+ Yeni Konu aç
Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

İPEK NEDİR? iPEK NASIL ELDE EDİLİR? iPEK TARİHİ

Ödev ve Tezler Katagorisinde ve Tekstil Forumunda Bulunan İPEK NEDİR? iPEK NASIL ELDE EDİLİR? iPEK TARİHİ Konusunu Görüntülemektesiniz.->İPEK Günümüzde de çok kıymetli bir dokuma maddesi olan ipeğin ilginç bir tarihçesi vardır. İpekböceğinin anavatanı Çin'dir. Rivayete göre M.Ö. ...

 1. #1
  Şirine Seabell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  37.019

  Arrow İPEK NEDİR? iPEK NASIL ELDE EDİLİR? iPEK TARİHİ

  .
  s11
  İPEK

  Günümüzde de çok kıymetli bir dokuma maddesi olan ipeğin ilginç bir tarihçesi vardır.
  İpekböceğinin anavatanı Çin'dir. Rivayete göre M.Ö. 2600 lerde hüküm süren Çin İmparatoru Hoang-Ti zamanında saray bahçesinde bir tırtılın dut yaprağı yediği ve sonra koza ördüğü dikkat çekmiştir. Bu durum üzerine imparator, bu kurdun hayatının incelenmesini emretmiş ve bu görevi eşi Kraliçe She-Ling-She'ye vermiştir. Kraliçe uzun zaman yaptığı tetkikler neticesinde bu kozadan ipek çekilebileceğini ve bunun da dokumacılıkta kullanılabileceğini tesbit etmiştir. Bu nedenle ipekçilik tarihinde She-Ling-She bir ipek ilâhesi olarak bilinmektedir.
  Çin'de saygın bir uğraş olarak, yüzyıllar boyunca büyük bir gizlilik içinde yürütülen ipekböcekçiliği, ülkeye ün kazandırmış ve büyük bir gelir kapısı aralamıştır. Çin, bu değerli hazineyi kaybetmemek için yüzyılllar boyunca bir takım katı kurallar uygulamıştır. Öyle ki; bu sanatın ülke dışına çıkmasına göz yuman ya da yardım edenler bir dönem ölümle cezalandırılmıştır.Ancak M.S. 149 yılında Türkistan'da bulunan Hotan Eyaleti Hakanı'nın bir Çin prensesi ile evlenmesi, ipekçiliğin Çin sınırları dışına taşmasına sebep olmuştur. Çin'de bir asalet nişanesi olarak bilinen ipeğin, Hotan'da bulunmaması nedeniyle prensese önceki ihtişamını devam ettiremeyeceği söylenir. Buna üzülen prenses ülkesine gittiğinde saçlarının arasına ipek tohumlarını saklayarak Hotan'a geçirir. Böylece ipek, ilk defe Çin sınırları dışına çıkar.
  M.S. 300 dolaylarında önce Japonya'da, daha sonra da Hindistan'da ipekböceği yetiştirilmeye başlanır.
  Bu sanat zaman içinde Asya'yı boydan boya aşıp Anadolu üzerinden Avrupa'ya uzanan, en önemli kervan yoluna “İpekyolu” adını vermiştir.
  İpeğin Anadolu'ya gelişi Bizans İmparatoru Justinien (527-565) le gerçekleşir. Bu dönemde Hint ve İranlı tüccarlar tarafından Batı'ya doğru yol alan ipek sayesinde Constantinopolis'te ileri düzeyde ipek dokumacılığı görülür. Bizanslılar'ın en güzel ipekleri burada dokunmaktadır. Ne var ki, bir zaman sonra , siyasî ve iktisadî sebeplerden dolayı kervanlarla Bizanslılar arasında çıkan bir anlaşmazlık neticesinde ipek artık Constantinopolis'e uğramaz olur. Bu sırada Justinien, ipeğin gerçek kimliğini araştırmak üzere iki rahibi, din kisvesi altında Çin'e gönderir. İranlı ve Aynarozlu bu iki rahip, Constantinopolis'e kamış bastonlarının içine sakladıkları ipekböceği tohumları ile döneceklerdir. Böylelikle ipekböcekçiliği, Asya'dan Avrupa'ya intikal eder. İpekböcekçiliğinin Batı'ya doğru yayılmasında Araplar'ın istilâ hareketleriyle Venedikliler ile Cenovalılar'ın bu alandaki ticarî faaliyetlerinin büyük rolü olmuştur.

  İpeğin elde edilişi:
  İpekböceği ( bombyx mori ), tırtılından ipek elde edilen kelebeklere verilen genel addır. İpekböceği dut yaprağıyla beslenir. İpekböceğinin erişkini tombul gövdeli ve soluk boz renklidir. Kanat açıklığı 4-5 cm. civarındadır.İki ya da üç günlük ömrü boyunca uçmaz ve beslenmez. Ama bu süre erkek ve dişişlerin üreyip yeni bir kuşak oluşturmasına yeter.
  Her dişinin bıraktığı 300-500 dolayında yumurta bir sonraki yılın bahar aylarına kadar serin bir yerde bekletildikten sonra tek ya da çok katlı sekilere yayılır. Tohumlar küçük tülbentler içinde delikli mukavva kutulara konur. Her birinde 25 gram tohum bulunan bu kutulara “paket” adı verilir. Bir pakette ortalama 30.000 tohum bulunur.
  Baharda beyaz dut ağaçlarında ilk yapraklar görünmeye başladığında tohumlar tahtadan kerevetlere serilir. 19 günlük kuluçka devresi sonunda yumurtalardan tırtıllar çıkar. Bu küçük kurtçukların herbirinin boyu 3 mm. kadardır. Tırtılların en iştahlı olduğu bu dönemde üzerlerine günde üç öğün ince kıyılmış dut yaprağı serpilir. Bu devre içinde tırtıllar her gün kendi ağırlıkları kadar yaprak yerler ve büyümeleri de yemeleri gibi hızlı olur. İpekböceği tırtılları o kadar çabuk büyür ki, büyüme süresi içinde dört defa deri değiştirmek zorunda kalır.Buna halk arasında “gömlek değiştirme” denir. Her deri değişiminden sonra daha da irileşen tırtılın rengi giderek açılır. Dördüncü deri değişiminden sonra boyu yaklaşık 8 cm.ye ulaşan tırtıl, en obur dönemini yaşayacak; ipek salgılamaya başladığı andan itibaren iştahı kesilecektir. Koza örebilecek olgunluğa erişen tırtıl kehribar sarısı renk almıştır.Günün birinde başını havaya kaldırıp ileri geri sallayarak kozasını yapmaya elverişli bir dal parçası aramaya başlar. Bu durum askı zamanının geldiğini gösterir. Bu sırada kerevetlere, sapı aşağı, dalcıkları yukarı gelecek şekilde meşe, katırtırnağı,funda dalları yerleştirilir. Bu dalların kuru olması gerekir. İpekböceği bunların üzerine tırmanır; kendini askıya alarak koza örmeye başlar; kendisi koza içinde kalır. Böcekler, yaklaşık bir hafta süresince, dalların üzeri bembeyaz olacak şekilde, kozalarını büyük bir çaba ve titizlikle örerler.
  İpekböceğinin vücudundaki bir çift bezin salgıladığı zamk gibi yapışkan bir sıvı, hayvanın alt dudağındaki meme denilen çok küçük deliklerden iplik halinde dışarı çıkar; havayla temasında donar. İşte “ipek” budur.
  Böcek önce kozasının dış kısmını yapar, daha sonra kendi vücudunun etrafını sarmaya koyulur. Sarma işi ilerledikçe hayvan küçülür, küçülür, sonunda kozanın içinde görünmez olur.
  Kozanın dışındaki iplikler gevşek ve dolaşık, içindeki iplikler düzgündür. Oluşan kozaların küçük bir bölümü kelebeklerin çıkıp yumurta vermesi için bekletilir. Diğerlerinde ipekböceği kozayı delerek çıktığında ipeğe zarar vereceğinden “boğma” denen bir işlemle koza içinde öldürülür. Kozaları boğmak için, içinde su kaynamakta olan büyük bir kazana bir saçayak yerleştirilir.Bunun üzerine, içinde çekimi yapılacak kozaların bulunduğu kalbur oturtulur. Daha sonra kazanın ağzı iyice kapatılır. Böylelikle kozalar içindeki tırtılların (krizalitler) yaklaşık 80 derece buharda ölmesi sağlanmış olur. Bu işlemden sonra ipek ipliğinin liflerini yapıştıran ipek zamkının (serisin) yumuşatılması gerekir. Yumuşatma için kozalar, 70-80 derecede kaynayan suyun içine atılırlar. İplik çekmeye elverişsiz olan dıştaki ipek elendikten sonra içteki iplikler çıkrıklarla çekilerek çile haline getirilir.
  İpekböceğinin topu topu iki ay süren kısacık ömründe bize bıraktığı tek bir kozadan yaklaşık 1000 metre uzunluğunda ipek teli elde edilmiş olacaktır.
  20.000 ipekböceğinin iki aylık ömürleri süresince tüketecekleri 600 kilo dut yaprağı yaklaşık 40 ağaçtan elde edilecektir.

  Ahmet KOÇAK

 2. #2
  Mavimega pismegatron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  Torosların Ortasından
  Mesajlar
  15.439

  Thumbs up İpek Böceği Hakkında Bilgiler, İpek Nasıl Üretilir? İpek Böceği Hikayesi

  .
  İpek böcegi gelişim evreleri ve ipeğin Oluşumu

  Okulumuzda başka bir okul yararına satılan tırtıllardan satın aldım.
  Bu tırtıllar dut ağacı yaprakları ile besleniyorlar. Hapur hupur yiyorlar sürekli. En sonunda koza örüp kelebek olup uçacaklarmış.

  Gerçekten çok heyecanlı. Dut yaprağı biriktirmeliyim. Bekleyelim bakalım daha neler göreceğiz  İpek böceginin büyüyüp gelişmesi


  İPEĞE HAYIR!
  İPEĞE HAYIR KAMPANYASI DÜZENLENMELİ !

  Ne acı. Minik tırtıllarım biliyorsunuz ipek böceği olarak koza örecekler ve kelebek olup içinden çıkacaklar. Keratalar nasıl yiyorlar. Bir sürü şey öğrendim sayelerinde.
  1) Bunlar taze dut yaprağı yiyor. Dolayısıyla, bulduğunuz dut yapraklarını üçerli paketler halinde jelatinleyip buzdolabına koyar, sonra çıkarıp ısınmasını bekler ve tırtıllarınıza sunarsınız. Her gün dut yaprağı bulmak ve taze tutmak zor.

  2) Bir yaprağın üstündeyken resmen yapışıyorlar. Sakın zorlamayın. Ayağını bacağını koparmayın Eski yaprağı yenisinin üstüne koyun. Kendileri geçiyor. Ağızlarının tadını biliyorlar. Bir de ikinci yaprağa geçene dek arkalarında beyaz ince ve sağlam bir ipek salgılıyorlar düşmemek için. Yeni yaprağı beğenirlerse eskisinden ayrılıyorlar.

  3) İpek böceği yapmak için bu zavallılar besleniyormuş. Kelebek olmak için koza örünce, canlı canlı kaynar suya atıp haşlanıyorlarmış !!! İçinde öldüklerinde kozayı bir yerinden açıp, ipi makinelerle döndürerek çıkarıyorlarmış. Ancak ipek böceği kozadan kendisi çıkarsa, bozuluyormuş koza ve iplik elde edilemiyormuş.

  Bence vahşet. Binlerce koza kaynar suda. Biz nasıl bir türüz yeryüzünde? Bizden korkuncu var mı ki dünyada?
  Bizim keratalar ejderha kadar oldu Hatırlatalım. Evde ipek böceği besliyoruz. Önce 5 taneydiler biri mefta oldu. Kaldı 4. Sonra bunları dut yaprağı ile besledik, besledik, halen besliyoruz. Neredeyse 1 ay oldu. Gözlerinin içine bakıyoruz. Kutularını sallıyoruz. Yok. Kelebek olmaya niyetleri yok. Ekmek elden su gölden “Tırtılız abi biz” şarkısını söylüyorlar.

  Öğrendiğim bir iki numara. Bir dala tutunmadan rahat edemiyorlar. Yaprakları küçükse daha iyi oluyor. Aynı ağacın yaprağını tanıyor ve seviyorlar. İlaçlı bir ağaçtan aldığımız yaprak nedeniyle az daha ölüyorlardı. Yemeyip karınlarını tuta tuta yuvarlanınca anladık, deliye döndük gidiyordu yavrucaklar Bilmediğin ağacın yaprağı verilir mi?

  Aha bir de aktörümüz veya aktristimiz var artık bilemiyorum. Ne zaman eşim fotoğrafını çekmek istese, inanamazsınız ayağa kalkıyor. Ön ayaklarını kaldırıp canavar kurt pozu veriyor korkunç bir şekilde. Dışarı çıkacakmış gibi yapıyor kutudan. Görseniz ölürsünüz. Hayvan fotoğraf makinesini biliyor nasıl oluyor anlayamadık. (canavartirtil1 isimli foto)

  * Bir diğer ilginç olay yaprağı kurutmayacak bir tarzda yiyorlar. Kafaları gövdelerine göre çok küçük bir makine gibi düzenli şekilde kenarlardan yiyorlar. Dışkıları ise gördüğüm en estetik dışkı. Resmen fabrikadan çıkmış paketlenmiş gübre gibi. Minicik siyah noktalar. Ne teknoloji be!

  Bakalım ne zaman koza örecekler. Çok heyecanlı. Videoya bile aldım yakın çekimde.

  CANAVAR TIRTIL (!)  İpek Böcekleri Koza Ördüleeeeeeeerrrrrrrr


  ipek bocegi kozasi


  Aman Tanrım mürüvvetlerini göreceğiz galiba .


 3. #3
  Bakteri sr_h - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Aralık.2008
  Nereden
  Kütahya
  Mesajlar
  482

  Standart

  .
  tsk ler

 4. #4
  Bakteri

  Üyelik tarihi
  Aralık.2009
  Mesajlar
  1

  Standart

  .
  vayyyy gerçekten aldın mı

 5. #5
  Pis Bakteri

  Üyelik tarihi
  Mart.2010
  Mesajlar
  75

  Standart

  .
  Sağol Gerçekten Güzel Bilgiler

 6. #6
  Bakteri

  Üyelik tarihi
  Haziran.2010
  Mesajlar
  1

  Standart

  .
  merhaba bana ipek böcekciliği hakkında video bilgi gönderebilen olursa sevinirim

+ Yeni Konu aç

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •