+ Yeni Konu aç
Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

KaLp ameliyatı ve sonrası

Genel Kültür ve Sanat Katagorisinde ve Sağlık Forumunda Bulunan KaLp ameliyatı ve sonrası Konusunu Görüntülemektesiniz.->Kalp ameliyatı ve sonrası Hastanedeki ilk gün nasıl geçiyor ? Ameliyattan bir gün önce aç olarak gelen ve yatış işlemleri ...

 1. #1
  мιηιк ѕυяα'м ѕтσям - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Aralık.2008
  Mesajlar
  16.998

  Arrow KaLp ameliyatı ve sonrası

  .
  s11
  Kalp ameliyatı ve sonrası

  Hastanedeki ilk gün nasıl geçiyor ?
  Ameliyattan bir gün önce aç olarak gelen ve yatış işlemleri önceden yaptırmış hastalara kan idrar tahlilleri EKG solunum fonksiyon testi ve röntgen filmi gibi tetkikler yapılır. Doktor hastayı yatağında muayene eder. Ameliyat öncesi anestezi değerlendirmesi de hastanın yatağında yapılır. Ameliyat ve yoğun bakım konusunda doktorlar hastayı bilgilendirir. Ameliyat öncesinde hasta tıraş edilir. Koroner ameliyatları için boyundan ayak ucuna kadar cinsel bölge ve kollar dahil tıraş edilirken kapak ameliyatları için boyundan dizlere kadar tıraş edilmesi yeterlidir. Damar ameliyatları için göbekten ayak uçlarına kadar tıraş edilir. Tıraş sonrası duş yaptırılır ve hastanın vücuduna pudra veya losyon sürülür. Doktor tarafından başka şekilde belirtilmediyse ameliyattan önceki akşam saat 24′ten itibaren kesinlikle bir şey yenmemelidir. Ayrıca hastaya bağırsak temizliği için ilaç verilmesi veya lavman yapılması gerekebilir. Hastaya gece rahat uyuyabilmesi için sakinleştirici Haç verilir.
  Kişi ne kadar ameliyatta kalır ?
  Ameliyat süresi hastanın durumuna seçilen cerrahi yönteme ve eşlik eden diğer cerrahi müdahalelere (kalp kapak hastalığı tıkalı/daralmış boyun damarına müdahale gibi) göre ortalama olarak 2- 4 saat arasında değişir.
  Bypass ameliyatı yapılması riskli kişiler var mı ? Kimler ?
  Normal koşullarda bir bypass ameliyatında ölüm riski % 0.5-2 arasında değişir. Bazı hastalarda bu risk artar. Daha önce miyokardiyal enfarktüs (kalp krizi) geçirilmesi daha önceden geçirilmiş kalp ameliyatı kalbin kasılma ve gevşeme fonksiyonlarında bozukluk çok ince çaplı ve birçok darlık içeren koroner arterler böbrek karaciğer akciğer fonksiyon bozuklukları ileri yaş şeker hastalığı pıhtılaşma bozuklukları gibi problemler ameliyat riskini az veya çok arttırırlar. Hastaları bu açıdan daha objektif olarak değerlendirmek amacıyla çeşitli “Risk Skorları” geliştirilmiştir. Bu skorlamalarda hastaya ait her önemli faktör bir tabloda işaretlenerek toplam ağırlıklı risk değerleri hesaplanmaktadır. Günümüzde birçok merkez bu skorlarlamaları kullanmaktadır. Örneğin şu anda en yaygın kullanılan skor-lama sistemi “Euroscore” dur.
  Bypass’da kaç damar değiştirilebilir ?
  Bazen greft olarak kullanılan tek bir damar aynı koroner arterde birkaç darlığı birden veya farklı dalları bypass etmek için kullanılabilmektedir. Bu teknik kullanıldığı takdirde 5-7 damara kadar bypass yapılabilmektedir. Ancak genel olarak bypass yapılan damar sayısı 2-4 arasında değişmektedir.
  Hasta ne kadar hastanede yatar ?
  Yine kullanılan ameliyat yöntemine göre değişmek üzere hastalar ameliyattan sonra 5-7 gün içinde taburcu edilebilmektedirler (yoğun bakımda kalış süresi bir veya iki gündür).
  Ağrısı acısı olur mu ?
  Ameliyata bağlı olarak keşi yerlerinde ve sırtta geçici ağrılar olabilir. Bu ağrılar genellikle ağrı kesiciye yanıt verirler. Bunun dışında bazı hastalarda göğüsten çıkartılan damar nedeniyle göğüs kemiğinin sol veya sağ kısmında ve damar çıkartılan bacakta diz altından itibaren uyuşma karıncalanma olabilir.
  Değişen damarlar vücudun nerelerinden alınıp kalbe gidiyor ?
  Bypass amacıyla kullanılacak damar vücudun değişik yerlerinden çıkartılabilir. En çok kullanılan göğüs içi arteri (internal mammariyal arter) damarlarıdır ikinci sıklıkta bacaktan çıkartılan toplardamar (safen veni) kullanılır.
  Bunların dışında koldan (radiyal arter) mideden (gastroepiploik arter) karın adalesinden (epigastrik arter) çıkartılan atardamarlar da kullanılabilir.
  Seyrek olarak kullanılabilecek başka atardamarlar da vardır.
  Bu damarların çıkartılması ilgili organların beslenmesini bozmaz. Hangi vaka ve damar için hangi greftin kullanılacağına cerrah karar verir.
  Ameliyat sonrası yaşam
  Ameliyat sonrası yoğun bakımda kalma süresi ortalama 1-3 gün arasındadır. Hastanede kalma süresi ise hastalığın seyri ve iyileşme durumuna göre 4-10 gün arasında değişir
  Ameliyat günü neler olur ?
  Ameliyat saati geldiğinde hastanın eğer varsa gözlükleri takma dişleri ve diğer protezleri iç çamaşırları ve ziynet eşyaları çıkartılarak yakınlarına teslim edilir. Hasta özel bir gömlek giydirilerek sedyeye alınır ve ameliyathaneye götürülür. Hasta yakınları da kafeterya veya lobide bekleyerek ameliyatla ilgili bilgi alabilirler. Hastanın ameliyathanede geçirdiği sürenin tamamı ameliyat süresi olmayıp öncesi ve sonrasındaki hazırlık sürelerini de içermektedir.
  Ameliyat sonrası yaşam nasıldır ?
  Hasta ameliyat sonrası yoğun bakım ünitesine alınır. Anestetik ilaçların etkisi altındaki hastalar uyansalar bile başlangıçta ellerini ayaklarını oynatamayabilirler. Bu kısa sürede düzelir. Etraftaki birçok cihaz ve alarm sesleriyle hasta kendisini alışkın olmadığı bir ortamda hissedebilir. Bu aşamada hasta hemşireler tarafından bilgilendirilir ve sakin olması yönünde telkinde bulunulur.
  Ameliyat öncesinde ilaçları vermek için damar yollan ve kataterlcr yerleştirilecektir. Yine hasta uyandığında göğsünde tüpler olacaktır. Bunlar yoğun bakımdan çıkmadan Önce çıkarılır. Bu dönemde hastanın ağrı duymaması için ilaçlar verilir. Eğer ağrısı olursa hemşireye bildirmesi tavsiye edilir. Ameliyat öncesinde takılan sonda ile hastanın ayağa kalkmadan idrarını yapması sağlanacak ve böbrek fonksiyonları da takip altında olacaktır. Yoğun bakımda kalma süresi ortalama 1 - 3 gün arasındadır. Ancak herkesin hastalığı iyileşme süresi ve tedaviye cevabı değişebilmektedir.
  Sürekli faaliyet içinde olan ışıkların yandığı ortamda hasta zaman kavramını kaybedebilir.
  Özellikle geceleri zihin bulanıklığı ve sıkıntı hissedebilir buna hazırlıklı olmaları gerekir. Bu durum geçicidir özellikle de hasta odaya çıktığında hızla düzelir. Odada dinlendikçe normal uyku alışkanlığına tekrar döner ve halsizlik de ortadan kaybolur.
  Odaya çıktıktan sonra yaşam nasıl olur ?
  Hastanın ilk hareketleri yatak içerisinde ayaklarını toplayıp uzatma şeklinde olacaktır. Artık sondası da olmadığı için tuvalete gitmesi gerekir. Göğüs kemiğine yük vermemeye ve göğsü germemeye çalışmak önemlidir. Çünkü göğüs kemiğini çelik teller tutmaktadır. Bunun için özellikle ilk günler hastanın yan yatması yatıp kalkışlarında yanındakilerden yardım istemesi gerekmektedir. Yataktan kalkarken iki koluna da eşit yük vererek doğrulup yatakta dik oturması yavaş hareketlerle bacaklarını yataktan sarkıtıp birkaç dakika böylece dinlendikten sonra yataktan yavaşça kalkması gerekir. Ani kalktığında hastanın başı dönebilir ve dengesini kaybedebilir. Yakın koltuk ve sandalyeye geçmek için birkaç dakika dinlendikten sonra ayağa kalkmak en güvenlisidir. Başlangıçta kısa olan yürüyüş mesafeleri hasta kendini iyi hissettikçe artacaktır. Hastanın yürürken dik durması ağrıyı azaltmak için öne eğilmemesi gerekir. Ağrı varsa hemşireye bildirmesi şarttır.
  İlk günlerden sonra yastık destekli hafif yan yatabilir. Özellikle kilolu yaşlı ve şeker hastalarında yatak yaralarını önlemek için hastanın arada bir kalkması ve sırtını yataktan kaldırması gerekmektedir. Eğer hastanın ayaklarında şişlik oluyorsa ayaklarını koltuk yüksekliğine kaldıracak şekilde altına destek koyarak uzatabilir.
  Kalbine kan dönüşüne yardımcı olması ve bacaklarında şişlik oluşmaması için varis çorabı kullanması Önerilir. Doktor uygun çorabı hastaya reçete edecektir. Çorapların aşağı doğru kayarak toplanmasına izin verilmemelidir. Bu bacaktaki toplardamarların kan dolaşımına engel olur. Gece yatarken çıkardığı çorabı sabah yataktan kalkmadan tekrar giymeli ve çorap varken kaymamak için mutlaka terlikle yürümelidir. Varis çorabını ameliyattan sonra 6 -8 hafta kullanması gerekebilir.
  Ameliyat sonrasında derin nefes alma egzersizleri yapmak öksürüp balgam çıkarmaya çalışmak hastanın çabuk iyileşmesi için önemlidir. Öksürmenin ameliyat yerine bir zararı yoktur. Bu sayede hasta ameliyat nedeniyle akciğerlerinde biriken salgılan atmış olur. Hava.yolları temizlenecek akciğerdeki hava kesecikleri açılacak bu da muhtemel akciğer enfeksiyonlarını önleyecektir. Bol su içmek veya sıvı almak kolay balgam çıkarma ve böbrek fonksiyonlarının iyileşmesine yardımcı olacaktır.
  Ağrı ve rahatsızlık duydukları için öksürmekte zorlanan hastaların göğüslerine küçük bir yastıkla destek yaparak öksürmeye çalışmaları sağlanabilir.
  Ameliyat sonrası her hastada terleme ve ateş olabilir. Ağrı kesici ateş düşürücü ilaçlarla bu sıkıntılar kontrol altına alınabilir ve 3- 4 gün içinde tamamen geçebilir.
  İlk günlerde hasta yumuşak bir bez veya süngerle vücudunu silebilir. Ameliyat yeri kuruyup kabuk bağladıktan sonra hasta yanında biri olmak şartıyla sabun veya vücut şampuanları ile ılık suda duş şeklinde banyo yapabilir. Şeker hastaları hariç hastaların hızla iyileşmeleri için ilk 1 ayda yiyeceklerinde herhangi bir kısıtlama yoktur. Ancak tansiyonu yüksek olan veya doktoru tarafından önerilen hastaların az tuzlu yemeleri gereklidir. Küçük porsiyonlarda sık aralıklarla yemek ve dengeli beslenmeye özen göstermek iyileşmeyi hızlandıracaktır.
  Ameliyat sonrası dönemde uykusuzluk can sıkıntısı uykudan yüksekten düşüyormuş gibi aniden sıçrayarak uyanma sinirlilik tahammülsüzlük kolay duygulanma konsantrasyon
  bozukluğu olayları dışarıdan izleme ve algılamada zorlanma gibi şikayetler olabilir. Bunlar anestetik ilaçlara ve yaşanan strese bağlıdır. Çoğunlukla 4-6 hafta içinde kendiliğinden geçer. Gerekirse doktor bazı ilaçlarla yardımcı olur.
  Odaya ziyaret saatlerinde ziyaretçi kabul edilebilir. Ancak ziyaretçilerin kalabalık olmamasına dikkat edin ve ziyaretin kısa sürede bitmesini sağlayın.
  Hastanede kalma süresi hastalığın seyri ve iyileşme durumuna göre 4-10 gün arasında değişmektedir. Hastaneden çıkmadan önce geçici kalp pili telleri alınır ilaçlar reçete edilir hasta evdeki yaşantısı konusunda bilgilendirilir. Ayrıca kontrole geleceği tarih bildirilir ve kontrol sırasında yaptırılacak tetkikler için istek formları doldurulur. Raporu da içeren hasta çıkış raporu (epikriz) hastaneden çıkmadan hastaya teslim edilir.

 2. #2
  Bakteri KömürGözlü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Mayıs.2009
  Nereden
  Benim ruhum esmer, gözlerim güneşin battığı yerden... ...
  Mesajlar
  13.113
  Günlük Yazıları
  8

  Standart

  .
  güzel ve faydalı bilgiler
  teşekkürler

+ Yeni Konu aç

Benzer Konular

 1. Cevap: 1
  Son Mesaj : 02.Temmuz.2009, 23:47
 2. Yüz germe ameliyatı
  Konu Sahibi Seabell Forum Estetik
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 02.Temmuz.2009, 23:28
 3. Cevap: 0
  Son Mesaj : 23.Şubat.2008, 18:46
 4. Kalp durdurulmadan kalp ameliyatı
  Konu Sahibi ĐIRЄZZΛ Forum Sağlık
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 31.Ekim.2007, 19:45
 5. Anne karnında kalp ameliyatı
  Konu Sahibi кмℓzкη Forum Anne & Çocuk
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 01.Eylül.2007, 23:46

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •