+ Yeni Konu aç
Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

papağan bakımı ve sorunları

Genel Kültür ve Sanat Katagorisinde ve Hayvanlar Alemi Forumunda Bulunan papağan bakımı ve sorunları Konusunu Görüntülemektesiniz.->Papağan Beslenmesi ve Bakımı Papağanlar gerçekten de diğer hayvanlardan biraz farklıdır. Hem bakımı daha kolay, hem de çekirdek ailenize yeni ...

 1. #1
  Atsızın Atlısı fatih0920 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Ekim.2009
  Nereden
  nazilli
  Mesajlar
  4.873

  Standart papağan bakımı hastalıkları ve sorunları

  .
  s11
  Papağan Beslenmesi ve Bakımı
  Papağanlar gerçekten de diğer hayvanlardan biraz farklıdır. Hem bakımı daha kolay, hem de çekirdek ailenize yeni birini eklemenizi gerektirecek pek çok özelliğe sahip, yani insan gibidir. Bu sayfamızda Papağanınız ile mutlu günler geçirmeniz için gerekli tüm bilgilere yer vermek istedik. Papağanınıza ve size mutlu günler dileriz.

  Papağanınızı Seçerken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?
  Satın alma aşamasında yavru bir çift tercih etmenizi öneririz. Çünkü çift yaşayan papağanlar hem sahibine bağlanır hem de kendi doğal ilişkisini yaşar. Yalnız bırakılan papağan ise sahibine o kadar bağlanır ki ayrılması durumunda önemli psikolojik problemler yaşayabilir. Bu yüzden eğer çalışıyorsanız her şeyi ona göre düşünün.

  Papağanınızın Size Alışması İçin İlk Günlerde Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

  Papağanınıza vereceğiniz eğitim de çok önemli. O her yerde patron benim havalarında yürüse de asıl patron sizsiniz ve bunu ona öğretmelisiniz. Örneğin onu omuzunuza çıkartmanız kendisini güçlü hissetmesini sağlayabilir. Ayrıca böyle bir durumda oluşabilecek herhangi bir kıskançlık yada kızgınlık anında yanağınızda veya kulağınızda bir acı hissedebilirsiniz. Bu yüzden dikkatli olmalısınız.

  Papağanınızın Güvenini Nasıl Kazanırsınız?
  Satın aldığınız bir papağanın güvenini kazanmak kolay değildir.Papağanlar doğal ortamlarından insanlar tarafından yakalanıp getirildiği için insanlarla karşılaşmaları onlarda iyi bir etki bırakmaz.Daha sonra size gelinceye dek geçirdiği evreler mesela uzun yolculukları, kuş pazarlarında geçirdiği yaşam koşulları onları ürkek ve çekingen yapar. Papağanınız ilk zamanlar sizi yanına yaklaştırmayacak vahşice bağıracaktır. Bu çok normal bir davranıştır. İlk zamanlar ona fazla yaklaşmayın kendi halinde bırakıp bulunduğu ortama alışması için ona zaman verin. 2 ay bulunduğu yeri değiştirmeyin bu çok önemli eğer değiştirirseniz size alışma zamanı uzayacaktır. Ona yaklaşırken yumuşak ses tonuyla bağırmadan yaklaşın, o size izin verdiği kadar yaklaşın bağırdığı mesafeyi geçmeyin bu aranızdaki diyalog duvarıdır.

  Zamanla bu duvar aşılacak ama ilk başlarda sakın ona yaklaşmaya dokunmaya çalışmayın bu her şeyi daha da kötüye götürür.Size izin verdiği mesafede durun onunla bağırmadan yumuşak bir ses tonuyla konuşun sizden ona zarar gelmeyeceğini anlaması için biraz zamana ihtiyacı vardır.Daha sonra ona yaklaşmanıza izin verecektir.Papağanınıza yaklaşırken onun seveceği bir yiyeceği ona gösterin o yiyeceği yavaşça yiyecek kabına bırakın.Aradan zaman geçtikçe sizin elinizden o yiyeceği kendisi alacaktır.

  Papağanlara Nasıl Bir Eğitim Verilmelidir?
  Papağanınıza vereceğiniz eğitim de çok önemli. O her yerde patron benim havalarında yürürse de asıl patron sizsiniz ve bunu ona öğretmelisiniz. Örneğin onu omzunuza çıkartmanız kendisini güçlü hissetmesini sağlayabilir. Ayrıca böyle bir durumda oluşabilecek herhangi bir kıskançlık yada kızgınlık anında yanağınızda veya kulağınızda bir acı hissedebilirsiniz.

  Papağanlara Nasıl Konuşma Öğretilir?
  Kuşların konuşma yetenekleri, aynı cinsler içinde bile belirgin olarak değişebilir.Afrika Gri Papağanı, tüm papağanlar arasında en doğal taklitçi olarak kabul edilir. Aynı zamanda, kuşların çoğunlukla kadın ve çocukların sesini erkeklere nazaran daha kolay taklit edebildiklerini aklınızda bulundurunuz. Elde yetişen papağanlar, insan sesine daha fazla alışkın olmalarından dolayı kendi ebeveynleri tarafından yetiştirilenlere göre çok daha erken konuşmaya başlarlar. Fakat bir kuşu konuşmaya başlatmak için de başka hiçbir kestirme yol yoktur. Bu tamamen bir sabır ve tekrar etme meselesidir. Ne kadar fazla kuşu eğitmek için zaman ayırırsanız, o kadar çabuk öğrenir.

  Bu işin anahtarı cümleleri ve kelimeleri küçük parçalara bölmektir. Kuş bir kez ilk bölümü başarı ile taklit edebilirse, sonrakileri üzerine ekleyerek devam edip tüm kelime, cümle veya şiiri oluşturursunuz.

  Bir kuşa konuşmayı öğretirken ortamın sessiz olmasını sağlayınız. Kuşun bulunduğu yerden başlayacak şekilde, bir günde bir çok kez ders verebilirsiniz. Eğer her sabah aynı şekilde kuşunuza seslenirseniz, kısa zamanda o da benzer şekilde cevap vermeye başlar. Gün içerisinde, kuşu adını, adresini ve telefon numarasını tekrar etmeye teşvik ediniz. Bu, kuş çalındığı veya kaybolduğunda büyük önem taşır. Detayları beş dakikalık bir periyot boyunca kafese yakın oturarak açık bir şekilde tekrar ediniz. Her şeyin çabucak olması için acele ettirmeyiniz, yoksa kafası karışabilir.

  Evde oluşan bazı sesleri hiç eğitim almadan kuşlar taklit edebilirler. Çalan bir telefon buna tipik bir örnektir ve kuşun kusursuz tonlaması koşarak gelmenize sebep olabilir. Bu, eğer ısrarla küfür ederse oldukça problem olabilir. Bu tür davranışı düzeltmek oldukça zordur, ancak tekrarlamayı, uyaranı geri çekersek kuş ses veya kelimeyi daha az aklında tutabilir. Bir diğer ihtimal de istenmeyen ifade duyulduğunda kafesin örtülmesidir. Kuş kısa zamanda kendi sesi ile karanlığa atılma arasındaki ilişkiyi kurar. Kafesi sadece beş dakika örtünüz, bundan fazlası kullanışlı olmaz.

  Eğitim amacı ile, düzenli tekrarlarla derslerinizi takviye etmek için bilgisayara bir mikrofon aracılığı ile kendi sesinizi kaydedin veya kasete kaydedip papağanınıza dinletebilirsiniz. Aynı şekilde olgun bir kuşu da konuşturmak zordur, fakat konuşmayı öğrenmiş bir kuş da yaşamı boyunca kelime hazinesine yenilerini ekleyecektir.

  Papağanlarda Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır?
  Papağanların cinsiyetini dış görünüşlerinden ayırt etmek oldukça zordur. Cinsiyet ancak endeskopi yada birkaç tüye uygulanacak DNA testi ile kesin olarak belirlenebilir.


  Papağanlarda Üreme
  Papağanlar çiftleşme dönemlerinde bazı cinslerin özellikle dişilerinde genellikle saldırgan davranışlar sergileyebilirler. Bu dönemde onlara anlayış gösterilmesi ve uzman bir veteriner ile görüşülmesi en doğru davranıştır. Papağanların cinslerine göre üreme dönemleri ve süreleri farklılık gösterir. Bu konuya Papağanların Cinsleri bölümünde her cins için ayrı ayrı yer verilmiştir. Lütfen geniş bilgi için Papağan Cinsleri sayfalarımızı ziyaret ediniz.

  Papağanlarda Beslenme
  Papağanları sadece çekirdek ile beslemek doğru olmaz.Tam bir beslenme uygulanmazsa normal gelişmesini gösteremez. Gösterişsiz bir papağanın nedeni yanlış ve tek yönlü beslenmedir.Doğal ortamlarında meyve, ağaç kabuğu, yeşillik, bitki tohumları, fındıkgiller, çiçek özleri, soğanlı ve yumrulu kökler, böcekler ve solucanlarla beslenirler. Evcil bir kuş sahibi ne verirse onu yemek zorunda kalır.Gerekli vitaminleri alabilmeleri için ara sıra çekirdeğin dışında; Kabuklu Kabuksuz Fındık, Ceviz, Fıstık, Badem, Mısır, Antep Fıstığı, Yulaf, Buğday, Keten tohumu verilebilir. Meyvelerden; Elma, Armut, Üzüm, Ayva, Muz, Çilek, Kiraz, Vişne, Mandalina, Tatlı Portakal verebilirsiniz. Vereceğiniz meyveler insanların yediği gibi yıkanmalı kurulanmalı veya suları süzülmelidir. Tüm yiyecekler oda sıcaklığında olmalıdır.
  Her papağan şimdiye kadar saydığımız yiyecekleri aynı ölçüde sevmeye bilir. Papağanınıza seçme hakkı tanıyınız ve sevdiği yiyecekleri veriniz. Meyve, sebze, bitkiler çabuk bozulurlar. Bu yiyeceklerin artıklarını bozulmaya başlamadan önce kafesten uzaklaştırın. yiyecekler çok zahmet veriyor ve etrafı kirletiyor diye, sürekli aynı yemle beslemeyin. Bir papağan da, yalnızca biyolojik ihtiyaçlarından dolayı yemek yemez. Zevk için ve sevdiği için de yem yerler. Bu yüzden siz özenerek ve belki de çok para vererek aldığınız yeme kuşunuz tenezzül etmez ise ona darılmayın. Ya hiç yemediği için tadını alamamıştır yada o yeme karşı antipatisi vardır. Papağan canı sıkıldığı zaman oburluk eden bir yaratık değildir.Yemini aralıklı olarak küçük porsiyonlar halinde yer. Yemini alıştığı yerde devamlı görmek ister, ve içinden istediğini istediği zamanlarda yer. O yüzden mutlaka yemliğinde yemleri olmalıdır.


  PAPAĞANLARIN BAKIMI

  Kafes Temizliği
  Kafes seçiminin Papağanın boyuna ve özelliğine uygun olarak seçilmesi gereklidir. Kafes seçimi ile ilgili mağazalarımızdaki satış elemanlarımızdan da tavsiye alabilirsiniz. Ayrıca Aksesuar ve oyuncak seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur papağanın boyuna ve cinsine uygun boyda dizayn edilmiş olmasına dikkat etmektir.
  Papağanınızın kafesini temiz tutmanız sağlığı açısından önemlidir. Kirlenmesini beklemeden haftada 2 veya 3 defa kafesini temizleyin. Kafesin altına mağazalarımızda da satılan kuş kumu dökün bu papağanınız için önemlidir. Papağanınız kumun içerisinde bulunan mineralleri ve küçük taşları, yiyecek bunlar sindirimini kolaylaştıracaktır aynı zamanda gagasını bu taşlarla törpüleyecektir.

  Tırnakların Bakımı
  Fazla uzamış tırnaklar papağanınızın hareketini zorlaştıracaktır. Uzamış tırnaklar kıvrılmaya başlar bunu fark edebilirsiniz. Bunun için papağanınızı veterinerinize veya kliniklerimizden birine götürüp tırnak bakımını yaptırmalısınız.

  Su ve Yem Kaplarının Temizlenmesi
  Günde iki defa bitmesini beklemeden sularını değiştirmelisiniz. Sularını değiştirirken su kaplarını bir fırçayla temizlemelisiniz.

  Spreyleme ve Yıkama
  Papağanları temiz ve sağlıklı tutmak için banyo yaptırmak kesinlikle önemlidir.Banyo yaptırmazsanız tüyler kuru ve buruşuk olur. Bu durumda Papağanınızı tüy yolmaya teşvik eder. İlk önce kafes temizliğini yapın su ve yiyecek kaplarını çıkartın. Kullanılacak en iyi cihaz ılık suyla doldurulmuş bitki spreyidir. Spreyin püskürtmesi sis gibi olmalıdır.Başlangıçta çoğu kuş spreyden rahatsız olur. Bu ilk şüphenin üstesinden gelmek için spreyi yukarı doğru yönlendirin su damlaları yukarıdan yağmur izlenimini uyandıracaktır. Spreyi hiçbir zaman papağana direk tutarak sıkmayınız. Zamanla spreyin görünmesiyle papağanlar heyecanlanır ve bağırırlar. Papağanları haftada 2-3 kez banyo yaptırabilirsiniz.Bu size tüyleri iyi durumda ve zararlı parazitlerden temizlenmiş olarak tutulmasında yardımcı olur.

  Papağanlar Korktukları Zaman Nasıl Davranırlar?
  Çevremizdeki birçok şeyin gürültülü olduğu bir gerçektir. Bu gürültülerin bazıları papağanınızı korkutur. Papağanınız korktuğu zaman vücudunu inceltir, tüylerini vücuduna tamamen yapıştırır, boynunu yukarı doğru iyice uzatır.

  Gök gürültüsü, silah sesleri, sert kapı çarpmaları vb. sesler papağanı çok korkutur. Gürültü meydana geldiğinde papağan karanlıkta ise lambaları yakmak veya aydınlık bir yere almak papağanı rahatlatacaktır. Bu tür seslerin vermiş olduğu korku kalp krizlerine sebep olabilmektedir.

  Papağanlar Yalnız Kalabilirler mi?
  Hayır, papağanlar yalnız kalmaktan hoşlanmazlar, devamlı ailenin yanında beraber olmak, söze karışıp varlığını hissettirmek isterler. Ev içinde kafesin dışında dolaşmak çok hoşlarına gider. Serbest dolaşanların tüyleri daha düzgün ve bakımlı olur. Gerekli tedbirleri alıp (Kapı pencere vb. yerleri kapatıp) sık sık dışarıya çıkartınız.

  Papağanlar Sıcaktan Bunaldıklarında Ne Yapılmalıdır?
  Sıcak yaz günlerinde kuşunuz yine vücudunu inceltir kanatlarını yere indirir. Gagasını açık tutar bu havanın çok sıcak olmasından dolayı kuşunuzun bunaldığını gösterir. Papağana hemen duş yaptırmalısınız. Bir su spreyi ile yukarıdan üzerine gelecek şekilde püskürtün kanatları ıslanınca rahatlayacaktır.

  Papağanlar Huzurlu mu Yoksa Hasta mı Nasıl Anlarız?
  Papağanınız sevimli bir yün yumağı gibi yusyuvarlak tünemiş ise bir ayağını kendine çekmiş tek ayak üzerinde kendi kendine gagasını çatırdatıyorsa, çok mutlu ve huzur içindedir.Onu bu durumda rahatsız etmeyin.

  Eğer günün uzun saatlerini uyuyarak geçiriyorsa hareketleri yavaş ve isteksiz ise gagasını sık sık tüylerinin arasına sokuyorsa bu hastalık belirtisidir. En yakın veterinere veya kliniklerimizden birine götürünüz veya bu durumu anlatınız.

  Papağanların Kızgın ve Saldırıya Geçeceğini Nasıl Anlarız?
  Kuşunuz kanatlarını havaya doğru açıyor, gagası açık ve boşluğa doğru gagalama hareketleri yapıyorsa, kızgın demektir. Bu saldırıya geçeceğinin işaretidir. Sakinleşinceye kadar yalnız bırakabilirsiniz.

  Papağanlar İlgi Çekmek İçin Nasıl Davranırlar?
  Bazen papağanınız uçuyormuş gibi kanatlarını sesli sesli çırpar ve en vahşi çığlıklarını atar. Bu ani saldırı hareketi çevresini korkutmak içindir. Eğer kuşunuzun çağırmalarına cevap vermezseniz ve uzun süre onunla ilgilenmezseniz, dikkat çekmek ve kendisiyle ilgilenilmesini sağlamak için bu yola başvuracaktır.

  Papağanlar Sizden Bir şey İstediğinde Nasıl Davranırlar?
  Sizin bulunduğunuz yerde papağanınız bir şey istiyorsa önce tek sesli bir ıslık çalar, sonra çaresiz bir yavru gibi kanatlarını titretir, bu arada parmaklarından birini de çekiştirir.

  Papağanlar Sıkıldıklarını Nasıl Belli Ederler?
  Kendisinin sık sık ve dikkatle incelendiğini hisseden bir papağan sıkılganlık duyabilir. Kafasını kaşır, bir ayağı ile diğerinin üzerine basar, kendi ekseni etrafında döner. Bu zamanlarda ona ilgi göstermelisiniz.

  Papağanınız Ensesini Kaşıtmak İsterse Nasıl Davranır?
  Vücudunu hafifçe bükerek ve başını eğerek size yaklaşıyorsa, ensesini kaşıtmak istiyor demektir.Buna tüm papağanların ihtiyacı vardır. Bu iş için iki parmağınızı kullanınız. Bütün parmaklarınızı açarak elinizi uzatırsanız korkabilir. Eğer onun hoşuna gittiği gibi kaşırsanız o da gagasının altı ile sizin elinize sürtünmeye başlar.Bu ısırmak için değildir.O da sizi kaşımak istiyordur.Belki çok çok hafif bir ısırma veya gagalama olabilir.Fakat korkmayın. Kesinlikle elinizi korkuyla geri çekmeyin. Böyle bir hareket kuşunuzu gerçekten korkmasına ve sizi gagalamasına neden olabilir. Bunu isteyerek yapmaz korktuğu için gösterdiği reflekssel bir reaksiyondur. Kaşınması geçipte yeterince okşandığında gidecektir veya gagasıyla elinizi yana doğru itecektir.

  Papağanlar Ne Tip Oyunlardan Hoşlanırlar?
  Papağan için en güzel oyuncak kendirden yapılmış üstünde düğümler bulunan bir parça ip, sert içi dolu lastik bir top, 10 cm boyunda kesilmiş üzeri kabuklu yaş ağaç dallarıdır. Kafese asılmış ayna, çan veya ses çıkartan çıngıraklar papağanların sinirlerini bozar. Başlarını kafesin içerisinde sağa sola vurmalarına neden olabilir.

  __________________
  Konu fatih0920 tarafından (15.Kasım.2009 Saat 10:39 ) değiştirilmiştir.
  ne mutlu TÜRKÜM diyene

  ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE BİRLİĞİ

 2. #2
  Atsızın Atlısı fatih0920 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Ekim.2009
  Nereden
  nazilli
  Mesajlar
  4.873

  Standart

  .
  KUŞLARDA HASTALIK BELİRTİLERİ NELERDİR?
  KUŞLARDA HASTALIĞIN ÖNLENMESİ İÇİN GEREKEN HUSUSLAR
  KUŞLARDA RASTLANAN BAZI GENEL HASTALIKLAR

  Yaralanmalar
  Göz Kapağı İltihabı
  Ayak İltihapları
  Soğuk Algınlığı
  Newcastle Hastalığı
  Papağan Hastalığı
  Zayıflama Hastalığı
  Gaga Üstü Eti Uyuz Hastalığı
  Kursak İltihabı
  Mide ve Bağırsak Hastalığı
  Burun Hastalığı
  Tüy ve Deri Parazitleri
  Ayak, Göz ve Gaga Hastalıkları
  Tüylerin Yolunması
  Yumurtlama Zorluğu
  Sindirim Sistemi
  Salmonelle Hastalığı

  KUŞLARDA HASTALIK BELİRTİLERİ NELERDİR?
  Zayıflama
  Yem Yememe
  İlgisiz Durma
  Tüylerini kabartıp başını tüylerin arasına sokma
  İshal
  Tüy Yolması
  Felç Durumu
  Döşemede hareketsiz oturma
  Burun akıntısı
  Göz kızarması ve iltihabı
  Kanama
  Tırnak uzaması
  Üst gaga uzaması
  Tüneme ağacı üzerinde hareketsiz durma
  Kanatların aşağı sarkması
  Nefes alma zorluğu
  Nefes alırken kuyruğunu oynatması
  Tüylerinde kirlenme olması


  KUŞLARDA HASTALIĞIN ÖNLENMESİ İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR:

  Yaralanmaların önlenmesi: Özellikle evlerde kafeslerde beslenen kuşlarda, teller arasına sıkışma,serbest dolaşanların camlara çarpması gibi hallerde yaralanmalar olabilir.
  Yemlerin doğru ve uygun verilmesi: Taneli yemler, yeşillikler, meyve ve sebzeler kuş cinsine göre uygun miktarlarda verilmelidir.
  Temizlik işlerine çok dikkat edilmeli, her gün yem ve su kapları yıkanmalı ve gerekli temizlik yapılmalıdır.
  Aynı yerde tutulan kuş adedine dikkat edilmelidir. Her ilkbahar ve sonbaharda dışkı kontrolü yaptırılmalıdır. Hasta kuşlar derhal tecrit edilmelidir. Yeni alınan bir kuş 4-6 hafta karantinada tutulmadan diğerlerinin yanına konmamalıdır.
  Hastalık görülmesi halinde kafes, yuva veya kafesler dezenfekte edilmelidir.
  Hastalık bulunup bulunmadığı çok sık kontrol edilmelidir.

  KUŞLARDA RASTLANAN BAZI GENEL HASTALIKLAR :

  Yaralanmalar
  Yaralanmaların önlenmesi: Özellikle evlerde kafeslerde beslenen kuşlarda, teller arasına sıkışma, serbest dolaşanların camlara çarpması gibi hallerde yaralanmalar olabilir.

  Göz Kapağı İltihabı
  Hava cereyanı ve tüneme ağaçlarının temiz olmamsı nedeniyle oluşur. Kuş kaşıma amacıyla gözünü temiz olmayan bir tüneme ağaçlarına sürecektir. Diğer bir neden de sigara dumanıdır. Tedavi için, gözün papatya çayında banyo edilmesi veya antibiyotikli merhem kullanılması gerekir.  Ayak İltihapları
  Yanlış tüneme ağaçları ve döşemenin temiz olmaması gibi nedenlerle oluşur. Bir yara merhemi ile tedavi edilmelidir.

  Soğuk Algınlığı
  Hava cereyanı veya devamlı ısı değişimleri yüzünden oluşur. Sıcak lamba altında tutularak tedavi edilir. Soğuk algınlığı, aksırma, nezle, soluma sesleri gibi belirtiler gösterir. Kuş tüylerini kapatarak tünekte hareketsiz durur. Lütfen veteriner hekiminizden veya veteriner kliniklerimizden bilgi alınız.

  Newcastle Hastalığı
  Bir virüs hastalığıdır. Bir çok kuşlarda görülen bu hastalık kendisini iştahsızlık, ateş, solunum güçlüğü, sulu ishal, başın ters dönmesi, göz kapakları iltihabı, uçamama ve denge kaybı gibi belirtilerle gösterir. Hemen arkasından kramplar, kendi çevresinde dönme ve nihayetinde ölüm gelir. Virüs; çiğ yumurta kabuğu veya serçe dışkısı ile kafese gelebilir. Bu hastalık birkaç gün içinde kafesteki tüm kuşların ölümüne neden olabilir. Hastalığın kesinleşmiş bir tedavisi yoktur. Bu hastalığa karşı, senede 2 defa aşı (ağızdan içirilerek) yapılmalıdır. Aşı için, lütfen veteriner hekiminizden veya veteriner kliniklerimizden bilgi alınız.

  Papağan Hastalığı
  Üşütme, grip ve zatürree gibi belirtiler gösterir. PSITTACOSE de denilen hastalığın belirtilerinden şüphe duyulduğunda derhal veteriner hekim kontrolünde antibiyotik tedavisine başlanmalıdır.Lütfen veteriner hekiminizden veya veteriner kliniklerimizden bilgi alınız.

  Zayıflama Hastalığı
  Bu hastalıkta kuşların yem yemelerine karşılık zayıfladıkları görülür. Nedeni mide iltihaplanmasıdır. Kusma ve zayıflama belirtileriyle ortaya çıkar. Bir kısım sindirilmemiş yemler, dışkı ile birlikte kısmen dışarı atılır. Hastalığı meydana getiren bakterilerdir.Tedavi için, lütfen veteriner hekiminizden veya veteriner kliniklerimizden bilgi alınız.

  Gaga Üstü Eti Uyuz Hastalığı
  Sık görülen bu hastalık, uyuz böcekleri tarafından oluşturulur. Bu böcekler gaga üstündeki deriye girerek, gaga kenarından başlayıp, burun üzerindeki et bölümüne, oradan da göz kapaklarına yayılırlar. Bu parazitlerin diğer tüysüz bölgelere ve hatta ayaklara kadar uzandıkları da görülür. Hastalığa yakalanan kuşlar çok kaşınırlar ve hemen tedavi edilmeleri gerekir. Aksi taktirde gagada deformasyonlar oluşabilir. Birlikte tutulan tüm kuşları da tedaviye katmak gereklidir. Çünkü bazı kuşlar bu hastalığa yakalanmadıkları halde taşıyıcı olurlar. Teşhiste yanılgı olmaması için muhabbet kuşlarının dişilerinin gaga üstü etlerinin rengi kahverengi, erkeklerde de mavi olur, bu bilgiyi tekrarlamakta yarar vardır. Lütfen veteriner hekiminizden veya veteriner kliniklerimizden bilgi alınız.

  Kursak İltihabı
  Boğulma belirtileri, kusma ve baştaki tüylerin birbirine yapışması, kursak iltihabı durumu olduğunu gösterir. Bu hasatlık bozuk yemler veya bozuk su nedeniyle ortaya çıkar. Bu hastalık A Vitamini noksanlığı ve böbrek bozukluklarında da olabilir. Lütfen veteriner hekiminizden veya veteriner kliniklerimizden bilgi alınız.


  Mide ve Bağırsak Hastalığı
  Dışkılarda meydana gelecek değişiklikler, bir çok hastalığın habercisi olabilirler. İshal durumunun devamlı olması ağır bir hastalığın mevcudiyetini gösterir. Dışkı içinde sindirilmemiş yemlerin görülmesi bir mide hastalığının işaretidir. Dışkının sarı renkte görülmesi ise karaciğer bozukluğu belirtisidir. Dışkıda kan görüldüğünde bu bir zehirlenme belirtisi göstergesidir. Zehirlenmeler çinko ve böcek öldürme ilaçlarından dolayı olabilir.
  İshal; zehirlenmelerin yanı sıra stres, kuşun bir yerden bir yere nakli ve yemlerdeki değişimlerdir. İshal ile birlikte yorgunluk, tüylerini kabartma iştahsızlık gibi haller görüldüğü taktirde ciddi bir hastalıktan şüphelenmek gerekir. Bu durumda dışkı tetkik edilerek hastalığa neden olan şey bulunup uygun bir tedavi uygulanır. Ayrıca vakit geçirilmeden röntgen çektirilmesi uygun olur.
  İshale karşı en uygun tedbirler iyi ve kaliteli yemler, ciddi bir temizlik alışkanlığı ve kafeslerde çok fazla miktarda kuşun bir arada bulundurulmamasıdır.
  Kabızlık; Dışkılamanın azalması, hareketsizlik, az yeme, tüyleri kabartma çok katı dışkı önekli belirtilerdir. Kuşların dengeli olarak beslenmez yeterli derecede taneli bitki ve taze meyve ve yeşillik verilmezse sindirim dengeleri bozulur. Aşırı durumlarda veteriner tarafından lavman yapılabilir. Ayrıca veterinerinizin tavsiye ettiği ilaçlar ve uygun oranda yeşillik takviyesi bu sorunu çözecektir.

  Burun Hastalığı
  Genel olarak bir KÜF-MANTAR hastalığıdır. Papağan ve Muhabbet Kuşlarının burun delikleri, dış hava alma organlarıdır. Bu deliklerde de sık sık akciğer ve hava keselerinde olduğu gibi küf mantar hastalığı ortaya çıkabilmektedir. Kuşun burnunda akıntı olması ve şişkinlikler meydana gelmesi, bakteriyel enfeksiyonlarda da olabilir. Bu durumda burun bölgesinde değişiklikler olabilir. Burun deliklerine yerleşen Küf-mantarları, burun deliklerini tahrip ederler ve deliklerin büyümesine neden olurlar. Bu durumda deliklerde biriken tortullar temizlenmelidir.
  Bu hastalığın başlıca nedeni A vitamini eksikliğidir. Burunda Küf-Mantarı hastalığına en sık olarak Gri Papağanlarda rastlanmaktadır. Kuşun deliklerinin daima temiz olmasına dikkat edilmelidir.
  Kuşun eğer burun bölgesini kaşıyorsa derhal tedaviye başlanıp hastalığın ilerlemesi önlenmelidir. Lütfen veteriner hekiminizden veya veteriner kliniklerimizden bilgi alınız.

  Tüy ve Deri Parazitleri
  Yeni bir kuşun kafese getirebileceği bitler kırmızı renkte ve gözle görülür. Bu durumda veterinerinizde önerebileceği şekilde sprey ile tüm kafes ve kafes aksesuarları, yemek kapları, en önemlisi de kuşunuzun vücudu bu bitlerden temizlenmelidir. Lütfen veteriner hekiminizden veya veteriner kliniklerimizden bilgi alınız.


  Ayak, Göz ve Gaga Hastalıkları
  Göz ve tırnak hastalıklarından uzak tutmak amacı ile kuşun bulunduğu kafesin temizliğinin düzenli olarak yapılması ve zaman zamanda dezenfekte edilmesi şarttır. Eğer aksi olursa göz, gaga ve tırnaklarda mantarlara ve enfeksiyonlara rastlanabilir.Ayaklarda mantar veya enfeksiyon olduğunda ayağı ile gagasını ve gözünü kaşıyan kuşun gagası ve gözü bu durumdan etkilenir. Göz parlaklığını yitirir. Gaga pürüzsüz görünümünü yitirir ve ayaklarda matlaşma görülebilir. Lütfen veteriner hekiminizden veya veteriner kliniklerimizden bilgi alınız.

  Tüylerin Yolunması
  Eğer kuşlardan biri diğerinin tüylerini yoluyorsa bu kuşları ayırmak gerekir. Yok eğer kuş kendi tüylerini yolluyorsa, eş değiştirme denenebilir. Lütfen veteriner hekiminizden veya veteriner kliniklerimizden bilgi alınız.


  Yumurtlama Zorluğu
  Yanlış yemleme, soğuk algınlığı vs. gibi nedenlerle meydana gelebilir. Böyle bir durumda kuşun derhal sıcak lamba altına alınıp ısıtılması gerekir. Papağanların büyük bölümü kış aylarında yumurtlamaktadırlar. Bu nedenle yuvalarının bulunduğu yerlerin ısıtılmış olmasına çok dikkat etmek gerekir.
  Yuvaların yatay olarak konulması uygun olur. Bu suretle anne-baba yuvaya giriş ve çıkışlarında yumurta ve yavrulara zarar vermemiş olurlar.
  Bazen dişi yumurta kanalındaki yumurtayı çıkaramaz. Bu durum, hormon bozukluğu, yağlanma, yaşlılık ve hastalıklar gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkar. Böyle bir durumda kuş asabi bir tavırla ve bacakları açık olarak tüneme ağacında oturur ve kuyruğunu garip bir şekilde oynatır. Durumu daha da ağırlaşır ise, kanatlarını açıp, kafes tabanında gözleri kapalı olarak ve yerde oturur. Böyle durumlarda dışkı genellikle kanlıdır. Kuş derhal sıcak lamba altına alınıp ısıtılmalı ve parafin yağı ile hafifçe masaj yapılmalıdır. Lütfen veteriner hekiminizden veya veteriner kliniklerimizden bilgi alınız.

  Sindirim Sistemi
  Kuşlar yedikleri yemi ağızlarında çiğnemeden doğrudan mideye ulaşır ve sindirim burada başlar. Eğer yemlerin hepsi tam anlamı ile sindirilemezse kilo kaybı ve sindirim sistemi rahatsızlıkları olur. Bunu önlemek için kuş kumu kullanımı gerekir, bu sayede midedeki yiyecekler kırılarak sindirimi kolaylaştırır. Lütfen veteriner hekiminizden veya veteriner kliniklerimizden bilgi alınız.

  Salmonelle Hastalığı
  Hastalık fareler tarafından kirletilmiş olan yemlerin satın alınması ile başlayabilir. Ayrıca iyi kaynatılmamış yumurta sarısı ve yumurta kabuğu da hastalığa neden olabilir. Bunun dışında açık bahçe kafeslerindeki serçeler ve diğer kuşlar, dışkıları ile mikrobu taşıyıp getirebilirler. Kirli ve her gün değiştirilmeyen sular da, bu hastalık açısından birer tehlike kaynağıdır. Bu hastalık kuluçka dönemlerindeki kuşlarla, daha çok yavrularda görülmektedir. Yaz aylarında ıslak ve sıcak olan kafes tabanları, hastalığın hızlı yayılmasına ve kısa sürede bütün kuşların ölmesine neden olabilir.
  Salmonelle hastalığına yakalanan kuşlar sesiz olarak tüneklerinde otururlar. Tüyleri kabarık ve ishalleri kanlıdır. Nefes almada zorluk çekerler. Baş ve boynun bir tarafa dönmesi ile kramplar hastalığın belirtileridir. Tedavi için; derhal veteriner kontrolünde ilaç tedavisine başlanmalıdır. Lütfen veteriner hekiminizden veya veteriner kliniklerimizden bilgi alınız.

 3. #3
  Atsızın Atlısı fatih0920 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Ekim.2009
  Nereden
  nazilli
  Mesajlar
  4.873

  Standart

  .
  BAZI KUŞ RAHATSIZLIKLAR ve BASİT ÇÖZÜMLERİ

  Tüy ve Deri Parazitleri
  Nedeni:Dış etkenler,toz ve pis kafes.Yada yeni bir kuşun kafese getirebileceği bitler kırmızı renkte ve gözle görülür.

  Tedavisi:Veterinerinizde önerebileceği şekilde sprey ile tüm kafes ve kafes aksesuarları, yemek kapları, en önemlisi de kuşunuzun vücudu bu bitlerden temizlenmelidir. Lütfen veteriner hekiminizden veya veteriner kliniklerimizden bilgi alınız.

  Burun Hastalığı
  Nedeni:Genel olarak bir KÜF-MANTAR hastalığıdır. Papağan ve Muhabbet Kuşlarının burun delikleri, dış hava alma organlarıdır. Bu deliklerde de sık sık akciğer ve hava keselerinde olduğu gibi küf mantar hastalığı ortaya çıkabilmektedir. Kuşun burnunda akıntı olması ve şişkinlikler meydana gelmesi, bakteriyel enfeksiyonlarda da olabilir. Bu durumda burun bölgesinde değişiklikler olabilir. Burun deliklerine yerleşen Küf-mantarları, burun deliklerini tahrip ederler ve deliklerin büyümesine neden olurlar. Bu durumda deliklerde biriken tortullar temizlenmelidir. Bu hastalığın başlıca nedeni A vitamini eksikliğidir. Burunda Küf-Mantarı hastalığına en sık olarak Gri Papağanlarda rastlanmaktadır.

  Tedavisi:Kuşun deliklerinin daima temiz olmasına dikkat edilmelidir. Kuşun eğer burun bölgesini kaşıyorsa derhal tedaviye başlanıp hastalığın ilerlemesi önlenmelidir. Lütfen veteriner hekiminizden veya veteriner kliniklerimizden bilgi alınız.

  Mide ve Bağırsak Hastalığı
  Nedeni:Dışkılarda meydana gelecek değişiklikler, bir çok hastalığın habercisi olabilirler. İshal durumunun devamlı olması ağır bir hastalığın mevcudiyetini gösterir. Dışkı içinde sindirilmemiş yemlerin görülmesi bir mide hastalığının işaretidir. Dışkının sarı renkte görülmesi ise karaciğer bozukluğu belirtisidir. Dışkıda kan görüldüğünde bu bir zehirlenme belirtisi göstergesidir. Zehirlenmeler çinko ve böcek öldürme ilaçlarından dolayı olabilir. İshal; zehirlenmelerin yanı sıra stres, kuşun bir yerden bir yere nakli ve yemlerdeki değişimlerdir. İshal ile birlikte yorgunluk, tüylerini kabartma iştahsızlık gibi haller görüldüğü taktirde ciddi bir hastalıktan şüphelenmek gerekir.

  Tedavisi:Bu durumda dışkı tetkik edilerek hastalığa neden olan şey bulunup uygun bir tedavi uygulanır. Ayrıca vakit geçirilmeden röntgen çektirilmesi uygun olur. İshale karşı en uygun tedbirler iyi ve kaliteli yemler, ciddi bir temizlik alışkanlığı ve kafeslerde çok fazla miktarda kuşun bir arada bulundurulmamasıdır. Kabızlık; Dışkılamanın azalması, hareketsizlik, az yeme, tüyleri kabartma çok katı dışkı önekli belirtilerdir. Kuşların dengeli olarak beslenmez yeterli derecede taneli bitki ve taze meyve ve yeşillik verilmezse sindirim dengeleri bozulur. Aşırı durumlarda veteriner tarafından lavman yapılabilir. Ayrıca veterinerinizin tavsiye ettiği ilaçlar ve uygun oranda yeşillik takviyesi bu sorunu çözecektir.

  Kursak İltihabı
  Nedeni:Boğulma belirtileri, kusma ve baştaki tüylerin birbirine yapışması, kursak iltihabı durumu olduğunu gösterir. Bu hasatlık bozuk yemler veya bozuk su nedeniyle ortaya çıkar. Bu hastalık A Vitamini noksanlığı ve böbrek bozukluklarında da olabilir.

  Tedavisi:Lütfen veteriner hekiminizden veya veteriner kliniklerimizden bilgi alınız.

  Gaga Üstü Eti Uyuz Hastalığı
  Nedeni:Sık görülen bu hastalık, uyuz böcekleri tarafından oluşturulur. Bu böcekler gaga üstündeki deriye girerek, gaga kenarından başlayıp, burun üzerindeki et bölümüne, oradan da göz kapaklarına yayılırlar. Bu parazitlerin diğer tüysüz bölgelere ve hatta ayaklara kadar uzandıkları da görülür. Hastalığa yakalanan kuşlar çok kaşınırlar ve hemen tedavi edilmeleri gerekir. Aksi taktirde gagada deformasyonlar oluşabilir. Birlikte tutulan tüm kuşları da tedaviye katmak gereklidir. Çünkü bazı kuşlar bu hastalığa yakalanmadıkları halde taşıyıcı olurlar.

  Tedavisi:Lütfen veteriner hekiminizden veya veteriner kliniklerimizden bilgi alınız.

  Soğuk Algınlığı
  Nedeni:Hava cereyanı veya devamlı ısı değişimleri yüzünden oluşur. Soğuk algınlığı, aksırma, nezle, soluma sesleri gibi belirtiler gösterir. Kuş tüylerini kapatarak tünekte hareketsiz durur.

  Tedavisi:Sıcak lamba altında tutularak tedaviye başlanır.Hemen veteriner hekiminizden veya veteriner kliniklerimizden yardım alınır.

  Göz Kapağı İltihabı
  Nedeni: Hava cereyanı ve tüneme ağaçlarının temiz olmamsı nedeniyle oluşur. Kuş kaşıma amacıyla gözünü temiz olmayan bir tüneme ağaçlarına sürecektir. Diğer bir neden de sigara dumanıdır.

  Tedavisi: Gözün papatya çayında banyo edilmesi veya antibiyotikli merhem kullanılması gerekir.


  alıntı

 4. #4
  Bakteri serra48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Kasım.2009
  Nereden
  Evimden
  Mesajlar
  1.048

  Standart

  .
  çok yararlı bir paylaşım,benim sevda papağanım var,henüz tam anlamıyla güvenini kazanmış değilim

 5. #5
  Atsızın Atlısı fatih0920 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Ekim.2009
  Nereden
  nazilli
  Mesajlar
  4.873

  Standart

  .
  Alıntı serra48 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  çok yararlı bir paylaşım,benim sevda papağanım var,henüz tam anlamıyla güvenini kazanmış değilim
  ne kadar süredir besliyorsun elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışayım

 6. #6
  Bakteri serra48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Kasım.2009
  Nereden
  Evimden
  Mesajlar
  1.048

  Standart

  .
  henüz bir ay oldu alalı,1 yaşında olduğunu söylediler,cinsiyeti için dişi demişlerdi ama,internette inceledim,kuyruk yapısına göre erkek görünüyor,normal yem harici,ıspanak,dereotu,maydanoz ve elmayı severek yiyor,bunları deneyerek buldum,omuza geliyor ama,ele ve yemek yerken masamıza gelmiyor,işte böyle

 7. #7
  Atsızın Atlısı fatih0920 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Ekim.2009
  Nereden
  nazilli
  Mesajlar
  4.873

  Standart

  .
  ele almak için sakın israrcı olma bi ürkütürsen bi daha güvenini kazanamazsın sevdiği şeyleri yemliğini aldıktan sonra 2-3 saat bekleyip elinden vermeyi dene ilk sefer yemese bile hergün denersen kısa sürede elinden yemeye başladığını ve seni bir dost olarak kabul ettiğini görürsün bide en önemlisi kuşlarda liderlik içgüdüsü vardır eğitim sırasında kuş omuz hizandan yukarda olmasın ve konuşurken ses tonun çok alçak yada çok yüksek olmasın

 8. #8
  Bakteri serra48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Kasım.2009
  Nereden
  Evimden
  Mesajlar
  1.048

  Standart

  .
  çok teşekkür ederim

 9. #9
  Atsızın Atlısı fatih0920 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Ekim.2009
  Nereden
  nazilli
  Mesajlar
  4.873

  Standart papağanlarda banyo, kanat kesimi ve kuyruk kesimi

  .
  Banyo


  Papağanlar hem cilt ve tüy sağlıklarını korumak, hem de parazitlerden arınmak amacıyla banyoya ihtiyaç duyarlar. Ayrıca banyo, ciltlerinden dökülen ve bazı durumlarda insanlarda alerjik reaksiyonlara yol açabilen �tozları� azaltmaya yardımcı olur. Banyo için duş başlığı veya çiçekçilerin sıklıkla kullandığı sprey kullanılabilir. Sağlık açısından suyun papağanın burun deliklerine kaçması engellenmeli ve su çok tazyikli akıtılmamalıdır. Kullanılacak suyun mutlaka ılık olması ve banyonun ardından papağanın cereyan almayan ve sıcak bir ortamda kuruyana kadar bekletilmesi gerekmektedir. Akşam vakitleri banyo için uygun değildir zira uyumadan önce tüyler tam olarak kurumamakta ve çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Sıcak mevsimlerde haftada 3-4, soğuk mevsimlerde ise haftada 1-2 kez banyo kafidir.
  Kanat kesimi


  Uçarken sağa sola çarparak kendisini yaralamasını engellemek, evcilleştirme sürecini kısaltmak ve açık unutulacak kapı-pencere vs. gibi yerlerden kaçışları engellemek amacıyla orta-büyük boy papağanlarda kanat tüyleri kesilebilmektedir. Bu hususta aleyhte ve lehte pek çok görüş bulunduğundan bu husus sadece anlatılmakla yetinilecek ve herhangi bir yorumda bulunulmayacaktır. Aşağıdaki resimlerde gri papağanın kanat ayarlamasının nasıl yapıldığı görülmektedir. Papağanların yere şiddetli düşmesini engellemek ve havada süzülmelerini sağlamak amacıyla kanat uçlarında 3 tüy bırakılması gerekmektedir.  Birincil tüyler dışarı doğru bakarken ikincil tüyler içeri doğru yani vucuda doğru bakarlar.
  Kanat ayarı için keskin bir makas kullanılmalı ve makas gövdeden kanat ucuna doğru tutularak kesme işlemi yapılmalıdır. Evcilleşme sürecinde aksamaya yol açabileceğinden kanat ayarının papağan sahibi dışında ve uzman bir kişi tarafından yapılmasında fayda vardır. Kanat tüyleri birkaç ay içerisinde uzadığından sürekli kontrol edilmeli ve kesim tekrarlanmalıdır.
  Çok Önemli Not: Kanat ayarı papağanın sadece ve sadece bulunduğu yerden daha yükseğe çıkmasını engeller. Ayrıca kuvvetli rüzgar durumunda papağanınız kolaylıkla havalanabilir. Dolayısıyla tedbiri elden bırakmamak gerekir.
  Tırnak kesimi


  Papağanlar doğal ortamda buldukları ve törpü görevi gören taş, dal, toprak vb malzemelerden kafes ortamında mahrum kalmaktadırlar. Dolayısıyla tırnakları zaman zaman çok fazla uzamakta ve sivrilmekte, bu durum ise hem sahibi açısından hem de kendisi açısından sorun yaratabilmektedir. Bu yüzden tırnak aşağıda görülen aparat yardımıyla dikkatlice kesilmelidir. Tırnağın içerisinden küçük bir kılcal damar geçtiğinden derin kesilmesi çok büyük kan kaybına yol açabilmektedir. Kanın durdurulması amacıyla tırnak mısır ununa bulanabilir ya da küçük bir parça mısır hamuru bu bölgeye yapıştırılabilir. Tırnak kesimi aşağıdaki şekilde ve 1-2 mm�yi geçmeyecek şekilde yapılmalıdır.

  Yine kanat kesiminde olduğu gibi evcilleşme sürecinde aksamaya yol açabileceğinden tırnak kesiminin papağan sahibi dışında ve uzman bir kişi tarafından yapılmasında fayda vardır. Tırnakların kesilecek raddeye gelmemesi amacıyla piyasada kolaylıkla bulunabilen �törpü� tünekler de kullanılabilmektedir.
  Temizlik

  Tüm yemlik ve suluklar ilk kullanımdan önce, daha sonraki kullanımlarda ise haftada 2-3 kez temizlenmelidir. İlk kullanımdan önce yemlik ve suluklar çamaşır suyu / su karışımında bir süre bekletilmeli ardından da bol suyla ve koku kalmayıncaya kadar durulanmalıdır. Daha sonraki temizliklerde bulaşık deterjanı ve sünger kullanılabilir, ancak yine bol suyla durulanmalıdır. Kafesin alt sürgüsünde bulunan kağıt her gün değiştirilmeli; alt ızgara haftada 2-3 kez, tünek ve kafes ise ayda bir kez temizlenmelidir.

+ Yeni Konu aç

Benzer Konular

 1. Cevap: 48
  Son Mesaj : 26.Nisan.2008, 10:17
 2. Sonbahara Hazır Olun.cilt Bakımı Ve Vücut Bakımı Nasıl Olmalı?
  Konu Sahibi Seabell Forum Güzellik ve Bakım
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 11.Nisan.2008, 22:40
 3. Cevap: 0
  Son Mesaj : 11.Nisan.2008, 22:18
 4. Cevap: 0
  Son Mesaj : 11.Şubat.2008, 01:56
 5. Cevap: 0
  Son Mesaj : 14.Ocak.2008, 12:45

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •