Oyun genel itibariyle dehşet derecede güzel ve detaylı grafiklere sahip. Ayrıca beklenmedik şekilde de hızlı çalışıyor. İnanılmaz sürükleyici ve işleniş açısından çoğu zaman sanki o dünyadaymışçasına gerçekçi. Sesler ise aman tanrım dedirtecek cinsten. Tam bir atmosfer canavarı yani. Saatlerce başından kalkamayacağınıza bahse girerim. Zombi çeşitliliği ise "helal olsun" dedirtecek cinsten çünkü sürekli farklı tipte yaratıklar saldırıyor. Hiç bir zaman resident serisinde olduğu gibi " baba 5 karakter modelledik, yedir gitsin şabalaklara!" mantığı yok bu konuda. Gerçekten farklı farklı kişilerin saldırması oyuna accccaaaaip bir gerçekçillik katmış. Aksiyon kısmı ise ekstra kasıcı oluyor bazı zamanlarda.

İlk önce karakter seçimi dedik, bir çok ekran görüntüsünde de (interneti araştırısanız) görülen japon abla ile oynadım ben bütün oyunu. Prensip olarak kesinlikle kadın karakterlerle oynamama rağmen açıkçası oyun biraz bu ablaya yöneltiyor sizi. 4 karakter dedik;

ilki beyaz, kaslı bir kardeşimiz; özelliği fırlatma uzmanı olması. Oyunda her türlü silahı (ateşli silahlar dışında) sağ mouse tuşuna basarak nişan alıp, sol mouse ile fırlatabiliyoruz. Bu abim fırlatma için karakter geliştirme ağacında ekstra bonuslar alıyor.

İkinci ablam siyahi; eski polis ve ateşli silahlar konusunda uzman, karakter geliştirme ağacı da ona göre.

Üçüncüsü aha da bu; Eldeki boruya aldanmayın, ablam yakuza tadında kesici aletler uzmanı. Ayrıca her türlü aksiyonu( kafa patlatmak dahil) topuklu ayakkabıyla yapıyorolması ekstra şaşırtıcı :P (capon yapıyor kardeşim)

4. karakter ise zencü bir dallama( hareketler falan öyle çünkü) ve bu da vurmalı aletlerde( balyoz, çekiç) uzman.

Diğer karakterleri denemedim sevgili dostlarım; ama neden kesici aletler yüzünden bu ablayı seçtiğimi şöyle anlatayım. Karakter gelişiminde bonuslar, fırlatma ve ateşli silahları nasıl etkiliyor bilmiyorum; lakin oyunun tamamı 1-1 kontak halinde geçiyor. Bir karaktere birşey fırlatmakla öldürmen neredeyse imkansız, ayrıca 10 tane adam üstüne gelirken( ve koşarak geliyorlar 28 gün sonra filmindeki gibi) birine bıçak attın (ki bir kerede ölmüyor) e eldeki silah gitti, diğer zombiler koşa koşa geliyor, napıcan? Dediğim gibi diğer karakterleri denemedim ama beyaz arkadaşla oynamak ekstra zor gibime geliyor, oyunun mantığı içerisinde bakılırsa. Ateşli silah mevzusuna ve zenci ablama gelirsek; oyun büyük ihtimalle başka bir çok oyunda olan "bu karakterin özelliği şuysa, ona göre silah ve cephaneler çıkar oyun içinde." Mantığını içermiyor. Neden derseniz; ben ilk ateşli silaha neredeyse oyunun p'ini tamamladıktan sonra ulaştım, ayrıca bıçaktan daha çok çekiç, ingiliz anahtarı gibi vurmalı silahlar çıktı karşıma sanki ben zenci herifle oynuyormuşum gibi. Ya bu konuda bir durağanlık var oyunda ya da bana denk geldi. Ateşli silahlarla adam öldürmek accaip zor ve ortada hiç cephane yok!! Sadece bazı bölümlerde sokak çeteleriyle savaşıyorsun ve orada eline geçiyor. İyi de zaten az bir cephane limitin var ve 2 şarjörde 1 adam ölüyor. Nasıl olacak bu iş anlamadım? Neyse, Seçilecek 2 karakterden diğeri ise zenci kardeşimiz. Özellikle vurmalı silahlar eğer modifiye de edilmişse, yüzüklerin efendisi filminin başında nasıl Sauron adamlara koyuyor, herifler havalara uçuyor ya, neredeyse ona benzer 3-5 adamı aynı anda alaşağı etme gibi özelliklere sahip.

Bu oyunda deus-ex anlatımım da olduğu gibi şöyle yap bu, özelliği al gibi şeyler ne yazık ki söyleyemeyeceğim. Ama basitçe maddelersek;

1- E tuşuna basarak tekme atma özelliğine sahipsiniz. Özellikle space+E tuşu uçan tekme atmaya yarar ki zombileri sırtları üstüne devirirsiniz. En fazla kullanacağınız özellik bu olacak çünkü yere düşen zombi tamamen savunmasız oluyor. En baş amaç adamları yere düşürmek, bunu unutmayın yoksa siz ne kadar vurursanız vurun, onlar size vurmaya devam ediyor ve oyunda ölmek o kadar hızlı ki, "nolluyooo lan?" dediğim onlarca an hatırlıyorum. 2'li ve ya tekli koşarak üstünüze gelirlerken en güzel durdurma uçan tekme atmak, normal tekme sadece geriye doğru biraz sendeletiyor. Bir kaç kez vurursanız yere düşüyorlar. ama uçan tekme 1 kerede çözüyor işi.


2- Kesinlikle zombilerin ortasında kalmayın ve staminayı boşa harcamayın, anında mort olursunuz!!! Oyunda stamina denilen bir özellik var. Koşarken ya da silahı sağa sola sallarken ekranın ortasında mavi bir göstergenin azaldığını göreceksiniz. Bu tam anlamıyla " aga pilim bitti, tötümden soluyom!!" manasına geliyor. normal tekme ve normal yürüme dışında her hareket buradan yiyor, hele uçan tekme neredeyse yarıdan fazlasını götürüyor.Ha ayrıca zombilerden aldığınız darbelerde buradan bayağı bir miktar alıyor aşağı. Bittiği anda deparı, silah kullanmayı unutun. Hareket yapmayınca çok hızlı bir şekilde doluyor; ama çoğu zaman çoklu zombi ataklarında nasıl bittiğini bile fark edemiyorsunuz. Aman dikkat!!

3- Zombiler üstünüze saldırdığında, koşarken yumruklarını hazırlayıp tam önünüze gelince size patlatıyorlar. en güzel taktik kesinlikle yerinizde durmamak!!! Geriye doğru hareket edin ve bu esnada silahı sallayın. İleri- geri kombinasyonları oyunda çok aşırı şekilde önemli. Çünkü siz geriye doğru gelirken onlarda salak gibi üstünüze geliyor ama vuran hep siz oluyorsunuz. Durduğunuz anda ölürsünüz bunu bilin!!

4- Bazen varklı tipta yaratıklar çıkacak karşınıza, çoğu normal zombi iken, bazıları dehşet şekilde hızlı üstünüze koşan ve durduramazsanız patır patır size vurup anında öldüren cins zombilerden, iri cüsseli zombilere, vücudu kocaman irinle kaplı ve yakına gelince patlayan "intiharcı" zombilere, koca göbeğiyle size asit püskürten zombilere kadar çeşit çeşit tip var. kısaca neler yapılacağına gelirsek; Hızla koşanların ağzına verin tekmeyi, ya da direkt kafasına hedef alıp 1 kerede kesip atın. İri cüsseli zombiler eğer size vurursa resmen eşşek tepmiş gibi 2.80 uçuyorsunuz arka üstü, bir animasyon eşliğinde. Hareketlerini takip edin. Bir sağ, sonra sol vurur sonra nara atar bazende iki eliyle sağa sola savurur yumrukları. Boşluk bulduğunuzda ileri- geri kombinasyonu ile kafaya vurup kaçın. Sakın dalmaya çalışmayın, uçarsınız. Vur kaç'la hiç darbe yyemeden halledersiniz. İntiharcı kardeşimizin ise sakın yanına gitmeyin, Tekme atmayın, boşuna kurşunda harcamayın. Sadece herhangi bir silahı üstüne fırlatın uzaktan. bomba gibi etrafında ne varsa götürsün. Asit atan göbekli kardeşe ise dalın abicim!! Yaratık çok korkutucu görünüyor ama fıs!! vurmuyor çünkü . Kafa göz dalarsanız anında ölüyor. Ha bir de kol kemikleri dışarda, kaslı ve iskeletor suratlı bir yaratık daha var. Acaip hızlı ve tekme ile geri düşmüyor. Manyak gibi pata puta vuruyor. Paso kafaya çalışın ve tekme ile sendeletin. zaten çok fazla çıkmıyor karşınıza.

5- Harita da x şeklinde çekiç görünümlü workbenchler yani çalışma masaları var. Oyunun gerçeklikten koptuğu tek nokta burası. Elinizdeki silahları tamir edebiliyor ve yükseltebiliyorsunuz. AMA PARAYLA!! Ulan sanki dükkandan alıyosunuz.. Bu özellik olmasaymış oyun gelmiş geçmiş en gerçekçi oyunlardan biri olabilirmiş, ha bir de can almak için enerji içeceği (kanatlandırır lafı buraya uyuyor)meyve ve gofret yemiyor olsaymışız. Neyse, Elinizdeki silahı ne kadar kullanırsanız göstergesinde o kadar azalma olduğunu göreceksiniz. Bu alet köreliyor ve kullanılmaz oluyor demek. Sakın aletleri yıpranmış kullanmayın yoksa hiçbir işe yaramazlar. Bu yüzden sürekli bir repair( tamir) olayına girmeniz lazım. ama workbenchler oyunda çok yerde karşınıza çıkacak o yüzden merak etmeyin.

6- Parşömen şeklinde veya bazen bir görev bitince mod diye bir mevzu alacaksınız. Aletlere alengirli ekstra özellikler koymaya yarıyor bu prospektüsler ama özelliklerin eklenebilmesi için sağda solda ne varsa toplayın. Kısacası yemek yapmak için malzemen olması lazım. Her özellik farklı malzeme istiyor. Mesela bıçağa şok dalgası verdirmek için 2 adet tel, bir batarya, 2 tane yapışkanlı bant falan gibi. Bunları çöplerde ya da kutularda ya da bilgisayarlarda bulabiliyorsunuz. Silahlar için inventorry kısıtlı iken bu yan malzemeler için sınırsız. Heryeri kurcalayın o yüzden. Kurcalanabilecek şeyler F-search şeklinde ekranda görülüyor zaten. Mod özelliklerini kesinlikle es geçmeyin ve ekleyin. Özellikle alevli ve elektrikle alakalı olanları.

7- Her level atladığınızda karakter geliştirme ağacından bir özellik alabiliyorsunuz ( u tuşu ile açabilirsiniz ekranı). 3 ana ağaç var. en soldaki ağaç "rage" modu ile alakalı, yani zombilere vurarak dolan bir gösterge bu can göstergesinin solunda, dolduğunda z tuşu ile "kızgınlık moduna" geçiyorsunuz. Herşey kırmızı oluyor ve "dağılın uleeeyn!!" tadında kafa göz dalabiliyorsunuz elemanlara. En sol ağaç bu modla alakalı yükseltmeler için. Ortadaki ağaç sizin silah kullanma beceriniz ve karakterin ekstra dövüş bonusları ile alakalı. En başta yükselteceğiniz kısım ise burası. En uygun şeyleri seçerek en dibe kadar açmaya çalışın. Özellikle aletlerin dayanıklılığını arttıran yükseltmeler çok önemli. En sağdaki ağaç ise karakterin inventory açma, kilit açma, daha fazla xp kazanma gibi bazıları gerekli, ama çoğu gereksiz özelliklerini açmaya yarayan kısım. 2. yaniortadaki ağaç en önemli ağaç ondaki özellikleri açın hemen derim.

Arkadaşlar şimdilik benden bu kadar. Eğer bir nebze yardımım olduysa ne ala.

Tüm oyun bağımlılarına saygılarımla.