il il ramazan hazırlıkları
ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte müftülükler yurt genelinde hazırlıklarına başladı.

ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte müftülükler yurt genelinde hazırlıklarına başladı. müftülükler, camilerde temizlik, bakım ve onarım çalışmalarına hız verirken, din adamlarına eğitim seminerleri veriliyor, halka yönelik dini programlar için hazırlıklar yapılıyor.

samsun müftülüğünce, kadrosu olmayan camilere imam görevlendirilecek ve din adamlarına hizmet içi seminerleri verilecek. emekli din görevlileri, ilahiyat fakültesi öğretim üyeleri, imam hatip lisesi öğretmenlerinden de destek alınacak. müftülük tarafından ayrıca ay boyu yazılı ve görsel basında ramazan ayına ilişkin yayınlar yapılacak.

çanakkale

çanakkale müftüsü kamil baran, il, ilçe ve köylerdeki cami görevlileriyle eylül ayı başında bir toplantı yapılacağını, din görevlilerinin ramazan ayında yapılacak faaliyetler ile ilgili bilgilendirileceğini ifade etti. baran, çanakkale onsekiz mart üniversitesi (çomü) ilahiyat fakültesi öğretim üyelerinin ramazan ayı boyunca merkez cami’den verecekleri vaazın tüm camilerden dinlenebileceğini belirtti.
ramazan ayında hapishanelerin il ve ilçe vaizleri tarafından ziyaret edileceğini ifade eden baran, hükümlü ve tutuklulara dini konularda konferanslar verileceğini söyledi.

kocaeli

kocaeli müftüsü hikmet kutlu, "imamlarımız teravih namazını kıldırırken, hızlı kıldırmayacaklar" dedi. hikmet kutlu, ramazan ayında personel sıkıntısı yaşamamak için 133 imam hatip lisesi mezunu ile 43 kuran kursu öğreticisinin, sözleşmeli olarak atanması amacıyla işlemlerin tamamlandığını söyledi.

konya

konya müftüsü mustafa kutlu, tüm camilerde vakit namazları öncesinde ve sonrasında belirli saatlerde vaaz, hatim ve mukabele programları düzenlediklerini belirtti. konya’da yakın bir zamanda "konya camilerini temizleme derneği" kurulduğunu anımsatan kutlu, "tüm camiler profesyonel bir ekip tarafından tepeden tırnağa temizleniyor. ramazana kadar camilerin büyük bölümünün temizliği tamamlanmış olacak" dedi.

zonguldak

zonguldak müftüsü refik bulut, diyanet işleri başkanlığı tarafından uyulması gereken esasları gözden geçireceklerini, imsak ve iftar zamanlarını belirten imsakiyeleri hazırlattıklarını bildirdi. bulut, "teravih namazlarından sonra özel programlar düzenleyeceğiz. çevremizdeki fakir ve garipleri, zenginlere yönlendireceğiz. görevlilerimizin izinlerini bu ramazan ayında kaldıracağız" dedi.

bartın-karabük

bartın müftü vekili halil taşpınar, il genelinde kadrolu ve kadrosuz olmak üzere 625 din görevlisinin eğitime tabii tutulduğunu söyledi. taşpınar ayrıca, 200-250 öğrenciye ramazan süresince iftar yemeği verileceğini belirtti.

karabük müftü vekili ismail hakkı yılmaz, kentte yerel yayın yapan televizyonlarda eğitici programlar sunulacağını kaydetti.

van-hakkari-ağrı

van müftüsü osman artan, ulu cami’de ramazan ayı süresince her gün öğlen ve yatsı namazı öncesi vaaz verileceğini bildirdi. ramazan ayında kan verilmesi konusunda hastanelerin de ziyaret edileceğini vurgulayan artan, bazı vatandaşların "oruçlu iken kan verilemeyeceği" anlayışını taşıdığını, bu yanlış anlayışın ortadan kaldırılması için din görevlilerinin ramazan ayı süresince hastanelerde çalışma yürüteceğini kaydetti.

hakkari müftü vekili abdullah akdoğan, ramazan ayı öncesi imamlarla toplantı yapılacağını ifade etti.

ağrı il müftü yardımcısı murat karancı, her yıl düzenledikleri, "vaaz ve irşat" programının bu yıl da tekrarlanacağını söyledi.

trabzon-giresun

trabzon müftü vekili zeki aksoy, din görevlileri ile ramazan ayı öncesinde toplantı yapılacağını ifade etti. aksoy, camiler ve din görevlileri haftası etkinlikleri kapsamında çocuk yuvası, huzurevi, ziyaretleri yapılacağını, en güzel cami yarışması ve kan bağışı kampanyası düzenleneceğini kaydetti.

giresun müftü yardımcısı osman ayaz, ramazan ayına yönelik alınacak tedbirler ve çalışmalar hakkında ilçe müftülükleri ve bütün personele yönelik bilgilendirme toplantısı yapılacağını belirtti. ayaz, bazı camilere mahya ışıkları takılarak halka ramazan ayı ile ilgili çeşitli mesajlar verileceğini belirtti.

rize-gümüşhane

rize müftüsü zeki sayar, bütün camilerde mukabele okunacağını, bazı camilerde hatimle namaz kıldırılacağını söyledi.sayar, ramazan ayı süresince yerel yayın yapan bir televizyon kanalında iftar özel programı hazırlanacağını anlattı.

gümüşhane müftüsü mehmet cüneyt kavşut, iftar öncesinde, yerel radyodan dini programlar yayınlanacağını bildirdi. yardıma muhtaç öğrencilere, vatandaşlara ve din görevlilerine zaman zaman iftar yemeği verileceğini kaydeden kavşut, hatimle teravih namazları kıldırılacağını söyledi.

artvin-bayburt

artvin müftüsü şenel yılmaz, fitre ve zekat konusu ile miktarı hakkında vatandaşların bilgilendirileceğini kaydetti.

bayburt müftüsü peyami güngör, müftülük personeli olarak ramazan ayında, belli günlerde hasta ziyareti yapmayı planladıklarını belirtti.

edirne-kırklareli-tekirdağ

edirne müftü vekili yusuf tuna, ramazan ayında kadınlara yönelik programların daha fazla yapılacağını bildirdi. tuna, ramazan ayı süresince camilerdeki din görevlilerinin izinlerinin kaldırıldığını belirtti.

kırklareli müftüsü bahaettin bildik, kan ve organ bağışı kampanyası düzenleneceğini söyledi. bahaettin bildik, ramazan ayı çerçevesinde müftülük personelinin hastane, cezaevi, çocuk yuvası ve huzurevini ziyaret edeceğini söyledi.

tekirdağ müftüsü ahmet okutan, tüm camilerde, verilecek vaazlarla cemaatin en iyi şekilde bilgilenmelerini sağlayacaklarını ifade etti. okutan, hastane, cezaevi, ıslahevi ve çocuk yuvalarını da ziyaret edeceklerini söyledi.

bursa

bursa müftü vekili mustafa uyar, ramazan ayı boyunca bin 6 camide 2 bin 10 din görevlisinin bursalılara hizmet vereceğini bildirdi. uyar, "merkezi camilerimizde öğleden önce ve teravihten önce vaaz verilecek. bu camilerde verilen vaaz, kablosuz ses yayın sistemiyle diğer camilerden de dinlenebiliyor" dedi. uyar, talep gelmesi durumunda yerel radyo ve televizyonlardaki dini programlara da katılacaklarını bildirdi.

balıkesir

balıkesir müftü vekili bahtiyar adışen, tüm camilerde ramazan ayı boyunca günde 2 vaaz verileceğini, kadir gecesinde ise özel program yapılacağını söyledi. adışen, köylerdeki din görevlilerinden gelen talepler doğrultusunda, müftülükçe görevlendirilecek vaiz, imam ve müezzinden oluşan ekiplerin köy camilerinde programlar yapacaklarını kaydetti.

kütahya

kütahya müftülüğü yetkilileri, imam bulunmayan camilere görevlendirmelerin yapılacağını, ramazan ayı süresince vatandaşlar için hazırlanan vaaz ve mukabele programlarının cami görevlilerine bildirildiğini söyledi. ayrıca kütahya müftülüğünün organizasyonu ve esnafın desteğiyle kent genelinde ramazan boyunca iftar sofraları kurulacak.

yalova

yalova müftüsü muhittin sarıkaya camilerde mukabeleleri okuyacak kişiler ve bunların saatlerinin belirlenip duyurulmaya başlandığını, öğle ve yatsı namazlarında vaaz verecek personelin belirlendiğini söyledi.

gaziantep
ramazan ayında müftü, vaiz ve diğer görevliler tarafından hastane, hapishane, çocuk ıslah evi ve çocuk yuvası gibi yerler ziyaret edilecek. gaziantep müftülüğünce bir yerel televizyonda il müftüsü ismail canbolat ve yardımcıları tarafından ramazan ayı boyunca her gün iftar sohbetleri yapılacak. il ve ilçe müftülüklerince toplumun dini konularda aydınlatılmasına yönelik olarak aylık bir planlama ile ramazan ayına özel vaaz ve irşat programı hazırlanacak.

kilis-adıyaman

kilis’te ramazan ayında camilerde mukabele okunacak, ayrıca her gün hacı mustafa cümbüş camisi’nde öğle ve teravih namazları öncesi merkezi sistemle vaaz verilecek. il merkezindeki tekke, zeytinli ve kesik minare camilerinde hatimle teravih namazı kılınacak.

adıyaman’da merkezi konumdaki 10 cami merkezi vaaz sisteminden ayrılarak imam hatip lisesi meslek dersleri öğretmenleri, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri, emekli müftü ve halen görevde olup vaaz verme ehliyet ve liyakatine sahip olan imam hatiplerin kendi camilerinde vaaz vermeleri sağlanacak. yerel radyo ve televizyonda her akşam iftar programı, cuma geceleri dini sohbet programları yapılacak.

camiler ve din görevlileri haftası etkinliklerinde yer alan kan ve organ bağışı kampanyasına önem verilecek. 19 eylül gaziler günü’nde merkezi camilerde programlar yapılacak. ulu cami’de mevlit programları düzenlenecek.

kahramanmaraş

kahramanmaraş’taki yerel televizyonda il müftüsü ve yardımcıları tarafından ramazan ayı boyunca her gün iftar sohbetleri yapılacak. ramazan ayı boyunca, çocuk yuvası, hastane, cezaevi gibi yerler ziyaret edilecek, yoksullara yardım yapılacak. kahramanmaraş belediyesi ile iş birliği içinde camilerde başlayan temizlik çalışmasına devam edilecek.

antalya

antalya müftü yardımcısı muammer ayan, bu yıl kadınlara yönelik çalışmalara ağırlık verdiklerini belirterek, ramazan ayı süresince kadın vaizlerin çeşitli camilerde görev yapacağını söyledi. ayan, müftülük olarak ramazan ayına hatimler, vaazlar, söyleşiler, merkezi vaazlar, iftar çadırları, kadınlara mukabele okunması gibi bir dizi etkinlikle hazırlandıklarını bildirdi. bu yıl da antalya’nın 5 ya da 6 camisinde hatimle teravih namazı kıldırılacağını vurgulayan ayan, ramazan ayı boyunca her gün öğle namazı ve teravih namazı öncesinde muratpaşa camisi’nde vaaz verileceğini söyledi. ayan, 200 sözleşmeli imamın antalya’da görevlendirileceğini bildirdi.

yozgat

yozgat müftüsü ibrahim duman, ramazan süresince kadınlara yönelik etkinlikler de yapılacağını belirtti. duman, ramazan boyunca kadın vaizlerin de görev yapacağını bildirdi.

adana

adana müftüsü ismail barış, vaazların merkezi sistemle tüm camilerde duyulacağını bildirdi. barış, teravih namazına vatandaşların rahat yetişebilmesi için yatsı namazının 30 dakika geç kılınacağını belirtti.

mersin-hatay-osmaniye

mersin müftüsü mazhar bilgin, camilerdeki vaaz hizmetlerinin programlanmasına yönelik çalışmaların sürdüğünü ifade etti. bilgi ayrıca, camilere yardım kampanyası da başlatmaya hazınlandıklarını söyledi. hatay müftüsü mustafa sinanoğlu, kent genelindeki 950 caminin temizlik çalışmaları tamamlandığını, imsakiyelerin basımına başlandığını bildirdi. sinanoğlu, vatandaşlara, cuma namazlarında şimdiden ramazan ayı ile ilgili bilgiler vermeye başladıklarını söyledi. osmaniye müftüsü zeki sarılar, hacı osmanlı ve uğur camilerinde, hatimle teravih namazı kılınacağını bildirdi. sarılar, kadın vaizlerin de görev alacağını ve mukabele etkinliğini bu yıl da sürdürüleceğini belirtti.

sivas-tokat

sivas müftülüğü tarafından ramazan ayı için "özel vaiz irşat ekibi" oluşturuldu. ekip, camilerde ve belirlenen bazı bölgelerde düzenlenecek programlara katılacak. din görevlileri, hastane, hapishane, huzur evi, çocuk yuvası gibi yerleri ziyaret edecek.

tokat’ta müftü, hamzabey, müderris, süleyman efendi, bekçioğlu, alaca mescit camilerindeki teravih namazlarının hatimle kıldırılacağı bildirildi. ayrıca ramazan boyunca her gün öğle namazından önce alipaşa camisinde vaaz verilecek.

aydın

aydın müftüsü hıdır bayrak, camilerde imam eksikliği ile ilgili tedbir aldıklarını söyledi. bayrak, bey camisi’nden 250 camiyi kapsayan merkezi sistemle ezan okunacağını ve vaazlar verileceğini bildirdi.

malatya

malatya müftülüğünün, ramazan ayında, belarus cumhuriyeti’ndeki 8 mescitte iftar yemeği vereceği bildirildi. malatya müftüsü bekir gerek, malatya’nın belarus cumhuriyeti’nin minsk şehri ile kardeş olduğunu, bu şehrin 2 milyon nüfuslu bir kent olduğunu, burada 8 mescit bulunduğunu, malatya müftülüğünün de belarus cumhuriyeti’ndeki 8 mescitte ramazan ayı boyunca iftar yemeği vereceğini ifade etti.

erzurum-erzincan-ığdır

erzurum’da, ramazan ayı süresince camilerdeki merkezi sistem aracılığıyla vaazlar verilecek. müftülük yetkilileri, yerel televizyonlarda programlar hazırlayacak.
erzincan müftü vekili burhan işleyen, erzincan’daki tüm camilerde sohbet toplantıları düzenleneceğini bildirdi. camilerde mukabele okunacağını belirten işleyen, müftülük konferans salonu ve bazı lokallerde etkinlikler düzenleneceğini söyledi.

ığdır müftüsü mehmet sönmezoğlu, ramazan ayı süresince camilerde ramazanın önemini anlatan vaazların verileceğini söyledi.

tunceli-muş-ardahan

tunceli müftülüğüce iftar yemeği verilecek, dar gelirli ailelere yardım yapılacak. ramazan ayı boyunca camilerde vaazlar verilecek.

muş müftü yardımcısı zekeriya koçak, yeni yapılan atamalarla hiç bir caminin ramazan ayında imamsız kalmayacağını ifade etti. koçak, yerel radyolarda sohbet programları hazırlayacaklarını bildirdi.

ardahan müftüsü nurullah kaya, 256 camiden 30’unda imam olmadığını belirterek, bu camilere imam verilmesi için çalışmaları sürdürdüklerini söyledi.

şanlıurfa

şanlıurfa müftüsü ramazan tahiroğlu, ulu cami ve dergah camisi’nde öğle ve teravih öncesi özel vaaz programı düzenleneceği bildirdi. tahiroğlu, yerel radyo ve televizyonlarda da vaaz programları hazırlanacağını, kur’an-ı kerim ve ilahiler okunacağını söyledi.

diyarbakır

diyarbakır müftü yardımcısı nihat sevil, ilk etapta kent merkezinde bulunan camilerin bakım ve onarımının yapılacağını belirterek, camilerdeki merkezi ses düzeniyle ilgili çalışmalara da başlandığını bildirdi.

siirt

siirt il müftüsü mahmut gürlen, bütün cami ve mescitlerin bakımlarının yapılacağını belirterek, "yalnızca il merkezinde 15 camide öğlen, ikindi ve akşam namazından sonra mukabele okutturulacaktır. ayrıca belirli bir program dahilinde büyük camilerimizde görevlilerimiz tarafından dini vaazlar verilecektir" dedi.

şırnak

şırnak müftü yardımcısı ali dimlioğlu, kent merkezindeki camilerde vaazlar verileceğini kaydederek, "bunun yanı sıra kadınlara yönelik de vaazlar verilecektir" dedi.

mardin

mardin müftü yardımcısı mahsum taşçı, ramazan ayı nedeniyle yerel radyo ve televizyonlarda irşat programları düzenleyeceklerini söyledi.

taşçı, "ayrıca ibadete açık olduğu halde kadrolu elemanı bulunmayan camilerde görevin aksamaması için emekli imam ve fahri imamlar görevlendirilecektir. müftülük görevlilerini bilgilendirme toplantısı düzenleyeceğiz" dedi.

ordu-amasya-sinop

ordu müftülüğünden alınan bilgi göre, orta cami yöresinde 300 kişilik iftar çadırı kurulması planlanıyor. teravih namazlarının ardından camilerde kuran okutulacak.

amasya’da ramazan ayı boyunca çeşitli camilerde vaaz ve dini içerikli sohbetler düzenlenecek, ayrıca halkın rahat ve hijyenik bir ortamda ibadetlerini yapabilmesi için önlemler alınacak. öğle arasında merkezde ve köylerde tespit edilen bazı camilerde mukabele programları hazırlanacak. yazılı ve görsel basın aracılığı ile ramazan ayının önemi anlatılacak.

sinop müftüsü faruk kuluş, din görevlisi eksikliğinin giderilmesi için yapılan çalışmalar kapmasında sinop il genelinde 52 kadrolu imamın atamasının yapıldığını, 26 sözleşmeli imam görevlendirildiğini bildirdi.

karaman-aksaray

karaman müftüsü mehmet özlen, vatandaşların genellikle iftarlarını, okunan ezanla birlikte açmaları nedeniyle, imamları ezan saatleri konusunda daha titiz olmaları konusunda uyardıklarını söyledi. özlen, eksik kadroların tamamlanması için de girişimlerde bulunduklarını ifade etti.

aksaray müftü vekili süleyman koyuncu, ramazan ayında, kutsal gün ve gecelerde 2 vaiz ve 1 din uzmanının vatandaşlara islam dini hakkında bilgiler vereceğini söyledi. koyuncu, ramazan ayı süresince vaazların, merkezi sistemle ulu cami’den bütün camilerdeki vatandaşlara iletileceğini bildirdi.