+ Yeni Konu aç
Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

ERİME ve DONMA

Ödev ve Tezler Katagorisinde ve Fizik Forumunda Bulunan ERİME ve DONMA Konusunu Görüntülemektesiniz.->Maddelerin içinde bulunduğu sıcaklığa göre, katı, sıvı ve gaz halinde bulundukları biliniyor. Maddeler ısı alarak ya da ısı vererek bir ...

 1. #1
  it's my destiny StoryLine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  Adana
  Mesajlar
  48.616
  Günlük Yazıları
  2

  Arrow ERİME ve DONMA

  .
  s11
  Maddelerin içinde bulunduğu sıcaklığa göre, katı, sıvı ve gaz halinde bulundukları biliniyor. Maddeler ısı alarak ya da ısı vererek bir halden diğer bir hale geçiş yapabilirler. Maddelerin bir halden başka bir hale geçmesine hal değiştirme denir. Maddelerin katı halden sıvı hale geçmesine erime, sıvı halden katı hale geçmesine de donma denir.
  www.bakteri.org
  Eğer bir maddeye ısı verildiği halde sıcaklığı değişmiyorsa madde hal değiştiriyor demektir. Madde hal değiştirirken sıcaklığı değişmez, verilen ısı enerjisi maddenin moleküller arasındaki bağları kopararak hal değiştirmesinde harcanır. Hal değişim sırasında maddelerin hacminde de değişme olur.

  Erime Sıcaklığı
  Sabit atmosfer basıncı altında bütün katı maddelerin katı halden sıvı hale geçtiği sabit bir sıcaklık değeri vardır. Bu sıcaklık değerine erime sıcaklığı ya da erime sıcaklık noktası denir.
  Sabit atmosfer basıncı altında her maddenin erime sıcaklığı farklı olduğu için maddeler için ayırt edici bir özelliktir. Örneğin deniz düzeyinde buzun erime sıcaklığı 0 °C dir.
  Erime Isısı
  Erime sıcaklığındaki bir katının 1 gramının yine aynı sıcaklıkta sıvı hale gelmesi için verilmesi gerekli ısıya erime ısısı denir. Erime ısısı da ayırt edici bir özelliktir. Kütlesi m olan, erime sıcaklığındaki bir katıyı eritmek için verilmesi gereken ısı miktarı, Q=m. Lebağıntısı ile bulunur.

  Örneğin, buzun erime ısısı Le = 80 cal/g dır.

  Sıvı bir maddenin ısı vererek katı haline geçmesine donma denir. Sabit atmosfer basıncı altında bütün sıvı maddelerin katı hale geçtiği sabit bir sıcaklık değeri vardır. Bu değere donma sıcaklığı ya da donma sıcaklık noktası denir.
  www.bakteri.org
  Erime ile donma birbirinin tersidir. Bundan dolayı bir maddenin erime sıcaklığı, donmasıcaklığına eşittir. Erime ısısı da donma ısısına eşittir. Örneğin deniz düzeyinde 0 °C deki su donarken dışarı 80 cal/g lık ısı verir.
  ·Madde hal değiştirirken sıcaklığı değişmez.
  ·Bir maddenin erime sıcaklıkları ile donma sıcaklığı eşittir.
  ·Erime sıcaklığı ve erime ısısı,maddenin ayırt edici özelliklerindendir.

  Erime ve Donmaya Etki Eden Faktörler
  Erime ve donma sıcaklığı normal şartlarda sabittir. Eğer basınç ve maddenin saflığı değiştirilirse, maddelerin erime ve donma sıcaklığıda değişir.
  1. Basıncın Erime ve Donmaya Etkisi
  Basınç, birim yüzeye etkiyen dik kuvvet olduğundan, maddenin moleküllerini bir arada tutarak dağılmasını önleme yönünde etki eder.

  Erirken hacmi artan maddeler için, basıncın artması erimeyi zorlaştırdığı için erime noktası yükselir. Basıncın azalması ise, erime noktasını düşürür.

  Buz erirken hacmi küçülür. Dolayısıyla basıncın artması, hacmin küçülmesine yardımcı olduğu için erime sıcaklığı azalır. Buz için yani erirken hacmi küçülen maddeler için basıncın azalması erime sıcaklığını yükseltir. Deniz düzeyinde, normal basınçta 0 °C de eriyen buz, basınç artırılmasıyla sıfırın altındaki bir sıcaklıkta da eriyebilir.

  Yüksek dağların zirvesindeki karların yaz mevsiminde de erimemesinin nedenlerinden birisi de açık hava basıncının yükseklere çıkıldıkça azalması ve karın erime noktasının yükselmesidir.
  www.bakteri.org
  2. Safsızlığın Erime ve Donmaya Etkisi
  Saf bir maddenin içine başka bir madde karıştırılırsa, maddenin saflığı bozulur. Saf olmayan bu karışımın, saf maddeye göre erime ve donma sıcaklığı değişir.

  Arabaların soğutucu suyunun içine antifriz denen maddenin karıştırılması suyun donma noktasını – 20 °C, – 25 °C gibi sıcaklıklara indirmektedir.

  Kışın hava sıcaklığının 0 °C nin altında olduğu durumlarda, yollardaki buzu eritmek için, tuz dökülür. Tuz, buzun erime noktasını düşürür ve (–) değerli sıcaklıklarda da buz eriyebilir.

 2. #2
  Bakteri

  Üyelik tarihi
  Kasım.2009
  Mesajlar
  1

  Standart

  .
  nbrarkiler yhaaaaaa

 3. #3
  Bakteri

  Üyelik tarihi
  Aralık.2009
  Mesajlar
  1

  Standart

  .
  iidir snden nbr

 4. #4
  Bakteri

  Üyelik tarihi
  Aralık.2009
  Mesajlar
  2

  Standart

  .
  Naber celal

 5. #5
  Bakteri

  Üyelik tarihi
  Aralık.2009
  Mesajlar
  2

  Standart

  .
  napıyosun abim benim

 6. #6
  Bakteri

  Üyelik tarihi
  Şubat.2009
  Mesajlar
  4

  Standart slm

  .
  slm eda aşkım olurmusun?

 7. #7
  Bakteri

  Üyelik tarihi
  Şubat.2009
  Mesajlar
  4

  Standart

  .
  alo aşkııııııııııım

 8. #8
  Bakteri

  Üyelik tarihi
  Şubat.2009
  Mesajlar
  4

  Standart

  .
  metin 2 de 99lwlim var arkikleeeeeeeeeeeeer

 9. #9
  Bakteri

  Üyelik tarihi
  Şubat.2009
  Mesajlar
  4

  Sakin

  .

 10. #10
  Bakteri

  Üyelik tarihi
  Mart.2010
  Nereden
  Ankara
  Mesajlar
  26

  Standart

  .
  paylaşım için saol

Benzer Konular

 1. Donma
  Konu Sahibi кмℓzкη Forum Fizik
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 28.Aralık.2007, 15:04
 2. Donma: Donmalar: Soğuk Isırığı
  Konu Sahibi Seabell Forum Sağlık
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 11.Kasım.2007, 19:42

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •