+ Yeni Konu aç
Sayfa 1 Toplam 7 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 70 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Yunuslar'da Saflık ve Cinsiyet Ayrımı (Cyrtocara moorii)

Akvaryum Dünyası Katagorisinde ve Malawi Gölü Chichlidleri Forumunda Bulunan Yunuslar'da Saflık ve Cinsiyet Ayrımı (Cyrtocara moorii) Konusunu Görüntülemektesiniz.->Arkadaşlar forumda sürekli kırma yunus görüyorum ve bu beni son derece rahatsız ediyor.Ben de bunun önüne geçebilmek için bir çalışma ...

 1. #1
  Mavimega pismegatron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  Torosların Ortasından
  Mesajlar
  15.439

  Thumbs up Yunuslar'da Saflık ve Cinsiyet Ayrımı (Cyrtocara moorii)

  .
  s11
  Arkadaşlar forumda sürekli kırma yunus görüyorum ve bu beni son derece rahatsız ediyor.Ben de bunun önüne geçebilmek için bir çalışma yaptım,umarım beğenirsiniz.
  Öncelikle resimlerle farklılıkları belirleyeceğiz;

  Aşağıda Yunusun en çok kırıldığı tür olan Electra'nın resmi;


  Bu da saf bir Cyrtocara Moorii;


  Aradaki farklar,
  -Öncelikle Electraların üst dudakları ileridedir.Yunus'ta ise tam tersidir.Kırmalarda üst dudak ya alt dudakla eşit ya da alt dudağı geçmiştir.
  -Dikkat ederseniz Electraların hemen solungaç arkasında koyu bir çizgi vardır.Eğer Yunusunuzda durduk yere veya korktuğunda,kızdığında solungaç arkasındaki çizgi diğerlerine göre daha koyu ise bilin ki Electra kırmasıdır.
  -Electra'larda gözden ağıza inen bir bant her zaman vardır.Yunuslarınızda da sakinken bu çizgi çıkıyorsa bu da bir belirtidir.Saf yunuslarda da bu çizgi çıkabilmektedir fakat belirginliği çok azdır ve yunusta sakinken yoktur.
  -Yunusunuzda sakinken çizgiler belirginse electra kırmasıdır.
  -Saf yunuslarda ağzın bittiği hizada göz başlar(Kafa yapmaya başlamamış yunuslar için geçerli değildir).
  -Saf yunuslarda akvaryum ortamında kafa 8cm civarı iken başlar.Bu akvaryumun boyutuna göre değişir.Electra kırmaları ise malesef ki kafa yapmazlar.YApsalar bile bir Yunusunki kadar olmaz.
  -Yunusun vücudu Electraya göre daha topludur.Electralar ise daha uzun ve incedir.
  -Yunusta dudak daha şekilli ve büyüktür.
  Kabaca bu şartları bulunduran Yunuslar saftır.Çok daha ayrıntılı özellikler var fakat anlatılmaz görülür.

  Sizlere doğadan Yunus resimlerini göstermek istedim;
  Cinsiyet Ayrımı


  Yunusta dişiler,
  -Dişilerin yüzgeçleri genelde oval ve kısadır.
  -Yüzgeçleri sivri olanlar da çıkabilir fakat bunların yüzgeçleri kuyruğa kadar erişemez.
  -Vücut erkeklere göre ince ve uzundur.
  -Kafa yapıları küte yakındır.

  Erkeklerde,

  -Erkeklerin yüzgeçleri sivri ve uzundur.Kuyruğun yarısına kadar gelir.
  -Daha yuvarlak bir vücut yapısına sahiptirler.
  -Kafa yapıları balon gibidir,dişielrden daha şişkindir.
  -Dudakları dişilere göre daha şiştir.

 2. #2
  Bakteri Kamasultra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  Bileceksiniz...
  Mesajlar
  4.739

  Standart

  .
  Bişiler Katmak Istedim Kendi Tercübelerime Dayanarak Dişisi Erkege Göredaha Küçük Olmaktadir, Zaten Erkek Kendini Belli Eder Renk Konusunda....ama Küçükken Ayirt Edilmeyebilir Dişisi Erkegi...

 3. #3
  Mavimega pismegatron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  Torosların Ortasından
  Mesajlar
  15.439

  Thumbs up Uzman Aktavist Yorumu

  .
  Merhabalar;

  Foruma üye olduğum yaklaşık 7 ay içerisinde gördümki yunus tüm akvaristlerin beslediği ve sevdiği bir canlı.Bende elimden geldiği kadarı ile bu çok sevilen malavi gölü türü hakkında tecrübelerimi bir makale altında toplamaya karar verdim.


  Yunuslar doğada, kıyı kesimlerinde 3-15 derinlikte yaşarlar,sevdikleri su ısısı 22-28 derece arasıdır,ph ise 7,2-8,8 aralığanda olmalıdır.Kaynaklar bu balıkların erkeklerinin 20-23,dişilerinin ise 17-19 cm. boylara ulaşabildiklerini söylüyor ama ben uygun şartlar sağlanırsa erkeklerin 30 cm.dişilerinde 25 cm. olabildiklerine şahit oldum.Yine kaynaklar bu balıkların 300 lt. lik akvaryumarda beslenmeleri gerektiğini söylüyor,bana görede yunus beslemek isteyenler en az 300 lt. lik akvaryumlar edinmelidirler.Büyük ebatlı akvaryumlarda ve tek tür beslenen yunusların diğerlerinden ne kadar farklı olduğunu aşağıda fotoğraflı olarak göreceksiniz.


  Bu fotoğraftaki yunus benim üretimhanemin en büyük ikinci yunus'udur.Yaklaşık 6 yaşında ve 24 cm. boydadır.
  Şimdi öncelikle yunus'lar ne tür akvaryumlardan hoşlanırlar bununla başlıyalım.

  Yunus beslemek için en az 300 lt. lik bir akvaryum gerekir.Yunus'lar akıntılı suları severler ve akvaryumlarının tabanında ince taneli kum olmalıdır.Kumla oynamayı çok severler,mümkün olduğu kadar renkli kum kullanmayın (siyah veya çok beyaz)Bu onları strese sokacaktır.Çok fazla kaya ile dekor gerekli değildir,yanlız akvaryumda birden fazla baskın erkek varsa,akvaryumu ortadan ikiye bölecek şekilde kaya ile ayırabilirsiniz.Kendilerine öğretilmişçesine kayanın bir tarafını bir erkek,diğer tarafını öbür erkek sahiplenecektir.Zaten akvaryum büyüklüğü ne olursa olsun 2 taneden fazla erkek eklemeyin.Uygun koloni için ya 2 erkek 10-15 dişi,yada 1 erkek,6-8 dişi sayısı çok ideal olacaktır.Akvaryumlarının dekorunun değiştirilmesinden bile rahatsız olur,strese girerler,mümkün olduğu kadar yaşadıkları akvaryumlarda değişiklik yapmayın.  Yunus'larda üreme;Yunus dişileri yaklaşık 8-10 aylık olduklarında üreme dönemine girerler(uygun boyutlu akvaryumlarda)Dişi bir yunus ilk yavru vermeğe başladığında 30-40 civarı yavru verir.Hayatının en iyi döneminde bir dişi yaklaşık 200 yavru verir.Eğer ortam sevdikleri gibi olursa,dişiler 40-60 gün arası tekrar yumurta tutarlar.Kuluçka dönemi 12 ile 18 gün arasıdır,yumurtalarına pek sadık olmayan anne yunusları ilk 3-5 yumurta tutmalarında kusturmamanızı tavsiye ederim.

  Fotoğrafta ağzı dolu iki anne adayı.


  Cinsiyet;Yunusların cinsiyetlerini anlamak aslında çok zor değildir.Erkekler kafa yapıları ve uzun yüzgeçleri ile kendilerini çok belli ederler.Sağlıklı bir cinsiyet tahmini için balıklar en az 7-8 aylık olmalıdır.Bazen dişilerde erkekler kadar olmasada kafa yaparlar.

  Fotoğrafta erkek ve dişi yunus.


  Evet şimdi bence yunuslar hakkındaki en önemli konuya geldik.Neden hep ısrarla diyorumki bu balıklar büyük akvaryumlarda ve tek tür olarak beslenmelidirler.Forumda saflığı sorulan bir yunus için o kadar kolay kırma diyebiliyoruzki,bazen ben bile şaşırıyorum.Arkadaşlar yunusun kırma olup olmadığını anlamak çok zor değildir,kırma bir yunus kendini çok uzaktan belli eder.Önemli olan yunusun hangi şartlarda beslendiğidir.Ben size çok orjinal bir erkek yunus yavrusu vereyim onu kendinden büyük ve baskın olan farklı türlerin içerisinde besleyin kesinlikle gelişmeyecektir.Yunuslar güzelliklerini ancak uygun akvaryumlarda ve özellikle tek tür olarak beslendiklerinde gösterirler.


  Aşağıdaki yunuslar kardeştir.Yaklaşık 4 yaşındalar,birisi benim üretimhanemde 350 lt. de 1 erkek,8 dişi olarak büyüdü ve boyu şu anda 22 cm. diğer yunusu ise arkadaşım benden damızlık altı boyda iken en güzel en gelişmiş yunus olarak seçti aldı ve 200 lt. de karma akvaryumda besledi,onunda boyu 15-17 cm. kadar, hemde kendinden büyük olan baskın balıkların içerisinde,sonuçmu?

  İnanılmaz değilmi?Bu iki yunus'un kardeş olduğuna inanmak çok güç ama kardeşler.Aradaki farkı gördünüznü?

  Sanırım yunusları neden büyük akvaryumlarda ve tek tür olarak beslememiz gerektiği şimdi daha iyi anlaşılmıştır.

  Son olarakta nasıl beslenmeleri gerektiğini aktarayım sizlere.Bu balıklar aslında pek yem seçmezler,vereceğiniz yemleri severek yiyeceklerdir.Haftada 1 gün aç bırakılmaları, bağırsaklarının temizlenmesi için ve annelerin daha sağlıklı yumurta tutmaları açısından (tamamen kendi tecrübem) son derece sağlıklı bir yöntemdir.Ben 2 gün protein ağırlıklı beslediğim yunuslarıma 3. gün mutlaka bitkisel yemleme yaparım.15 günde birde karides veririm.


  Konuya ilgi gösteren,yorum yapan tüm arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.Bu konu ile alakalı soracağınız sorular olursa öm. dan değil buradan sormanızı rica ederim.

  NOT;Bu konuda (özellikle fotoğraflar konusunda) benden yardımlarını esirgemeyen Emrah (emiir)kardeşime ve makalenin yazılmasını ısrarla isteyen arkadaşlarıma teşekkür eder saygılarımı sunarım.


  Saygılar....

 4. #4
  Bakteri

  Üyelik tarihi
  Nisan.2008
  Mesajlar
  1

  Standart yunus

  .
  arkadaşlar bendeki yunusların cinslerini merak ediyorum

 5. #5
  Bakteri

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2009
  Nereden
  bursa
  Mesajlar
  1

  Standart

  .
  resimler için teşekkürler

 6. #6
  Bakteri

  Üyelik tarihi
  Ocak.2010
  Nereden
  eskişehir
  Mesajlar
  3

  Standart

  .
  Selam arkadaşlar bu siteye üye oldum cünkü daha yeni çiklet beslemeye başladım onun için çikletler hakkında araştırma yapıyorum nasıl beslenir nasıl çifleşir nasıl yavru alırım ve dişisi erkeği nasıl ayırt edilir.şimdiden teşek ederim.

 7. #7
  Mavimega pismegatron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  Torosların Ortasından
  Mesajlar
  15.439

  Thumbs up Yunuslar'da Saflık ve Cinsiyet Ayrımı (Cyrtocara moorii)

  .
  Alıntı ESK.MURAT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Selam arkadaşlar bu siteye üye oldum cünkü daha yeni çiklet beslemeye başladım onun için çikletler hakkında araştırma yapıyorum nasıl beslenir nasıl çifleşir nasıl yavru alırım ve dişisi erkeği nasıl ayırt edilir.şimdiden teşek ederim.
  Merhaba arkadaşım öncelikle hoşgeldin sitemize, ciklet balıklarıyla akvaryum dünyasına da hoşgeldin iyi seçim yapmışsın, ciklet balıkları harika balıklar, bakımı kolay, üretimi zevkli, eğer yunus ciklet balığın varsa çok sevimli balıklar, diğer sarı prenses ve aysmen ciklet balıklarıyla çok uyumlu yaşarlar, iyi bakılırlarsa 1-1,5 yılda üremeye başlarlar, dişi ile erkek önce birbirleri etrafında dönmeye başlarlar, dişi önce yumurtayı bırakır, erkekde yumurtaların üstüne spermini bırakır, dişi balık tekrar dönüp döllenmiş yumurtalarını ağzına alır ve 20-25 gün hiç birşey yemeden yumurtalarını ağzında saklar ve havalandırır, sakız ciğner gibi hareketler yaptığından dolayıda ciklet balığı katagorisinde anılır, uygun bir zamanda dişiyi ayrı bir akvaryuma alırsan yavrularını diğer balıklardan koruyabilirsin, bu işlemi yaparken, diğer akvaryumun ısı değeriyle aynı olmasına dikkat etki şoka girmesin anne ve yavruların, en son olarakta yunus cikletlerde dişi ile erkeği ayırt etmek bazen zor olabiliyor, üreme zamanında daha iyi ayırt edebilirsin, saygılar

 8. #8
  Bakteri

  Üyelik tarihi
  Ocak.2010
  Nereden
  eskişehir
  Mesajlar
  3

  Standart

  .
  Hoşbulduk arkadaşım. Acıklamaların için teşekkür ederim elinden geldiğince uğraşacağım inlş birde yavru alırsa harika olacak. Bu hafadada akvaryumu sırf jiklet yapacağım için değiştiriyorum. 440 litre su alacak bir akvaryum oluyor.110x80x50 boylarında jikletler rahat ortamı seviyorlarmış.şu anda 8 tane 3 dişi 5 erkek yunu....6 tane sarı prenses 4 dişi 2 erkek... 2 tanede beyazes dişi ve erkek ... Ve bir çiftte cinsini bilmiyorum jikleteim var ve balıklarımın boyu en küçüğü uzun sigara paketi boyunda..

 9. #9
  Mavimega pismegatron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  Torosların Ortasından
  Mesajlar
  15.439

  Thumbs up Yunuslar'da Saflık ve Cinsiyet Ayrımı (Cyrtocara moorii)

  .
  Alıntı ESK.MURAT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Hoşbulduk arkadaşım. Acıklamaların için teşekkür ederim elinden geldiğince uğraşacağım inlş birde yavru alırsa harika olacak. Bu hafadada akvaryumu sırf jiklet yapacağım için değiştiriyorum. 440 litre su alacak bir akvaryum oluyor.110x80x50 boylarında jikletler rahat ortamı seviyorlarmış.şu anda 8 tane 3 dişi 5 erkek yunu....6 tane sarı prenses 4 dişi 2 erkek... 2 tanede beyazes dişi ve erkek ... Ve bir çiftte cinsini bilmiyorum jikleteim var ve balıklarımın boyu en küçüğü uzun sigara paketi boyunda..
  maşşallah balık doldurmuşsun arkadaşım neyse şimdilik bunlarla idare et bence fazla kalabalık olmasın, eğer gerçekten üretmek istiyorsan bir kaç türde karar kılman gerekli ve akvaryumunun sakin olması lazım, çok kalabalık olursa yunuslarının yumurtalarını çok kolay çalarlar, yunuslar diğer balıklara göre yavaşlar çünkü, birde yunuslarda beş erkek fazla üç dişiye bir tane erkek yeter, takip et zamanla baskın olan erkeği ayır diğerlerini verebilirsin, saygılar

 10. #10
  Bakteri

  Üyelik tarihi
  Ocak.2010
  Nereden
  eskişehir
  Mesajlar
  3

  Standart

  .
  Alıntı pismegatron Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  maşşallah balık doldurmuşsun arkadaşım neyse şimdilik bunlarla idare et bence fazla kalabalık olmasın, eğer gerçekten üretmek istiyorsan bir kaç türde karar kılman gerekli ve akvaryumunun sakin olması lazım, çok kalabalık olursa yunuslarının yumurtalarını çok kolay çalarlar, yunuslar diğer balıklara göre yavaşlar çünkü, birde yunuslarda beş erkek fazla üç dişiye bir tane erkek yeter, takip et zamanla baskın olan erkeği ayır diğerlerini verebilirsin, saygılar
  teşekkür ederim dostum acıklamaların için. Evet haklısın erkek yunus fazla amaişde zamanı bekliyorum hangisini ayırayım diye ve ben iki tane erkek bırakmak istiyorum akvaryumda ve ayrıca öbürlerini başka akvaryuma koyacam kıyamıyorum vermeye renkleri harika erkeklerin ve büyüklerde.

+ Yeni Konu aç

Benzer Konular

 1. Yunus Cichlid Balığı, (Cyrtocara moorii)
  Konu Sahibi pismegatron Forum Malawi Gölü Chichlidleri
  Cevap: 126
  Son Mesaj : 04.Ocak.2013, 19:22
 2. Sarı Prenses'lerde Cinsiyet Ayrımı
  Konu Sahibi pismegatron Forum Malawi Gölü Chichlidleri
  Cevap: 40
  Son Mesaj : 04.Aralık.2012, 19:10
 3. Cinsiyet Değiştiren Balıklar
  Konu Sahibi Seabell Forum Akvaryum Dünyası
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 24.Mayıs.2009, 18:28
 4. Tanganyika cichlidlerde cinsiyet
  Konu Sahibi pismegatron Forum Tanganyika Cichlidleri
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 10.Mart.2008, 21:51
 5. Brad Pitt cinsiyet değiştirecek
  Konu Sahibi Kidman Forum Magazin Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 24.Ağustos.2007, 10:43

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •