+ Yeni Konu aç
Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

REKLAMCI nedir? Egitimi,iş imkanları ve çalışma alanları

Bakteri Eğitim Katagorisinde ve Üniversiteler Forumunda Bulunan REKLAMCI nedir? Egitimi,iş imkanları ve çalışma alanları Konusunu Görüntülemektesiniz.->REKLAMCI _________________________________________________ TANIM Herhangi bir mal veya hizmeti çeşitli özellikleri ile tanıtarak kişilerin etkilenmelerine ve satın almaya istekli hale gelmelerine ...

 1. #1
  Şirine Seabell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  37.019

  Standart REKLAMCI nedir? Egitimi,iş imkanları ve çalışma alanları

  .
  s11
  REKLAMCI
  _________________________________________________

  TANIM

  Herhangi bir mal veya hizmeti çeşitli özellikleri ile tanıtarak kişilerin etkilenmelerine ve satın almaya istekli hale gelmelerine çalışan kişidir.


  GÖREVLER
  - Satılması istenen mal veya hizmetin niteliklerini belirler, -Bu mal veya hizmete kimlerin ihtiyaç duyabileceği konusunda ön araştırma yapar, -Bu gruplara malı tanıtmak için etkileyici tanıtım malzemelerinin tasarımlarını hazırlar (gazete, dergi, ilan metinleri, grafik tasarımları, afiş, yol panosu, TV sinema filmi, senaryo, görüntü ve sözler, radyo spotları), - Reklama yönelik olarak hazırlanan kompozisyonların basımı, çekimi, yayını ve benzeri çalışmaları kontrol eder ve çalışmaların hedef kitleye ulaşmasını sağlar, - Kitaplar, dergiler, afişler, grafikler, broşürler ve benzeri reklam araçlarında kullanılmak üzere çizim tasarıları yapar veya yapılmasını sağlar, -Mal veya hizmetin içeriğine uygun olarak reklam faaliyetlerini, konferans ve seminerler gibi halkla ilişkiler faaliyetleri ile destekler, -Açık hava reklam sunumlarını (stadyum, pano, toplu taşıt araçları) gerçekleştirmek üzere çalışmalarda bulunur, - Yürütülen reklam kampanyaları ve maliyet hakkında müşterileri bilgilendirir.

  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
  Grafik tasarım ve uygulamaya özgü özel amaçlı bilgisayar, tepegöz, dia projeksiyon makinesi, fotoğraf makinesi, karanlık oda malzemeleri, fotokopi makinesi, telefon, teyp, kaset, video, TV, kırtasiye malzemeleri, suluboya, guaş boya, fırça vb. boya malzemeleri, kitap, broşür, dergi, afiş gibi basılı yayınlar, araştırma anketleri, çizim masası vb.

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
  Reklamcı olmak isteyenlerin; -Üst düzeyde genel yeteneğe sahip, - Genel kültür seviyesi yüksek, - Sosyoloji, psikoloji ve sanata ilgili, bu alanlarda başarılı, - Yaratıcı, hayal gücü fazla, mizah anlayışı olan, - Düşüncelerini söz ve yazı ile başkalarına etkili bir biçimde aktarabilen, -Dışa dönük, girişimci, - Yeniliklere açık ve başkaları ile işbirliği yapabilen kimseler olmaları gerekir.

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
  Reklamcılar kamu ve özel sektör kurum ve kuruluşlarına ait reklam, tanıtım, halkla ilişkiler bölümlerinde, medya kuruluşlarında ve reklam ajanslarında çalışırlar. Çalışma ortamı çok hareketlidir. İşyeri genellikle ileri teknoloji iletişim araçları, reklam ve grafik tasarımına özgü bilgisayarlar ile donatılmış, iyi aydınlatılmış, rahat ve temizdir. Reklamcı çalışırken reklamı yapılacak mal ve hizmeti üreten firma sahipleri ve ilgili ünite yöneticileriyle, reklam ajansı sahip ve yöneticileriyle, araştırmacılar, senaristler, matbaacılarla, basın yayın kuruluşları, grafikerler, fotoğrafçılar, çekimlerde stüdyo şefleri ve meslektaşlarıyla iletişimde bulunur.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
  - Reklamcılar, kamu ve özel sektör kurum ve kuruluşlarının ''Halkla İlişkiler'' bölümlerinde ve reklam ajanslarında çalışabilirler. -Mal ve hizmetlerin çeşitlenmesi sonucu rekabetin artması, reklamcılık sektörüne büyük ölçüde gereksinim duyulmasına neden olmuştur. Bu nedenle, reklamcıların iş bulma olanakları ve bayanların bu meslekte çalışma oranları yüksektir.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
  Bu mesleğin eğitimi aşağıdaki üniversitelere bağlı fakültelerin “Reklamcılık” bölümlerinde verilmektedir.

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
  Öğrenci Seçme Sınavında (ÖSS) “Reklamcılık” lisans programlarından biri için yeterli “Eşit Ağırlıklı (EA)” puan almak.

  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
  - İletişim fakültelerinde eğitim, liseden sonra 4 yıl, - Eğitim süresince: Türk Dili ve Edebiyatı, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Yabancı Dil, Kişiler Arası İletişim, Reklam Teorisi, Temel Fotoğrafcılık, Grafik Resim, Sosyal Yapı Analizleri, İletişim ve Toplum, Sayfa Düzenlemesi, Tanıtım, Metin Yazarlığı, Fotoğraf, Radyo- Televizyon, Medya Planlaması, Grafik Tasarımı, Piyasa Araştırması, Reklam Kampanyaları, Reklam Filmi Yapım ve Yönetimi, Kamuoyu Araştırmaları, Grafik Resim ve Uygulama gibi meslek derslerine yer verilmektedir.

  MESLEKTE İLERLEME
  Lisans eğitiminden sonra alanlarında mastır (yüksek lisans) ve doktora eğitimi alarak akademik kariyer yapabilirler, yüksek öğretim kurumlarında araştırma görevlisi, doçent, profesör gibi unvanlarla öğretim üyesi olarak görev yapabilirler. Reklamcılar; radyo, televizyon gibi yayın araçlarıyla veya basılı kaynakları tanıtım çalışmalarında uzmanlaşabilir, sadece konferans ve seminer düzenleme çalışmalarına ağırlık verebilir veya giyim, gıda gibi tek bir sektöre ait reklam kampanyaları hazırlama çalışmalarına yönelebilirler. Anadolu İletişim Meslek Lisesi mezunları, reklamcılık alanında üniversite eğitimine yönelmek isterlerse ek puandan yararlanabilirler. Reklamcılık alanında düzenlenen seminerlere katılarak mesleki gelişim sağlanabilmektedir.

  BENZER MESLEKLER:
  Halkla ilişkiler uzmanı, pazarlamacı.


  BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
  - Öğrenciler eğitimleri süresince çeşitli kurum ve kuruluşlardan sağlanan kredi ve burslardan faydalanabilirler. - Reklamcı olarak işe ilk başlamada aylık asgari ücretin 2-3 katı civarında bir ücret alınabilmektedir. Deneyim arttıkça, uzmanlık alanları ve kampanya başarıları doğrultusunda ücrette 3-4 kat artış olabilmektedir.

  DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
  · İlgili Eğitim Kurumları, · Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, · Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.

 2. #2
  Şirine Seabell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  37.019

  Standart

  .
  REKLAMCI

  İşin Doğası
  • Bir mal veya hizmetin çeşitli özelliklerini tanıtarak kişilerin etkilenmelerine ve satın almaya istekli hale gelmelerine çalışırlar.
  • Satılması istenilen mal yada hizmetin niteliklerini belirlerler, bu mal veya hizmete kimlerin ihtiyaç duyabileceğini araştırırlar.
  • Bu gruplara malı tanıtmak için etkileyici tanıtım malzemelerinin tanıtımını hazırlarlar (gazete, dergi, ilan metinleri, grafik tasarım, afiş, yol panosu, TV sinema filmi, senaryo, görüntü ve sözler, radyo spotları.).
  • Kitaplar, dergiler, afişler, grafikler, broşürler ve benzeri reklam araçlarında kullanılmak üzere çizim tasarıları yaparlar, yaptırırlar.
  • Mal veya hizmetin içeriğine uygun olarak reklam faaliyetlerini, konferans ve seminerler gibi halkla ilişkiler faaliyetlerini desteklerler.
  • Açık hava reklam sunumlarını (stadyum, pano, toplu taşıt araçları) gerçekleştirmek üzere çalışmalarda bulunurlar.
  • Yürütülen reklam kampanyaları ve maliyet hakkında müşterileri bilgilendirirler.
  Kariyer Olanakları
  • Anadolu iletişim Meslek Lisesi mezunları, reklamcılık alanında üniversite eğitimi yapabilirler.
  • Reklamcılar, master ve doktora seviyelerinde akademik kariyer yapabilirler.
  • Radyo, televizyon gibi yayın araçları veya basılı kaynaklarla tanıtım çalışmalarında uzmanlaşabilirler.
  • Sadece seminer, konferans düzenleme çalışmaları yapabilirler.
  • Tek bir sektöre (giyim, gıda.) ait reklam çalışmaları yapabilirler.
  İstihdam
  • Kamu ve özel kuruluşların Halkla İlişkiler bölümlerinde ve reklam ajanslarında çalışabilirler.
  • Çalıştıkları kurumların yönetici kademelerinde görev alabilirler.
  Gereken Kişilik Özellikleri
  • Genel kültür seviyesi yüksek, sosyoloji, psikoloji, sanat ilgili ve bu alanlarda başarılı kişiler olmalıdırlar.
  • Dışa dönük ve girişimci olmalı, düşüncelerini söz ve yazı ile aktarabilmelidirler.
  • Yaratıcı, hayal gücü fazla, mizah anlayışı olan, yeniliklere açık, başkalarıyla işbirliği yapabilen kimseler olmalıdırlar.
  Benzer Meslekler
  • Halkla İlişkiler Uzmanı, Pazarlamacı.
  Eğitim
  • Mesleğin temel eğitim süresi Anadolu İletişim Meslek Liselerinde ortaokuldan sonra 4, meslek yüksek okullarında 2, iletişim fakültelerinde 4 yıldır.
  • Okutulan dersler ; Türk dili ve edebiyatı, Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi, yabancı dil, kişiler arası iletişim, reklam teorisi, temel fotoğrafçılık, grafik resim, sosyal yapı analizleri, iletişim ve toplum, sayfa düzenlemesi, tanıtım, metin yazarlığı, fotoğraf, radyo - televizyon, medya planlaması, grafik tasarım, piyasa araştırması, reklam kampanyaları, reklam filmi yapım ve yönetimi, kamuoyu araştırmaları, grafik resim ve uygulama gibi derslerdir.

+ Yeni Konu aç

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •