Genç hakim adaylarının ilk görev yerleri belirlendi
ANKARA (İHA) - 4. Dönem İdari Yargı hakim adaylarının yeni görev yerleri düzenlenen ad çekme töreniyle belli oldu. Törende, 26'sı bayan 99 genç hakim adayının ilk görev yeri belirlenirken büyük heyecan yaşandı.

Adalet Bakanlığı ek binasında düzenlenen törene, Adalet Bakanı Fahri Kasırga, Yargıtay Başkanı Osman Arslan, Danıştay Başkanı Sumru Çörtoğlu, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Özdemir Özok, yüksek yargı üyeleri ve hakim adaylarının aileleri katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende dönem birincisi Emre Akbulut bir konuşma yaptı.

Akbulut, kendisiyle birlikte yeni göreve başlayacak meslektaşları ile hakimlik mesleğine adım atmanın haklı gururunu yaşadıklarını söyledi. Hakimlik mesleğinin kendilerine yüklediği sorumluluğun farkında olduklarını belirten Akbulut, "Ülkemizin farklı noktalarında devletimin temeli olan adaletin sağlanmasında sorumlu olan genç yargıçlar olarak tarafsızlığımızdan asla taviz vermeden dikkatli bir şekilde adaletin ifasına çalışacağız. Hiç şüphe yok ki bu zorlu görevin yerine getirilmesinde hukukun evrensel prensiplerinin, Anayasamız'ın temel ilkelerini ve Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün çizdiği hedeflerin yol göstericiliğinden yararlanacak ve Türkiye'nin modern hukuk devletinin bekçileri olacağız" diye konuştu.

Törende bir konuşma yapan Adalet Bakanı Fahri Kasırga, mesleğe yeni başlayan genç meslektaşlarıyla birlikte hukuk camiasının çok daha güçleneceğini söyledi. Böyle törenlerde staj dönemi, göreve ilk başladığı günü, ilk duruşmasını ve ilk iddianamesini hatırladığını belirten Bakan Kasırga, o dönemde gerek bina olarak gerek özlük hakları konusunda yaşanan sıkıntıları anlattı. Artık bir şeylerin değiştiğini kaydeden Kasırga, "Devletimiz yargının önemini kavramış ve yargının konumuna saygınlığına yakışır bir duruma getirmek için kararlılığını ortaya koymuştur" dedi.

Bakanlığın projelerini anlatan Kasırga, 80 civarında yeni adliye binasının açıldığını, 30'a yakın adliye binasının ise kısa sürede hizmete hazır hale geleceğini söyledi. Birçok projenin ise ihale aşamasına getirildiğini ifade eden Kasırga, hedeflerinin bu yıl sonuna kadar 150 projeyi realize etmek olduğunu belirtti. Bu projelerden birinin İstanbul Anadolu Yakası Adalet Sarayı olduğunu kaydeden Kasırga, bu binanın dünyanın en büyük, Türkiye'nin ise yekpare büyüklükte en büyük binası ve Ankara Adliyesi'nin 3.5 katı büyüklüğünde olduğunu dile getirdi.

Kasırga, İstanbul Avrupa yakasında da dünyanın ikinci büyük adliyesini açmayı planladıklarını söyledi. Bu projelere 2 katrilyon lira ödenek ayrıldığını belirten Kasırga, "Artık yargı devletin gündemine girmiştir. Yargının modernize treni hareket etmiştir" şeklinde konuştu.

Genç meslektaşlarına da öğütler veren Kasırga, "Yapılan bu çalışmalar, devletin verdiği bu önem sizlere daha büyük sorumluluklar yüklemektedir. Kendinizi yenileyin. Mesleğin onurunu kendi onuruz gibi her ne pahasına olursa olsun koruyun. Anayasa'dan, yasalardan, hukuktan ayrılmayın. Kendi vicdanınızın sesinden başka hiçbir etki altında kalmayın. Tarafsız, adil ve dosdoğru olun. İnsan haklarına saygılı olun işkence ve insanlık dışı muameleye hoşgörü göstermeyin. Bu şekilde davrandığınız sürece Yüce Atatürk'ün hedeflediği aydınlık yarınlar bizleri ve toplumumuzu beklemektedir" dedi.

Bakan Kasırga'nın konuşmasının ardından törende dereceye giren öğrencilere plaketlerini protokolde yer alan yüksek yargı temsilcileri verdi. Kasırga daha sonra internet ortamında kuraların çekilmesi için start verdi. Kura çekiminde genç hakim adayları ve aileleri büyük heyecan yaşarken, bazı adayların sevinçten ağladıkları görüldü.