+ Yeni Konu aç
Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

ELEKTRİK MÜHENDİSİ nedir? Egitimi ve İş İmkanları nedir?

Bakteri Eğitim Katagorisinde ve Üniversiteler Forumunda Bulunan ELEKTRİK MÜHENDİSİ nedir? Egitimi ve İş İmkanları nedir? Konusunu Görüntülemektesiniz.->ELEKTRİK MÜHENDİSİ TANIM Elektrik mühendisi; elektrik enerjisinin en ekonomik yollarla üretilmesini, dağıtımını, elektrik donanımlarının, parça ve sistemlerinin yapımını planlayan ve ...

 1. #1
  Şirine Seabell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  37.019

  Standart ELEKTRİK MÜHENDİSİ nedir? Egitimi ve İş İmkanları nedir?

  .
  s11
  ELEKTRİK MÜHENDİSİ


  TANIM Elektrik mühendisi; elektrik enerjisinin en ekonomik yollarla üretilmesini, dağıtımını, elektrik donanımlarının, parça ve sistemlerinin yapımını planlayan ve sistemi kurup çalışmasını sağlayan kişidir.

  GÖREVLER Elektrik mühendislerinin yaptıkları belli başlı işler şöyle özetlenebilir: - Elektrik enerjisi üreten termik, nükleer ve hidroelektrik santrallerin yapımı, çalıştırılması ve bakımı, - Elektriğin, üretildiği noktadan tüketileceği noktalara kadar dağıtımında kullanılacak direklerin ve kabloların tasarımının ve hesaplarının yapılması ve dağıtımının gerçekleştirilmesi, - Elektrik enerjisi tüketen tesislerin (ev, fabrika, büro, park vb.) projesinin, montajının yapılması ve işletilmesi, - Bu işler için gerekli iş gücü ve paranın hesaplanması.

  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER - Ölçü aletleri (Avometre, voltmetre,vatmetre, toprak meğer vb.) - El aletleri, - Yüksek gerilim eldiveni, - Yüksek gerilim neonlu ıstaka, - Transformatör, jeneratör ve elektrik motorları, - Bilgisayar.

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER Elektrik mühendisi olmak isteyenlerin; - Üst düzeyde genel akademik yeteneğe sahip, - Fen alanına özellikle fizik konularına ilgi duyan, - Tasarım gücü kuvvetli, yaratıcı, - Başkalarını yönetebilme, başkaları ile işbirliği yapabilme gibi kişilik özellikleri bulunan, - Bir işi planlamadan önce derinliğine araştırma yapan, - Düzenli ve sistemli çalışma alışkanlığı olan, - Yeniliklere açık, - Dikkatli, sorumluluk sahibi kimseler olmaları gerekir.

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI Elektrik mühendisleri fabrikalarda, elektrik santrallerinde, şantiyelerde, araştırma ve geliştirme laboratuarlarında çalışırlar. Genellikle büroda çalışsalar da zaman zaman santrallerde gürültülü, şantiyelerde tozlu ortamlarda görev yapmaları gerekir. Elektrik dağıtımında çalışanlar ise görevlerini açık havada yürütmektedirler. Elektrik mühendisleri çalışırken; inşaat, makine, elektronik, bilgisayar ve endüstri mühendisleri ile, tekniker ve teknisyenlerle, topoğraflarla, teknik ressamlarla, müteahhitlerle işbirliği halindedirler.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI - Kamu sektöründe; Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş., İller Bankası, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, Devlet Su İşleri, Türkiye Kömür İşletmeleri, Makine Kimya Enstitüsü, Türk Hava Yolları gibi makine ve sistem montajı yapan kuruluşlarda çalışırlar. Kendi bürolarını açabilirler. - Elektrik enerjisinin kullanım alanının yaygın olması, elektrik mühendislerine duyulan gereksinimi artırmaktadır. - Elektrik Mühendisliği programını bitirenlerden Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programını veya Milli Eğitim Bakanlığı ve Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) işbirliği ile açılan/açılacak pedagojik formasyon programını başarı ile tamamlayanlar Elektrik Öğretmeni olarak da çalışabilirler.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER Meslek eğitimi, mühendislik fakültelerinin “Elektrik Mühendisliği”,. “Elektrik-Elektronik Mühendisliği” bölümlerinde verilmektedir

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI İlgili bölüme, lise mezunlarının katılabileceği Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) ile girilmektedir. Bölüm için yeterli " Sayısal (SAY)" puan almak gereklidir.

  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ Eğitim süresi 4 yıldır. Eğitimin ilk yılında Matematik, Fizik ve Kimya derslerine ağırlık verilir. Bu derslerin yanısıra daha sonra yapılacak uygulamalarda kullanacağı bilgisayar programlaması, teknik çizim ve ekonomi konulu dersler okutulur. Ayrıca bu bölümlerde araştırma ve geliştirme faaliyetleri için ayrılmış alanda uygulama yapabilecekleri labaratuar olanakları da bulunmaktadır. Eğitim süresince staj yapma ve bitirme ödevi hazırlama zorunluluğu vardır.

  MESLEKTE İLERLEME - Elektrik mühendisleri, başmühendislik, grup mühendisliği, şantiye şefliği gibi pozisyonlara yükselebilirler. Ayrıca çalıştıkları işletmelerde çeşitli kademelerde yöneticilik yapabilirler. - Lisansüstü eğitim yapabilirler (yüksek lisans, doktora ). BENZER MESLEKLER: Elektronik mühendisliği, nükleer enerji mühendisliği.

  BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU - Meslek eğitimi süresince Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu' nca verilen öğrenci kredisi ile şartları uyan öğrenciler çeşitli kuruluşların vermiş olduğu burslardan yararlanabilirler. - Eğitim sonrası, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar, teknik hizmet sınıfından ücret alır, zam ve tazminatlarından yararlanırlar. Özel işyerlerinde çalışanlar için, mesleğin ilk yıllarında ücret biraz düşük, deneyim kazandıktan sonra, yabancı dil bilgisi de olanların ücret düzeyleri yüksektir


  DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
  - İlgili eğitim kurumları, - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.

 2. #2
  Bakteri alybazoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Nisan.2010
  Nereden
  Ankara
  Mesajlar
  576

  Standart

  .
  Benim bölümümü tanıtmamışsınız ama Elektrik - Elektronik mühendisliği hoş şimdiki aklım olsa sadece elektrik mühendisi olurdum neyse bizimkinin adı daha egzotik

 3. #3
  Bakteri

  Üyelik tarihi
  Ağustos.2010
  Mesajlar
  1

  Standart

  .
  Alıntı alybazoglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Benim bölümümü tanıtmamışsınız ama Elektrik - Elektronik mühendisliği hoş şimdiki aklım olsa sadece elektrik mühendisi olurdum neyse bizimkinin adı daha egzotik
  senin gibi kaç adam var, bütün sorun işte bizim rehber hocaların piyasayı bilmemesi
  kariyer.net ten araştıran adam bile seçer em yi

 4. #4
  ĦòŁŁҹ__ RoDMooN_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2010
  Nereden
  Bilinenin ötesinden...
  Mesajlar
  1.123

  Standart

  .
  sırf laf yapmak için üye olmuş zaaa


  Believe What You Can't See


  Game Is Over

  Welcome To The Reality


 5. #5
  Bakteri

  Üyelik tarihi
  Ocak.2011
  Mesajlar
  3

  Standart

  .
  benim bölümümdür daha baslamadım gerçi hazırlık okuduğum için

+ Yeni Konu aç

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •