+ Yeni Konu aç
Sayfa 1 Toplam 30 Sayfadan 12311 ... SonuncuSonuncu
Toplam 298 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Sarı Prenses (Labidochromis caeruleus)

Akvaryum Dünyası Katagorisinde ve Malawi Gölü Chichlidleri Forumunda Bulunan Sarı Prenses (Labidochromis caeruleus) Konusunu Görüntülemektesiniz.->Latince Adı: Labidochromis caerulus Habitatı ve Anavatanı: Malawi Gölü'nün bol kayalık kesimleri. Beslenme Biçimi: Hem etçil hem otçul Davranış Biçimi: ...

 1. #1
  Mavimega pismegatron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  Torosların Ortasından
  Mesajlar
  15.439

  Thumbs up Sarı Prenses (Labidochromis caeruleus)

  .
  s11  Latince Adı: Labidochromis caerulus

  Habitatı ve Anavatanı: Malawi Gölü'nün bol kayalık kesimleri.

  Beslenme Biçimi: Hem etçil hem otçul

  Davranış Biçimi: Barışçıl

  Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresif.

  Yüzme Seviyesi: Dip-orta seviye

  Cinsiyet Ayrımı: Genelde erkeklerin dorsal, pelvic ve anal yüzgeçlerinde geniş siyah bir hattın olması erkek balığı nitelesede kesin ayrım için anüs ve ventral açıklığa bakılır. Anüs ve ventral açıklık aynı boyda ise erkektir. Eğer ventral açıklık anüsten daha büyük ise de dişidir.

  Üreme: Dişiler yaklaşık 20 gün ağızda kuluçka yaparlar. Erkek dişi oranının 1/5 olması önerilir.

  Sıcaklık: 25 - 26 °C

  En Fazla Büyüdüğü Boy: 13cm

  En Az Akvaryum Hacmi: 120 lt

  Su Sertliği: Sert

  pH: 7.7- 8.5

  Zorluk Seviyesi: 3

  Genel Yorum: En tutulan balıklardan biridir. Renkli, hareketli üremesi kolay, kötü şartlara toleresi yüksek bir baliktır. Akvaryumda dekor olarak kayalarla mağaralar yapılmalıdır. Erkeklerin ağzı kur yaparken siyah, mor arası bir renk alır.

  Beslenme

  Cichlid akvaryumlarının ilk göz ağrısı olan sarı prensesler, 7-8 aylıken yani 8 cm. ye geldiklerinde cinsel olgunluğa ulaşırlar. Kendi eşlerini, kendileri seçer. Erkek dişi oranı 1/3 (1erkeğe 3dişi) şeklinde olmalıdır. Omnivor (Hem etçil hem otçul.) olan bu balıklara protein ağırlıklı yemlerin yanı sıra, gelişimleri ve kondisyon kazanmaları için mutlaka canlı yem (artemia, tubifex, su piresi vb.) verilmelidir.

  Akvaryum Şartları ve Bakım

  Bir koloni için ideal akvaryum 100 lt. ve üstüdür. Zeminde mutlaka pH açısından, midye veya mercan kırığı kullanılmalıdır. Akvaryum kayalarla mağara oluşturulacak şekilde dizayn edilmeli ayrıca cichlidlerin çoğu kumu kazdıkları için bitki dikilmemelidir. Haftada bir 1/4 oranında dipten su çekilmeli, bu sayede nitrat oluşumunun önüne geçilmelidir.

  Cinsiyet Ayırımı ve Üretim

  Erkekler daha koyu renkte, üst ve alt yüzgecindeki siyah bantlar daha koyu ve yüzgeçleri sivri biter. Kesin olmamakla birlikte erkeğin anal yüzgecinde yumurta beneği bulunur. Üreme zamanların erkekler agresif olur ve çiftleşme isteğinden dolayı yüzü ve dudakları kararır ve morarır.

  Dişide ise bunların aksine; rengi açık sarı, üst ve alt yüzgecindeki bantlar soluk ve uçları küt biter. Dişide çiftleşme zamanlarında üreme tüpü çıkar.

  Üretimde kullanılacak çift öncelikle cinsel olgunluğa ulaşmış ve sağlıklı olması gerekmektedir. Üretimden önce; randıman alınması isteniyorsa mutlaka sıkı bir beslenmenin yanında canlı yem ile takviye yapılarak balıklar, çiftleşmeye hazırlanmalıdır. Hazır olan balık kolayca eş tutp üreyecektir. Önce titremeler sonra ''O'' şeklinde dönmeler ve daha sonra dişi balık yumurtlar, yumurtaları ağzına alır ve erkeğin anal yüzgecine yaklaşır, erkek spermini salgılar bu sayede çiftleşme gerçekleşir. Dişi balık yumurtalarını 28 gün ağzında kuluçkaya yatırır. Bu süre zarfında yem yemez. Balığın yumurtaları tükürmemesi ve yutmaması için diğer balıklar tarafından rahatsız edilmemesi gerekmektedir. 28 gün sonunda güvende olduğunu hisseden anne balık yavrularını ağzından çıkarır ve beraber yüzmeye başlarlar. 1 gün yavrulara yem vermek gerekmez çünkü altlarında protein keseleri vardır. Diğer günler ise kaliteli ve protein ağırlıklı toz yemler verilerek yavruların gelişimleri sağlanmalıdır.

  Konu pismegatron tarafından (29.Ekim.2007 Saat 20:47 ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  Mavimega pismegatron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  Torosların Ortasından
  Mesajlar
  15.439

  Thumbs up Sarı Prenses Aktavist Yorumları

  .
  Aktavist Yorumları: 1) Sarı prenseslerin en büyük özelliklerinden birisi diğer türlerine göre daha dayanıklıdır. Çabuk üremeye başlarlar. Normal damızlık haline geldiğinde 45-50 yavru alınabilir. Bakımı da kolay olduğundan dolayı rahatlıkla beslenebilir. Özellikle balık bakmaya yeni başlayanlar rahatlıkla sarı prenses besleyebilir. Ama 1 erkek sarı prenses başına 3 dişi sarı prenses düşmelidir yoksa akvaryum dengesi bozulabilir. Buna dikkat edileceği zaman sorun çıkcağını zannetmiyorum. Herkese ısrarla öneririm...

  2) Sarı prenses yeri geldi mi sakin, yeri geldi mi de agresif bir balık. Daha küçük olduğundan onlardan yavru alamıyorum. Cinsiyet ayrımı zor değildir, erkeklerin rengi dişilere göre daha koyudur. Onların boş durduklarını göremezsiniz. Sürekli bir şeylerle uğraşırlar. İlk başlayanlar için iyi bir seçimdir.

  3) Bu balığı bugün yeni aldım.Ciklet beslemeye yeni başladım.Dünkügün cift olarak ahli,astronot,yunus ve pembe zebra almıştım.Bugün oğlen eşim aradı pompa durmuş,balıklarımın hepsi ölmüş.Gidip yeni pompa ve çivt olarak:beyaz ve sarı prenses,kırmızı zebra ve daha 5çivt balık aldım.İnşallah yaşarlar ve sizlerle sık sık görüşürüz.Hayvanları cok seviyorum.

  4) Bu balıkların çok tutulma nedeni renklerini çabuk almalarıdır. Eğer bitkisel yem kullanılırsa renklerini daha çabuk alırlar. Bu balıklar çabucak yavrularlar. En az 25-30 tane kesin yavrularlar. Yavrular önce yavaş yavaş büyürler sonra ise birden daha hızlı büyürler. Çok dayanıklı balıklardır.

  5) Bu balıkların erkeğinin kumu özen göstererek kazması ve sonra o bölgeyi koruması, dişilerine kur yapması, yem yemesi ve akvaryumun delikanlısı gibi akvaryum trafiği içerisinde balıkların dolaşım yönüne (özellikle kendi türür için) devamlı müdehale etmesi seyre değer bir zevk. Çiftleşmek için yaptıkları kur ve çiftleşme seansları da ayrı bir dans gösterisi sanki. Yalnız bu balığın haremini mümkün olduğunca geniş tutmalı ve bol kayadan oluşan rahatlıkla aralarında gezebilecekleri dekorlar oluşturulmalı.

  6) Sarı prensesler küçük yaşlarda rengi çıkması nedeniyle çok tutulan bir balıktır. Erkeklerin rengi daha koyu olur. En güzel renklere sahip olması için bitkisel yemler kullanılmalıdır.

  7) 5 yıldır Cichlid balıklarından çoğunu besledim. Sarı Prenses yeri geldi mi sakin, yeri geldi mi saldırgan bir balık. Ondan yavru aldım; yaklaşık 10 cm. boyunda ve 30-40 yavru... Yavrular çok hızlı büyüyor. Diğer balıklarımla da iyi geçiniyor. Sarı Prensesimden memnunum.

  8) Yumurta ve yavrularına olan bağlılıkları ile dikkat çeken bir türdür. Ağız yapıları küçük olduğu için kusturmak oldukça uğraşlı ve zordur. Bu konuda hassas olunması gerekir.

  9) Koca akvaryumda sadece sarı prenses besliyorum(vatoz hariç). Sayıları da gittikçe artıyor. Sade ve çok hoş bir görüntü oluyor. Sürekli bir yerleri kazıyorlar. Açtıkları çukurlarla ilginç ve hoş bir manzara oluşturuyorlar. Bu yüzden kumun tabana dağıtımını onlara bırakıyorum. Ayda bir yavru alıyorum.Bu işi bir kere tutturursanız devamı çok kolay gelir.

  10) İlk başta ismi ilginç geldiği için aldığım çok güzel bir balık. Erkeklerin yüzgeçlerindeki -özellikle ön alt yüzgeçlerdeki- sivrilik cinsiyet ayırmada iyi bir fark. Yalnız yavruları şu ana kadar hiç annesine baktıramadım. Sürekli kusturdum. Bu da işe yaradı doğrusunu söylemek gerekirse... Belki de daha iyi. Zayıf düşen dişiyi bir an evvel beslemeye almak lazım.

  11) Yeni başlayanlar için güzel bir seçimdir. Uygun bir eş bulunduğunda kolay ürerler. Yavruları da çok sevimli olur. Dişi ve erkek ayrımı yeri geldiğinde çok zor olabiliyor.

  12) Bu balıkla ilk günlerimde bile çok şey yaşadım. Beni daha ilerki zamanlarda neyin beklediğini az çok anlıyorum. Bu akvaryumların en akrobat balığının ve aynı zamanda akvaryuma en çabuk ayak uyduran balığın insanda yarattığı mutluluğu yaşamak bence her balık severin hakkıdır.

  13) Amatör olsun profesyonel olsun akvaristler için bence gerçekten vazgeçilmez bir tür. Karma akvaryumlara çok uyumlu. Genelde problem çıkarmayan, üremesi kolay bir tür. Renkleri -dişi ve erkeğin altın sarısı olması- bu balığı çekici kılıyor.

  14) Yaklaşık 2 sene önce 1 tane sarı prenses aldım. Mükemmel hareketleriyle beni tam anlamıyla mest etti. Malawi türüne karşı hayranlığım bu tür ile başladı. Şimdi dede oldu. Torunlarıyla aynı akvaryumda. Kötü şartlara çok dayanıklı bir tür olduğu için, Malawi akvaryumu kurmak isteyen amatör arkadaşlarımızın ilk seçimi Sarı Prenses olmalıdır.

  15) Bir annenin çocuğunu doğurduktan sonra onu belli bir yaşa kadar büyütmesi kadar onur verici bir sistemi karşıdan izlemek gibi heyecan veren ve bu özellikler gibi daha bir çok güzel huya sahip olan asil ve sevimli bir balık türüdür.

  16) İlk defa cichlid besleyecek olan arkadaşlara sarı prensesi öneririm. Çünkü hem bakımı, hem de üremesi kolaydır. Eğer erkek dişi oranını (1e/5d) tuttursanız üremesi çok kolaydır. Bu sayede Yavruları büyütmenin de tadına varmış olursunuz.

  17) Özellikle yeni başlayan akvaristlerin vazgeçemediği bir türdür, çok akıllı ve akrobatik balıklardır, onları boş boş gezerken göremezsiniz, araştırmacı ruha sahiptirler. Oldukça doğurgan sayılırlar, cinsiyet ayrımı çok basit olmasına rağmen amatörlerin zihinlerini epey meşgul ederler, ortalama bir dişiden 25-35 yavru alınabilir, yavrular ilk etapta çok ağır büyüsede bir süre sonra büyüme çok hızlanır. Çoğu akvarist hayatında en az bir kere bu balığı beslemiştir.

 3. #3
  Mavimega pismegatron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  Torosların Ortasından
  Mesajlar
  15.439

  Thumbs up sarı prenses Labidochromis caeruleus sarı prenses hakkında bir Makale:

  .
  Sarı prenses bu balık renklerinden gösterişlerinden hareketlerinden olsa gerek çok tutulan bir balık . bu balık hemen hemen tüm balıklarla geçine bilir uyumsuzluk diye birşey yoktur .çok dayanıklı bir balıktır .yavru alımıda çok kolaydır çogu balıkta oldugu gibi bu balıkta da yavru almak için dişi erkek oranını fazla tutmak gerekir erkek sayısı az dişi sayısı fazla olmalıdır ki erkek kızgın olursa dişi sayısıda az ise hırpalıyarak öldürür. bu balık için kayalıklarla dekore edilmiş bir akvaryum olması gerekir. balıkların gayet büyük olması için akvaryum suyunun temiz sertlik derercesinin fazla akvaryumun büyük olması balık gelişimi hakkında önemli rol oynar bu balık sert sudan hoşlanır sert suyu ayarlamak için sürekli su deyişimi yani, taze su eklemesi yapılmalıdır iyi akvaryum seyirleri akvaryum sevgisi

  TABİATI:malavi gölünün kayalık bölgeleri
  YAŞAYIŞ ŞEKLİ:barışçıl
  YAVRU ALIMI:gayet kolay
  BAKIMI:dayanıklı ve su şartlarından fazla etkilenmeyen bi balık oldugu için çok kolay bakımı vardır
  SU SICAKLIGI:26 derece
  EN FAZLA BÜYÜYECEGİ BOY:12-13cm (tabii su sartlarına baglı ve akvaryuma)
  "yorumları okurken yoruma yazdıgı adı ile MERCAN adlı arkadaşımızın yorumu hoşuma gitti. bu sarı prensesler hakkında detaylı bilgi verici güzel bir yazı yazmış sizlerinde bu yazıdan faydalanmasını istedim o yüzden açıklamanın altına bu yazıyı yerleştirdim iyi okumalar.sizlerde böyle tecrübe sahibi oldugunuz konuları burda diger akvaryum severlerle paylaşa bilirsiniz"
  yorumdan alıntı"
  SARI PRENSESLER MERAK EDİLENLER

  Selam arkadaşlar,sitedeki bazı doğru/yanlış yorumları okuduktan sonra bende bir kaç yorum eklemeden duramadım.Yaklaşık 5 yıldır cihlidlerle ilgileniyorum ve bilgilerimi paylaşmak istedim,yanlışım olursa daha bilgili arkadaşlar düzeltirlerse sevinirim.
  1-CİNSİYET AYIRIMIişi diyerek aldığınız balık erkek,erkek olarak aldığınız balığınızın dişi çıkma olasığı çok yüksektir.Malesef anal yüzgeç,sırt yüzgeci,rengi vs gibi cinsiyet ayrımı yapılan özellikler yanlış çıkabildiği için kesin bir ayrım yapmak sözkonusu değildir.Örneğin,anal yüzgeçi ve sırt yüzgeci koyu siyah olan kuyruğu sivri olan balık erkektir denilse de ağzında yumurta olan ve dişi çıkan bir kaç balığım oldu.Kesin cinsiyet ayrımı için balıkların ANAL AÇIKLARININ kontrol edilmesi gerekir.Bunu yapmak içinse balığınızı elinizi ıslatıp ters çevirip altına bakmanız ve bu işlemi en fazla 30 sn içinde(balığın ölmemesi için)yapmanız,anlayamadıysanız balığı suya bırakıp bir süre sonra tekrar alıp bakmanız ve en fazla 1 günde 3 kere bu işlemi yapmanız gerekir.Daha iyi anlayabilmeniz için bu siteden bakabilirsiniz http://www.fishhead.com/articles/ventsex.htm
  2-ÇİFTLEŞME : Dişinin kovalanma esnasında yorulmaması ve hırpalanması için 1E / 5 Dişi oranında bakılmaları gerekir.Cinsiyetlerinden emin olduktan sonra bu oranlarda bir araya getirilen balıklar için bol kayalıklı bir ortam hazırlanmalıdır.Yeterli olgunluğa erişmiş erkek dişinin etrafında titreyerek döner ve kur yapar.Yine olgun olan dişi(OLGUNLUK BOY İLE DEĞİL YAŞ İLE ALAKALIDIR,3-5 cm LİK BİR BALIK YETERLİ ORTAM SAĞLANMADIĞI İÇİN KÜÇÜK KALMIŞ FAKAT OLGUNLUĞA ERİŞMİŞ OLABİLİR)çıkarttığı tüpçük ile yumurtlar ve bunları ağzına alır,erkeğin yumurta beneğini(ANAL KUYRUKTAKİ SARI BENEKLER) yumurta zannederek ağzını yaklaştırdığı anda erkek balık dişinin ağzındaki yumurtalı döller,bu işlem dairesel hareketler dvm eder ve daha sonra dişi bir köşede saklanır ve yem yememeye başlar.Bu andan sonra zaten fark edersiniz dişinin yumurtalarını ,ağzı şişer ve pek ortalarda görünmez yem de yemez,ağzını sürekli gargara yapıyor gibi oynatır.Kuluçka süresi değişebilir 21-35 gün arasında olabilir.Bu andan sonra yapılacak tek şey her şeyi zamana bırakmak ve biraz sabırlı olmaktır,balığa yapılacak yanlış bir müdahale balığın strese girmesine,korkmasına,kusmasına,yumurtalarını yutmasına sebep olabilir.Bazı arkadaşlar kusturma hatalarından dolayı yavruları kaybedebiliyor.NASIL KUSTURMA YAPILIR?DİYORSANIZ ŞU VİDEODAN İZLEYEBİRSİNİZ

 4. #4
  Mavimega pismegatron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  Torosların Ortasından
  Mesajlar
  15.439

  Thumbs up Sarı Prenses (Labidochromis caeruleus) ile İlgili Değişik Bir Makale

  .


  Sarı prensesler için karma akvaryumların vazgeçilmez balıklarıdır diyebiliriz.Dişinin ve erkeğin renkli oluşu tercih edilmelerinin başlıca sebeplerindendir.1/3-4-5 beslenmesi dişilerin rahat bir kuluçkalık geçirmeleri için şarttır.Genelde bitkisel ağırlıklı yemlerle beslenirler.Yavru alınması kolay bir türdür diyebiliriz.(Tabi ki biraz tecrübe kazandıktan sonra)Yavrularınında küçükken renkli olması onların ayrı bir özelliğidir.Boyların özellikle erkeklerde 15-16 cm i,dişilerde 12-13 cm i bulur.Erkek dişi ayrımı biraz zordur.Belli bir tecrübeden sonra ayrım rahatlıkla yapılabilir.Zor su şartlarına en dayanıklı türdür.Yavrularını ağzında çok iyi saklarlar.Malawi türlerine meraklı arkadaşlara tavsiye edilir.Diğer türlerle uyumlu bir balıktır.  Yetişkin Erkek  Ağzında yumurta olan bir dişi


  Yücel Görgün / İzmir

 5. #5
  Bakteri bety11 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Ocak.2008
  Nereden
  istanbul
  Mesajlar
  271

  Standart

  .
  13 tane sarı prensesimiz 1 aylık yavrular cok güzeller..

 6. #6
  Mavimega pismegatron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  Torosların Ortasından
  Mesajlar
  15.439

  Standart

  .
  Hayırlı olsun, sarı prensesler harika balıklar, geçen ay bende dört tane yavru alabildim ilk defa yavru aldım yavrular bir ayda çabuk gelişti çok tatlılar ben onları onlarda beni izliyor

 7. #7
  Bakteri bety11 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Ocak.2008
  Nereden
  istanbul
  Mesajlar
  271

  Standart

  .
  yavrularınız hayırlı olsun evet cok güzel ve huzur vericiler ayrı bir zevk.

 8. #8
  Mavimega pismegatron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  Torosların Ortasından
  Mesajlar
  15.439

  Thumbs up Sarı Prenses balıkları resimleri (Labidochromis caeruleus picture)

  .
  Sarı Prenses resimleri


  Sarı prenses balığı resimleri


  Sarı Prenses ciklet balığı resimleri

 9. #9
  Mavimega pismegatron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  Torosların Ortasından
  Mesajlar
  15.439

  Thumbs up Sarı Prenses balıkları resimleri (Labidochromis caeruleus picture)

  .
  Sarı Prenses yavruları resimleri


  15. gün kusturulan sarı prenses balığı yavruları

 10. #10
  Mavimega pismegatron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  Torosların Ortasından
  Mesajlar
  15.439

  Thumbs up Sarı Prenses balıkları resimleri (Labidochromis caeruleus picture)

  .
  Sarı prenses fotoğrafları


  Sarı prenses ciklet balığı resimleri


  Sarı Prenses ciklet balığı resimleri


  Sarı Prenses balıkları resimleri (Labidochromis caeruleus picture)


  Ağzında yumurta tutan bir sarı prenses balığı

Benzer Konular

 1. Mavi Zebra (Labidochromis zebroides)
  Konu Sahibi pismegatron Forum Malawi Gölü Chichlidleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 25.Eylül.2007, 10:45
 2. Labidochromis hongi
  Konu Sahibi pismegatron Forum Malawi Gölü Chichlidleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 25.Eylül.2007, 10:41
 3. Labidochromis sp. malawi gölü balığı
  Konu Sahibi pismegatron Forum Malawi Gölü Chichlidleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 03.Eylül.2007, 13:33
 4. Prenses Diana hamileymiş
  Konu Sahibi Seabell Forum Magazin Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 29.Ağustos.2007, 10:25
 5. Prenses tatLısı..
  Konu Sahibi lost_baby Forum Tatlılar
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 21.Ağustos.2007, 17:28

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •