Migreni tetikleyen besinler

Migren neden olur?


Migren ağrısına baştaki kan damarlarının genişlemesi veya açılması neden olur. Ağrı alında, genellikle bir gözün etrafında hissedilir. Genişleyen kan damarları sonucunda mide bulantısı, kusma ve halsizlik ortaya çıkabilir.

Migrenin belirtileri farklı şekillerde ortaya çıkar. Genelde kafatasının dibinde veya gözlerin üstünde tek taraflı olarak hissedilen baş ağrısı, yorgunluk, uyuşukluk, bitkinlik, adele zayıflığı, mide bulantısı, besinlerin kokusu veya görüntüsü ile fenalaşma, ışığa karşı gözlerde hassasiyet, kanlanmış gözler, sinüslerde burun tıkanıklığı gibi.
Migreni tetikleyen besinler

Beslenmenize dikkat edin!


Ataklar halinde oluşan bir tür baş ağrısı olarak tanımlanan migreni hangi faktörlerin tetiklediğini bilmek önemli. Bunun için atak geldiği sırada neler yiyip içtiğinizi düşünün!

Migrene neden olan başlıca üç etken var. Yüksek tuz, tiramin, alkol ve besin alerjileri. Paket çorbalar, konserve ve sebze etler kaçınılması gereken besinlerin başında geliyor. Yüksek seviyede tiramin içeren bakla, fasulye ve olgunlaşmamış peynirlerden uzak durmak gereiyor. Aynı şekilde çay, kahve, kola ve çikolatadan da uzak durmakta fayda var.

Akşam yemeğini en geç saat 20.00'de, yavaş yavaş yiyin. Mümkün olduğu kadar dışarıda yemek yemekten kaçının.

Migreni tetikleyen besinler

Üç gün önce meyve diyeti yapın!


Beklenen bir krizden yaklaşık üç gün önce, bir günlük meyve ve sebze orucu tutun. Sonraki iki gün şunlardan kaçının: Kahve, şeker, peynir ve süt, mayalı ürünler, narenciye, konserve ürünler, kızarmış yiyecekler, baharatlı yiyecekler, fıstık, alkol.
Migreni tetikleyen besinler

Bol bol su için!


Kriz döneminden önceki 4 - 6 hafta içindeki her haftada 1 gün bol bol su için. Kriz sırasında 2 kivi, 1 orta boy elma yiyin. İlk belirtilerin gözlenmesinden önceki üç gün boyunca, günde iki defa naneli yeşil çay için.
Migreni tetikleyen besinler

Alerji testi ile migren tanısı


Çıldırtan baş ağrılarına neden olan migrenden tip3 alerji testiyle kurtulabilirsiniz. 266 gıdaya karşı tarama yapan bu test sonucunda 'papaya yağı'na ya da 'tapyoka'ya alerjiniz olduğu söylenirse hiç şaşırmayın! Çünkü hiç adını duymadığınız yiyecek ve soslar bile migren atağına neden olabilyor.

Yapılan alerji testi; yaygın, seyrek ve çok seyrek kullanılan bir gıda panelini kapsıyor. Et, deniz mahsulleri, mayalar, mantarlar, salatalar hatta çay gibi demlenen içeceklerden, hazır gıdalarda kullanılan katkı ile boyar maddelere kadar geniş bir yelpaze inceleniyor.

Testin ilk bir ay ön izleme dönemi var. Ardından duyarlı olduğunuz saptanan gıdalar 6 hafta süreyle zenginleştirilip diyete ekleniyor. Daha sonra arada bir dinlenme dönemi verilip, 6 hafta da bu gıdaları diyetinizden çıkarılarak migren ataklarında ne kadar etkili olduğu ölçülüyor. Toplamda ise 19 hafta sürüyor.
Migreni tetikleyen besinler

Masaj rahatlatır


Krizden önceki üç günlük dönemde, baş bölgesindeki kan akışını geliştirmek için en az bir defa boyun ve omuz bölgesine derin doku masajı yaptırın. Krizden önce sertleşen boynun rahatlamasına yardım edecektir. Fırsatınız olursa yürüyün ya da yüzün. Gece geç vakte kadar uyanık kalmaktan kaçının.

Migreni tetikleyen besinler

Ağrılı günlerde ne yemeli?


• Sebze çorbası
• Rafadan yumurta
• Patates ve diğer sebzelerin püreleri
• Izgara balık
• Muz, elma ve armut
• Papatya ve nane çayı
• Bol su

Aralarda ne yenmeli?

• Havuç, kereviz, kahverengi şeker, şekerli gofret, yulaflı kurabiyeler, pirinçli puding.

Ne İçilmeli?

• Asitsiz, alkolsüz içecekler, elma suyu, bitki çayları.

Migreni tetikleyen besinler

3 soruda migren testi


Son 3 ayda 2 kez veya daha fazla baş ağrısı yaşamış bir kişinin baş ağrıları bir doktora danışmayı düşündürüyor veya günlük yaşamını etkiliyorsa, aşağıdaki üç soruyu kendisine sormalı:

1) Baş ağrısı sırasında hiç ışıktan rahatsız olmuş mu?
2) Baş ağrısı sırasında hiç mide bulantısı veya midesinde rahatsızlık hissetmiş mi?
3) Baş ağrısı nedeniyle günlük yaşamında en az bir gün kısıtlılık yaşamış mı?

Bu üç sorunun ikisine veya üçüne yanıt 'EVET' ise, test pozitif ve "Migren" olma olasılığı yüzde 93. ID Migren tarama testi denen ve ülkemizde de geçerliliği birkaç çalışma ile ortaya konulan bu test pozitif olduğu halde tanı hala migren olmayabilir ama bu düşük bir olasılık. Veya test negatif, yani tüm yanıtlar HAYIR veya sadece bir yanıt EVET olduğunda, kişi yine de migrenli olabilir ama olasılık yine düşük.

Migrenlilerin yalnızca yüzde 19'unda bu test negatif bulunmuş, yüzde 81'inde ise pozitif.

Sonuçta bu test migren tanısı koyma testi değil ama bu testi kendine uygulayan kişide pozitif bir sonuç çıkması, büyük olasılıkla migren anlamına geliyor ve kişiyi doğru tanı alması veya migren tanısını doğrulamasi için doktora gitmeli.