+ Yeni Konu aç
Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Ben Nedir? Tehlikeli Olanları Nasıldır? Et Beni Nasıl Aldırılır? Etkileri nedir?

Güzellik ve Bakım Katagorisinde ve Estetik Forumunda Bulunan Ben Nedir? Tehlikeli Olanları Nasıldır? Et Beni Nasıl Aldırılır? Etkileri nedir? Konusunu Görüntülemektesiniz.->Kiminde tek tük, kiminde sürüyle, ama herkeste illa ki mevcut benler! Onların öyle kıyıda köşede zararsız göründüklerine bakmayın! Prof Dr. ...

 1. #1
  Şirine Seabell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  37.019

  icon37 Ben Nedir? Tehlikeli Olanları Nasıldır? Et Beni Nasıl Aldırılır? Etkileri nedir?

  .
  s11
  Kiminde tek tük, kiminde sürüyle, ama herkeste illa ki mevcut benler! Onların öyle kıyıda köşede zararsız göründüklerine bakmayın! Prof Dr. Ertuğrul Aydemir'le benlerimizi konuştuk!

  _"Ben" dediğimiz şey tam olarak nedir?
  Halk arasında genellikle çok farklı şeylere "ben" deniyor. Bunların arasında gerçek anlamda ben denilen belirtiler, derinin rengini veren melanin maddesini yapan hücrelerden oluşanlar.
  _Benler nasıl oluşurlar ve neden vardırlar?
  Oluşum sebebi kesin belli değil. Ama esas olarak kişinin kendi yapısı, tamamen kendi genlerindeki özelliklere bağlı. Bir kısmı doğumsal olabiliyor. Sonradan ortaya çıkanlarda özellikle genetik yapıya ek olarak ultraviyolenin, yani güneşin etkisi çok büyük.
  _Güneşin benlere etkisi nasıl oluyor?
  Güneşi gördükçe hem sayıları artıyor ham da yapıları bozulup, dejenere olabiliyorlar. Güneş etkisi derken, burada özellikle ani ve yüksek dozdaki güneş çok önemli. Özellikle yanık yapacak boyutta, kızarma, soyulma vs. gibi durumlar, deri kanserine dönüşme riski taşıyabiliyorlar.
  Benlerin tehlikeli olup olmadıklarını görünüşlerinden anlamamız mümkün mü?
  Belli bir ölçüde anlaşılabilir. Bir kere benlerin sayısının çokluğu önemli. Koyu renkteki benler, renk düzensizliği, mesela bir benin içinde birden fazla renk varsa bunlar da tehlikeli. Ayrıca normalde oval ya da yuvarlar olan benlerin sınırları düzensiz, yani dantel gibi girintili çıkıntılıysa bu da riskli bir durum. Benlerin hareketlenmesi de bir o kadar önemli. Normal duran bir ben kısa süre içersinde büyümeye ya da hızla renk değiştirmeye başlarsa, dikkatli olmak gerek. Bunun yanında benlerin büyüklüğü de önemli. Yarım santimden itibaren, kayda değer belli bir risk taşıyorlar. Benlerin bütününe bakarsar ve hepsini birden değerlendirirsek, melanoma (kanser) dönüş riski yüzde bir civarındadır. Yalnız yarım santimden sorna, yavaş yavaş kademeli olarak tehlike artar.
  _Melanoma nasıl bir kanser türü?
  Benlerden çıkan bir kanser tipi, yalnız deri kanserleri değil, bütün kanser tiplerinin içinde en hızlı ilerleyen ve en çok ölüme neden olan kanserlerdendirb Melonomun yüzde otuzbeşi benler üzerinde çıkıyor, diğerleri sağlam görünen deri üzerinde çıkıyor.
  Peki, kanser riskini ortadan kaldırmak için ne yapmalıyız?
  Yılda bir gibi belli aralıklarla doktor kontrolüne gidilmelib Özellikle çok sayıda beni olanlar için geçerli bu. Bunun yanında güneşten korunmak çok önemli. Güneş cildi bid tetikleyici faktör. Bir de benlerin korunmasında, zedelenmemelerine dikkat etmek gerekir. Çarpma, vurma, sürtme gibi...
  _Et benleri de aynı riski taşıyor mu?
  Genelde halkımız kabarık olan benlerin daha tehlikeli olduğunu düşünür. Oysaki aksine, deriden kabarıklaştıkça tehlike azalır.
  Bazı insanlarda doğum lekesi gibi büyük benler vardır. Bunlar da risk kapsamına giriyor mu?
  Evet. Bazılarında 5 cm, 15 cm gibi büyük benlere rastalayabiliyoruz. Bunlarda ciddi oranlarda, özellikle 20 cm üzerine çıktığı zaman, yüzde onbeşleri bulan melanoma dönüş riski bulunuyor.
  _Ben aldırmanın tehlikesi var mı?
  Genelde benler çıkarılınca kanser olunduğuna inanılır, ama benin tamamının vücuttan atılmasıyla hiçbir şey olmaz. Benden ve onun tehlikesinden kurtulmanın en sağlıklı yolu budur. Ama ben vücut üzerinde dururken kesilir, koparılır ya da takılıp düşme gibi nedenlerden koparsa, bu tehlikelidir.
  _Ben aldırmak basit bir işlem mi?
  Evet. Benin çevresine iğneyle lokal anestezi yapılıyor. İşlem yarım saat kadar sürüyor.
  _Ben aldırdıktan sonra güneşe rahatlıkla çıkılabilir mi?
  Ben aldırsan da aldırmasan da güneşe çıkmamak en iyisi. Ben aldırmak, tehlikeden kurtulunduğu anlamına gelmiyor, çünkü sürekli yenileri çıkabiliyor.

 2. #2
  Bakteri

  Üyelik tarihi
  Şubat.2012
  Mesajlar
  9

  Standart

  .
  Et benleri ile ilgili hem neden çıkar sorusuna hem de et benlerinin bitkisel tedavisine cevap veren güzel bir yazıyı da ben paylaşım. Çorbada benim de tuzum olsun..  Benlerin bitkisel tedavisi
  başlıklı yazımızda klasik normal benlerin bitkisel yöntemlerle nasıl tedavi edildiğini anlatmıştık. Bu yazıda ise et benleri neden çıkar, et beni neden oluşur, vücutta çıkan et benleri,et beni tedavisi bitkisel gibi aramalara yanıt arayacağız.
  Öncelikle et benleri hakkında genel bilgi verelim.
  Et benleri nedir ve et beni neden oluşur ?
  Cildinizde melanosit denen ve genellikle zararsız olan pigmentli hücreler topluluğu et benleri olarak isimlendirilir. Gruplar halinde veya tek başına ortaya çıkmaları mümkündür. Bu tür benlere nevi, tek bir bene de nevüs adı verilmektedir.
  Et benleri tehlikeli midir?
  Çoğunlukla et benleri zararsızdır ancak bazı durumlarda et benlerinin kanseröz hale geldiği görülmektedir. Pigmentli lekeleri ve et benlerini izlemek cilt kanserinin teşhisinde önemli bir aaşamadır. Bütün melanomların önceden mevcut olan et benlerinden gelişmemelerine rağmen, pek çoğu bir et beninin veya cildinizdeki koyu renkli bir lekenin kenarında yada içinde ortaya çıkarlar.
  Birçok kişi sayısı zaman zaman değişkenlik göstermekle birlikte vücudunda ortalama 15- ile 40 arasında ben taşımaktadır. Et benleri yetişkinliğin ortalarına doğru birden bire ortaya çıkabilir ve et benlerinin ömrü yaklaşık olarak 50 yıl olduğundan bazıları eğer ömrünüz uzun ise yaşlandığınızda ortadan kaybolurlar.
  Et benlerinin belirtileri nelerdir?
  Klasik bir ben basit, kahverengi bir leke olmasına rağmen, benlerin çoğu çeşitli renklerde, şekillerde ve büyüklüklerde olabilir. Mesela ortadan koyu kahverengiye doğru veya mavi renkli, kırmızımsı kahverengi, et renginde,; bir toplu iğne başı kadar küçük ve ovalden yuvarlağa kadar değişen şekilli yada bütün bir organı kaplayacak çapta olmaları ihtimal dışı değildir.
  Tehlikeli et benleri capı sekiz inçten fazla olan benler ve doğumda mevcut olanlardır diyebiliriz. Bu tehlikeli benlerin en öldürücü cilt kanseri formu olan ma***n melanom riskini önlemek için çıkarılmaları gerekebilir.
  Et benlerinin bitkisel tedavisi var mıdır?
  Evet. Et benleri tedavisi (bitkisel) vardır. Gerek siğiller gerek benler ve et beni tedavisi bitkisel için tam 72 ülkede başarıyla uygulanan ve tamamen bitkisel çözümlerden oluşan tedavi yöntemi siğil kitabında detaylı olarak anlatılmaktadır.
  Siğil kitabında yer alan bu bitkisel tedavi yöntemi ile et benlerinizden kurtulabilirsiniz.
  Detaylı bilgi ve siğil kitabını edinmek için .. tıkla!
  Kaynak: sigillerintedavisi com

+ Yeni Konu aç

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •