+ Yeni Konu aç
Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Pascal Prensibi ile çalışan araçlar!!!

Ödev ve Tezler Katagorisinde ve Fizik Forumunda Bulunan Pascal Prensibi ile çalışan araçlar!!! Konusunu Görüntülemektesiniz.->Pascal Prensibi ile çalışan araçlar!!! paskal prensibi ile çalışan araçlar Su cendereleri basit makineye benzerler. Kuvvetten kazanç sağlar ama yoldan ...

 1. #1

  Standart Pascal Prensibi ile çalışan araçlar!!!

  .
  s11
  Pascal Prensibi ile çalışan araçlar!!! paskal prensibi ile çalışan araçlar
  Su cendereleri basit makineye benzerler. Kuvvetten kazanç sağlar ama yoldan da kaybettirirler. Sıvıların basıncı iletme özelliğinden yararlanılarak günlük hayatta kullanılan pek çok araç yapılmıştır.
  Araçlar;
  *Yıkama yağlama sistemlerinde arabaların kaldırılmaları,
  *hidrolik frenler,
  *emme - basma tulumbaları.
  *Bazı bitkilerin ve meyvelerin yağını ve suyunu çıkarmada kullanılan sıkıcı araçlar
  *su cendereleri
  www.bakteri.org
  BASINÇ (PASCAL PRENSİBİ) Katı sıvı ve gazlar ağırlıkları nedeniyle bulundukları yüzeye bir kuvvet uygularlar. Kuvvetin kaynağı ne olursa olsun birim yüzeye dik olarak etki eden kuvvete basınç(P), bütün yüzeye dik olarak etki eden kuvvete de basınç kuvveti(F) denir. Basınç ile basınç kuvveti arasında; P F/S bağıntısı vardır. KATILARDA BASINÇ: Katı cisimler ağırlıkları nedeniyle bulundukları yüzeye basınç yaparlar. Taban alanı S, ağırlığı G olan katı bir cisim, bulunduğu yüzeye; P h.d kadar bir basınç uygularlar. 1. Katılarda basınç kuvveti daima katının ağırlığı kadardır. Dolayısıyla katı cismi hangi yüzeyi üzerine koyarsak koyalım basınç kuvveti değişmez. 2. Düzgün katıların (küp, dikdörtgenler prizması, silindir) zemine yaptıkları basınç P h.d ile de hesaplanabilir. Burada h cismin yüksekliği, d ise özkütlesidir. 3. Katılar uygulanan kuvveti kendi doğrultusunda aynen iletirken, basıncı aynen iletmezler. Katılarda basınç genel olarak yüzeyle ters orantılıdır. Bundan yararlanarak kesici ve delici aletler yapılır. Birimi N/m2 Pascal, dyn/cm2 Bar SIVILARDA BASINÇ: Bir kaptaki sıvı ağırlığı nedeniyle bulunduğu kabın her noktasına basınç uygular. Sıvı içindeki herhangi bir noktadaki sıvı basıncı; 1. Sıvının yoğunluğu ile doğru orantılıdır. 2. Sıvının üst yüzeyine olan uzaklıkla doğru orantılıdır. 3. Sıvının derinliği aynı kalmak şartıyla kabın şekline ve içindeki sıvı miktarına bağlı değildir. Sıvı basınç kuvveti (F): Bir sıvının ağırlığı nedeniyle içinde bulunduğu kabın herhangi bir yüzeyinin tamamına uyguladığı dik kuvvete sıvı basınç kuvveti denir. Bu kuvvet; F h.d.S bağıntısı ile bulunur. Burada; h: ilgili yüzeyin orta noktasının sıvının üst yüzeyine uzaklığı d: sıvının özkütlesi S: ilgili yüzeyin alanıdır. Şekildeki gibi bir kap içinde h yüksekliğinde d özkütleli sıvı varsa S1, S2, S3 yüzeylerine etkiyen sıvı basınç kuvvetleri; F1 h×d×S1 F2 h2×d×S2 h/2×d×S2 F3 h2×d×S3 h/2×d×S3 olur Pascal Prensibi: Sıvılar basıncı aynen her doğrultuda iletirler. Sadece doğrultu ve yönünü değiştirirler. Bundan yararlanarak su cenderesi, hidrolik fren... gibi sistemler yapılabilir. Şekildeki su cenderesinde basıncın etki yüzeyi değiştirilerek istenilen büyüklükte basınç elde edilebilir. ’dir. F kuvvetinin yaptığı basınç her noktaya aynen iletileceğinden, P1 P2 den F1/S1 F2/S2 olur. GAZLARDA BASINÇ: Açık hava basıncı (P0): Atmosfer adını verdiğimiz ve kalınlığı kilometreleri bulan hava yerküreyi kuşatmaktadır. Açık hava hem yeryüzüne hem de içerisinde bulunan bütün yüzeylere ağırlığı nedeniyle bir kuvvet uygular.

 2. #2
  Bakteri

  Üyelik tarihi
  Ocak.2009
  Mesajlar
  1

  Standart

  .
  10 numara bunlar yha züee

+ Yeni Konu aç

Benzer Konular

 1. Archimedes (Arşimet) Prensibi
  Konu Sahibi кмℓzкη Forum Fizik
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 28.Aralık.2007, 15:49
 2. Coğrafya'nın kullandığı üç temel prensibi
  Konu Sahibi кмℓzкη Forum Coğrafya
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 23.Aralık.2007, 16:27
 3. Görünmez El Prensibi
  Konu Sahibi StoryLine Forum Ekonomi
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 23.Aralık.2007, 01:51
 4. Da Vinci'nin 7 temel prensibi
  Konu Sahibi ĐIRЄZZΛ Forum Felsefe
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 03.Kasım.2007, 04:49
 5. Pauli dışlama prensibi
  Konu Sahibi кмℓzкη Forum Fizik
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 07.Ağustos.2007, 17:28

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •