+ Yeni Konu aç
Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Açıklanamayan doğa olayları

Bakterice Yaşam ve Eğlence Katagorisinde ve Garip Olaylar Forumunda Bulunan Açıklanamayan doğa olayları Konusunu Görüntülemektesiniz.->Açıklanamayan doğa olayları ABD 'de 'hareket eden taşlar', Venezuela'da 'dinmeyen fırtına', ABD 'nin Idaho eyaletinde 'yanan gökkuşağı', Danimarka'da 'kara güneş', ...

 1. #1
  Şirine Seabell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  37.019

  eek Açıklanamayan doğa olayları

  .
  s11
  Açıklanamayan doğa olayları

  ABD'de 'hareket eden taşlar', Venezuela'da 'dinmeyen fırtına', ABD'nin Idaho eyaletinde 'yanan gökkuşağı', Danimarka'da 'kara güneş', Hindistan'da 'kızıl yağmur'.

  Bunlar yıllardan beri oluyor ama bilim dünyası bile bu doğa olaylarını haryetle izliyor. Bazı açıklamalar getirilse de çözümlenemeyen yönleriyle bu doğa olayları görenleri şaşırtmaya devam ediyor.  HAREKET EDEN TAŞLAR:
  ABD'nin Kaliforniya ile Nevada eyaletlerinin sınırında bulunan Death Valley (Ölüm Vadisi), "hareket eden taşları" ile yıllardan beri bilim adamlarını çekiyor. Günlerce gözlemlenen taşların yer değiştirmesi ise tüm araştırmalara rağmen açıklanamıyor. Bir teze göre, rüzgar, taşların kum üzerinde kaymalarını sağlıyor. Ancak yüzlerce kiloluk taşları hareket ettirecek kadar şiddetli rüzgarlar kaydedilmiyor. Ayrıca aynı noktadan hareket etmeye başlayan taşların nasıl olup da farklı yönlere yöneldiklerini kimse açıklayamıyor. Rüzgar teorisine karşı çıkanlar "Rüzgar, aynı noktadan hareket etmeye başlayan iki taşı aynı yöne kaydırır. Ama burada durum farklı" diyor. Büyük muamma sürüyor.


  KARA GÜNEŞ:
  Danimarka'da her ilkbaharda, gün batımına yaklaşık yarım saat kala, milyonlarca kuş biraraya gelip, gökyüzünde inanılmaz şekiller oluşturarak uçuyor. Danimarka'nın en batı bölgesinde Mart ayından Nisan'ın ortalarına kadar, her akşm gün batımına yarım saat kala biraraya gelen bu milyonlarca kuşun neden böyle davrandığını bilim adamları tam olarak açıklayamıyor.


  DİNMEYEN FIRTINA:
  Ya da diğer adıyla 'Catatumbo şimşekleri' dünyada eşi benzeri olmayan bir doğa olayı. Catatumbo Nehri ile Marakaibo Gölü'nün buluştuğu yer üzerinde oluşan bulutların çarpışması sonucu şimşek fırtınası meydana geliyor. 5 kilometre yüksekte oluşan yüksek voltaj nedeniyle yılda 140-160 gece boyunca, her gece 10 saat süreyle şimsekler çakıyor. Şimşekler bazen saatte 280 kez tekrarlanıyor. Bölgede, Şiddeti 400 bin amper olmak üzere yılda ortalama 1 milyon 176 bin elektik boşalma meydana geliyor. Bu nedenle bölge dünyada ozon oluşturan tek yer olarak geçiyor. İnanılmaz 'şimşek fırtınası' ise 400 kilometre mesafeden izlenebiliyor. Gemiler bile yön tayin etmekte şimşekleri kullanıyor.


  YANAN GÖKKUŞAĞI:
  Dünyanın her yerinde zaman zaman gökkuşağı oluşuyor. Ama ABD'nin Idaho Eyaleti'nde (Washington eyalet sınırında) oluşan gökkuşakları bir başka. Görenleri hem şaşrıtan hem de büyüleyen cinsten. Çünkü bu gökkuşakları bildiğimiz gökkuşaklarından çok farklı. Dağılmış gibi görünen ve bir alevi andıran gökkuşağını inceleyen bilim adamları burada meydana gelen fenomeni şöyle açıklıyorlar: Güneş ufuktan 58 derece tepede olduğu sırada, yüksek seviyede cirus tipi bulutlar oluştuğunda ve de bu bulutlar heksagonal (altıgen) su kritallerinden oluştuğunda, güneş ışınları bu bulutlardan geçerken gökkuşağı renkleri oluşuyor. Bu fotoğraf 3 Haziran 2006'da çekildi.


  KIZIL YAĞMURLAR:
  2001 yılında, 25 Temmuz'dan, 23 Eylül'e kadar Hindistan'ın Kerala bölgesine yağan her yağmur kızıl renkte oldu. Bölge halkının geleneksel olarak giydiği beyaz renkteki elbiselerde ise yağmur kan kırmızısına yakın bir kırmızıya dönüştü. Hindistan Hükümeti olaya el koyu ve 'kızıl yağmurun' nedeni araştırıldı. Tahminlere göre Hint Okyanusu'nda oluşan mikroskopik kızıl yosunlar buna neden oldu. Ancak 2006 yılında olayla ilgili araştımalarını sürdüren Mahatma Gandhi Universitesi'nden 2 bilim adamı Godfrey Louis ve Santhosh Kumar, aslında dünya dışı hücrelerin atmosferde yarattığı izotopik reaksiyornların bu yağmurları kızıla boyadığını söyleyince bu garip olay yeniden gündeme geldi.


  MAMMATUS BULUTLARI:
  Meteorolojide mammatokumulus bulutları olarak da geçiyor. Bulutların altında sarkıtların oluşması son derece ilginç görünüyor. Çok geniş alanları kaplayabilen bu tip bulutlar hareketsiz gibi görünse de ekstrem bir hava durumunun işareti sayılıyor. Ancak bilim, oluşmaları için gerekli faktörleri hala tam olarak belirleyemedi.


  PENİTENTES:
  Bazı dağ tepelerinde görülebiliyor. Güneş ışınlarının buzullara yansıması sonucunda oluştukları belirtiliyor. Beyaz sivri başlıklar takmış, kortej halinde yürüyen rahibelerin uzaktan görüntüsünü andırdığından "penitenes" adı verilen bu garip doğal oluşumun neden sadece bazı yerlerde meydana geldiği bilinmiyor.


  SÜPERHÜCRELER:
  Genellikle izole ama çok şiddetli fırtınalar doğururlar ve saatlerce sürebilir. Ayrıca bazıları ikiye bölünüp, iki ayrı yöne hareket edebilirler. Bazen hortumlara dönüşebilir. Genellikle çok büyük miktarda dolu ve yağmur bırakırlar. Bu süper-hücreler en büyük dolu taşlarını taşırlar.


  ŞEYTAN ATEŞİ:
  Ya da ateş hortumları. Birkaç metre yüksekliğe kadar ulaşabilen alevlerden oluşan bir hortum. Birkaç dakika sürüyor. Bilim adamlarına göre sıcak hava akımları sonucunda oluşuyor ancak hangi faktörlerin biraraya gelmesinin sonucunda oluştuğu kesin olarak bilinmiyor. Daha çok çalılıklarda çıkan yangınlarda meydana geliyor ama çok ender görülüyor.


  BUZ HALKALARI:
  Sibirya gibi çok soğuk bölgelerde ortaya çıkıyor. Bazen debisi çok düşük akar sularda da meydana geliyor. Bilim adamları, tam olarak hangi şartlarda oluştuklarını araştırıyor.

  MAVİ GÜNEŞ:
  Mısır'ın başkenti Kahire yakınlarındaki piramitlerin güvenlik kameraları, 14 Aralık 2006'da saat 16.47'ten başlayan garip bir olayı kaydetti. Güneşin rengi, yaklaşık 15 dakika boyunca maviye döndü. Görüntüler daha sonra bir grup fizikçi tarafından incelendi. "Mavi güneş olayı" ile ilgili hazırladıkları raporda şu ifadeler yer aldı: "Güvenlik kamerası tarafından kaydedilen ve ilk kez belgelenmiş olan 'mavi güneş olayı', bugüne kadar sadece 5 kez yaşanmıştır. En son 'mavi güneş olayı' 1950'de İskoçya'nın Edinburg kentinde meydana geldi." Ancak bilim adamları yazılı raporlarında, olaya neden olan etkenlere yer vermediler. Bugün de süren araştırmalarla ilgili bazı bilim adamları "mavi güneş olayının" havadaki kirliliğe bağlı olduğunu savunuyor. Ancak bir başka grup bilim adamı, da bu tezi "1950'lerde bu denli bir hava kirliliği yoktu. Aynı oranda kirlilik yoksa, olay nasıl aynı şekilde gerçekleşebilir?" diyerek tartışmayı sürdürüyor. 2. #2
  Şirine Seabell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  37.019

  Standart

  .

  ABD'de 'hareket eden taslar', Venezuela'da 'dinmeyen firtina', 'Yanan gokkusagi', Danimarka'da 'kara gunes', Hindistan'da 'kizil yagmur'. Bu olaylar yillardir aciklanamiyor.
  HAREKET EDEN TASLAR: ABD'nin Kaliforniya ile Nevada eyaletlerinin sinirinda bulunan Death Valley (Olum Vadisi), "hareket eden taslari" ile yillardan beri bilim adamlarini cekiyor. Gunlerce gozlemlenen taslarin yer degistirmesi ise tum arastirmalara ragmen aciklanamiyor.
  Bir teze gore, ruzgar, taslarin kum uzerinde kaymalarini sagliyor. Ancak yuzlerce kiloluk taslari hareket ettirecek kadar siddetli ruzgarlar kaydedilmiyor. Ayrica ayni noktadan hareket etmeye baslayan taslarin nasil olup da farkli yonlere yoneldiklerini kimse aciklayamiyor.
  Ruzgar teorisine karsi cikanlar "Ruzgar, ayni noktadan hareket etmeye baslayan iki tasi ayni yone kaydirir. Ama burada durum farkli" diyor. Buyuk muamma suruyor.
  KARA GUNES: Danimarka'da her ilkbaharda, gun batimina yaklasik yarim saat kala, milyonlarca kus biraraya gelip, gokyuzunde inanilmaz sekiller olusturarak ucuyor
  Mart ayindan Nisan'in ortalarina kadar, her aksam gun batimina yarim saat kala biraraya gelen bu milyonlarca kusun neden boyle davrandigini bilim adamlari tam olarak aciklayamiyor.
  DINMEYEN FIRTINA: Diger adiyla 'Catatumbo simsekleri' dunyada esi benzeri olmayan bir doga olayi
  Venezuela'da Catatumbo Nehri ile Marakaibo Golu'nun bulustugu yer uzerinde olusan bulutlarin carpismasi sonucu simsek firtinasi meydana geliyor. 5 kilometre yuksekte olusan yuksek voltaj nedeniyle yilda 140-160 gece boyunca, her gece 10 saat sureyle simsekler cakiyor.
  Simsekler bazen saatte 280 kez tekrarlaniyor. Bolgede, Siddeti 400 bin amper olmak uzere yilda ortalama 1 milyon 176 bin elektik bosalma meydana geliyor. Bu nedenle bolge dunyada ozon olusturan tek yer olarak geciyor. Inanilmaz 'simsek firtinasi' ise 400 kilometre mesafeden izlenebiliyor. Gemiler bile yon tayin etmekte simsekleri kullaniyor
  YANAN GOKKUSAGI: Dunyanin her yerinde zaman zaman gokkusagi olusuyor. Ama ABD'nin Idaho Eyaleti'nde (Washington eyalet sinirinda) olusan gokkusaklari bir baska.
  Gorenleri hem sasritan hem de buyuleyen cinsten. Cunku bu gokkusaklari bildigimiz gokkusaklarindan cok farkli. Dagilmis gibi gorunen ve bir alevi andiran gokkusagini inceleyen bilim adamlari burada meydana gelen fenomeni soyle acikliyorlar: Gunes ufuktan 58 derece tepede oldugu sirada, yuksek seviyede cirus tipi bulutlar olustugunda ve de bu bulutlar heksagonal (altigen) su kritallerinden olustugunda, gunes isinlari bu bulutlardan gecerken gokkusagi renkleri olusuyor
  KIZIL YAGMURLAR: 2001 yilinda, 25 Temmuz'dan, 23 Eylul'e kadar Hindistan'in Kerala bolgesine yagan her yagmur kizil renkte oldu. Bolge halkinin geleneksel olarak giydigi beyaz renkteki elbiselerde ise yagmur kan kirmizisina yakin bir kirmiziya donustu. Hindistan Hukumeti olaya el koyu ve 'kizil yagmurun' nedeni arastirildi
  Tahminlere gore Hint Okyanusu'nda olusan mikroskopik kizil yosunlar buna neden oldu. Ancak 2006 yilinda olayla ilgili arastimalarini surduren Mahatma Gandhi Universitesi' nden 2 bilim adami Godfrey Louis ve Santhosh Kumar, aslinda dunya disi hucrelerin atmosferde yarattigi izotopik reaksiyornlari n bu yagmurlari kizila boyadigini soyleyince bu garip olay yeniden gundeme geldi.
  MAMMATUS BULUTLARI: Meteorolojide mammatokumulus bulutlari olarak da geciyor. Bulutlarin altinda sarkitlarin olusmasi son derece ilginc gorunuyor.
  Cok genis alanlari kaplayabilen bu tip bulutlar hareketsiz gibi gorunse de ekstrem bir hava durumunun isareti sayiliyor. Ancak bilim, olusmalari icin gerekli faktorleri hala tam olarak belirleyemedi
  PENITENTES: Bazi dag tepelerinde gorulebiliyor. Gunes isinlarinin buzullara yansimasi sonucunda olustuklari belirtiliyor
  Beyaz sivri basliklar takmis, kortej halinde yuruyen rahibelerin uzaktan goruntusunu andirdigindan "penitenes" adi verilen bu garip dogal olusumun neden sadece bazi yerlerde meydana geldigi bilinmiyor
  SUPER HUCRELER: Genellikle izole ama cok siddetli firtinalar dogururlar ve saatlerce surebilir. Ayrica bazilari ikiye bolunup, iki ayri yone hareket edebilirler. Bazen hortumlara donusebilir. Genellikle cok buyuk miktarda dolu ve yagmur birakirlar. Bu super-hucreler en buyuk dolu taslarini tasirlar.
  SEYTAN ATESI: Ya da ates hortumlari. Birkac metre yukseklige kadar ulasabilen alevlerden olusan bir hortum. Birkac dakika suruyor.
  Bilim adamlarina gore sicak hava akimlari sonucunda olusuyor ancak hangi faktorlerin biraraya gelmesinin sonucunda olustugu kesin olarak bilinmiyor. Daha cok caliliklarda cikan yanginlarda meydana geliyor ama cok ender goruluyor BUZ HALKALARI: Sibirya gibi cok soguk bolgelerde ortaya cikiyor Bazen debisi cok dusuk akar sularda da meydana geliyor ilim adamlari, tam olarak hangi sartlarda olustuklarini arastiriyor.
  MAVI GUNES: Misir'in baskenti Kahire yakinlarindaki piramitlerin guvenlik kameralari, 14 Aralik 2006'da saat 16.47'ten baslayan garip bir olayi kaydetti. Gunesin rengi, yaklasik 15 dakika boyunca maviye dondu. Goruntuler daha sonra bir grup fizikci tarafindan incelendi. "Mavi gunes olayi" ile ilgili hazirladiklari raporda su ifadeler yer aldi: "Guvenlik kamerasi tarafindan kaydedilen ve ilk kez belgelenmis olan 'mavi gunes olayi', bugune kadar sadece 5 kez yasanmistir. En son 'mavi gunes olayi' 1950'de Iskocya'nin Edinburg kentinde meydana geldi.
  Ancak bilim adamlari yazili raporlarinda, olaya neden olan etkenlere yer vermediler. Bugun de suren arastirmalarla ilgili bazi bilim adamlari "mavi gunes olayinin" havadaki kirlilige bagli oldugunu savunuyor. Ancak bir baska grup bilim adami, da bu tezi "1950'lerde bu denli bir hava kirliligi yoktu. Ayni oranda kirlilik yoksa, olay nasil ayni sekilde gerceklesebilir? " diyerek tartismayi surduruyor.

 3. #3
  Bakteri

  Üyelik tarihi
  Eylül.2009
  Mesajlar
  5

  Standart

  .
  vay be harika bişiy bunlar nasılda güzeller dimi

 4. #4
  Bakteri gambitron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Eylül.2009
  Nereden
  Kuzey Kutbu bırrr
  Mesajlar
  640

  Standart

  .
  çok güzeller ama aslında insanların dünyanın içine ettiklerini kanıtlayan gizemli doğa olayları
  "Gözlerinin dokunduğu her mekan memleketim
  bakıver de uzamasın gurbetim, Esaretim"

 5. #5
  Bakteri

  Üyelik tarihi
  Ağustos.2009
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  756

  Standart

  .
  çok etkilendim eline saglık

 6. #6
  Bakteri ensaraslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Ağustos.2009
  Mesajlar
  232

  Standart

  .
  teşşekkürler çok hoş bi paylaşım

+ Yeni Konu aç

Benzer Konular

 1. Açıklanamayan Nadir Kısırlık
  Konu Sahibi Gümüş Forum Anne & Çocuk
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 07.Ocak.2009, 12:26
 2. Açıklanamayan On Mucize
  Konu Sahibi pismegatron Forum Off Topic
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 12.Kasım.2007, 18:49
 3. Dunya'da Acıklanamayan Olaylar2
  Konu Sahibi Seabell Forum Garip Olaylar
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 23.Eylül.2007, 00:17
 4. Dunya'da Acıklanamayan Olaylar1
  Konu Sahibi Seabell Forum Garip Olaylar
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 22.Eylül.2007, 19:09
 5. Doğa Olayları ve Güzel Resimler
  Konu Sahibi lost_baby Forum Doğa Manzara Resimleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 24.Ağustos.2007, 19:26

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •