyorsa defrag'da ancak bir yere kadar yardım edebilir. Bu püf noktası DOS tabanlı program ve Win95'ten öncesiyle hiç ilgilenmeyenler için. Windows XP'de bir dosya/klasör için iki isim yaratılır, bunlardan ilki gördüğünüz isim bir diğeri ise DOS için hazırlanmış ismidir(DOS' la düzgün çalışması için). Bu isim çalışması CPU ve sabit disk gibi sistem kaynaklarını boşa uğraştırmış olur. Sadece bununla da kalmayıp yapmış olduğunuz MFT kullanımını da düşürür. Bunu engellemek için Regedit'e girip "HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet \Control\FileSystem" anahtanna gidin, burada "NtfsDisable8dot3NameCreation" DWORD anahtarını bulun ve değerini "l" yapın.

  START > RUN" LİSTESİ SİLİNSİN:

  Regedit, ya da "cmd.exe"yi calıştırırken "start > run" deyip isimlerini yazarız, bir süre sonra bu liste oldukça kabarır. Bu listeyi silmek için "start > run -regedit" deyip "HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows \CurrentVersion\Explorer \RunMRU" anahtarına gidin, burada ki tüm değerleri silebilirsiniz.

  BAŞLANGIÇ MENÜSÜNÜ DEĞİŞTİRMESİNLER:

  Sistemdeki diğer normal kullanıcıların başlangıç menüsünde(start menu) değişiklik yapmalarını istemiyorsanız Regedit'e girip "HKEY_CUR-RENT_USER\Software\Microsoft \Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer" anahtanna gidin, yeni bir DWORD anahtan oluşturun ve adını "NoChangeStartMenu" koyun ve değerini "l" yapın.

  KAYIT YAPMASIN:

  Windows XP'nin yeni özelliklerinden biri de cd-rw cihazlarına cd kaydı yapabilmesi, ama eğer daha iyi bir cd kayıt programı kullanıyorsanız (winoncd, easy cd creator gibi) bu özelliği kapatmak isteyebilirsiniz, bunun için "My Computer"a girin ve burada cd-rw cihazının olduğu sürücüye sağ tıklayıp "Properties"i seçin burada "Recording" segmesine gelin ve "Enable cd recording on this drive" seçeneğini kapatın.

  AÇILIŞ DİSKİNİN OTOMATİK OPTİMİZE EDİLMESİ:

  Otomatik açılış diskinin optimize edilmesi için Regedit'e girip "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Dfrg\BootOp t imizeFunction" anahtarına gidin burada "Enable" anahtarını bulun ve değerini "Y" yapın.

  GURUP SAYISINI BELİRLEME:

  Windows XP'ye has özelliklerden olan aynı program pencerelerini gruplama tekniğini özelleştirmek istiyorsanız, Regedit'e girip "HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft \Windows\CurrentVersion\Explorer \Advanced" anahtanna gidin, burada "TaskBarGroupSize" değerini bulun ve istediğiniz bir değeri verin, burada vereceğiniz değerlere göre sayfalar gruplanacaktır (normal değeri 3)

  BSOD ÇIKTIĞINDA YENİDEN BAŞLASIN:

  Her ne kadar Windows XP'nin en güvenli, en hatasız Windows olarak lanse edilse de buna inananların sayısı bir elin beş parmağını geçmez sanırım. Bilgisayarınızın olası bir "sistem çökmesi" ya da "BSOD" olayında (BSOD = Blue Screen of Death yani ünlü mavi ekran) sistemi otomatik olarak yeniden başlatması için Regedit'e girip "HKEY_LOCAL_MAC-HINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\CrashControl " anahtarına gidin ve "AutoReboot" anahtarını bulun ve değerini "l" yapın.

  ÇÖP KUTUSU OLMASIN:

  Geri Dönüşüm Kutusu'nu (Recycle Bin) masaüstünden (desktop) kaldırmak için, Regedit'e girin ve "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\MicrosoftWindows\Curr e ntVersion\ExplorerDesktop\NameSpace" anahtanna gidin, burada "{645FF040- 5081-101B-9F08-OOAA002F954E}" anahtarını silin.

  BAŞLAT MENÜSÜNÜ HIZLANDIRIN:

  Menülerin daha hızlı açılmasını istiyorsanız Regedit'e girip "HKEY_CURRENT_USER\ Control Panel\Desktop" anahtarına gidin ve "MenuShowDelay" değerini "l" yapın.(Gerçi bu önceki Win'lerde de aynı )

  SHARED DOCUMENT'İ KALDIRMAK:

  Regedit'e girip; "HKEY_ LOCAL_MACHINE/SOFTWARE/Microsoft/Windows/Current-Version/Explorer/MyComputer/NameSpace/DelegateFolders" anahtarına gidin, burada "{59031a47-3f72-44a7-89c5-5595fe6b 30ee}" anahtarını silin.

  SİSTEM BİPLERİ:

  Arada çıkan "bip" seslerinden sıkıldıysanız ve kapatmak istiyorsanız "HKEY_CUR-RENT_USER\Control Panel\Sound" anahtanna gidin ve "beep" değerini bulun karşısına "no" yazın

  SCHEDULE TASK:

  I.E 6 sunucuya her bağlandığında "schedule task" çalıştırmak ister, bu da kullanıcıya Internet'te yavaş surf olarak geri dönmektedir, zaten yavaş olan internet bağlantısını daha da yavaşlatmamak için bu özelliği kapatmakta fayda var. Bunun için; "HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/Microsoft/ Windows/CurrentVersion/Explorer/RemoteComputer/NameSpa-ce" anahtarında ki "{D6277990-4C6A-11CF-8D87-OOAA0060 F5BF}" alt anahtarını silin.

  RENKLİ AÇILIŞ SAYFASI:

  I.E'de açılış sayfası olarak "about:blank"
  ya da bir Web sitesinin adı yazılıdır, eğer "about:mozilla" yazarsanız açılış sayfanız mavi renkli bir sayfa olacaktır. (Tools > internet Options) (ÇAlışmıyor)

  IMAGE TOOL BAR AÇILMASIN:

  Web sitelerinde gezerken bir resmin üzerine geldiğiniz zaman sol üst köşede "image toolbar " çıkar, bu toolbar'ın özelliği kısayoldan resmi kaydetmeniz-yazdırmanız-arkadaşınıza göndermeniz için yapılmıştır. Eğer resimlerin üstüne geldiğinizde bu toolbar'ın bir daha çıkmasını istemiyorsanız "tools > internet options" deyin buradan "advanced" segmesine gelin, burada "multimedia" bölümünü bulun "enable image toolbar" yazısının yanındaki tiki kaldırın.

  fırat
  TEMP DOSYALARI SİLİNSİN:

  Internet Explorer Internet'te gezdiğiniz sayfaları "Temporary internet Files" klasöründe tutar, yer kaybından çok güvenlik açısından hiçte hoş olmayan bir durumdur, internet Explorer'un bu dosyaları klasörde tutmasını engellemek için "tools > internet opitons" deyin ve buradan "advanced" segmesine geçin, burada "security" bölümüne gelin ve "Empty Temporary internet Files folder when browser is closed" yazan yeri tıklayın.

  GEÇMİŞİ HATIRLAMA:

  Internet Explorer'ı açın, tools > internet options bölümüne girin. Burada "days to keep in history" değerini "O" yapın. Böylece internet Explorer geçmişi hatırlamayacaktır. History'den tamamen kurtulmak için "clear history" butonuna basmakta fayda var.

  I.E'DE 5.AYAR:

  Internet Explorer'un "security" bölümünde bildiğiniz üzere 4 bölüm vardır, fakat aslında internet Explorer 6.0'da 5 bölüm var bir tanesi "my computer" adındaki bölüm normal ayarlarda aktif olarak gözükmemektir, bu bölümü açmak için pek tabii ki Regedit'e girip ; "HKEY_CUR-RENT_USER\Software\Microsoft\ Windows\CurrentVersi-on\InternetSettings\Zones\0 " anahtarına gidin, burada "flags" adındaki DWORD değerini bulun ve değerini "l" yapın, bilgisayarı yeniden başlattığınızda yapılan ayarlar aktif olacaktır.

  OUTLOOK EXPRESS HIZLI AÇILSIN:

  Fazla mühim bir özellik olmasa da Outlook Express'in biraz daha hızlı açılmasını sağlayabiliyor. Regedit'e girip (start > run, regedit yazıp) "HKEY_CUR-RENT_USER\Identities\{"* Identity İD *"} \Software\Microsoft \Outlook Express\5.0" anahtarına gidin( "identity id" bilgisayarınızın atadığı bir değerdir), burada yeni bir DWORD anahtarı oluşturun (sağ tıklayıp new > dword value) ve adını NoSplash" yapın değer olarak "l" yazın

  İNTERNET EXPLORER HIZLI AÇILSIN:

  INTERNET EXPLORER'i çalıştırmak için kullandığınız kısayolu şu şekilde değiştirin:

  "C:\Program Files\Internet Explorer\iexplore.exe" -nohome böylece ie anında açılacak ancak herhangi bir giriş sayfası açmayacaktır.

  XP BOOT UP LOGOSUNU İPTAL ETMEK:

  boot.ini açıp "/fastdetect" ten hemen sonra "/noguiboot" yazın böylece o mavi çubuk geçmeyecek açılışta. bu da açılışı bir miktar hızlandırabilir.

  DİZİN OLUŞTURMA İŞLEMİNİ KAPATIN:

  Windows XP, harddisk içindeki tüm dosyaları, daha sonra yapılacak aramaları hızlandırmak için dizinler halinde hafızaya alır. Bu dizinleme işlemi dosya ile yapılan işlemleri yavaşlatır. Bunu kapattığınızda bilgisayarınız daha hızlı çalışacaktır. Bilgisayarım simgesine girip C: ve/veya D: sürücü simgesine (yani harddisklerinize) sağ tıklayın ve özelliklere girin. Açılan pencerede en altta "Hızlı arama için Dizin Oluşturma Hizmeti bu diski dizinlesin" seçeneğinin işaretini kaldırın ve uygulayın...

  EFEKTLERİ AZALTIN:

  Bilgisayarım simgesine sağ tıklayın ve özelliklere girin. Gelişmiş sekmesinde Performans butonuna tıklayın. Ve bu seçenekleri iptal edin:
  Açılan kutu slaytla açılsın
  Araç ipuçları görüntüye azaltarak ya da slaytla gelsin
  Görev çubuğu düğmelerini kaydır
  Menü altında gölge göster
  Pencereler animasyonla küçültülüp büyütülsün
  Sürüklerken pencere içeriğini göster
  Bu ayarları kapadığınızda bilgisayarda gözle görülür bir performans artışı sağlanacaktır...
  IDE aygıtlarda DMA modu:

  Windows XP genelde IDE aygıtlar için (harddisk ya da cd-rom gibi) DMA modunu açmayı akıl edemez. Bunu açmak için aygıt yöneticisine girin ve IDE ATA/ATAPI Denetleyiciler'i açıp Birincil IDE Kanalına çift tıklayın. Gelişmiş ayarlarda Aygıt1 için aktarım modunu DMA Kullanılabiliyorsa olarak ayarlayın. Aynı şeyi İkincil IDE için de yapın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın...

  XP HIZLI KAPANSIN:

  XP işletim sistemi kapanırken ve açılırken standart olarak bazı ses efektleri çalar. Kapanırken ki ses efekti uzun olduğundan bu bitmeden kapama işlemine geçmez. Denetim masasına girip ses efektlerinden tüm sesleri ya da kapanış sesini YOK olarak ayarlarsanız kapanış hızlanacaktır...

  CD TAKTIĞINIZDA OTOMATİK ÇALIŞMASIN:

  XP üzerinde bu ayarın kapatılması bazı kullanıcılar için sorun oluşturabilir. Kesin çözüm için Başlat / çalıştır ile komut satırını açın ve GPEDIT.MSC yazıp enter tuşuna basın. Karşınıza gelen ekranda Bilgisayar yapılandırması, Yönetim şablonları, sistem alt menülerine girin. Sağ tarafta otomtaik çalıştır özelliğini kapat seçeneğini bulup aktif hale getirin. Artık sürücüye CD taktığınızda otomatik olarak çalıştırılmayacaktır...

  HATA BİLDİRİMİNİ KAPATIN:

  Denetim Masasına girin ve Performans ve bakım seçeneğini tıklayın. Ardından sistem simgesini tıklayın ve gelişmiş sekmesinden hata bildirimi butonuna basın. Hata bildirimini devre dışı bırak olarak ayarlayın...

  WINDOWS XP HIZ SINIRLAMASINI KALDIRMAK:

  Dikkat !! Sadece Windows XP professional için Windows xp prof. sadece 80 % internet hızını kullanıyor. İnternetinizin hızını 20 % coğalta bilirsiniz.
  Bunun için: Başlat >çalıştır >gpedit.msc >bilgisayar yapılandırıcısı >yönetim şablonları >ağ >Qus paket zamanlayıcısı >ayarlanabilen bant genişliğini sınırla >etkin >bant genişlik sınırı = 0 >uygula >tamam yapmanız yeterli.

  MICROSOFT BİLGİ SORGULAMASINI KAPATMAK:

  Hoş değil: Bilgisayarınızla her internete bağlandığınızda sisteminiz Microsoft tarafından sorgulanır.Bu işlem sistem kayıt defterindeki RegDone değeri "1" e ayarlanmadığı sürece böyle devam eder . Windows Update sırasında bilgisayarınızla ilgili tam olarak hangi bilgilerin karşıya gönderildiğini ise sadece Microsoft bilmektedir. Eğer bilgisayarınızla ilgili bilgilere bakılmasını istemiyorsanız: sistem kayıt defteri düzenleyicisini açın. "HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\WindowsNT\C u rrentVersion" altında "RegDone" değerine çift tıklayın Çıkan kutuya "1" değerini girin.

  DÜZENLİ İNTERNET EXPLORER UPDATE'lerini ENGELLEMEK

  Windows XP dahilindeki internet explorer 6.0 her 30 günde bir kendisi için yeni bir güncelleme olup olmadığını kontrol eder . Gerçekten bir güncelleme varsa ve bu yüklenmezse , XP yeni bir hatırlatma penceresiyle devamlı olarak karşınıza çıkar .
  İpucu: Eğer gerekli olursa güncellemeleri manuel olarak başlatmanız daha iyi olacaktır . Bunun için "Başlat /Çalıştır" komutunu çalıştırın ve "Gurup ilkesi" penceresine ulaşmak için "gpedit.msc" dosyasını açın .Önce, bu penceredeki "Bilgisayar yapılandırması /Yönetim Şablonları/Windows Bileşenleri/İnternet Explorer" başlığını ve ardından ,burada bulunan "Internet Explorer yazılım güncelleştirmeleri için Dönemsel Denetlemeyi devre dışı bırak" seçeneğini aktif hale getirin ...

  XP BİLEŞENLERİNDEN KURTULMAK

  Başlat / Denetimasası/Program Ekle/Kaldır /Windows bileşenlerini ekle/ Kaldır üzerinden çoğu yardımcı programı, mesala Messenger'ı kaldıramıyor musunuz ? . Bunun gibi Programları silmek için küçük bir hileye başvurmanız lazım: Önce Windows gezginini ve sonra " C:\Windows\inf " dizinini açın . Tüm dosyaları görünür yapın: Araçlar/Klasör seçenekleri/Görünüm ile gizli dosya ve klasörler altında gizli dosya ve klasörleri göster seçeneğini işaretleyin. Notepad gibi bir editörle düzenlemek için " sysoc.inf " dosyasına çift tıklayın.[Components] altında bazı kayıtlarda "hide" ifadesini göreceksiniz . Bu dört harfi silin , ( mesala "msmsgs" ile başlayan satırda ) . Şimdi bu bileşeni normal bir şekilde silebilirsiniz .

  PROGRAMLARIN TIMEOUT SÜRESİNİ DEĞİŞTİRMEK:

  Şayet bir program, işletim sistemine uzun süre bilgi vermezse , XP bu programın kilitlendiğini farz edecektir. Söz konusu "Timeout" süresini değiştirebilirsiniz.İpucu:Timeout süresini değiştirmek için ilk olarak kayıt defteri düzenleyicisini çalıştırın ve "HKEY_CURRENT_USER\ControlPanel\Desktop" anahtarını aktif hale getirin. Burada bulunan "HungApp-Timeout" öğesini değiştirmek için üzerine iki kere tıklayın ve bunu sonucunda ekrana gelen pencere üzerindeki değer verisi kutusuna Milisaniye olarak istediğiniz bir değer girin.

  DÜŞÜK SABİT DİSK ALANI MESAJINI ENGELLEMEK:

  Sabit disk'inizin boş alan oranı düşecek olursa, XP devamlı olarak diskinizi temizlemenizi isteyecektir.
  İpucu: Tabii ki bu isteği de engelleyebilirsiniz. Bunun için kayıt defteri düzenleyicisini daha önce anlatıldığı şekilde çalıştırın ve "HKEY_CURRENT_USER\Sofware\Microsoft\Windows\Curre n tVersion\Policies\Explorer" anahtarını aktif hale getirin farenin sağ düğmesini kullanarak pencerenin sağ tarafındaki boş bir alana tıklayın ve bunu sonucunda ekrana gelen nesne menüsünde ki "Yeni/DWORD" değeri komutunu kullanarak yeni bir değer oluşturun. Bu yeni öğeyi isim olarak "NoLowDiskSpaceChecks" girin ve üzerine iki kere tıklayarak değer verisini "1" olarak değiştirin. Kayıt defteri düzenleyicisi'ni kapatın ve bilgisayarı yeniden başlatın...

  DİSK ÖN BELLEĞİNİ AYARLAMAK:

  Microsoft, Windows işletim sistemini ön bellek değerleri için standart değerlere ayarlayıp öyle sunar.Sisteminizden Maksimum verim almak için bu değerlerin sisteminize göre kendiniz ayarlayabilirsiniz.
  Başlat menüsünden Çalıştır ile regedit'i çalıştırın. HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Contro l\SessionManager\MemoryManagemenet" anahtarına girin "IoPageLockLimit"e çift tıklayın ve aşağıdaki listeden uygun değeri buraya girin Tamam ile onaylayın.

  Cache AYARLARINI DEĞİŞTİRMEK:

  Microsoft , NT teknolojisini temel alan işletim sistemlerinde, yani XP'de de, Cache (önbellek) parametrelerini değiştirmiş. Bu sayede bilgisayar, Windows 98 veya Me kurulu haline göre biraz daha hızlı çalışıyor. Ancak bu parametrelerle oynayarak sisteminizden biraz daha yüksek bir performans elde etmeniz mümkün. Başlat menüsünden Çalıştıra girin regedit ile registry editörünü çalıştırın. HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contro l\SessionManager\MemoryManagement anahtarında DisablePagingExecutive'e çift tıklayın ve değer olarak "1" girin. Aynı şeyi LargeSystemCache ve ClearPageFileAtShutdown için de yapın.Windows, bu değişiklikle daha büyük bir dosya ön belleği oluşturacak ve Kernel'ın bazı parçalarını sabit diske kaydetmeyecektir...

  WİNDOWS'UN AÇILIŞINA UYARI YAZISI EKLEMEK

  Bu ilginç ipucuyla bilgisayarınızı ilk başlattığınızda daha oturum açılmadan bir uyarı baneri görüntülenmesini sağlaya bilirsiniz. Bunun için önce regedit'i açıp "HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\Cur r entVersion\ winlogon" anahtarı altına gelin şimdi burada " LegalNoticeCaption " adı altında ki bu dizeye vereceğiniz değer menu çubuğunda görüntülenecektir. Daha sonra "LegalNoticeText" olan kısmada ekrandaki diyalog kutusunda ne görünmesini istiyorsanız baner ekrana her açılışta getirecektir...

  BAŞLANIGIÇ MENÜSÜNDEKİ BELGELER İÇERİĞİNİ AZALTMAK: XP

  Başlat / Belgeler komutu yardımıyla son kullandığınız belgelere rahatlıkla ulaşabilirsiniz . Ancak karşılaştığınız liste çok uzun ve karmaşık . Bu liste içerisinde ne kadar belge olacağını kendiniz belirleye bilirsiniz.İpucu: Bu listenin öğe sayısını Windows'un kayıt defterini kullanarak belirleyebilirsiniz . Başlat menüsündeki Çalıştır komutunu çalıştırın , ekrana gelen penceredeki Aç kutusuna Regedit yazdıktan sonra Tamam düğmesine tıklayın Şimdi "HKEY_CURREN_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre n Version\Policies\Explorer" Anahtarını etkinleştirin ve ardından pencerenin sağ bölmesine farenin sağ tuşu ile tıkladıkdan sonra açılan nesne menüsündeki "Yeni/DWORD" değeri komutunu çalıştırın . Yeni öğenin ismini "MaxRecentDocs" olarak değiştirin ve [Enter] tuşuna basın . Şimdi Düzen / Değiştir komutunu çalıştırın ve söz konusu liste içerisinde bulunmasını istediğiniz Maxmum belge sayısını girin. İletişim penceresindeki tamam düğmesine tıklayın ve kayıt defteri/çık komutunu çalıştırın...

  RAHATSIZ EDİCİ KONUŞMA BALONLARINI KALDIRMAK:

  Zaman zaman Windows görev çubuğunda ekrana gelen konuşma balonları,sizi, örneğin Windows turu hakkında bilgilendirmek ister . Daha önemli şeylerle ilgilenmeniz gerektiğinden bu daveti her seferinde reddetmek zorunda kalırsınız .
  İpucu: Başlat/Çalıştır komutu yardımı ile regedit dosyasını çalıştırarak kayıt defteri Düzenleyicisi'ni çalıştırın ve "HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curr e ntVersion\Explorer\Advenced" anahtarını aktif hale getirin . Farenin sağ düğmesini kullanarak, pencerenin sağ tarafındaki boş bir alana tıklayın ve açılan nesne menüsündeki "Yeni/DWORD" Değeri komutunu çalıştırın.Bu yeni öğeye isim olarak "EnableBallonTip" yazın ve değerini "0" olarak atayın. Windows XP yeniden başladıktan sonra, sıkıcı konuşma balonları sizi rahatsız edemez. Bu balonları yeniden özlerseniz biraz önce oluşturduğunuz öğenin değerini "1" olarak değiştirmeniz yeterli...

  GÖNDER MENÜSÜNE YENİ KAYITLAR EKLEMEK:

  Explorer'da bir dosyaya sağ tuşla tıklayın. Şimdi bu dosyayı kısa yol menüsündeki "Gönder" komutuyla bir diskete "Belgelerim" dizinine veya masaüstüne kopyalayabilir veya E-Mail ile gönderebilirsiniz . Bu "Gönder" menüsünü yeni kayıtlarla genişletmeniz mümkün , mesela bir Text dosyasını Word Pad ile açabilirsiniz. WORDPAD.EXE\Program files\Donatılar gurubunda bulunuyor."WordPad"e bir kısa yol oluşturun ve "WİNDOWS\SENDTO" dizinine kopyalayın. Kısa yol artık sağ tuşla tıklayınca açılan kısa yol menüsünde otomatik olarak görünecektir...

  WINDOWS MESSENGER'I KALDIRMAK:

  Programın kapalı olmasına dikkat edin.Komut satırına aşağıdakini yazınız:
  RunDll32 advpack.dll,LaunchINFSection %windir%\INF\msmsgs.inf,BLC.Remove

  WINDOWS XP SERVİSLERİ:

  BAŞLAT > ÇALIŞTIR > SERVICES:MSC'yi açın:
  BU SERVİSLERİ KONROL EDİN
  >HATA BİLDİRİM HİZMETİ DEVRE DIŞI
  >HIZLI KULLANICI DEĞİŞTİRME UYUMLULUĞU:MANUEL
  >YARDIM VE DESTEK:MANUEL
  >DİZİN OLUŞTURMA HİZMETİ DEVRE DIŞI
  >PERFORMANS GÜNLÜKLERİ VE UYARILAR:MANUEL
  >TAŞINABİLİR ORTAM SERİ NUMARASI:MANUEL
  >REMOTE DESKTOP HELP SESSİON MANAGER DEVRE DIŞI
  >UZAKTAN KAYIT DEFTERİ DEVRE DIŞI
  >AKILLI KART DEVRE DIŞI
  >AKILLI KART YARDIMCISI DEVRE DIŞI
  >KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI DEVRE DIŞI
  >WEB CLİENT:MANUEL
  >KABLOSUZ SIFIR YAPILANDIRMA:MANUEL

  SABİT DİSKLERİ GÖRÜNMEZ YAPMAK:

  BAŞLAT > ÇALIŞTIR > REGEDİT'i açın:
  HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Policies\Explorer.Explorer anahtarına sağ tıklayıp "ekle > ikili değer" diyoruz.isim olarak NoDrives, değer olarak ta 04,00,00,00 veriyoruz.Bilgisayarıma girdiğinizde "C:\" srücüsü olmayacak.
  HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Policies\Explorer.Explorer anahtarına sağ tıklayıp "ekle > ikili değer" diyoruz..isim olarak NoDrives, değer olarak ta 08,00,00,00 veriyoruz.Bilgisayarıma girdiğinizde "D:\" srücüsü olmayacak.

  BELGE LİSTESİNİ BAŞKALARINDAN GİZLEMEK:

  HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre nt Version\Policies\Explorer
  Yeni\DWORD Değeri\NoRecentDocsMenu
  Değer Verisi:1

  HERHANGİ BİR KLASÖRÜN İÇERİĞİNİ YAZDIRMAK:

  Not Defterini açın:
  @dir %1 /-p /o:gn >
  "%temp%\dosyalar.txt"
  @notepad /p "%temp%\dir.txt"
  Yazdıktan sonra SendTo klasörüne "Yazici.BAT" olarak kaydedin.

  AYNI SUNUCUDAN İKİDEN FAZLA DOWNLOAD YAPMAK:

  HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre nt Version\Internet Settings\ anahtarına girin:
  İlk olarak "DÜZEN\YENİ\DWORD DEĞERİ"
  "MaxConnectionsPerServer" olarak girin ve "DEĞER VERİSİ" olarak "8" girin. Aynı işlemi "MaxConnectionsPer1_0Server" yaparak tekrar edin.

 2. #2
  Bakteri Justicia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  bloodypingu Champion!
  Üyelik tarihi
  Eylül.2008
  Nereden
  T.C.
  Mesajlar
  17.113
  Günlük Yazıları
  1

  Standart

  .
  ;Web Siteleri Bilgisayarizda Casusluk Yapmasini Onler
  [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Internet Settings\ZoneMap\ProtocolDefaults]
  "about"=dword:00000004

  ;Alexa Spyware'ni Kaldirir
  [-HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Internet Explorer\Extensions\{c95fe080-8f5d-11d2-a20b-00aa003c157a}]

  ;Uzaktan Yardimi Kaldirir
  ;Terminal Serveri Kapatir
  [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contro l\Terminal Server]
  "fAllowToGetHelp"=dword:00000000
  "fDenyTSConnections"=dword:00000001

  ;Default Olarak Ayarlanmis Gizli Paylasimlari Iptal Eder.
  [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Servic es\LanmanServer\parameters]
  "AutoShareWks"=dword:00000000
  "AutoShareServer"=dword:00000000

  ;Imzasiz ActiveXleri Engelleyerek DSO Exploit Acigini Kapatir
  [HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Internet Settings\Zones\0]
  "1004"=dword:00000003
  [HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Internet Settings\Zones\1]
  "1004"=dword:00000003
  [HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Internet Settings\Zones\2]
  "1004"=dword:00000003
  [HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Internet Settings\Zones\3]
  "1004"=dword:00000003
  [HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Internet Settings\Zones\4]
  "1004"=dword:00000003
  [HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Internet Settings\Lockdown_Zones\0]
  "1004"=dword:00000003
  [HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Internet Settings\Lockdown_Zones\1]
  "1004"=dword:00000003
  [HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Internet Settings\Lockdown_Zones\2]
  "1004"=dword:00000003
  [HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Internet Settings\Lockdown_Zones\3]
  "1004"=dword:00000003
  [HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Internet Settings\Lockdown_Zones\4]
  "1004"=dword:00000003
  [HKEY_USERS\.DEFAULT\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Cur rentVersion\Internet Settings\Zones\0]
  "1004"=dword:00000003
  [HKEY_USERS\.DEFAULT\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Cur rentVersion\Internet Settings\Zones\1]
  "1004"=dword:00000003
  [HKEY_USERS\.DEFAULT\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Cur rentVersion\Internet Settings\Zones\2]
  "1004"=dword:00000003
  [HKEY_USERS\.DEFAULT\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Cur rentVersion\Internet Settings\Zones\3]
  "1004"=dword:00000003
  [HKEY_USERS\.DEFAULT\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Cur rentVersion\Internet Settings\Zones\4]
  "1004"=dword:00000003
  [HKEY_USERS\.DEFAULT\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Cur rentVersion\Internet Settings\Lockdown_Zones\0]
  "1004"=dword:00000003
  [HKEY_USERS\.DEFAULT\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Cur rentVersion\Internet Settings\Lockdown_Zones\1]
  "1004"=dword:00000003
  [HKEY_USERS\.DEFAULT\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Cur rentVersion\Internet Settings\Lockdown_Zones\2]
  "1004"=dword:00000003
  [HKEY_USERS\.DEFAULT\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Cur rentVersion\Internet Settings\Lockdown_Zones\3]
  "1004"=dword:00000003
  [HKEY_USERS\.DEFAULT\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Cur rentVersion\Internet Settings\Lockdown_Zones\4]
  "1004"=dword:00000003
  [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Internet Settings\Zones\0]
  "1004"=dword:00000003
  [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Internet Settings\Zones\1]
  "1004"=dword:00000003
  [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Internet Settings\Zones\2]
  "1004"=dword:00000003
  [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Internet Settings\Zones\3]
  "1004"=dword:00000003
  [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Internet Settings\Zones\4]
  "1004"=dword:00000003
  [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Internet Settings\Lockdown_Zones\0]
  "1004"=dword:00000003
  [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Internet Settings\Lockdown_Zones\1]
  "1004"=dword:00000003
  [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Internet Settings\Lockdown_Zones\2]
  "1004"=dword:00000003
  [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Internet Settings\Lockdown_Zones\3]
  "1004"=dword:00000003
  [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Internet Settings\Lockdown_Zones\4]
  "1004"=dword:00000003

  ;Recovery Konsolu Kullanilarak Dosyalari Diskete Kaydetmeyi Engeller(enable=1,disable=0)
  [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Setup\RecoveryConsole]
  "SetCommand"=dword:00000001

  ;Ag Uzerinde Recent Shared Yapmaz
  [HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Policies\Explorer]
  "NoRecentDocsNetHood"=dword:00000001
  [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curr entVersion\policies\Explorer]
  "NoRecentDocsNetHood"=dword:00000001

  ;DENİAL SERVİS ATAKLARİNA KARSİ KORUMA[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Servic es\Tcpip\Parameters]
  "EnableICMPRedirect"=dword:00000000
  "EnablePMTUDiscovery"=dword:00000000
  "EnablePMTUBHDetect"=dword:00000000
  "PerformRouterDiscovery"=dword:00000000
  "EnableDeadGWDetect "=dword:00000000
  "NoNameReleaseOnDemand"=dword:00000001
  "SynAttackProtect"=dword:00000002
  "KeepAliveTime"=dword:000493e0
  "TcpMaxHalfOpen"=dword:00000064
  "TcpMaxHalfOpenRetried"=dword:00000050
  "TcpMaxPortsExhausted"=dword:00000005
  "TcpMaxConnectResponseRetransmissions"=dword:0 0000 003

  ;ANONYMOUS USER ACCESS KAPATİR[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contro l\Lsa]
  "restrictanonymous"=dword:00000001
  ;Basit Dosya Paylasimini Kapatir(enable=1)
  "forceguest"=dword:00000000

  ;MEDİA PLAYERİN SCRİPT CALİSTİRMASİNİ ONLER
  [HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\MediaPlayer\P references]
  "PlayerScriptCommandsEnabled"=dword:00000000

  UNİCODE SİTELERE SORUN YASAMAMAK ICİN
  [HKEY_CURRENT_USER\Software\Policies\Microsoft\Wind ows\Cur rentVersion\
  Internet Settings]
  "MBCSServername"=dword:00000000

  TIF Dosyalari IE ile Acilir
  [HKEY_CLASSES_ROOT\.tif]
  "(Default)"="Imaging.Document"

  Sitelerdeki Kuyruklu Oklari Iptal Eder
  [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Internet Settings\ZoneMap\Domains\cometcursor.com]
  "*"=dword:00000004
  [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Internet Settings\ZoneMap\Domains\cometsystems.com]
  "*"=dword:00000004
  [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Internet Settings\ZoneMap\Domains\cometzone.com]
  "*"=dword:00000004
  [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Internet Settings\ZoneMap\Domains\livecursors.com]
  "*"=dword:00000004  SİLİNEMEYEN AVİLERİ SİLMEK ICİN
  [HKEY_CLASSES_ROOT\SystemFileAssociations\.avi\shel lex\PropertyHandler]
  @=""


  SAGDA SOLDA MEDİAPLAYER KİSA YOLLARİ DOLANMAZ
  [HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\MediaPlayer\S etup\UserOptions]
  "DesktopShortcut"="no"
  "QuickLaunchShortcut"="no"

  OTOMATİK UPGRADE KAPANİR(ENABLE=YES)
  [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\MediaPlayer\ PlayerUpgrade]
  "EnableAutoUpgrade"="no"


  BU DA IKİNCİ BİR YOLU.YUKARİDAKİ CALİSMAZSA ASAGİDAKİ ANAHTARİ
  ;AKTİVE EDİN
  ;(Calistirmak Icin Alttaki 2 Satirdan ";" Isaretini Silin)
  ;[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Win dowsMediaPlayer]
  ;"DisableAutoUpdate"=dword:00000001  ;IPSEC
  [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Servic es\PolicyAgent]
  "Start"=dword:00000003

  ;OTOMATİK GUNCELLEMEYİ KAPATİR
  ;GUNCELLEME SAYFASİNİ KULLANABİLMENİZ ICİN START DEGERİ 00000002 OLMALİ
  [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Servic es\wuauserv]
  "Start"=dword:00000004
  [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Win dows\WindowsUpdate\AU]
  "NoAutoUpdate"=dword:00000000
  "AUOptions"=dword:00000000
  "ScheduledInstallDay"=dword:00000000
  "ScheduledInstallTime"=dword:00000000
  ;DOGAL ISLEMCİ PERFORMANS KONTROL
  ;POWER ON OZELLİKLİ INTEL YA DA AMD ISLEMCİLER ICİN

  ;0 = disable native XP support
  ;1 = use settings inherited from Intel software during XP upgrade
  ;5 = system can support all modes when running on battery
  [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Servic es\P3\Parameters]
  "HackFlags"=dword:00000000

  ;$
  ;AMD Processor Fix
  ;dword:00000100= 256KB SecondLevel Cache,
  ;dword:00000200 = 512KB SecondLevel Cache
  ;(Calistirmak Icin Alttaki 2 Satirdan ";" Isaretini Silin)
  ;[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contro l\Session Manager\Memory Management]
  ;"SecondLevelDataCache"=dword:00000100

  ;$
  ;Fix Problem with Athlon Hanging AGP Programs
  ;Value: 4294967295 decimal
  ;(Calistirmak Icin Alttaki 2 Satirdan ";" Isaretini Silin)
  ;[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contro l\Session Manager\Memory Management]
  ;"LargePageMinimum"=dword:ffffffff

  ;CPU Icin L2 Onbellek Tespitini Optimize Eder
  ;CPU Onbelleginizi Bilmiyorsaniz CPU-Z Programini Kullanin

  ; 8192 KB = 00002000
  ; 4096 KB = 00001000
  ; 2048 KB = 00000800
  ; 1024 KB = 00000400
  ; 512 KB = 00000200
  ; 256 KB = 00000100
  [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contro l\Session MANAGER\MEMORY MANAGEMENT]
  "SecondLevelDataCache"=dword:00000100

  ;PENTİUM 3 IRQ8 Yİ KULLANARAK CMOSA ONCELİK TANİR(SERVERLARA UYGULAMAYİN)[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contro l\PriorityControl]
  "IRQ8Priority"=dword:00000001
  "Win32PrioritySeparation"=dword:00000026

  ;$
  ;UDMA-66 DESTEGİNİ ETKİNLESTİRİR (NEWER MOBOS ONLY, İNTEL CHİPSETS)
  ;(Calistirmak Icin Alttaki 2 Satirdan ";" Isaretini Silin)
  ;[HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Contro l\Class\{4D36E96A-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}\0000]
  ;"EnableUDMA66"=dword:00000001

  ;SİSTEM CEKİRDEGİNİ OPTİMİZE EDER
  [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contro l\Session Manager\Memory Management]
  "NonPagedPoolQuota"=dword:00000000
  "NonPagedPoolSize"=dword:00000000
  "PagedPoolQuota"=dword:00000000
  "PagedPoolSize"=dword:00000000

  ;(EGER 512+RAM VARSA ENABLE=1)"DisablePagingExecutive"=dword:00000000

  ;PAGEFİLES TEMİZLER(ENABLE=1(KAPANİSTA YAVASLAMAYA NEDEN OLABİLİR))
  "ClearPageFileAtShutdown"=dword:00000000

  ;RAM'İNİZİN YARİSİNİ AYARLAYİN(BU DEGER 128 RAM İCİNDİR)"SystemPages"=dword:000fde8

  "PhysicalAddressExtension"=dword:00000000
  "SessionViewSize"=dword:00000030
  "SessionPoolSize"=dword:00000004
  "WriteWatch"=dword:00000001
  ;SİSTEM ONBELLEGİNİ OPTİMİZE EDER(SERVER İCİN=1,MASAUSTU İCİN=0 )[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contro l\Session Manager\Memory Management]
  "LargeSystemCache"=dword:00000000


  ;DİSK ONBELLEGİ AYARİ
  ;----- 00020000 = 131072 KB (if RAM > 512 MB)
  ;----- 00010000 = 65536 KB (if RAM > 256 MB)
  ;----- 00008000 = 32768 KB (if RAM > 128 MB)
  ;----- 00004000 = 16384 KB (if RAM > 64 MB)
  ;----- 00002000 = 8192 KB (if RAM > 32 MB)
  ;----- 00001000 = 4096 KB (if RAM < 32 MB)
  [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contro l\Session Manager\Memory Management]
  "IoPageLockLimit"=dword:00004000

  ;PREFETHER AYARLARİ
  [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contro l\Session Manager\Memory Management\PrefetchParameters]

  ;(0=disabled,1=Uygulamalar Icin,2=Boot icin,3=Ikisi Icinde)
  "EnablePrefetcher"=dword:00000003

  "AppLaunchMaxNumPages"=dword:00000fa0
  "AppLaunchMaxNumSections"=dword:000000aa
  "AppLaunchTimerPeriod"=hex:80,69,67,ff,ff,ff,f f,ff
  "BootMaxNumPages"=dword:0001f400
  "BootMaxNumSections"=dword:00000ff0
  "BootTimerPeriod"=hex:00,f2,d8,f8,ff,ff,ff,ff
  "MaxNumActiveTraces"=dword:00000008
  "MaxNumSavedTraces"=dword:00000008
  "RootDirPath"="Prefetch"
  "HostingAppList"="DLLHOST.EXE,MMC.EXE,RUNDLL32 .EXE "

  RAM ARTIRMA (DİKAT SADECE PROFESİYONEL KULANICILAR UYGULAMALIDIR)Başlat-Çalıştır regedit.Kayıt defterinde; HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Control \ Session Manager \ Memory Management anahtarına ulaş;
  a)DisablePagingExecutive üzerine çift tıkla ondalık tabanında 1 değerini gir.
  b)LargeSystemCache üzerine çift tıkla ondalık tabanda 1 gir.
  c)Orada yeni bir DWORD değeri oluştur “IOPageLockLimit” olarak adlandır ve değeri ondalık sistemde hangi rami kullanıyosan 128MB için 4000,256 MB için 10000,512MB ve daha yukarısı için 40000 değerini girin

  HDD HIZ AYARLARI

  Windows Xp'de Hdd'nizi NTFS sistemi ile kullanıyorsanız diskinizin % 12.5 kadarını MFT(Master File Table) için kaydeder.MFT frangmantosyonu sistem performansının orantılı bir biçimde düşmesine neden olabilir.Hdd'nize fazla sayıda program tutuyorsanız MFT kullanımı daha yüksek olacaktır.Bunun içinde yüzde oranını 25 lere çıkarmakta fayda vardır.Bu degeri %25 çıkarmak için.Regedite girip
  HKEY_LOCAL_MACHİNE\System\CurrentControlSet\Contro l\FileSystem anahtarına gidip mouse ile sağ tıklayın. new > DWORD Value deyip yeni bir DWORD değeri oluşturun isim olarakda NtfsMftZoneReservation yazın.Değer olarakda 2 verin. 1 %12.5 'u 2 de %25 i ifade etmektedir.

  Web Siteleri Bilgisayarizda Casusluk Yapmasini Onler
  [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Internet Settings\ZoneMap\ProtocolDefaults]
  "about"=dword:00000004
  Alexa Spyware'ni Kaldirir[-HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Internet Explorer\Extensions\{c95fe080-8f5d-11d2-a20b-00aa003c157a}]+ Yeni Konu aç

Benzer Konular

 1. Windows Xp Regedit Ayarları
  Konu Sahibi StoryLine Forum Windows Xp
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 03.Ekim.2010, 21:19
 2. Ogc AyarLarı ..!! Ve İndir
  Konu Sahibi Kamasultra Forum Çöp Kutusu
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 21.Kasım.2009, 15:16
 3. Regedit Üzerine Püf Noktaları
  Konu Sahibi StoryLine Forum Windows
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 18.Temmuz.2009, 22:25
 4. Setup Ayarları
  Konu Sahibi DoLuNaY_23 Forum Elektronik & Bilgisayar
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 27.Ocak.2008, 08:59
 5. windows xp ince ayarları
  Konu Sahibi muzaffer Forum Windows
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 06.Kasım.2007, 12:13

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •