+ Yeni Konu aç
Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Karın Şişkinliği Ve Gazın Nedenleri

Genel Kültür ve Sanat Katagorisinde ve Sağlık Forumunda Bulunan Karın Şişkinliği Ve Gazın Nedenleri Konusunu Görüntülemektesiniz.->Hava yutma (aerofaji) mide gazının en sık sebebidir. Her insan yerken veya içerken bir miktar hava yutar.Hızlı yiyip içen, sakız ...

 1. #1
  мιηιк ѕυяα'м ѕтσям - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Aralık.2008
  Mesajlar
  16.998

  Arrow Karın Şişkinliği Ve Gazın Nedenleri

  .
  s11
  Hava yutma (aerofaji) mide gazının en sık sebebidir. Her insan yerken veya içerken bir miktar hava yutar.Hızlı yiyip içen, sakız çiğneyen, sigara içen ve uygun olmayan ( gevşek ) takma diş kullananlarda ise normalden fazla hava yutulur.

  Midedeki gazın önemli bir kısmı geğirme ile çıkartılır, geride kalan kısım ince barsaklara geçer ve burada kısmen emilir, az bir miktarı ise kalın barsaklara geçer ve makat yolu ile atılır. Mide kendisi de mide asidinin bikarbonatla karışması sonucu karbondioksit gazı oluşturur ancak bu gazın önemli bir kısmı ince barsaklarda emilir ve kalın barsağa kadar ulaşmaz.

  Sindirilmemiş Gıdanın Bozulması

  İnsan vücudu bazı karbonhidratları ( şeker, nişasta ) ve pek çok gıdada bulunan lifleri ince barsaklardaki enzimlerin yetersizliği ya da yokluğu nedeni ile sindiremez. Bu sindirilmemiş gıda ince barsaklardan kalın barsağa geçtiğinde, kalın barsaktaki normal flora dediğimiz zararsız bakterilerce bozulmaya uğrar ve hidrojen, karbondioksit, insanların üçte birinde de metan gazı oluşur. Sonuçta bu gazlar anüs yoluyla dışarı atılırlar. Metan gazı oluşan insanların gaitaları su içinde yüzer. Araştırmalar neden bazı insanlarda metan gazı oluşup bazılarında oluşmadığını açıklayamamıştır.

  Bir kişide gaz oluşturan gıdalar başka bir kişide gaz oluşturmayabilir. Kalın barsaktaki bazı bakteriler diğer bakterilerin oluşturduğu hidrojeni yıkabilirler. Bu iki tip bakteri oranı da bazı kişilerde daha çok gaz oluşunu açıklayabilir.

  Hangi Gıdalar Gaz Yapar?

  Karbonhidrat içeren gıdaların pek çoğu gaz yapar, buna karşılık yağlar ve proteinler daha az gaz yapan gıdalardır.

  Şekerler: Gaz oluşturan şekerler raffinoz, laktoz, fruktoz ve sarbitoldur.

  Raffinoz: Fasülye bu kompleks şekeri çok miktarda içeren bir besindir. Daha az oranda lahana, bruksel lahanası, karnıbahar, kuşkonmaz, diğer sebzeler ve tüm hububatlarda bulunur.

  Laktoz: Laktoz sütteki tabi şekerdir. Peynir, dondurma gibi ürünlerde de bulunur. Ekmek, tahıl, mayonezde de bulunur. Özellikle Afrika ve Asya kökenli ırklarda laktozu sindirmeyi sağlayan laktuloz enzimi düzeyi düşüktür, kişi yaşlandıkça da enzim düzeyi düşer. Bunun sonucu olarak kişiler yaşlandıkça laktoz içeren gıdalar yeme sonucu oluşan gaz şikayeti giderek artacaktır.

  Fruktoz: Fruktoz normalde soğan, enginar, armut ve buğdayda bulunur. Ayrıca bazı içeçek ve meyva sularında tadlandırıcı olarak kullanılır.

  Sorbital: Sorbital meyvalarda doğal olarak bulunan bir şekerdir. Elma, armut, şeftali ve erikte çok vardır. Ayrıca birçok diyet gıdalarında, tadlandırıcılarda ve sakızlarda bulunur.

  Nişasta: Patates, mısır, bazı tatlılar, pastalar ve buğdayda bulunan nişastanın bir kısmı kalın barsağı geçip orada bakterilerce yıkılarak gaz oluşturur. Pirinç gaz oluşturmayan tek nişasta çeşididir.

  Lif: Pek çok gıda eriyebilen ve erimeyen lifler içerir. Eriyebilen lifler suda kolayca çözünür ve barsaklarda jel kıvamında bir yapı oluşturur. Bunlar, yulaf, fasulye, bezelye ve pek çok meyvada bulunurlar. Eriyebilen lifler kalın barsağa kadar sindirilmeden gelip, burada gaz oluşumuna yol açarlar. Erimeyen lifler ise barsaklardan hiç değişmeden geçer ve çok az gaz oluştururlar. Buğday, kepek ve bazı sebzeler bu tür lifleri içerirler.

  Gaza Bağlı Semptomlar ve Problemler Nelerdir?

  En sık görülen semptomlar geğirme, çok gaz çıkartma, karında şişkinlik ve karın ağrısıdır. Bu bulgular herkeste oluşmayabilir. Burada en belirleyici faktörler vücudun ne kadar gaz ürettiği, barsakların ne kadar yağ asidi absorbe ettiği ve kişideki kalın barsağın gaz gerginliğine olan hassasiyetidir.

  Geğirti: Yemek sonrası mide dolu iken ara sıra oluşan geğirme normaldir. Sık geğirtisi olan bazı kişiler ise yemek yerken aşırı hava yutarlar ve bu hava mideye inmeden geri gelip geğirti oluşabilir.

  Sık geğirtisi olan kişilerde ise reflü hastalığı, mide fıtığı, gastrit, ülser gibi üst sindirim sistemi rahatsızlıkları olabilir.

  Geğirti yapan iki nadir görülen kronik gaz sendromu vardır. Bunlar meganblase sendromu ve gaz-bloat sendromudur.
  Meganblase sendromu özellikle ağır yemek yeme sonrası, yemek esnasında aşırı hava yutmaya ve bunun midede aşırı şişkinlik yapmasına bağlıdır. Bunun sonucu aşırı şişkinlik, tıkanma hissi ve nefes darlığı oluşabilir ve bu durum kalp krizini taklit edebilir.

  Gaz-bloat sendromu ise reflü hastalığı ameliyatları sonrası oluşabilir. Bu ameliyatta yemek borusu ile mide arasında oluşturulan yeni yapı gıda ve havanın mideye geçmesine izin verir ancak normal geğirme ve kusma eylemini engelleyebilir. Özellikle çok hava yutanlarda bu durum ciddi bir sorun haline gelebilir.

  Soğan, domates ve biberli gıdalar geğirmeyi arttırır. Sürekli geğirme ise bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Bunlar safra kesesi taşları, ülser hastalığı ve reflü hastalığıdır. Ankisiyete yani aşırı endişe hallerinde de çok hava yutup devamlı geğirme alışkanlık haline gelebilir.

  Çok Gaz Çıkartma

  Fazla sayıda gaz çıkartma çok sık dile getirilen bir yakınmadır. Ancak kişiler günde 10-25 kez, ortalama 14 kez gaz çıkartırlar ve bu da normaldir. Bazen çok fazla gaz çıkartmanın sebebi ağır karbonhidrat sindirim bozukluğu veya kalın barsaklarda aşırı bakteri üremesi olabilir.

  Karında Distansiyon (aşırı şişkinlik)

  Çoğu insan karında şişkinlik hissinin çok fazla gaz oluşmasına bağlı olduğunu düşünür. Aslında çoğunlukla gaz miktarı normaldir ancak bazı rahatsızlıklara bağlı kişi çok gaz varmış gibi algılar çünkü gaza karşı hassasiyeti artmıştır.
  Aşırı karın şişkinliği genellikle barsak çalışma bozukluklarına bağlıdır. En sık olarak irritabl barsak sendromu veya spastik kolon denilen durumlarda oluşur. Bu kişilerde barsak çalışması bozulmuş ve barsak adelelerinde kasılmalar oluşmuştur. Kalın barsağın splenik fleksura denilen dalak bölgesindeki kısmında gaz sıkışması olabilir. Bu duruma splenik fleksura sendromu denir ve karın üst kısımlarında, özellikle sol üst kısımda rahatsızlık, adele spazmı, şişkinlik, ağrı ile kendini gösterir.

  Barsaklarda iltahaba, bunun sonucu da daralma ve tıkanıklıklara yol açan divertikülit, kron hastalığı gibi durumlarda ve barsak kanserlerinde de karında şişkinlik oluşur. Daha önce karın ameliyatı geçirmiş kişilerde oluşabilecek barsak yapışıklıkları da karında şişkinlik yapabilir.

  Ayrıca çok yağlı gıda yendiğinde de mide boşalması gecikir ve kişiler fazla gaz oluşması olmadan da şişkinlik ve rahatsızlık hissi duyabilirler.

  Karın Ağrısı ve Huzursuzluğu

  Bazı kişiler barsaklarda gaz olduğunda karın ağrısı duyabilirler. Gaz kalın barsağın sol tarafında toplandığında kalp sıkışması hissi ile kalp rahatsızlığı ile karışabilir. Kalın barsağın sağ tarafında aşırı gaz olduğunda ise safra kesesi ve apandisitte duyulan ağrılara benzer ağrılar oluşabilir.

  Tanı Metodları

  Gaz yakınması bazı ciddi hastalıklarda da oluşabileceği için kişiye tanı konup bu hastalıklar ekarte edilmelidir. Kişinin yeme alışkanlıkları ve yakınmalarının birbiri ile ilgisini belirlemek önemlidir. Hangi gıdaların daha çok gaz yaptığı araştırılır.

  Eğer laktoz yetersizliğinden şüphelenilirse bir müddet için süt ve sütlü gıdalar yasaklanarak durum takip edilebilir. Laktoz intoleransını belirlemek için kan ve nefes testleri yapılabilir. Karında aşırı şişkinlik olanlarda karında su toplanıp toplanmadığı, barsaklarda iltahabi hastalık olup olmadığı incelenmelidir.

  Karında şişkinlik ve gaz yakınmaları olan 50 yaşın üzerindeki kişilerde kalın barsak kanseri olasılığı dikkate alınmalıdır. Özellikle ailesinde barsak kanseri olan kişilerde bu durum daha önemlidir. Bu durumda barsakların ışıklı kamera ile incelenmesi anlamına gelen kolonoskopi yapılmalıdır. Özellikle açıklanamayan kilo kaybı, ishal veya gaitasında kan olan kişilerde bu olasılık çok dikkatle araştırılmalıdır.


  Gaz Rahatsızlığı Nasıl Tedavi Edilir?

  Belirli bir hastalık sonucu oluşmadığı gösterilen gaza bağlı rahatsızlıkları geçirmek için diyet değişikliği, gerektiğinde ilaç kullanılır ve hava yutmayı azaltmak gereklidir. Doktorların azaltmalarını veya kesmelerini önereceği gıdalar maalesef genellikle meyve, sebze, hububat ve süt ürünleri gibi sağlıklı gıdalardır.
  Ayrıca şişkinlik ve hazımsızlık hissini azaltmak için yağsız gıdalar yenmelidir. Böylelikle mide daha hızlı boşalır ve gaz barsaklara daha hızlı geçip ileriye doğru gider.

  Her bir gıdanın gaz yapıp yapmayacağı ve eğer gaz yaparsa ne kadar gaz yapacağı kişiden kişiye değişiklik gösterdiği için her bir bireyle ayrı ayrı konuşup ona göre diyet düzenlemesi yapılmalıdır.

  Gaz yakınmaları diyet düzenlemesi ile geçmiyor ise antiasitler, sindirim enzimleri, karbon preperatları, barsak çalıştırıcı ilaçlar kullanılabilir.

  Yutulan havayı azaltmak için sakız çiğnememek, sert şekerleme yememek, yemekleri küçük lokmalar halinde ve yavaş yavaş yemek gereklidir. Eğer takma diş kullanılıyorsa bu mutlaka çeneye oturan bir protez olmalıdır.

  Sonuç olarak, görüldüğü gibi gaz ve şişkinlik yakınmaları basit hazımsızlık şeklinde olabileceği gibi, bazı enzim eksiklikleri, iltahaplanmalar, yapışıklık, kanser gibi değişik birçok rahatsızlıkdan da meydana gelebilir. Bu nedenle bu tip yakınması olanlar, eğer yakınmaları süreklilik kazanıyorsa mutlaka bir doktora başvurmalı, tanı ve tedavilerinin doğru bir şekilde yapılması sağlanmalıdır.


  Mini test

  Şişkinliğe Karşı Savaş Açın

  Aşağıdaki 30 soruda sizin için uygun olduğunu düşündüklerinizi işaretleyin. Hangi harfi kaç kere seçtiğinizi sayın ve sizin için uygun olan eylem planını hemen uygulamaya başlayın.

  1. Karnınız şiş olduğunda burnunuz akıyor, karnınız, başınız ağrıyor, yorgun hissediyor, ruhsal durumunuz değişiyor, bahar alerjisi yaşıyor, egzamadan veya başka sağlık sorunlarından şikayet ediyor musunuz? (A)
  2. Dilinizin ortasında veya yanlarında aşağıya doğru çizgiler var mı? (D)
  3. Yaşınız ilerledikçe şikayetleriniz arttı mı? Özellikle 40 yaşından sonra? (D)
  4. Bir süre boyunca ayakta durduğunuz ve sıcakta kaldığınız zaman parmaklarınız, bilekleriniz, dizleriniz veya yüzünüz şişiyor mu? (C)
  5. Canınız sık sık pizza, makarna, peynir veya süt istiyor mu? (A)
  6. Hayatınızı çok yoğun, hareketli, heyecanlı veya kontrolden çıkmış olarak tanımlayabilir misiniz? (B)
  7. Kilo aldığınız zaman, bütün kilolar vücudunuzun orta bölgelerinde mi birikiyor? (B)
  8. Spesifik bir yemeği yediğinizde vücudunuzda daha çok şişme yaşıyor musunuz? (A)
  9. Neredeyse her öğünde mutlaka unlu besinler yiyor musunuz? (A)
  10. Yorgun olmadığınız halde gözlerinizin altında mor halkalar var mı? (A)
  11. Yataktan dümdüz bir karınla uyanıyor ve güç içerisinde mi şişiyorsunuz? (A)(B)(D)
  12. Şikayetleriniz adet döneminizden birkaç gün önce mi başlıyor? (C)
  13. Yemeğinizi on dakikadan daha az bir sürede mi bitiriyorsunuz? (B)(D)
  14. Geceleri sekiz saatten az mı uyuyorsunuz? (B)
  15. 48 saatten daha fazla tuvalete çıkamadığınız oluyor mu? (D)
  16. Genellikle sağ tarafa dönük mü uyuyorsunuz?(D)
  17. Çok susuyor musunuz?(C)
  18. Olması gerekenden daha çok gaz çıkarıyor musunuz? (A)(D)
  19. 18. soruya evet' olarak cevap verdiyseniz, bunu belirli gıdalarla ilişkilendirebiliyor musunuz? (A)
  20. Parmağınızla ayak bileğinize 30 saniye bastırın. Deri beş saniye boyuca aynı şekilde kalıyor mu, yoksa daha mı fazla sürüyor? (A)(C)
  21. Yorgun olduğunuzda, kendinizi baskı altında hissettiğinizde fazla şişkinlik hissediyor musunuz? (B)
  22. Öğün atlıyor veya iki öğün arasına düzenli olarak dört saatten fazla mı koyuyorsunuz? (B)(D)
  23. Midenize kramplar giriyor veya bağırsaklarınız bozuluyor mu? (A)(B)
  24. 23. soruya evet olarak cevap verdiyseniz, bunları belirli gıdalarla ilişkilendirebiliyor musunuz?(A)
  25. 23. soruya evet olarak cevap verdiyseniz, şişkinlik belirtileri stres altında olduğunuz zamanlarda mı ortaya çıkıyor?(B)
  26. İdrarınız genelde koyu sarı renkte mi çıkıyor? (C)
  27. Salam, sosis gibi işlenmiş etler, hazır çorbalar ve mısır gevreği gibi gıdaları çok sık şekilde tüketiyor musunuz? (C)
  28. Yemekleri tuzlu pişiriyor, tuzlu atıştırmalıklar tüketiyor veya yemeklerin üzerine tuz ekiyor musunuz?(C)
  29. Tatile çıktığınız zaman şişkinliğiniz azalıyor mu? (B)
  30. Genellikle bir gün içinde 250 ml'lik bardaklarda sekiz bardaktan az mı su içiyorsunuz? (C)

  Değerlendirme
  EN ÇOK "A" İŞARETLEDİYSENİZ
  Sorunlarınızın kaynağında bazı gıdalara karşı hassasiyet yatıyor olabilir. Şişkinliği en çok tetikleyen, unlu ve sütlü gıdalardır. Rahatsızlıklarınızı gidermek için bu gıdaları içermeyen özel bir diyet uygulamanız gerekli.

  EN ÇOK "B" İŞARETLEDİYSENİZ
  Şişkin olmanızın kaynağında büyük ihtimalle, stres yatıyor olabilir. Rahatlamanıza yardımcı olacak şekilde beslenmeyi tercih etmelisiniz. Bu konuda uzmanlardan yardım alabilirsiniz.

  EN ÇOK "C" İŞARETLEDİYSENİZ
  Sorununuz, vücudunuzun su tutuyor olmasından kaynaklanıyor olduğu için, vücudunuzdaki suyu atmanıza yardımcı olacak bir diyet planı yapmanız gerekiyor.

  EN ÇOK "D" İŞARETLEDİYSENİZ
  Şişme sorununuzun altında, büyük ihtimalle, sindirimle ilgili problemler yatıyor. Sindirime yardımcı olan enzimleri ve iyi huylu bakterileri çoğaltmak için detoks yapmanız gerekiyor.

 2. #2
  Bakteri

  Üyelik tarihi
  Eylül.2009
  Mesajlar
  55

  Standart

  .
  teşekkürlerrr

+ Yeni Konu aç

Benzer Konular

 1. Cevap: 0
  Son Mesaj : 12.Aralık.2009, 23:53
 2. Cevap: 0
  Son Mesaj : 05.Ekim.2009, 22:02
 3. Düz bir karın hayal değil
  Konu Sahibi Mustafa Forum Güzellik ve Bakım
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 26.Mayıs.2009, 01:29
 4. Dümdüz bir karın mı istiyorsunuz?
  Konu Sahibi Seabell Forum Güzellik ve Bakım
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 27.Ocak.2008, 14:54
 5. Karın Germe Ameliyatı
  Konu Sahibi Seabell Forum Estetik
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 11.Kasım.2007, 19:50

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •