Orşit; Testislerin daha çok viral daha az da bakteriyel infeksiyonudur. Viral orşitlerde en sık karşılaşılan etken kabakulaktır.
Bakteriyel orşit oldukça seyrek gösterilen bir tablo olup genellikle epididimitle birliktedir ve üriner sistem enfeksiyonları, klamidya ve belsoğukluğu gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve prostatitler sonucu bulaşan bakterilerle oluşurlar .
Kabakulak orşitinde testislerdeki ağrı ve şişlik parotit ( tükrük bezi iltihabı ) başlangıcından 4-6 gün sonra başlar. Bazı vakalarda ateş, bulantı, kusma tabloya eşlik edebilir.
Bakteriyel orşitte başlıca bulgular ateş, bulantı, kusma testislerde ağrı ve şişliktir. Ağrı genellikle inguinal bölgeye yayılır, fizik muayenede akut hidrosel, skrotum ağrılı ödemli ve üzeri eritemlidir.

Kabakulak orşitinde klinik ve serolojik yöntemler tanıda yol göstericidir. Bakteriyel orşitte kültür için örnek alınmalı ve kan kültürü yapılmalıdır.

Kabakulak orşitinde nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar, immunostümulan ilaçlar, yatak istirahati ve skrotal elevasyon önemlidir. Bakteriyel orşitte ise yine medikal terapi önerilebilir.


Op.Dr.Ali KARŞENAS
Üroloji Uzmanı
Email: alikarsenas@bilgehastanesi.com