+ Yeni Konu aç
Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Mide kanseri belirtileri Nelerdir?Kimler mide kanseri riskini tasır?

Genel Kültür ve Sanat Katagorisinde ve Sağlık Forumunda Bulunan Mide kanseri belirtileri Nelerdir?Kimler mide kanseri riskini tasır? Konusunu Görüntülemektesiniz.->Mide kanseri belirtileri Doç. Dr. Ali Uğur Emre, "Ne yazık ki mide kanserinin belirtileri, birçoğumuzun önemsemediği, üzerinde durmadığı basi şikayetler ...

 1. #1
  Şirine Seabell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  37.019

  Standart Mide kanseri belirtileri Nelerdir?Kimler mide kanseri riskini tasır?

  .
  s11
  Mide kanseri belirtileri

  Doç. Dr. Ali Uğur Emre, "Ne yazık ki mide kanserinin belirtileri, birçoğumuzun önemsemediği, üzerinde durmadığı basi şikayetler şeklindedir" dedi.  Yrd. Doç. Dr. Emre, yaptığı açıklamada, mide kanserinin görülme sıklığı ve ölüme sebebiyet verme açısından tüm kanserler içinde ikinci sırada yer aldığını söyledi. Mide kanserinin, düşük sosyoekonomik düzeyli, aşırı tuzlu, doğrudan ateşe maruz bırakılmış yiyeceklerle beslenen, maden, kimyasal işinde çalışan ve sigara içen kişilerde daha çok görüldüğünü bildiren Yrd. Doç. Dr. Emre, bu hastalığın tedavisi ve hastalıksız hayatta kalım süresini etkileyen en önemli noktanın erken teşhis olduğunu belirtti. "Mide kanserinin belirtileri önemsenmiyor"
  Mide kanserinin belirtilerinin çok fazla önemsenmediğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Emre, şunları kaydetti: "Kanserin geç evrede tespiti, tedavinin başarısını azaltmaktadır. Ne yazık ki mide kanserinin belirtileri, birçoğumuzun önemsemediği, üzerinde durmadığı basit şikayetler şeklindedir. Tespit edilecek mide kanseri, vakit kaybı döneminde ilerlediğinden tedavisi zor aşamalara gelmektedir. Mide kanserinin ileri dönemlerinde en sık görülen bulguları kilo kaybı, erken doyma ve kusmadır." , "Mutlaka endoskopik kontrol yapılmalı"
  değiştirmek yerine mutlaka endoskopik kontrol yapılması gerektiğine dikkati çeken Yrd. Doç. Dr. Emre, şöyle devam etti: "Ama ne yazık ki birçok hastaya şiddetle önerilmesine rağmen tetkikin zor olduğu düşüncesi veya işin önemini tam anlayamadığından endoskopik incelemeden kaçmaktadır. Halbuki bugünkü imkanlarla hastalar hiç hissetmeden inceleme
  yapılabilmekte ve oldukça kısa sürede tamamlanabilmektedir. Mide kanserinde cerrahi kaçınılmazdır. Erken teşhis edilmiş, henüz midenin iç yüzeyinde sınırlı kanserlerde endoskopik olarak tümör çıkarılabilmekte, diğer durumlarda da laparoskopik ve açık yöntemlerle ameliyat yapılabilmektedir." Yrd. Doç. Dr. Emre, mide kanseri nedeniyle ameliyat edilen, kısmen ya da tamamen mideleri alınan hastaların operasyon sonrasında belli bir adaptasyon döneminin ardından yeme içme işlevlerini sorunsuz yerine getirdiğini sözlerine ekledi.
  Tedaviye rağmen düzelmeyen mide rahatsızlıklarında sık sık ilaç
  Konu Seabell tarafından (29.Temmuz.2009 Saat 10:30 ) değiştirilmiştir.


 2. #2
  Şirine Seabell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  37.019

  Standart

  .
  Mide kanserine yakalananlar artıyor

  Mide kanseri ile son yıllarda daha sık karşılaşılmaya başlandı. Bu durumun nedenleri olarak, hijyenik koşulların bozulması, ekonomik sorunlar, yiyeceklerdeki kanserojenler (nitratlar, tütsülenmiş besinler), tuzlu gıdaların tüketiminin artması ve helikobakter enfeksiyonunun yaygınlaşması gösteriliyor.
  Mide kanserinin ilerlemiş dönemlerinde bulantı, kusma, kilo kaybı, erken doyma hissi ve yemeklerden sonra rahatsızlık hissi gibi işaretler ortaya çıkıyor. Sindirim sistemi kanamaları da önemli bir belirti. İlerleyici demir eksikliği durumunda da mide kanserinden şüphelenmek gerekiyor.


  Mide kanserine işaret eden çok özel bir belirti yok. Erken teşhisi bu nedenle pek mümkün olamıyor. Erken teşhis için (özellikle genetik mirasında mide kanseri riski yüksek olanların) belirli aralıklarla gastroskopik incelemelerden geçmek gerekiyor. Helikobakter enfeksiyonlarının zamanında tedavi edilmesi ve dikkatle izlenmesi de önemli bir nokta olarak gösteriliyor.


+ Yeni Konu aç

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •