+ Yeni Konu aç
Toplam 1 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 1 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Yargıtay dosya sorgulama nasıl yapılır, Ek bilgiler ve Açıklamalar

Ödev ve Tezler Katagorisinde ve Hukuk Forumunda Bulunan Yargıtay dosya sorgulama nasıl yapılır, Ek bilgiler ve Açıklamalar Konusunu Görüntülemektesiniz.->Yargıtay hakkında bilgi verme ile başlayalım, ağır ceza merkezlerindeki hukuk ve ceza mahkemeleri ile ilgili olarak verilen kararın, taraflarca temyiz ...

 1. #1
  Bakteri Justicia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  bloodypingu Champion!
  Üyelik tarihi
  Eylül.2008
  Nereden
  T.C.
  Mesajlar
  17.113
  Günlük Yazıları
  1

  Standart Yargıtay dosya sorgulama nasıl yapılır, Ek bilgiler ve Açıklamalar

  .
  s11
  Yargıtay hakkında bilgi verme ile başlayalım, ağır ceza merkezlerindeki hukuk ve ceza mahkemeleri ile ilgili olarak verilen kararın, taraflarca temyiz edilmesi üzerine bahse konu temyiz (bir nevi itiraz olarak da değerlendirilebilir.) edilen dosyayı inceleyerek; hakimin, vermiş olduğu kararın yerinde olup olmadığını inceleyerek karar veren bir üst birimdir.

  Yargıtay kararları sonuç itibariyle genel olarak; dört başlıkta toplanabilir.
  1- BOZMA
  2- ONAMA
  3- DÜZELTEREK ONAMA
  4- KISMEN BOZMA KISMEN ONAMA

  1-BOZMA; mahkeme kararının usul ve yasaya aykırı olan herhangibir nedenle dosyanın yeniden yargılamaya tabi tutulması olayıdır. Yani, hakimin vermiş olduğu kararın yerinde olmadığı anlamı da çıkartılabilir.

  Bu durumda; bozulan dosya mahkemesine geri gönderilir ve yargılamaya kaldığı yerden devam edilir. Bozma içeriğine göre; dosyanın yeniden karara bağlanma süresi daha da kısadır, çünkü yargıtay bozma aşamasında dosyanın neyden dolayı bozulduğunu belirttiği için bir nevi hakime yol gösterir.

  2- ONAMA; adı üstünde; hakimin vermiş olduğu kararın yerinde olduğunu, doğru olduğunu ifade eder bir nevi. yani hakimin vermiş olduğu kararın kesinleşmesidir. bu aşamadan sonra yargılama sona erer. (karar düzeltmeye gidilmezse tabiki)

  3-DÜZELTEREK ONAMA; hakimin vermiş olduğu karar içeriğindeki hususlardan bir kısmında düzeltme yapılarak kararın onanmasıdır. örnek olarak; hakim, avukat ücreti olarak 300 yazmıştır, oysa 350 yazması gerekirdi, bu durumda yargıtay avukat ücretini 350 yaparak, yani düzelterek onama yapar.

  4- KISMEN ONAMA KISMEN BOZMA; adından da anlaşılacağı üzere; hakimin vermiş olduğu karar içerisindeki unsurlardan bir kısmının bozularak yeniden yargılama yapılması gerektiği, birkısmının da yerinde olduğundan bahisle onandığı anlamını taşır. Örnek olarak; bir kişinin hem yaralam suçu var, hem de mala zarar verme suçu var, yargıtay kişinin mala zarar verme suçunu onaylar, yaralama suçunu bozarsa; dosya (karar düzeltmeye gidilmezse tabiki), mala zarar verme suçu açısından dosya kesinleşir, yaralama suçu açısından yargılama devam eder,

  DOSYA SORGULAMA NASIL YAPILIR.

  www.yargıtay.gov.tr sitesine girildikten sonra; E-hizmetler bölümünden; ilk sırada yer alan DOSYA SORGU menüsü seçilir.

  Gelen müne içerisinden;

  MAHKEME İLİ ; Mahkemenin hangi il mahkemesi olduğu seçilir, ilçe ise; mahkemenin bağlı bulunduğu il seçilerek sorguya devam edilir.

  MAHKEME TÜRÜ; Adında da anlaşılacağı üzere mahkeme türü seçilir. unutulmamalıdır ki; sizin mahkemeniz 1. 2 ve 3. gibi numaralı olabilir, burda seçilecek olan mahkemenin ana türü, yani 14. asliye ceza mahkemesi ise sizin seçmek istediğiniz mahkeme ilk olarak bu MAHKEME TÜRÜ nden ASLİYE CEZA MAHKEMESİ menüsü seçmelisiniz.

  Alt menüye geçtiğimizde;

  MAHKEME İLİ ve MAHKEME TÜRÜ nü doğru seçerseniz, MAHKEME adı altında; bahse konu yerde bulunan tüm mahkeme türleri listelenir. o listeden neyi öğrenmek istiyorsanız o mahkemeyi seçersiniz.

  Esas numarası ve karar numarası da girildikten sonra BUL butonu ile dosya bilgilerine ulaşmış olursunuz.

  ÖRNEK;
  İstanbul 7. Asliye Ceza Mahkemesi'nin 2007/2007 Esas, 2008/2008 Karar sayılı dosyasında;

  MAHKEME İLİ: İSTANBUL
  MAHKEME TÜRÜ : ASLİYE CEZA MAHKEMESİ

  (Bu ilk iki bilgiyi doğru girdiğinizde bir sonraki menüde istediğiniz mahkeme ismini göreceksiniz)

  MAHKEME ADI : 7. ASLİYE CEZA MAHKEMESİ
  ESAS NO: 2007/2007
  KARAR NO: 2008/2008

  BUL
  tıklandığında işlem tamamdır.

  AYRICA;

  Temyiz edilen dosyanın gönderilmiş olduğu YARGITAY ı ve esas numarasını biliyor iseniz; aynı sayfada sol tarafta bulunan DAİRE BİLGİLERİNİ KULLANARAK SORGULAMA menüsünden de sorgulama yapabilirsiniz.


  YARGITAY CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI BÖLÜM NO; (MÜTALAA AŞAMASI, MÜTALAA NEDİR?)


  Yargıtay dosya sorgulaması yaptığınızda özellikle ceza dosyalarında; Yargıtay dosya numarası değilde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı (Yargıtay C.B.S.) bölümünde 1. bölüm, 2. bölüm.... gibi bölüm numarası yazıyor ve başkaca birşey yazmıyorsa bunun anlamı şudur;

  Dosyanız, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nda inceleme aşamasındadır. Bu dosya Yargıtay C.B.S. tarafından incelenir, mütalaa (bir nevi kamu adına öneri, uygulanması gereken anlamını taşır) sunar ve sonrasında bahse konu dosyayı ilgili Yargıtay Ceza Dairesi'ne gönderir, bundan sonra dosya karara bağlanır. Yargıtay C.B.S. aşamasında dosya karara bağlanmaz. Karara bağlama birimi Yargıtay Ceza Dairesidir.


  VATANDAŞ PORTAL

  Ayrıca www.adalet.gov.tr adresinde vatandaş portal bölümünden T.C. Kimlik numaranız ile şahsınıza ilişkin davalar hakkında bilgi alabilirsiniz. bunun için https://vatandas.uyap.gov.tr/index.html tıklamanız yeterli. Sonrasında yönergeleri takip edin.

  Ek olarak; Adliye (Hukuk, Ceza) ilgili sorularınızı http://www.bakterim.net/hukuk/22756-yargitay-dosya-sorgulama.html Konusu altında sorabilirsiniz.


  Ayrıca UYAP SMS ile de dosyalar hakkında bilgi edinilebilir.

  Ayrıntılı bilgi için : http://www.sms.uyap.gov.tr/

  Arkadaşlar, burada belirtilen bilgiler başka bir yerden alıntı değildir, hepsi de araştırmalar sonucu elde edilmiş bilgilerdir. Bu nedenle bu konu ile ilgili başka yerlerde paylaşımda bulunurken emeğe de saygı gösterilmesi ve sitemizin kaynak olarak gösterilmesi bizleri sevindirecektir.


  SAYGILARIMLA.
  Konu Justicia tarafından (23.Ekim.2011 Saat 20:07 ) değiştirilmiştir.

+ Yeni Konu aç

Benzer Konular

 1. Yargıtay Dosya Sorgulama
  Konu Sahibi кмℓzкη Forum Hukuk
  Cevap: 392
  Son Mesaj : 03.Nisan.2013, 18:58
 2. dosya sorgulama
  Konu Sahibi fırat_21 Forum Hukuk
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 03.Mart.2011, 11:29
 3. Adalar Hakkında Bilgiler - Nasıl Gidilir? Nerede Kalınır? Ne Yenir? Ne yapılır?
  Konu Sahibi Gümüş Forum Dünyada Gezilecek Yerler Turistik Mekanlar ve Oteller
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 01.Temmuz.2010, 17:48
 4. Abant Hakkında Bilgiler - Nasıl Gidilir? Nerede Kalınır? Ne Yenir? Ne yapılır?
  Konu Sahibi Gümüş Forum Dünyada Gezilecek Yerler Turistik Mekanlar ve Oteller
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 17.Haziran.2009, 13:02
 5. Ayvalık Hakkında Bilgiler - Nasıl Gidilir? Nerede Kalınır? Ne Yenir? Ne yapılır?
  Konu Sahibi Gümüş Forum Dünyada Gezilecek Yerler Turistik Mekanlar ve Oteller
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 17.Haziran.2009, 12:51

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •