+ Yeni Konu aç
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 16 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Öğretmen Resimleri ve Hayatımıza Yol Gösteren Öğretmenlerimiz Hakkında Bilgiler

Genel Kültür ve Sanat Katagorisinde ve Fotoğraf ve Resim Galerisi Forumunda Bulunan Öğretmen Resimleri ve Hayatımıza Yol Gösteren Öğretmenlerimiz Hakkında Bilgiler Konusunu Görüntülemektesiniz.->Bu konuda Hayatımıza yol gösteren, bizlere sevgisiyle ışık tutan Sevgili öğretmenlerimizin resimleri ve öğretmenlerimiz hakkında bilgileri sunmak istiyoruz. Onlara dünyaları ...

 1. #1
  Mavimega pismegatron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  Torosların Ortasından
  Mesajlar
  15.439

  Thumbs up Öğretmen Resimleri ve Hayatımıza Yol Gösteren Öğretmenlerimiz Hakkında Bilgiler

  .
  s11
  Bu konuda Hayatımıza yol gösteren, bizlere sevgisiyle ışık tutan Sevgili öğretmenlerimizin resimleri ve öğretmenlerimiz hakkında bilgileri sunmak istiyoruz. Onlara dünyaları bağışlasak haklarını ödeyemeyiz. İlk olarak ilk öğretmenimiz Atatürkle başlıyoruz. Tüm öğretmenlerimizi saygıyla selamlıyoruz.

  Atatürk ve ilk Öğretmenlik  UNUTMAYALIM UNUTTURMAYALIM...
  Harf Devrimi (1 Kasım 1928): Öğrenilmesi son derece güç olan Arap abecesinin okuryazar sayısının artmasını engellediğini, ayrıca Türkçe sesleri dile getirmede güçsüz kaldığını anlayan Atatürk'ün, 1926'dan başlayarak yaptırdığı araştırmalar sonucunda, Türkçe'nin yapısına en uygun abece olduğuna karar verilen Latin abecesi alınıp, yeniden düzenlenerek, 1 Kasım 1928'de çıkarılan Türk Harfleri Hakkında Kanun'la yürürlüğe kondu ve Atatürk'ün kendisinin de katıldığı yaygınlaştırma çalışmaları sonucunda, kısa süre içinde benimsendi.  ATATÜRK DİYORKİ:
  ''ÖĞRETMENLER, YENİ NESİL SİZLERİN ESERİ OLACAKTIR.''  Okullarda öğretim vazifesinin güvenilebilir ellere teslimini, memleket evladının, o vazifeyi kendine hem bir meslek, hem bir ideal sayacak üstün ve saygıdeğer öğretmenler tarafından yetiştirilmesini sağlamak için öğretmenlik, diğer serbest ve yüksek meslekler gibi, aşama aşama ilerlemeye ve her halde refah sağlamaya uygun bir meslek haline getirilmelidir. Dünyanın her tarafında öğretmenler insan toplumunun en fedakar ve saygı değer unsurlarıdır. (1923, Ankara) (Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri, Atatürk Araştırma Merkezi, C. I, Ankara, 1997, s. 317)

 2. #2
  Mavimega pismegatron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  Torosların Ortasından
  Mesajlar
  15.439

  Thumbs up Öğretmenlerimizin Resimleri ve Bize Yol Gösteren Öğretmenlerimiz Hakkında Bilgiler

  .
  Bizlere Hayatı yaşamayı öğreten Öğretmenlerimiz

  Saygıdeğer Öğretmenlerimizin Resimleri

  Öğretmen; öğretme işini görev edinen kişiye denir. Öğretmenlik bir meslektir. Kişinin öğretmen olabilmesi için öğretmen yetiştiren bir okulu bitirmesi gerekir. İlkokullarda öğretmen Sınıf Öğretmenidir. Sınıfın bütün derslerini aynı öğretmen okutur. Ortaokul ve Liselerde ders öğretmenliği vardır. Meslek okullarında dersler özel şekilde yetiştirilmiş meslek öğretmenleri tarafından işlenir.


  Eskiden öğretmene "Muallim", öğretmen yetiştiren okula da "Muallim Mektebi" denirdi. Ülkemizde öğretmen okulu ilk kez 16 Mart 1848'de açıldı.
  Osmanlı İmparatorluğu döneminde eğitime ve öğretime önem verilmiyordu. Az sayıda okul vardı cumhuriyetin ilanıyla birlikte yurdumuzun her yanına yeni yeni okullar açıldı. Okul çağında olanlar bu okullarda okumaya başladı.
  Atatürk, eğitimin, öğretimin yayılmasından, yaygınlaşmasından yanaydı. 1928 yılında Arap harflerinin kaldırılıp yerine bugün kullanmakta olduğumuz Türk harflerinin kabulü tüm yurtta sevinç yarattı. Halkın yeni harfleri kısa sürede öğrenip daha çok yurttaşın okur - yazar olmasını sağlamak amacıyla yoğun bir çalışma başladı. Okuma - yazmayı yaygınlaştırmak için okul çağı dışındaki yurttaşlara okuma - yazma öğreten okullar açıldı. Bunlara Millet Mektepleri adı verildi.  Atatürk, Ulus Okulları dediğimiz Millet Mektepleri'nde yazı tahtasının başına geçerek dersler verdi. Bakanlar kurulu 11.11.1928 günü yaptığı toplantıda Ata'ya Ulus Okullar Başöğretmenliği sanını verdi. 24 Kasım Atatürk'ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği gündür.
  Öğrencileri, öğretmenleri, okulu çok seven Atatürk yurt gezilerinde okullara uğrardı. Sınıflara girer, sıralara oturur, ders dinlerdi. Öğrencilere sorular sorardı. Öğretmenlerle konuşur, her yerde öğretmenliğin üstün bir meslek olduğunu anlatırdı.  Atatürk, öğretmenlerin Ulusal Kurtuluş Savaşı'nda nasıl canla başla çalıştıklarını yakından izlemiştir. Yurdumuzun düşman tarafından paylaşıldığı sırada öğretmenler Öğüt Kurulları oluşturarak halka ulusal bağımsızlık, Ulusal Kurtuluş Savaşı düşüncelerini yayıyordu. Öğüt Kurulları dışında öğretmenler 14 eğitim kuruluşu ile birlikte Milli Kongre Cephesini kurdular. Milli Kongre Cephesi, düşmanların İzmir'i işgal ettikleri günlerde Sultanahmet Mitingini hazırladı. Bu mitingin konuşmacılarından çoğu öğretmenlerdi.
  Başöğretmen Atatürk, öğretmenlerin Ulusal Kurtuluş Savaşı'nda gösterdikleri etkinliği hep övmüştür. Atatürk yeni Türkiye'nin yaratılmasında öğretmenlere büyük görevler düştüğü inancındaydı. Çağdaş bir ulus olmamız için eğitimin yaygınlaşması gereğine inanıyordu. Bu nedenle Atatürk "Ulusları kurtaracak olan yalnız ve ancak öğretmenlerdir." Sözleriyle öğretmene verdiği önemi ve duyduğu saygıyı en güzel biçimde belirtmiştir.
  Atatürk'ün 100. Doğum yıldönümü olan 1981 yılında, 24 Kasımın her yıl Öğretmenler Günü olarak kutlanması kararlaştırıldı.
  Öğretmenler Günü'nde öğretmenin toplum içindeki yeri, değeri belirtilir. Öğretmen sorunları dile getirilir. Öğretmenler Günü'nde; eğitime, öğretime hizmet etmiş, saygınlık kazanmış öğretmenler anılır. Gençlerin yetişmesindeki katkıları anlatılır. Mesleğe yeni giren öğretmenler 24 Kasımda Öğretmen Andı içerek göreve başlarlar.
  Öğretmen; yapıcı ve yaratıcıdır. İnsan haklarına saygılıdır. Öğretmen özverili, çevreye güven ve inanç veren, içi insan sevgisiyle dolu bir kişidir. Atatürk; "Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır." demekle öğretmene yüklediği sorumluluğu ve değeri anlatmıştır.
  Öğretmenler sevgi dağıtır. İçimizi aydınlatır. Bizi doğruya yöneltir. Bilgili kişiler olmamız için çaba gösterir. Dünyayı tanıtır. Öğretmen her alanda yeniliği, yenileşmeyi savunur. Gerçekleri anlatır. Beceri ve yeteneklerimizin gelişmesine yardımcı olur. Kısaca analar doğurur, öğretmenler yetiştirir.  Bir milletin milli, ahlâki ve kültürel yönden güçlü ve medeniyet bakımından kalkınmış olması öğretmenlerinin üstün çalışmalarına bağlıdır. Milli birlik ve beraberliğimizin teminatı öğretmenlerdir.
  Bizleri ham bir madde olarak ele alan öğretmenler, üzerimizde titiz,dikkatli ve sabırlı çalışmalar yaparak bizi şekillendirirler. Duygularımıza, ruhumuza, fikirlerimize ve hayata bakışımıza en güzel desenleri verirler.
  Bize doğruyu, güzeli, iyiyi, mertliği, milli duyguları ve Atatürk ilkelerine bağlılığı öğreten öğretmenlerimizdir. Biz onların eseriyiz. Sıhhatini, nefesini, enerjisini, gençlik yıllarının hepsini bizim için harcar.

 3. #3
  Mavimega pismegatron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  Torosların Ortasından
  Mesajlar
  15.439

  Thumbs up Bir Atatürk Öğretmeni: Refet Angın

  .
  Refet Angın


  Atatürk, yazı inkılâbı gezisinde 2 Eylül 1928'de Gelibolu'ya da uğramıştı . Öğrenci Refet anlatıyor: "Karşılamada ben,Atatürk'e bir buket sunarken tökezleyip düşmüştüm. Atatürk, beni yerden kaldırdı ve iki yanağımdan öptü:
  -Acıdı mı kızım?diye sordu. Ben:
  -Hayır, acımadı. diye cevap verdim. Atatürk, yanındakilere:
  -Bunun ayağına dikkat edin. diye emir verdi" Öğretmen Adayı Refet24 Aralık 1930'da Edirne'de okulları gezen Atatürk, Kız Öğretmen Okuluna da uğramış, sınıflarda dersleri dinlemişti. Öğrenci Refet anlatıyor: "Atatürk, okula geldiğinde, kendisine okul adına bir buket sundum ve şu konuşmayı yaptım:
  -Aziz Paşa'm!Türk yurdunun sınır kapısı olan Edirne'ye ve memleketimize gelişiniz bizi çok sevindirdi. Arkadaşlarım adına size hoş geldiniz, diyor ve bu buketi sunuyorum. Lütfen kabul buyurun. Paşa'm! Size muallim olmak için söz vermiştim. Ve işte muallim namzedi olarak karşınızdayım. Atatürk, buketi aldı ve :
  -Evet hatırladım. Sen Gelibolu'da düşen küçük kız değil misin? dedi. Atatürk, sözlerine şöyle devam etti:
  -Söyle bakalım, ne muallimi olmak istiyorsun? Ben, bir an yanımdaki öğretmenlerime baktım ve dedim ki:
  -Riyaziye (Matematik) muallimi olacağım. Atatürk:
  -Hayır, seni Riyaziye muallimi değil, Tarih muallimi olacaksın. dedi. Ben:
  -Emredin Paşa'm, ama neden?diye cevap verdim. Atatürk:
  -Ha, bak, ben seni küçükken de tanıdım. Sen, o zaman küçüktün; yine iki lâf etmesini biliyordun.
  Şimdi de seni seçtiklerine göre, sende bir şeyler var. Görüyorum ki çok okuyorsun ve güzel konuşuyorsun. Onun için sen, Tarih muallimi ol. Dedi." Tarih Öğretmeni Refet 20-25 Eylül 1937 tarihleri arasında Dolmabahçe Sarayında İkinci Türk Tarih Kongresi yapılmıştı Bu kongreye katılan Gelibolu Ortaokulu Tarih Öğretmeni Refet Angın anlatıyor: "20-25 Eylül 1937 tarihleri arasında yapılan İkinci Türk Tarih Kongresinde delege olarak bulunuyordum. Dolmabahçe Sarayında Kongre çalışmaları devam ederken Afet İnan, beni bir gün Atatürk'e şöyle tanıttı:
  -Size, çiçeği burnunda bir Tarih öğretmeni tanıtmak istiyorum. Atatürk, bu söz üzerine dedi ki:
  -Çocuk, sen geç kalmışsın; ben, onu tanıyorum. Ben de:"
  -Paşa'm, ben emrinizi yerine getirdim ve Tarih öğretmeni olarak emrinizdeyim. dedim. Atatürk:
  -Bak, öğretmen olmak kâfi değil; görev şimdi başlıyor. Şunu iyi bil ki çok iyi öğretmen olacaksın.
  Çok okuyacaksın. Sen, zaten okuyorsun; ama daha çok okuyacaksın. Talebelerini çok iyi yetiştireceksin. Onlara, Kurtuluş Savaşı'nı çok iyi öğreteceksin. Ve bu arada Çanakkale Savaşları'nı sakın unutma! dedi. Ben:
  -Efendim, biliyorsunuz, ben Geliboluluyum. dedim. Atatürk:
  -Evet, biliyorum.Bak, çocuk; bunu neden söylüyorum?Bizi, bu günlere getiren Çanakkale Savaşları'dır. Eskaza biz onu kaybetse idik, bugün hür dünya camiası yoktu. diye konuşmasına devam etti. Ben ise:
  -Tamam, Paşa'm! Emredersiniz! şeklinde karşılık verdim. Atatürk, sözlerine şunları da ekledi:
  -Bak, çocuk; sana bir şey daha söyleyeceğim. İnkılâpları ve ilkeleri yaşatacaksın. Gerektiğinde mücadele edeceksin. Sakın ha, unutma! Ben:
  -Paşa'm, nasıl unuturum? Cumhuriyeti nasıl kazandık? Siz, Yüce Kahraman Atatürk'sünüz. diye cevap verdim. Atatürk, sözlerini şöyle bitirdi:
  -Biliyorum; ama, yine unutma diyorum...
  BEN HERŞEYDEN ÖNCE ÖĞRETMENİM

  Refet Angın

  1915 yılında Gelibolu’da doğdu. İlk bilgileri emniyet amiri olan babası Şerif Beyden aldı. 1925’te açılan Cumhuriyet İlkokulunun üçüncü sınıfına sınavla girdi. Bu okulu 1927 yılında bitirdi. Daha sonra parasız yatılı öğrenci olarak Edirne Kız Öğretmen Okuluna başladı. 1932 yılında bu okuldan mezun olarak Ankara’da yeni açılmış olan Ankara Gazi Terbiye Enstitüsü Tarih Bölümüne yazıldı. Aynı zamanda Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesinin sınavını kazanarak oraya da kaydını yaptırdı. Bu iki okuldan 1936 yılında mezun oldu.
  ANGIN, henüz ilkokul beşinci sınıfındayken Atatürk’ü tanıma mutluluğuna erişti. Atatürk’ü ikinci kez Edirne Kız Öğretmen Okulunda gördü; onun elini öptü. Tarih öğretmeni olma kararını da burada, Atatürk’ün önerisi üzerine aldı.
  Gelibolu Ortaokulunda göreve başladı. Sonra Biga Ortaokulu,Bursa Kız Lisesi Tarih Öğretmenliği,Antakya Kız Meslek Lisesi Müdürlüğü, Hasanoğlan Köy Enstitüsü Yüksek Kısım Şefliği; Gaziantep, Balıkesir ve Kız Meslek Lisesi müdürlüklerinde bulundu.
  ANGIN, Ankara Deneme Lisesinin kuruluş çalışmalarına katıldı. 1955 yılında açılan bu okulda rehber öğretmen ve müdür olarak görev yaptı.
  1974’te İstanbul Rüştü Uzel Kız Meslek Lisesine geçici olarak görevlendirildi. Ardından Ortaköy Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesinin kuruluş çalışmalarında bulundu.
  1981’de “Atatürk’ün 100. Doğum Yılı” programında görev aldı. Aynı yıl, İstanbul ve Türkiye’de “Yılın Öğretmeni” seçildi. Yine aynı yıl Millî Eğitim Bakanlığı Müşavirliğine getirildi. Bu görevinden emekli oldu.
  1993’te İstanbul’un Kâğıthane ilçesinde bir okula adı verildi.
  1937 yılında, II. Türk Tarih Kongresi sırasında Atatürk’le birlikte çalışmanın onurunu yüreğinde taşıyan ANGIN, 1988 yılında da “Türk Eğitim Derneği Hizmet Ödülü” aldı.
  1998’de Cumhuriyetin 75. yılında; birçok dernek, vakıf ve basın-yayın kuruluşu tarafından “yılın eğitimcisi” olarak ödüllendirildi.
  Cumhuriyetin 75. yılı nedeniyle İstanbul’da Atatürk Eğitim Müzesi çalışmaları Refet ANGIN başkanlığında başlatıldı ve müze, 28 Kasım 1998’de açıldı.
  Eğitime katkılarını,İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğünde fahrî olarak sürdüren ANGIN, çeşitli gönüllü kuruluşlarda da eğitim danışmanı olarak hizmet vermektedir.

 4. #4
  Mavimega pismegatron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  Torosların Ortasından
  Mesajlar
  15.439

  Thumbs up Öğretmen Resimleri ve Hayatımıza Yol Gösteren Öğretmenlerimiz Hakkında Bilgiler

  .
  Öğretmenlerimiz ve Resimleri


  Sevgi ve Bilgi dolu öğretmenlerimiz  Sevgili Öğretmenlerimiz


  Öğretmen ve Öğrencilerinin Resimleri

 5. #5
  Mavimega pismegatron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  Torosların Ortasından
  Mesajlar
  15.439

  Thumbs up Öğretmen Resimleri ve Hayatımıza Yol Gösteren Öğretmenlerimiz Hakkında Bilgiler

  .
  Öğretmenlerimiz ve Öğrencilerle Resimleri


  Bize bilgi ve beceriler öğreten öğretmenlerimiz

  Erkek Öğretmenler ve Resimleri

 6. #6
  Bakteri MαζдŦŷǻŁĨ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Ekim.2007
  Nereden
  !.[KöpRü Altı].!
  Mesajlar
  5.634

  Standart

  .
  çok teşekkür ederim abi ellerine sağLık
  Gözden ırak dilden uzak
  Ben seni sevmişim eyvah


 7. #7
  Mavimega pismegatron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  Torosların Ortasından
  Mesajlar
  15.439

  Standart

  .
  Rica ederim Engin seninde gözlerine sağlık

 8. #8
  Mavimega pismegatron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  Torosların Ortasından
  Mesajlar
  15.439

  Thumbs up Öğretmen Resimleri ve Hayatımıza Yol Gösteren Öğretmenlerimiz Hakkında Bilgiler

  .
  Öğretmenlerimiz ve öğrencileri

  Müzik Öğretmeni ve öğrencileri


  Sevgisini ve Bilgisini esirgemeyen Öğretmenlerimiz

 9. #9
  OnuRsaL BaKtErİ Mustafa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Ağustos.2007
  Mesajlar
  29.485

  redface

  .
  Alıntı pismegatron Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Öğretmenlerimiz ve öğrencileri

  Müzik Öğretmeni ve öğrencileri


  Sevgisini ve Bilgisini esirgemeyen Öğretmenlerimiz
  Bütün öğretmenlerimizin ellerinden öperim.Anlatmak için kelimeler yetmez.

 10. #10
  Mavimega pismegatron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  Torosların Ortasından
  Mesajlar
  15.439

  Standart

  .
  Bugün 24 Kasım bütün öğretmenlerimizin bu güzel ve anlamlı gününü kutluyorum

+ Yeni Konu aç

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •