1-Et tahıl ve soya gibi protein açısından zengin yiyecekler tüketin.
Demir açısından zengin A vitamini ve B vitamini içeren besinleri tercih edin.
A Vitamini içeren yiyecekler: Koyu yeşil sebzeler ve sarı renkli meyveler.
B Vitamini içeren yiyecekler: Taze yeşil yapraklı sebzeler muz domates karnıbahar tahıllar ve yoğurt.
Çinko demir ve bakır içeren yiyecekler:
Çinko: Kırmızı et tavuk ve yeşil sebzeler.
Demir: Sığır eti kuru kayısı kırmızı et maydanoz yumurta buğday ve ay çekirdeği.
Bakır: Ay çekirdeği kaju fıstığı badem yengeç ve istiridye yumurta sarısı ve tüm tahıllar.
Muz havuç ve balık gibi iyot açısından zengin yiyecekler tüketin.
Bektaşi üzümünü (Amla olarak da bilinir) hindistancevizi yağıyla karıştırarak kafa derinize düzenli olarak sürün. Mucizevi sonuçlar gösterip gri saçları siyaha döndürecektir. Birkaç kurutulmuş Alma’yı hindistancevizi yağıyla siyaha dönene kadar kaynatın. Elde edilen yağ gri saçları engelleyecektir.

Bir parça taze zencefili rendeleyin ve balla karıştırarak bir cam şişenin içine koyun. Her gün bir tatlı kaşığı yiyin.

Saçlarınıza her gün hindistancevizi yağı ve limon suyuyla masaj yapın.
1 yemek kaşığı tuzu 1 fincan demlenmiş siyah çayın içine katın. Kafa derisine bu suyla masaj yapın ve bir saat sonra yıkayın.

2 tatlı kaşığı kınayı 1 tatlı kaşığı yoğurt 1 tatlı kaşığı çemenotu 3 tatlı kaşığı kahve 2 tatlı kaşığı fesleğen ve 2 tatlı kaşığı nane ile karıştırarak macun haline getirin ve saçınıza uygulayın. 3 saat saçınızı doğal bir şampuanla yıkayın.

alma bulamazsanız burda diğer yontemlerde belirtilmiş...istedıınız bırını uygulamakta ii gelebilir..


2-eyazlamış saçlara çörekotu yağı!

Hücre yeniliyor bağışıklık sistemini güçlendiriyor anne sütünü artırıyor cildi nemlendiriyor doğal yolla beyaz saçları siyahlaştırıyor. Çörekotu yağının marifetleri saymakla bitmiyor...iyibilgi özel
Çörekotu yağı tohumlarının preslenmesi ile elde edilir. Tohumlarında hem uçucu yağ hem de sabit yağ vardır. Sabit yağ oranı % 28 – 35 arasındadır. Soğuk pres olanı kıymetlidir.

Zengin yağ asitleri ve mineraller içeriyor

Etken madde olarak; E vitamini ihtiva eder. Oleik asit Omega3 Omega6 doymuş yağ asitlerini içerir.

Çörekotu yağında timohidrokinon bileşiğinin bulunması antihistaminik aktivite göstermesini sağlar.

İçerdiği mineraller; selenyum çinko demir bakır ve kalsiyumdur.

Selenyum bağışıklık sisteminin tüm parçaları üzerinde glutatyon peroksidaz adlı antioksidan enziminin işleyişinde rol üstlenerek etki eder.

Demir eksikliği bağışıklık sisteminde işlev bozukluğuna yol açar. Özellikle çocuklarda adet dönemindeki kadınlarda ve aspirin ya da gastrointestinal kanamaya yol açabilecek ilaçları kullananlarda görülür.

Çinkonun pek çok bağışıklık sistemi reaksiyonunda hayati bir rolü vardır.

Çöreotu yağının türleri

Nigallae damescana türü içerisinde bulunan damescein`den dolayı uyuşturucu etkiye sahiptir. Nigellae sativa türü etken madde açısından daha üstün.

Tüm bu etkilerden emin olmak için türü hakkında bilgi veren ürünler tercih edilmelidir.

Çörekotu yağının vücuda etkileri

Dahilen;

Besleyici ve dengeleyici.

İdrar ve süt arttırıcı.

İştah açıcı adet söktürücü.

Astım şeker ve romatizma tedavisinde destek.

Grip döneminde bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun dirençli olmasını sağlar.

Hemoroide faydalıdır.

İçerdiği minerallerden dolayı gelişme çağındaki kız çocukları ve menepoz dönemindeki kadınların kullanmasında fayda vardır.

Haricen;

Hassas zarif ciltler için nemlendirici.

Saçı besleyip dökülmesini önler.

Beyazlamış koyu renkli saçların tekrar kendi renginde çıkmasını sağlar.( ort. 6 ayda )

Saç dökülmesi ve kepeğe karşı saç diplerine friksiyon şeklinde uygulanır.

Egzama kuru cilt ve saç masajı için kullanılır.

Beyazlamış saçlar için formül: Önce saçlar doğal bitkisel yağlı saf sabunla yıkanır durulanır ardından beyaz saçlı bölgelere çörekotu yağı ile masaj yapılıp saça bir havlu sarılır ve 15 dakika kadar bekletildikten sonra saçlar tekrar sabunla yıkanıp durulanır.

Bu uygulamaya ortalama altı ay haftada iki veya üç defa devam edilir. Saç dökülmesini de önlüyor!


ÇÖREK OTU

Beyazlamış saçlar için formül:

Önce saçlar doğal bitkisel yağlı saf sabunla yıkanır durulanır ardından beyaz saçlı bölgelere çörekotu yağı ile masaj yapılıp saça bir havlu sarılır ve 15 dakika kadar bekletildikten sonra saçlar tekrar sabunla yıkanıp durulanır.

Bu uygulamaya ortalama altı ay haftada iki veya üç defa devam edilir. Saç dökülmesini de önlemeye yardımcı olur…


Özellikle son yıllarda saç tellerindeki beyazlama genç yaşlı demeden bayan ve erkeklerin kabusu haline geldi.

Saç boyasına ihtiyaç duymadan beyaz ve kırlaşmış saçları uzak doğuda yetişen bir bitki kökü sayesinde ve bitkisel bileşenleriyle moliva grey away 15 ile 30 gün gibi kısa sürede doğal rengine kavuşturuyor. Saç bakım ürünleri arasında Türkiye ve dünyada birçok markanın beyaz saça çözüm olarak satışta olan ürünlerin içeriklerinde boya içermektedir. Boya maddeleri deriye ve saç köklerine zarar verdiği dünyada bilim adamları proflar hekimlerce kabul edilmiştir.

Amerika da dünyada ilk 3 laboratuardan biri olan concept laboratuarlarında üretilen ve food and drug tarafından onaylanmıştır. Tam 4 yıldır beyaz saçı doğal rengine dönüştürecek formülasyonu geliştirmiş olan moliva grey away amerikada CVC lerde satılmaktadır.

Saç bakım ürünleri arasında melanin footi-root walnut oil üçlüsünü bir arada formüle eden moliva grey away 15 ile 30 gün gibi kısa bir sürede beyaz saçı doğal rengine dönüştürüyor. Moliva grey away fransa ingiltere hollanda başta olmak üzere birçok ülkede satılmaktadır. Amerikalı 7 bilim adamı hidrojen peroksit maddesinin saç beyazlamasında da büyük rol oynadığını açıkladılar.

Moliva grey away kesinlikle boya değildir. Dokulardaki pigment hücrelerini besleyerek saç tellerine renk veren melanin salgısını arttırarak beyazlaşmış saçları kademeli olarak doğal rengine dönüştürerek saç tellerinin ileride beyazlaşmasını engellemeye yardımcı oluyor.

Her saç tipi ve bayan erkek her yaş gurubunun rahatlıkla kullanabileceği moliva grey away saç rengini kullanan kişilerin beyazlaşmış saçlarını doğal saç rengine dönüştürürken işlem görmüş saç tellerinde yıpranma tahriş matlaşmasına neden olmuyor. Tonik olarak pazara sunulan ürün; kullanım rahatlığıyla da tüketicilerin zamanını çalmıyor.

Temiz saç tellerine uygulanan moliva grey awaytüm gün saçta kalabiliyor ve saç köklerinide besleyici özelliğiyle türkiyede bu segmentteki ürünleri rafa kaldırıyor. Moliva grey awayin etkisinin bununla da bitmediğini söyleyen moliva türkiye yetkilileri moliva grey awayin saç köklerini beslediğinisaç dökülmesi kepeği önlediğini ve saça şekil verme özelliği olduğunu da açıkladılar.Saç beyazlamasına dışardan müdahale etmede bir yöntem olarak; gül yaprakları temizhavadar bir yerde kurutulup sonra yakılır ve bir kül elde edilir. Bu külün içine badem yağı eklenerek lapa kıvamına getirilir. Hazırlanan lapa ile saçlar haftada bir kereovuşturularak yıkanırsonra durulanır.
Ceviz kabukları yeşilken çay ve suyla birlikte kaynatılıp içine badem yağı ilave edilir ve bu bileşimle saçlar gün aşırı yıkanır. Bu karışımın saç bakımı ve saç beyazlamasında etkili olduğu biliniyor.
Kına yapraklarıkurutulup un haline getirilir. On beş dakika suda kaynatılıp İnce bir süzgeçle süzülür.Üstte kalan posa yatmadan önce saçlara sürülür.

Beyaz saç bazılarına göre hiç rahatsız edici olmasa da bazılarına göre çok rahatsızlık verici olabilir. Böyle durumlarda beyaz saçlar dert edilmemeli ve yukarıdaki bilgiler göz önünde bulundurulmalıdır. Tamamen doğal yollarla saç beyazlamasına karşı önleminizi şimdiden alırsanız ileride beyaz saçlar sizin için sorun olmaktan çıkar.