+ Yeni Konu aç
Sayfa 3 Toplam 9 Sayfadan BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu
Toplam 86 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Yılanlar ve Yılan Türleri, Yılan resimleri, Yılanların Çiftleşmesi,Yılanların Üremesi

Genel Kültür ve Sanat Katagorisinde ve Hayvanlar Alemi Forumunda Bulunan Yılanlar ve Yılan Türleri, Yılan resimleri, Yılanların Çiftleşmesi,Yılanların Üremesi Konusunu Görüntülemektesiniz.->Yılanlarda Üreme (çiftleşme): Genellikle yumurtlamak suretiyle üreyen yılanların bazıları canlı doğurur (Engerekler). Türüne göre yılanlar 8-50 arası yumurta bırakabilirler, Engerekler ...

 1. #21
  Mavimega pismegatron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  Torosların Ortasından
  Mesajlar
  15.439

  Thumbs up Yılanların Çiftleşmesi, Yılanların üremesi, Yılanlar Hakkında bilgiler ve resimleri

  .
  s11
  Yılanlarda Üreme (çiftleşme):  Genellikle yumurtlamak suretiyle üreyen yılanların bazıları canlı doğurur (Engerekler). Türüne göre yılanlar 8-50 arası yumurta bırakabilirler, Engerekler ise 3-12 arası yavru dünyaya getirirler. Kuluçka devri 2-3 ay sürer bu yılanın türüne ve ortamın sıcaklığına göre değişmektedir. Yavrular 2 yaşına geldiklerinde cinsel olgunluğa erişirler, daha soğuk bölgelerde ise bu 4-5 sene alır.  Engerek gibi canlı doğuran yılanlarda yumurtalar ovidukt’lar içinde gelişir, yavru ince ve saydam bir zarfla örtülü doğar. Zar hemen doğuştan sonra yırtılır, bazen de doğumdan önce yırtılmış olur, böyle canlı doğuranlara ovovivipar yılanlar denir. Viperidae (Engerekler), Boidae, Crotalidae Familyalarından yılanlar ovovivipar dır.  Yılanlarda Zehir:
  Yılan zehrindeki toksik unsurları fizyolojik etkileri bakımından iki gurup altında toplayabiliriz.  Birinci Grup: Nörotoksin (Neurotoxin) Bunlar sinir sistemi ve iskelet kaslarına giden sinir uçlarında bozukluklar meydana getirir. Bu bozukluklar özellikle beyindeki solunum merkezi ile soluk alıp vermede rol oynayan kaslarda (Bilhassa diyafram) belirgin olarak görülür. Nörotoksinlerin etkisi fazla olduğu durumlarda solunum tamamen durabilir.  İkinci Grup: Hemolytik (Kan parçalayıcı) toksinlerdir. Diğer bir ismi ise Hemapathogen (Kan hastalığı yapan) dir. Bunlar dolaşım sisteminde bozukluk meydana getirir ve çeşitleri oldukça fazladır. Örneğin: Kırmızı kan hücrelerini tahrip eden hemolysinler. Kan damarlarının çeperindeki endothelial hücrelerini tahrip edip, kanın damardan dışarıya sızmasına neden olan hemorrhagin’ler. Damarlarda kanın pıhtılaşmasına neden olan thrombase (=thrombin). Akyuvar ve zehirle temasa geçen diğer doku hücrelerini bozan Cytolysin’ler. Kanın pıhtılaşmasına mani olan anticoagulin (=antifibrin) ler gibi. Türkiye’deki zehirli yılanlar bu ikinci gruba dahildir ancak zehirleri sağlıklı bir insan için, ölümcül bir etki yapacak güçte değildir.
  Yılanların insanlarla ilişkileri ve faydaları:

  Maalesef insanlarda yılanlara karşı korkunç bir nefret ve ön yargı vardır. Masallar, efsaneler, deyimler hep yılan düşmanlığı üzerine kuruludur. Oysa bilinenin aksine yılanlar insanlar için son derece faydalı hayvanlardır.
  Tarımda, bağ, bahçe ve tarlalarda bulunan köstebek, tarla faresi gibi zararlı kemirgenleri yiyerek beslendiğinden, tarıma faydası dokunmakta ve bir çok biliçli ziraatçi tarafından yılanlar korunmaktadır. Bir farenin bir defada 10 yavru doğurduğunu ve yavruların bir aylık olunca doğurabilecek olgunluğa geldiğini düşünürsek, bir fare ve onun neslinden yılda yaklaşık 15.000
  fare üreyecektir ve her gün bir fare yiyen yılanın faydası daha iyi anlaşılacaktır. Tarlalarındaki yılanları öldüren veya ticari maksatlarla yurtdışına satan kişiler, büyük zararlara uğramış tarlaları fareler tarafından telef edilmiştir. Yurtdışında bir çok yerde fare ve diğer kemirgenlerle mücadele etmek için yılanlar kullanılmaktadır.


  Özellikle Türkiye’deki yılanlar söylenenlerin aksine uysal hayvanlardır ve insanlardan kaçarlar, üzerlerine basmadıkça (ki ayakkabısı olan ve uzun pantolon giymiş birine dişlerini batıramaz) veya bir köşeye kıstırıp rahatsız etmedikçe insanları ısırmazlar. Bu bakımdan onları öldürmek yerine üzerlerine basmamaya dikkat göstermek daha insani bir hareket olacaktır.

 2. #22
  Mavimega pismegatron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  Torosların Ortasından
  Mesajlar
  15.439

  Thumbs up Yılan Türleri hakkında bilgiler, yılan resimleri, yılan fotoğrafları

  .
  Yılan, uzun ve yuvarlak bir vücut yapısına sahip bir canlı olan ve sürünerek harekete eden bir canlıdır. Bu canlıların üzerinde herhangi bir hareket organı yoktur. Yani yılanların üzerinde kanat ve ayak organları yoktur. Bu canlılar hareketlerini vücudunu ileri ve geri kasarak ileriye doğru atarlar. Çok hızlı bir şekilde hareket eden yılanların hemen hemen tüm türleri zehirlidir. Dünya üzerinde 1000’lerce yılan türü vardır. Bunlar genellikle sıcak olan iklimleri severler.  Yılanlar türlerine bağlı olarak farklı boyda ve farklı yapıdadırlar. Bazı yılanların boyu 1m’yi bile bulamazken bazı türleri ise 10m bile geçer. Yeryüzünde her ortamda rahatlıkla yaşarlar. Bazı yılan türleri suda yaşarken bazıları karada yaşar ve bazı yılan türleri de havada uçarlar.
  Özellikle sıcak yerlerde ve çöl ortamında yaşan yılanlar daha çok zehirlidir. Yılanların ağız yapısı ve vücudu çok esnektir. Bu bakımdan yakaladıkları tüm avlarını bütün olarak yutarlar.  Yılanlar yaşadığı ortama bağlı olarak farklı besinler ile beslenirler. Su yılanları genellikle suda bulunan balık, balık yumurtaları ve diğer su canlıları ile beslenir.


  Gopher snake (Pituophis canifer, Bullenschlange)

  Karada bulunan yılanlar türüne bağlı olarak, ufak böcek ve türleri, kuşları, kemirgenleri, yaban hayvanları avlayarak beslenir. piton ve anakonda gibi büyük yapılı yılanlar ise insanı dahi yiyebilir.
  Yılanların ağzı içinde çatallı ve uzun bir yapıda dilleri vardır. Bu sayede dış ortamdan bütün iletişimini sağlar. Yılanların ağzı içinde 2 adet de zehir dişi vardır. Yılanlar avını belirledikten sonra önce avını sokar ve zehirler daha sonra zehirlenen bu canlıyı bütün olarak yutar. Yılanlar bir yıl içinde bir defa deri değiştirir.


  Mamba Circle adlı yılan

  Yılanların ısırması sonucu insanlar hayatını kaybedebilir. Bu bakımdan yılan ısırması sonrası ısırılan yer ile kalp arası sıkıca bağlanılır ve kan akışı yavaşlatılır. Yılan ısırmasında mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir. Dünyada yılan ısırması sonucu bir yılda yaklaşık olarak 30 – 40 bin kişi hayatını kaybetmektedir.  Yılanlar beslenmesini tamamladıktan sonra ürer ve yumurta bırakırlar. Yılanların bazıları yumurtalarını dış ortama bırakır bazılarında ise yumurta vücut içinde gelişimini tamamlar ve dışarıya canlı yavru olarak çıkar. Yılanlar sıcak havalarda aktif olan canlılar olduğu için kış aylarında ve soğuk zamanlarda yuvalarına çekilip kış uykusuna yatarlar. Bu bakımdan yaz aylarında yılanlar ile daha sık karşılaşırız.  Ev ve yaşam alanlarında yılan var ise bunlarla ilkel şekillerde müdahalede bulunmamak gerekir. Yılanlar ile mücadelede uzman olan şirketimize ulaştığınız takdirde en kısa zamanda bu zararlı canlıdan kurtulmuş olursunuz. Yılandan kurtulmada en etkili yöntem ilaçlama yapmaktır. Yılan çok zor ölen bir haşeredir. Bu canlılar için genellikle sıvı ilaçlar kullanılır. Yılan ilaçlamada yem, jel ve benzeri ilaçlar kullanılmaz.  Yılanlarda av olur, şahinmi kartalmı artık, yılanı yakalamış yavrularına yem olarak götürüyor


 3. #23
  Mavimega pismegatron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  Torosların Ortasından
  Mesajlar
  15.439

  Thumbs up Yılanlar Hakkında türlü bilgiler, yılan resimleri, yılanlarla mücadele

  .
  YILANLARLA MÜCADELE NASIL YAPILIR?  Ev veya yaşam alanlarında yılan ve diğer zararlı haşerelerden var ise mutlaka bunlarla mücadele etmek gerekir ve bunlardan kurtulmak lazım. Yılan ile mücadelede en ekonomik ve garantili yöntem ilaçlama yöntemidir. Yılan çok zor ölen bir canlıdır. Yılan ile mücadelede genellikle yoğun kokulu sıvı ilaçlar kullanılır. Yılana ferdi müdahale veya bilinçsizce yaklaşımda bulunmak çok tehlikelidir bu esnada yılan saldırısına maruz kalınabilir. Bu bakımdan yılan ile mücadele için bir ilaçlama şirketi ile çalışın.  YILAN ISIRMASINDA NE YAPMALIYIZ?

  Yılan türüne bağlı olarak farklı güçte zehre sahip zehirli ve sürüngen bir hayvandır. Yılan ısırmasında ısırılan yerde şişme, yüksek derecede yanma ve acı his edilir. Yılan sokması sonrası insanlarda halsizlik, yüksek ateş eklem ve kas ağrıları ve bazen kısmı felç yaşanabilir. Isırılan kişinin bünyesine bağlı olarak ölümler dahi görülebilir. Yılan ısırmasında kesinlikle koca karı ilaçları kullanılmamalı. Yılan ısırdığı zaman hiç vakit kaybetmeden en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna ulaşmak gerekir.  YILANLAR ZEHİRLİMİDİR?


  Dünyanın her yerinde ve her ülkesinde bulunan yılanların tamamına yakını yani %99 zehirlidir. İnsan ve hayvanları ısırmasında erken önlem alınmaz ise insanlar hayatlarından olabilirler. Yılan ısırmasında mutlaka en kısa zamanda sağlık kuruluşuna ulaşıp tedavi olunmalı. Yılan ısırmalarına maruz kalmamak için yaşam alnında yılan ve benzeri canlılar varsa mutlaka bunlarla mücadele etmek gerekir.  YILANLAR HANGİ MEVSİMDE GÖRÜLÜR?  Yılanlar sıcak mevsimlerde ve sıcak havalarda aktif olan bir hayvan türüdür. Ülkemizde en çok ilkbahar, yaz ve sonbahar mevsiminde görülür. Kış aylarında genellikle yuvalarına çekilip kış uykusuna yatar ve pasif bir şekilde dinlenir. Yılan haşeresi ile her ortamda rastlamak mümkündür. Bazı yılan türleri ev ortamına gelip bu kısımlara yerleşirler. Genellikle bu kısımlardaki böcek ve haşere ile beslenir.

 4. #24
  Bakteri

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2009
  Mesajlar
  1

  Standart

  .
  iğrenç....

 5. #25
  Mavimega pismegatron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  Torosların Ortasından
  Mesajlar
  15.439

  Thumbs up Canlı canlı yılan ıssırması hareketli resim, gifler, Yılanlar ve Yılan Türleri

  .
  Yılan ıssırması canlı görüntüleri, güzel kadın yatağında uzanmışken yılan geliyor ağzını açıyor ve hart diye ıssırıyor, inanamayacaksınız, yılan ıssırması gif, yılan ıssırması hareketli resim
  Hele öyle hassas bir yeri koltuğunun altını ıssırıyorki acısını anlayabiliyoruz, geçmiş olsun  Yılan resimleri, yılan fotoğrafları, portakal rengi bir yılan, piton yılanları
  Boğa yılanı yavrusu

 6. #26
  Mavimega pismegatron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  Torosların Ortasından
  Mesajlar
  15.439

  Thumbs up Yılanlar ve Yılan Türleri, Yılan resimleri, Yılanların Çiftleşmesi,Yılanların Üremesi

  .
  Yılanlar ve yılan türleri, yılan resimleri, yılan fotoğrafları  Beyaz piton yılanı çocuğun kollarında, aşağıdada kral kobra yılanı resmi var  Kobra yılanı resimleri, kral kobra fotoğrafları  siyah başlı değişik bir yılan, rengine bakılırsa çok zehirli bir yılan türüne benziyor

 7. #27
  Mavimega pismegatron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  Torosların Ortasından
  Mesajlar
  15.439

  Thumbs up Yılanlar ve Yılan Türleri, Yılan resimleri, Yılanların Çiftleşmesi,Yılanların Üremesi

  .
  İnsanlar ve yılan ilişkileri, yılanlar ne kadar çok korkulan hayvanlardan olsalarda, bazen hayvan sevgisi ağır basıyor  Kadınlar boğa yılanını ellerine almış fotoğraf çekilmişler  Kobra yılanının zehir hırlatma anı National Geographic fotoğrafçıları tarafından görüntülenmiş müthiş birşey  Yeşil bir yılan resmi, uzun yılanlar

 8. #28
  Mavimega pismegatron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  Torosların Ortasından
  Mesajlar
  15.439

  Thumbs up Sürüngenler - Yılanlar (Squamata) - Yılan Resimleri, Yılan Fotoğrafları

  .
  Vücutlarını örten boynuzsu tabakanın kalınlaşmasından pulları meydana gelmiştir. Bu sayede vücuttaki suyun buharlaşma ile kaybı önlenmiş olur. Vücutlarını örten pulların şekli ve rengi sınıflandırmada önemli rol oynar. Salgı bezleri olmadığından derileri daima kurudur. Büyümeye mani olduğu için zaman zaman deri değiştirirler.  Dişler besini tutmaya yarar ve geriye doğru yatıkçadır. Zehirli yılanlarda ön çenede uzun oluklu zehir dişleri de vardır. Bunlarda tükrük bezleri, zehir bezine dönüşmüştür. Yürekleri üç gözlüdür. Yarım bir zar ile kısmen ayrılmış olan karıncıkta karışık kan bulunur. Vücutlarında da karışık kan dolaşır. Güneşin altında yatarak vücutlarını sıcak kayalara temas ettirerek, vücut ısılarını yükseltirler. Sonbaharda, kuytu yerlere çekilerek kışı hareketsiz ve uyuşuk olarak geçirirler. İlkbaharda, kış uykusundan uyanınca tekrar ortalıkta görünmeye başlarlar.  Canlı hayvan avlayarak beslenirler. Böcek, karınca yiyenleri olmakla beraber, fare gibi kemirgenlerin baş düşmanıdırlar. Boa ve piton gibi büyükleri avlarını sıkarak öldürdükten sonra yutarlar. Bütün yılanlar avlarını parçalamadan bütün olarak yutarlar. Çeneleri 180° ye kadar açıldığından iri avlarını yutmakta zorluk çekmezler. Küçük bir bahçe yılanı, iri bir kurbağayı rahatça yutabilir. Ziraat için zararlı, fare, tavşan gibi kemirgenleri yiyerek yok ettiklerinden bir bakıma faydalı da sayılırlar, kuş ve kertenkele de yerler. Zehirlerinden de panzehir yapılarak faydalanılmaktadır.  Yılanlar, genellikle üç metre öteyi göremezler. Koku almada burun deliklerini değil dillerini kullanırlar. Uzun ve çatallı dillerinin her iki ucu havadan ve yerden gelen kimyâsal kokuları alır. İçeri çekildiğinde dil ucundaki kokular damaktaki jakobson organında duyu hâline dönüştürülür. Engerek yılanları zehirledikleri avının izini dilleriyle tâkip ederler ve ölüsünü bularak yutarlar. Yılanların burun delikleri, ağız kapalıyken alt çenedeki hava borusunun üzerine geldiğinden ağızlarını açmadan solunum yaparlar. Avlarını yutarken ağız açık olduğundan burun deliklerinin hava borusuyla ilgisi kesilir. Böyle zamanlarda, vücutlarında bulunan hava torbalarındaki yedek havadan faydalanırlar.  Çoğu yılanların sâdece sağ akciğerleri gelişmiştir. Diğeri âdetâ kaybolmuştur. Boa ve piton yılanlarında sol akciğerler küçüktür. İri avların yutulması uzun sürdüğü zaman ağız tabanında bulunan soluk borusunun girişi ağızdan dışarı çıkarılabilir. Bu özellik büyük hayvanları yemek için bir adaptasyondur, yılana ağız dolu olduğunda dahi nefes alma imkânı sağlamaktadır.
  Dış kulakları olmadığından, uzun zaman yılanlar sağır zannedildi. Çeneleriyle kulakları arasında kemik bağlantıları olduğundan, üzerinde bulunduğu toprağın yansıttığı sarsıntıları kolayca işitirler. Çenesini yere koyan çıngıraklı bir yılan çok uzaktan gelen bir atın ayak seslerini kolayca duyabilir. Yılanların bulunabildiği arâzilerden geçen bir insan, gürültülü ayak darbeleriyle yürüdüğünde hiçbir yılana rastlamaz. Bâzı yılanların göz ve burunları arasında ince zarlı iki çukur bulunur. Bunlar, sıcak kanlı hayvanların vücutlarından yayılan ısı dalgalarını (infrared) tespit ederler. Bunların sâyesinde avlarını karanlıkta bile bularak tâkip ederler. Yılan zehiri av etini eritmeye yarayan kuvvetli bir sindirim sıvısıdır. Zehirsiz yılanlarda bile zehirli olan kuvvetli bir sindirim sıvısı vardır. Ağızlarına parmak sokulduğunda veya dişlendiğinde tükürüklerinden dolayı yanma ve şişme yapar. Dişleri sökülen zehirli yılanlarda dişler tekrar sürer. Yılanların renkleri ve boyları çeşitlidir. Zehirli yılanların başları üçgen ve kuyrukları küt olduğu söylenirse de bunlar kesin belirtiler olamaz. Her yılan zehirli kabul edilerek sakınmak gerekir.
  Yılanlar yumurtlayarak ürerler. Yumurtalardan ergine benzer yavrular çıkar. Bunlar hemen başlarının çevresine bakarlar. Boa, anakonda ve engereklerin çoğu yavrularını doğurur. Bunlar gerçek doğum değildir. Yumurtalar ana karnında gelişip açıldığından doğum gibi görülür. Buna “‘ovoviviparite” denir.

 9. #29
  Mavimega pismegatron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  Torosların Ortasından
  Mesajlar
  15.439

  Thumbs up Yılanlar ve Yılan Türleri, Yılan resimleri, Yılanların Çiftleşmesi,Yılanların Üremesi

  .
  Kobra Yılanı resimleri, kobra yılanı fotoğrafları  Yılan resimleri, çeşitli kobra yılanı resimleri  Yılan resimleri, kobra yılanı fotoları  Yılan resimleri, çok güzel zehirli kobra yılanı fotoğrafları

 10. #30
  Mavimega pismegatron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  Torosların Ortasından
  Mesajlar
  15.439

  Thumbs up Yılanlar ve Yılan Türleri, Yılan resimleri, Yılanların Çiftleşmesi,Yılanların Üremesi

  .
  Değişik Yılan Türleri, Attacking Pit Viper (Cryptelytrops venustus)  Yılan resimleri, Attacking Pit Viper (Cryptelytrops venustus)  Yılanlar ve yılan Türleri, Cryptelytrops venustus  Yılan fotoğrafları, Cryptelytrops venustus  Çeşitli yılan resimleri, Cryptelytrops venustus

+ Yeni Konu aç

Benzer Konular

 1. Cevap: 130
  Son Mesaj : 28.Haziran.2012, 14:22
 2. Cevap: 55
  Son Mesaj : 21.Mayıs.2012, 17:19
 3. Beyaz yılan hemde bembayez yılan gördünüz mü ?
  Konu Sahibi кмℓzкη Forum Hayvanlar Alemi
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 13.Ekim.2009, 14:54
 4. Yılanların Özellikleri
  Konu Sahibi кмℓzкη Forum Biyoloji
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 24.Eylül.2009, 23:42
 5. Çok soğuk, sessiz ve ürkütücü ..YıLan TürLeri
  Konu Sahibi єѕяαяєиgιz-мєℓєк Forum Hayvanlar Alemi
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 22.Eylül.2008, 11:38

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •