+ Yeni Konu aç
Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

İnternetin Faydaları ve Zararları

Bilgisayar ve İnternet Katagorisinde ve İnternet Network Forumunda Bulunan İnternetin Faydaları ve Zararları Konusunu Görüntülemektesiniz.->İNTERNETİN FAYDASI NE KADAR? Öyle bir dönemde yaşıyor, öyle teknolojik gelişimlere şahit oluyoruz ki, adeta baş döndürmekte. Gaz lambalarının kullanımını ...

 1. #1
  vip DoLuNaY_23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Ekim.2007
  Mesajlar
  7.375

  Standart İnternetin Faydaları ve Zararları

  .
  s11
  İNTERNETİN FAYDASI NE KADAR?

  Öyle bir dönemde yaşıyor, öyle teknolojik gelişimlere şahit oluyoruz ki, adeta baş döndürmekte. Gaz lambalarının kullanımını da gördük, teknolojinin – özellikle bilgisayar ve internet alanındaki – gelinen son noktasını da gördük. Bilmiyorum bu denli hızlı teknolojik gelişmelere şahit olacak başka bir kuşak gelir mi?
  “Bilgi otobanı” olarak da adlandırılan internet, bilgi çağının en anlamlı teknik ve toplumsal kazanımlarından biridir. Tüm dünyada milyonlarca ana bilgisayarı birbirine bağlayarak olağanüstü büyük bir ağ oluşturmaktadır. Yaklaşık 160 ülke bu ağa bağlanmış durumdadır.
  Bir iletişim ağı olan internet aracılığı ile dünyanın herhangi bir yerindeki bir bilgisayarla bağlantı kurarak karşılıklı bilgi alışverişi sağlamak mümkündür. Yine internet aracılığı ile dünyanın herhangi bir yerindeki bir kütüphaneden yararlanmak, ya da bilimsel bir toplantıya katılmak da mümkündür. Yerinden alışveriş, yerinden bankacılık, hatta işe gitmeden evden çalışma vb gibi kullanımlar insanın sosyal yaşamını etkileyebilecek unsurlardır.
  Artık evlerimizdeki her eşya da internetle etkileşimli olacak. Yani internetin kullanım alanları her geçen gün genişleyecek. Belki de gelecekte hava ve su insanlık için neyse internet de öyle olacaktır.
  Ancak teknolojik gelişmeler insana her zaman arzu ettiği huzuru vermeyebilir. Vaktiyle bir köye çok geç de olsa elektrik bağlanır. Bütün köylü bunun sevinciyle köy meydanında toplanarak ellerindeki tüm gaz lambalarını kırarlar. Ancak köyde elektrik kesintisi başlar. Tüm gaz lambalarını da kırmış olan köylünün durumu daha da kötüdür artık.
  İnternet'in sundukları çok geniştir ve bu kadar bilgi arasında, bilinçsiz bir kullanımla, insan yolunu çok kolay kaybedebilir. İnternet'in, şu an için, çok fazla güvenli olduğu söylenemez. Nadiren de olsa, kişisel iletiler (e-posta, e-mail) kötü amaçlı kişiler tarafından yasal olmayan yollarla ele geçirilebilir. Özellikle – çok güvenli olduğu söylense de – internet bankacılığı sebebiyle insanlar büyük maddî zarara da uğrayabilmektedir. Yine uluslar arası dolandırıcılar, internet kullanıcılarının telefon hatlarını çeşitli numaralara yönlendirerek büyük vurgunlar yapmakta.
  Ayrıca henüz yeterince bilinçlenmemiş çocuk ve gençlerimizin adeta internetin kucağına itilmesi, belki de doğabilecek zararların en büyüğü olacaktır. Çünkü internet, yararlarının yanı sıra pek çok tuzaklarla da doludur. Bu tuzaklar maddî zararlara sevk eden tuzaklar olabileceği gibi, manevî zararlara sevk eden tuzaklar da olabilmektedir. Tamamen ahlaksızlığı çağrıştıran kimi reklâm sayfalarının peşine düşen insan kendisini büyük bir rezilliğin içerisinde bulabilir.
  Bilgisayar ortamındaki sohbet ise, gerçekte tam bir kör dövüşüdür. Konuşan ve dinleyenin yerini, yazan ve okuyan aldığında, aradaki ilişki yalnızca ekranda beliren standart harf dizileriyle gerçekleşir. Chat, geleneksel sohbetin temel şartı olan tanışıklığı da ortadan kaldırmaktadır. Birbirlerini hiç tanımayan ve hatta tanımayacak olan insanlar bile, bir tanışıklık yanılgısı içinde bu sanal sohbeti gerçekleştirebilir. Uzaklık kavramı internet kullanıcıları için hiçbir anlam ifade etmez; ancak söz konusu olan chat yapmaksa, bu kez insanlar çevrelerindeki sayısız ihtimali görmezden gelerek, önlerine pek çok elektronik donanım ve kilometrelerce aralar koyarlar. Bu durum gerçekten de çok trajik bir çelişkiyi gözler önüne sermektedir.
  İnternet, kişiler arasındaki mesafe, yaş, cinsiyet, ırk, kültür vb gibi gerçek dünyada önemli olabilecek pek çok özelliği de ortadan kaldırmaktadır.
  Bilinen adıyla chat'leşmek, aslında "yabancı olmanın" en belirgin ve belirleyici seviyesidir. Reklâmların etkisiyle internet sözcüğünü duyan kimse doğal olarak internetin bir tür eğlence aracı olduğunu düşünecektir. Kimi çevrelere göre internet bir eğlenme ve özgürleşme aracıdır. Aslında eğlence ve özgürleşme, modernliğin bir telkini olmakla birlikte, bu kavramlar çerçevesindeki yaşam alışkanlığının sürekli özendirilmesi de ideolojik bir söylemdir. İnternet kullanıcısı eğer eğlendikçe özgürleştiğini düşünecekse, gerçekte internetin sınırsızlığını hiçbir zaman kavrayamayacak demektir, çünkü eğlence, internetin en popüler yanıdır ve kullanım amacına yönelik olarak ne kadar büyük bir oran teşkil etse de, gerçekte internetin imkânları göz önünde bulundurulduğunda, bu imkânların çok küçük bir kısmına karşılık geldiği tartışılmazdır. Buna bağlı olarak öncelikli sorumluluklarımızdan artakalan boş zamanlar, günümüzde büyük oranda medya tarafından işgal edilmişken, medyanın interneti tanıtma ve pazarlamalarında benimsedikleri yöntemle kendi işgal alanlarına interneti de ortak etmeleri dikkat çekicidir.
  Çevremizle olan ilişkimizi düzenleyen, belirleyen ve bu anlamda da sınırlayan, günümüz için vazgeçilmez bir önemi olan, sahip olduğu boyutlarıyla şimdiye kadar hiç şahit olmadığımız bir dünyanın kapılarını açan ve bir 'vazgeçilmez' olarak hayatımıza giren yeni bir aygıt olan internetin sunduğu imkânlardan yararlanmak hakkına sahip olan çağımız insanı, millî ve manevî değerlerimizden asla taviz vermeden onunla yaşamasını da öğrenmesi gerekmektedir.
  Şu hususu asla akıldan çıkarmayalım ki; “Bir bıçak cerrahın elinde olursa can kurtarır, caninin elinde olursa da can alır.”


  İnternetin zararları


  Eğitim amaçlı faydalı kullanımı yanında internetin zararları da mevcuttur. Bunlar pornografik içerik, illegal akımlar, şiddet ve değişik türde sapıklıklar içeren web sayfalarıdır. Öğrencileri zararlı sitelere girmeden engellemenin değişik yolları bulunmaktadır.Tabii ki bunun en sağlam metodu öğrencilere anlatmak ve onlara otokontrol mekanizması yerleştirmektir. Eğer bu metot başarılı olmazsa aşağıda sayacağımız diğer metotlar kullanılmalıdır:
  1-Dünyada yaygın kullanımı olan Internet Explorer içinde mevcut olan İçerik Danışmanı Bölümü. Bu bölüme girebilmek için Araçlar/ İnternet Seçenekleri / İçerik /İçerik Danışmanı.Bu bölümden istediğiniz düzeyde sınırlama getirme şansına sahipsiniz.
  2- Internet dağıtımı bir proxy programı (Wingate, WinProxy) aracılığıyla yapılıyorsa bu programların ilgili özelliğini kullanarak.
  3-Bu amaca yönelik hazırlanmış programlardan faydalanmak.Örneğin "weblock" programı yardımıyla hem site bazında kısıtlama hem de kelime bazında kısıtlama yapılabilmektedir. Yani öğretmen, arama sitelerini kullanarak zararlı sitelere girmeye çalışan öğrencilerin arama yaparken kullandıkları kelimeleri içeren sitelere giriş kısıtlaması getirebilmektedir.
  Bu programın deneme sürümünü kullanmak için "gogle" arama motoruna ismini yazarak ulaşabilirsiniz.


  Irkçılık yapan, ırkçılık için savaşan ve ırkçılık uğrunda ölen, bizden değildir.

 2. #2
  Bakteri defne00035 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2009
  Nereden
  İzMiR
  Mesajlar
  9.218

  Standart

  .
  güzell konu teşekkürler
  Mutlaka sana ait olmasını istiyorsan bir şeylerin...
  Mesela gökkuşağı senin olacak.
  İlle de bir şeye ait olacaksan, renklere ait olacaksın.
  Mesela turuncuya, ya da pembeye.
  Ya da cennete ait olacaksın.
  Çok sahiplenmeden, çok ait olmadan yaşayacaksın.
  Hem her an avuçlarından kayıp gidecekmiş gibi,
  Hem de hep senin kalacakmış gibi hayat.
  İlişik yaşayacaksın.
  Sadece ucundan tutarak...

+ Yeni Konu aç

Benzer Konular

 1. ßaharatLar ve FaydaLarı
  Konu Sahibi DoLuNaY_23 Forum Şifalı Bitkiler
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 23.Aralık.2007, 19:27
 2. elmanın faydaları
  Konu Sahibi DoLuNaY_23 Forum Şifalı Bitkiler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 23.Aralık.2007, 13:53
 3. İnternetin kıyameti 2010'da kopacak
  Konu Sahibi Kidman Forum Bilimsel ve Teknoloji Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 28.Kasım.2007, 19:21
 4. İNTeRNeTiN NiMeTLeRi v1.0
  Konu Sahibi StoryLine Forum Program Download
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 08.Kasım.2007, 16:59
 5. İnternetin Hayat Hikayesi
  Konu Sahibi murat0658 Forum İnternet Network
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 22.Eylül.2007, 13:07

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •