+ Yeni Konu aç
Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

BİYOMEDİKAL MÜHENDİSİ nedir? Egitimi ve İş İmkanları Nedir?

Bakteri Eğitim Katagorisinde ve Üniversiteler Forumunda Bulunan BİYOMEDİKAL MÜHENDİSİ nedir? Egitimi ve İş İmkanları Nedir? Konusunu Görüntülemektesiniz.->BİYOMEDİKAL MÜHENDİSİ __________________________________________________ _______________ TANIM Tıpta ve biyolojik bilimlerde kullanılan elektronik alet ve iletişim sistemlerinin planlanmasını, yapımını, işletilmesini ve geliştirilmesini ...

 1. #1
  Şirine Seabell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  37.019

  Standart BİYOMEDİKAL MÜHENDİSİ nedir? Egitimi ve İş İmkanları Nedir?

  .
  s11
  BİYOMEDİKAL MÜHENDİSİ
  __________________________________________________ _______________

  TANIM
  Tıpta ve biyolojik bilimlerde kullanılan elektronik alet ve iletişim sistemlerinin planlanmasını, yapımını, işletilmesini ve geliştirilmesini sağlayan kişidir.
  GÖREVLER
  - Tıp ve biyolojik bilimlerde kullanılan elektronik alet ve sistemleri tasarlar, - Sistemlerin bağlantılarını yapar, - Sistemleri çalıştırır, - Sistem ve cihazlarla ilgili araştırma- geliştirme faaliyetlerine katılır, - Üretim aşamalarında kalite kontrol yapar.
  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
  - Bilgisayar, - Ölçü aletleri (Avometre, ampermetre, voltmetre, osiloskop), - EKG simlatörü, gaz analiz gibi özel test cihazları, - Röntgen cihazları.
  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
  Biyomedikal mühendisi olmak isteyenlerin, - Üstün bir akademik yeteneğe - Şekil ilişkilerini görebilme yeteneğine sahip, - Fen alanına ilgi duyan, - Tasarım gücü kuvvetli, yaratıcı, - Ayrıntıları görebilen, - Dikkatli ve sorumluluk sahibi kimseler olmaları gerekmektedir.
  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
  Biyomedikal mühendisleri kapalı mekanlarda çalışırlar. Ortam temiz ve sakindir. Görevlerini yaparken ayakta durmak ve eğilmek durumundadırlar. Birinci derecede alet ve makinelerle ilgilenirler. Etkileşimde bulundukları kişiler çalıştıkları kuruma göre diğer teknik personel ve sağlık personelidir.
  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
  Biyomedikal Mühendisliği, elektronik mühendisliğinin bir dalıdır. Sağlık hizmetlerinin yaygınlaşmasına paralel olarak bu alan başlı başına bir uzmanlık alanı haline gelmiştir. Biyomedikal Mühendisleri; - Medikal alet ve cihazlarının üretiminin yapıldığı işyerlerinde, - Resmi ve özel sağlık kuruluşlarında, dispanserlerde ve laboratuarlarda çalışabilirler.
  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
  Mesleğin eğitimi sadece Başkent üniversitesi “Biyomedikal Mühendisliği” bölümünde verilmektedir.
  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

  - Öğrenci seçme sınavında (ÖSS) “Biyomedikal Mühendisliği” lisans programı için yeterli “Sayısal (SAY)” puan almak,
  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
  Eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince genel kültür derslerinin yanı sıra elektronikle ilgili; analoğ, dijital, mikro işlem, Bilgisayarla ilgili; bilgisayar yazılımı, programlama, program kontrol, data analiz, görüntü algılama, Tıpla ilgili; biyoloji, fizyoloji,psikoloji, insan anatomisi, biyokimya, biyo malzeme gibi meslek dersleri okutulmaktadır.
  MESLEKTE İLERLEME
  Kamu ve özel sektör kuruluşlarında yönetici kademelerine yükselebilirler. Üniversitelerde Öğretim elemanı olarak görev alanlar akademik kariyer yapabilirler. BENZER MESLEKLER: Elektronik mühendisi, Bilgisayar mühendisi, Haberleşme mühendisi.
  BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
  Öğrenciler eğitimleri süresince Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen öğrenim ve harç kredisinden yararlanabilirler. Ayrıca özel ve kamu kurumlarının sağladığı burs imkanlarından da yararlanabilmektedirler. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar 657 sayılı Devlet memurları yasasına göre teknik hizmetler sınıfından maaş almaktadırlar. Özel işyerlerinde çalışanlar çalıştıkları işyerinin durumuna, işteki tecrübe ve başarılarına göre asgari ücretin 4-7 katı arasında ücret, kendi işyerlerini açanlar ise daha yüksek kazanç sağlayabilirler.
  DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
  - İlgili Eğitim Kurumları, - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi, - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

 2. #2
  Bakteri

  Üyelik tarihi
  Haziran.2010
  Nereden
  Kocaeli
  Mesajlar
  1

  Standart

  .
  Biyomedikal mühendisleri genellikle hastane veya laboratuvarlarda iş bulma imkanına sahiptir.
  Ama bu piyasa şartlarında iş bulmaları zor gibi görünüyor.
  Hayırlısı diyelim ...

  Konu Seabell tarafından (04.Haziran.2010 Saat 13:43 ) değiştirilmiştir.

 3. #3
  Bakteri

  Üyelik tarihi
  Ocak.2011
  Nereden
  Baku,Azerbaycan
  Mesajlar
  2

  Standart

  .
  cok isime yaradi ama kullanilan alet ve malzemeler-i bir az daha acarmisiniz.Yani bu malzemelerin bazilarni tanimiyorumda,bunlarla ilgili aciklamalar olursa sevinirim.Simdiden sagolun

+ Yeni Konu aç

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •