+ Yeni Konu aç
Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Sevimli Panda Resimleri, Nesli Tükenmekte olan Pandalar Hakkında Bilgiler

Genel Kültür ve Sanat Katagorisinde ve Hayvanlar Alemi Forumunda Bulunan Sevimli Panda Resimleri, Nesli Tükenmekte olan Pandalar Hakkında Bilgiler Konusunu Görüntülemektesiniz.->Bu konuda nesilleri tükenmekte olan sevimli pandaların resimleri ve pandalar hakkında bilgiler bulunmaktadır. Sizinde beğendiğiniz panda resimleriniz veya bilgileriniz varsa ...

 1. #1
  Mavimega pismegatron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  Torosların Ortasından
  Mesajlar
  15.439

  Thumbs up Sevimli Panda Resimleri, Nesli Tükenmekte olan Pandalar Hakkında Bilgiler

  .
  s11
  Bu konuda nesilleri tükenmekte olan sevimli pandaların resimleri ve pandalar hakkında bilgiler bulunmaktadır. Sizinde beğendiğiniz panda resimleriniz veya bilgileriniz varsa bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Nesli tükenmekte olan sevimli Pandalar  Panda deyince herkesin aklına beyaz postu üzerinde bölge bölge siyah büyük benekleri olan sevimli, iri yarı ve bir o kadar da tembel bir hayvan gelir.  O, siyah kulak, ayak ve gözleri ile küçük büyük herkeste sempati uyandıran iri bir çocuk gibi.  "Bambu ayısı"
  Diğer bir adı bambu ayısı olan çocuğun ağırlığı neredeyse 120 kilo civarında. Panda gününün büyük bir bölümünü bambu yemekle geçirir. Panda bu oburluğun ve seçiciliğin kurbanı sayılır: Çok sevdiği bambuyu yiyebilmek için Çin;den başka bir yere gitmediklerinden, ne yazık ki nesilleri tükenmek üzere. Bugün dünyada halen yaklaşık 1000 adet panda var.
  Pandalar çok tembel hayvanlardır. Panda karnını doyurmak için günde 40 kg kadar bambu yemek zorunda. Dişleri bambunun sert kabuklarına uygun olarak sağlam ve keskin. Yine de bu uğraş yaklaşık 14, hatta 15-16 saatini alıyor. Hayvanat bahçelerinde yaşayan pandalar, doğal ortamlarında yaşayan pandalara göre çok daha farklı beslenebiliyorlar. Örneğin çikolata, meyve ve hatta tavuk bile yiyebiliyorlar.
  Yemek yemediği zamanlar panda sürekli uyur. Uyumadığında ise hiç acelesi yoktur ve çok yavaş hareket eder. Düşmanları kovaladığında bile paçasını kurtarır kurtarmaz ilk gördüğü ağaca atlar ve uykusuna veya yemeğine kaldığı yerden devam eder.

  Pandalar yalnızlığı sever
  Pandalar çiftleşme dönemi dışında tamamen yalnız yaşar. Bu durum sadece Nisan-Mayıs aylarında değişir. Bu dönemlerde düne kadar yalnızlıktan memnun olan panda sesler ve hırıltılar çıkartır, sesini duyurmak için çığlıklar atar. Baharın gelişiyle birlikte pandanın aklı fikri uygun bir eş bulmaktadır.
  Fakat bu o kadar kolay değil, çünkü aynı bölgede yaşayan pandalar bile birbirinden çok uzakta bulunurlar. Dişi pandaların eş konusunda çok seçici olmaları erkeklerin işini daha da zorlaştırır. Eş adaylarının az olmasına rağmen yine de karşılarına çıkan her "yakışıklıyı" beğenmiyorlar.
  Dişi panda, erkek pandayı ancak çok beğenirse yanına yaklaştırıyor. Diğer bir engel ise erkeklerin fazla flört edecek zamanlarının olmaması, çünkü dişi pandaların çiftleşmek için uygun dönemleri yılda en fazla 5 gün sürüyor.

  Hayvanlar aleminin en şefkatli annesi
  Erkek panda dişi pandanın kalbini kazanır ve çiftleşme başarılı olursa yaklaşık dört ay sonra minik bir panda bebeği dünyaya gelir. Minik kelimesinin seçimi keyfi değil, yeni doğan panda ancak bir fare büyüklüğünde ve 100 gr ağırlığındadır.
  Bebek panda küçük ve savunmasız olur. Doğduğunda gözleri kapalıdır ve uzun süre öyle kalır. Birkaç hafta sonra gözleri açılır fakat bebek panda hala göremez. Bununla birlikte, yetişkin pandalardan daha iyi işitir. Gözleri açıldıktan sonra bu durum değişir ve dengelenir. Bu dönemle ilgili en önemli ayrıntı pandanın çok şefkatli ve sevecen bir anne olmasıdır.
  Anne panda bebeğine çok düşkündür, onu kolların arasında insanların bebeklerini salladıkları gibi sallar ve sabırla emzirir. Zaten hayvanlar aleminde de yavrularına karşı en sevecen hayvan pandalardır.
  Bebek pandanın gözlerinin açılması 6 hafta sürer. 3 aylık olduğunda tek başına yürümeye, 5 aylık olduğunda ise koşmaya ve bambunun tadına bakmaya başlar. Bebek panda bir buçuk seneden uzun bir süre annesinin yanında kalır. Ancak bu uzun dönemin sonunda tek başına yaşamaya hazırdır.

  Pandalar Hakkında Araştırmalar yetersiz
  Pandalar üzerinde araştırma yapmak çok zor.
  Dolayısıyla onlar hakkında çok az bilgi var. Kış uykusuna yatıp yatmadıkları bile bugün kesin olarak bilinmiyor. Nesilleri tükenmek üzere olduğundan bu değerli hayvanlar koruma altında. Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) pandaların nesillerinin tükenmesini engellemek için çalışmalarına devam ediyor.


  Yeni doğmuş bir pandanın aşama aşama gelişim fotoğrafları


  Yeni doğmuş bir panda


  Panda bebeği


  Panda yavrusu


  Panda bebişi


  Sevimli panda bebeği


  Biraz daha tüylenmiş panda bebeği


  Çok tatlı bir panda bebeği


  Allahım bu ne tatlılık  Küvezin içerisinde bakılan panda yavrusu

  Aynı insan yavrusu gibi


  Bakıma ve sevgiye muhtaç panda bebeği


  Oy Oy OY kaşınmış bizim bebek pandamız


  Ne masum bir panda bebeği yaa


  Oy sevmeye doyulmaz bu panda yaa


  Yerim seni sosis birde gülüyor


  Panda bebeği resimleri


  Yüzüstüde yatarmış  Ve işte karşınızda bennnn kocaman panda


  Annemiz bizi çok seviyor


  Sevimli hayvan dostlarımız pandalar  Rahatına düşkün tembel pandalar


  Çin, Pandalar için Fabrika Kapatıyor

  China Daily gazetesinin haberine göre, 1869’da Fransız misyoner Armand David tarafından pandaların ilk görüldüğü Ya’an’da yerel hükümet, pandaları korumaya yardımcı olmak için çevreyi kirleten bazı fabrikaları kapattı ve diğerlerini de atıklarını temizlemeleri yolunda uyardı. Yerel hükümetin geçen birkaç yıl içinde pandaların sağlığı için yaklaşık 30 işletmeyi kapattığı belirtildi.
  Milli hazine olarak görülen dev pandaların korunması için her türlü önlemin alındığı Çin’de Siçuan, Şaanksi ve Gansu bölgelerinde yaklaşık 1000 panda yaşıyor.
  Çin’de doğdukları günden beri yoğun ilgi gören 18 yavru panda, adlarına kavuştu. Pandalar, törenin ardından doğal ortama alışmaları için annelerinden alınarak kendileri için hazırlanan alana bırakıldı.

  Çin’in güneybatısında bulunan Wolong pandaları koruma merkezinde heyecanlı bir gün yaşanıyor. Geçen yıl dünyaya gelen 18 sevimli pandaya, halkın, internet, telefon, faks ve mesajlar aracılığıyla belirlediği adları veriliyor.

  Bir parti havasında geçen tören, aynı zamanda, 12’si dişi, 6’sı erkek yavru pandaları annelerinden de ayırdı. Zira törenin sona ermesiyle birlikte artık en büyüğü 7 aylık, en küçüğü ise 5 aylık olan pandalar doğal hayata hazırlanma turlarına başladı.

  Meraklı yavrular, bırakıldıkları ortamı tanımak için hemen keşfe çıktı. Kimileri de birbirleriyle oynamayı tercih etti.

  Dünyada sadece Çin’de doğal ortamlarında yaşayan 1600 civarında panda bulunuyor.

  MASKELİ PANDALAR
  Dev bir oyuncağa benzeyen bu hayvanları hepiniz görmüşsünüzdür. Bu sevimli hayvanların yalnızca bambu yediğini biliyor muydunuz? Örneğin, yetişkin bir panda günde 15 kilo bambu yer. Bu da senede 6 ton bambu yapar. Bu yüzden günün her saati yemek yerler. Ne kadar oburlar değil mi?
  Pandaların çok ilginç bir özelliği vardır. Şimdi kendi elinize bakın. 5 parmağınız var. Ama pandaların fazladan bir tane parmağı daha var. Her işi kolaylaştıran Rabbimiz, pandalara altı parmak vererek yiyeceklerini sıkıca kavramalarını ve kolayca yemelerini sağlamıştır.  Pandalar her zaman soğuk ve ıslak ortamlarda yaşarlar. Bu yüzden yavrularını mağara gibi yerlerde doğururlar. Pandaların, minik ve sevimli bir oyuncağa benzeyen yavruları doğduklarında kör ve dişsizdir. Genellikle eylül ayında doğan yavruların boyları 10 cm'dir ve bu bebek pandalar 142 gram ağırlığındadır. Çok çabuk gelişip büyüyen pandalar, doğduklarında annelerinden 800 kat daha küçüktürler. Daha dokuz aylıkken 27 kilo olurlar. Oysa doğduktan sonra bizim 27 kilo olmamız için en az 6 yıl geçmesi gerekir.  Pandanın diğer bir özelliği de saldırgan olmamasıdır. Tek yaptığı patileriyle ağaçları tırmalamaktır. Bunu da tırnaklarını temizlemek ve törpülemek için yapar. Kaçmak için o kocaman cüssesiyle ağaçlara tırmanır. Panda çok sakin bir hayvandır, uyurken kendisine insanların yaklaştığını fark etse bile rahatını bozmadan uyumaya devam eder. Yani bir gün bir pandayla karşılaşırsanız, onu hiç çekinmeden rahatlıkla sevebilirsiniz.

 2. #2
  Mavimega pismegatron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  Torosların Ortasından
  Mesajlar
  15.439

  Thumbs up Sevimli Panda Resimleri, Nesli Tükenmekte olan Pandalar Hakkında Bilgiler

  .
  siyah beyaz sevimli pandalar


 3. #3
  Mavimega pismegatron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  Torosların Ortasından
  Mesajlar
  15.439

  Thumbs up Sevimli Panda Resimleri, Nesli Tükenmekte olan Pandalar Hakkında Bilgiler

  .
  pandaların nesli tükenirse böyle bir sürü panda oyuncaklarıyla pandaları tanıyacak bizim çocuklarımız

 4. #4
  Mavimega pismegatron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  Torosların Ortasından
  Mesajlar
  15.439

  Thumbs up Sevimli Panda Resimleri, Nesli Tükenmekte olan Pandalar Hakkında Bilgiler

  .
  suyun içinde yüzel panda ayısı fotoğrafı


  sevimli panda ağaç kütüğüne dayanıp uyumuş garibim

+ Yeni Konu aç

Benzer Konular

 1. Cevap: 15
  Son Mesaj : 11.Nisan.2012, 15:26
 2. Öğretmen Resimleri ve Hayatımıza Yol Gösteren Öğretmenlerimiz Hakkında Bilgiler
  Konu Sahibi pismegatron Forum Fotoğraf ve Resim Galerisi
  Cevap: 15
  Son Mesaj : 27.Mart.2012, 14:30
 3. Cevap: 54
  Son Mesaj : 25.Temmuz.2011, 12:21
 4. Ördek (Ducks) Resimleri ve Ördekler hakkında bilgiler
  Konu Sahibi pismegatron Forum Hayvanlar Alemi
  Cevap: 40
  Son Mesaj : 05.Haziran.2011, 00:16
 5. Sevimli panda ve ayı avatarları
  Konu Sahibi Nazlı Yüreğim Forum Avatar ve Forum İmzaları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 22.Aralık.2007, 00:07

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •