+ Yeni Konu aç
Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Cam Atölyesi Nasıl Kurulur? Cam Atölyesine Neler Gerekir?

Moda & Stil Katagorisinde ve El emeği göz nuru Forumunda Bulunan Cam Atölyesi Nasıl Kurulur? Cam Atölyesine Neler Gerekir? Konusunu Görüntülemektesiniz.->CAM ATÖLYESİ KURMAK CamCam atölyesi kurulduğundan bu yana bir çok insan atölye kurulumu için nelere ihtiyaç duyulduğunu öğrenmek amacıyla atölyeyi ...

 1. #1
  Şirine Seabell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  37.019

  icon37 Cam Atölyesi Nasıl Kurulur? Cam Atölyesine Neler Gerekir?

  .
  s11
  CAM ATÖLYESİ KURMAK

  CamCam atölyesi kurulduğundan bu yana bir çok insan atölye kurulumu için nelere ihtiyaç duyulduğunu öğrenmek amacıyla atölyeyi ziyaret etti, mail ya da telefon yoluyla bize ulaştı. Kendi atölyemi kurarken ve öğrencilerime tavsiyelerde bulunurken konu hakkında edindigim bilgi ve tecrübeleri bir yazı haline getirme fikri portal adminimiz Sedat Çöloğlu’ ndan çıktı.

  Bu yazının cam sanatını öğrenmiş ve atölyesini kurmak isteyenlere ya da daha yolun başında olanlara fikir vermesini hedefliyoruz. Atölye kurulumunda adı geçen markalar ve isimler, olmazsa olmaz markalar değillerdir, bizim tercih ettiğimiz markaların isimlerini ve kısaca özellkleri bu yazıda verilecektir. Kullanılan aletlerle ilgili herhangi bir fiyat bilgisi vermemekteyiz, hemen hemen hepsi yurt dışından temin edilebilmektedir.

  Cam boncuk yapımında temel, olmazsa olmaz malzemeler, ve yan malzemeler, yani tercihe ve ilgiye göre alınabilecek, malzemeler vardır. Temel malzemelerden başlarsak: gözlerimizi ateşten koruyan ve çalışırken boncuğu görebilmemiz için ateşi filtreleyen Didymyum gözlüklere, boncukları ertimek için kullanacagımız şalümoya, boncukları saracağımız çelik çubuklara ve boncuğun çelik çubuklara yapışmasını engelleyecek olan kaolen bazlı ayırıcıya ihtiyacımız var.

  Didymyum gözlüklerde bir çok farklı model ve buna göre değişen fiyatlar vardır. Gözlüğün temel amacı gözünüzü ateşin zararlı ışınlarına ve uçuşabilecek küçük cam parçalarına karşı korumak ve ateşteki camı görebilmenizi sağlamaktır. Sizi çalışırken kısa süreli de olsa izleyecek kişilerin de güvenlik sebebi ile gözlük takmaları gerekmektedir.

  Şalümolarda da çok fazla çeşit vardır. Atölyemizde kullanılan 2 farklı şalümo var, biri oksijen ve gaz ile çalışan Nortel Minor Bench adlı kanada yapımı profösyonel şalümo. İkincisi ise sadece gaz ile çalışan Concinekt adlı Hollanda yapımı profösyonel şalümo. Bunun dışında propan gazı + hava (hava kompresörü ile eldeedilir) şalümosu ile çalışmak da mümkündür (Bohemya şalümosu). Bu şalümoların farklarını, avantaj ve dezavantajlarını anlatmak tamamen ayrı bir yazı konusu. Türkiye’ de imal edilen ve satılan ya da yurt dışından getirilen farklı şalümolar da var. Şu ana kadar Isioxy, Nortel Major Bench, Bohemya şalümosu, volcano gibi şalümoları da deneme fırsatım oldu. Ben yukarıda adını vermiş olduğum iki şalümoda karar kıldım. Şalümolarla ilgili biraz daha detaylı bilgi edinmek isterseniz www.takitasarla.com/makaleler.html adresinde Bahadır Çolak’a ait Cam ve alev sanatında (lampworking) kullanılan şalümolara giriş aslı yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

  Camı eritmek için gerekli olan ısıyı (800-1200 derece arası) elde etmek için oksijen + gaz şalümosu, saf oksijen ve propan gazı (doğal gaz) kullanılır. Propan gazı tüp şeklinde temin edilebilir, önemli olan gaz çıkışına basınç ölçer takılabilecek boyda tüp almaktır. Tüpün tüm bağlantıları herhangi bir gaz kaçağına karşın iyi kontrol edilmelidir. Çalışma ortamınızda bir gaz alarmı ve yangın söndürme tüpü bulundurmanız önemle tavsiye edilir. Saf oksijen, tüp ile ya da oda havasından saf oksijen üreten oksijen kompresörleri ile temin edilebilir (hava kompresöründen farklıdır). Tüp kullanılıyorsanız oksijen için de basınç düzenleyici kullanmanız gerekir, güvenlik koşullarını arttırmak için arada çekvalf kullananlar da vardır,. Atölyemizde oksijen kompresörü kullanmayı tercih ediyoruz. Oksijen tüpü kullananların tüpün sabit durmasını sağlamaları- kesinlikle devrilmemelidir- ve yağdan uzak tutmalarını önemle tavsiye ederiz, bunlar hayati önem taşıyan güvenlik kurallarıdır.

  Çalışılan ortamın yanan gaz ve yere çöken gaz sebebi ile iyi havalandırılması ve yanan gazın mekan dışına atılması için uygun havalandırma tertibatının kurulması gerekmektedir. İçeriye temiz hava alımını da sağlamak önemlidir, özellikle oda havasını kullanarak saf oksijen üreten bir kompresör ile çalışıyorsanız odadaki soluyacağınız hava giderek azalacak ve bu da baş ağrısına yol açacaktır. Camı açarak çalışmak hem yeteri kadar havalandırma sağlamaz hem de ani hava değişimleri, yeni yaptığınız boncukların çatlamasına sebep olabilir.

  Çalıştığınız yüzeyin yanmaya karşı güvenli olması gerekmektedir. Mermer, seramik ya da alüminyum kaplı bir zeminde çalışabilirsiniz.Çalışırken sentetik ve çabuk yanan kumaşlar giymekten kaçınmalısınız, koruyucu, kolay tutuşmayan bir kumaştan bir önlük giyebilirsiniz. Çalıstığınız ortamda sigara içmeyiniz ve içilmesine izin vermeyiniz.

  Camın eritilerek sarıldığı cubuklar pirinç ya da paslanmaz çelikten olabilir, bunların kalınlıkları ve uzunlukları farklı ölçülerde olabilir. Uzunlukları, hangi boyda demiri tutarken rahat çalışabileceğinize; kalınlıkları ise yapacağınız boncuğun deliğinin kalınlığına bağlıdır. Cam mandrele yapışmasın diye boncukların ayırıcı malzeme ile kapanması ve bunların iyice kurutulması gerekir, aksi takdirde ayırıcıdaki nem cam mandrele sarıldığında, hava kabarcıkları oluşmasına yol açar. Paslanmaz çelikten yapılmış mandreller ile çalışmanızı tavsiye ederiz,böylece boncukları temizlemek için mandeller suya konulduklarında paslanmazlar.

  Boncukları soğutmak için kullanılan iki temel yöntem vardır: biri boncugu ateşte tavladıktan sonra elenmiş küle ya da vermakulit denen özel malzemeye gömmek, diğeri ise boncuk tavlama fırınında boncuklarınızı konrollü olarak soğutmaktır.İkinci yöntem boncuklarınızın daha parlak ve daha uzun ömürlü olmasını sağlar, fakat pahalı bir çözümdür. Kül ya da vermaculit kullanıyorsanız bunları koyduğunuz kabın seramik ya da metal olmasına , kesinlikle cam ya da plastik olmamasına dikkat edilmesi gerekir. CamCam atölyesindeki tüm boncuklar fırınlanarak soğutulmakadır.

  Eriyik haldeki cama şekil vermek içi en yaygın olarak kullanılan el aletleri çeşitli şekil ve büyüklükte yapılmış olan grafit el aletleridir. Bunların misket yapımında kulanılanları, boncuğa çeşitli şekiller verenlerini almak mümkündür.Grafitin en büyük özelliği eriyik haldeki cama yapışmamasıdır.

  Bunun dışında maşa, kanca, boncuk kalıpları ve boncuklara çeşitli desenler veren aletler, cam makası gibi aletleri de temin edebilirsiniz.

  Sadece temel aletleri alarak atölyeniz kurmanız mümkün. En önemli tavsiyemiz detaylı bir eğitim almadan ve camı yeteri kadar tanımadan atölye kurmamanızdır, 2 saatlik ders ile, internetten ya da kitaplardan edindiğiniz bilgilerle atölye kurulumuna girişmek yerine, alev sanatı ve cam boncuk yapımı hakkında yetkin bir yerde eğitim almanız ve kuruluma eğitim sonrasında başlamanızı önemle tavsiye ederiz.
  Burçin Evrim


 2. #2
  Bakteri

  Üyelik tarihi
  Eylül.2010
  Mesajlar
  1

  Standart

  .
  selam ben oksijen tüpü kullanmasam kampresör kulansam nasıl olur tüp cok büyk koyacak yerım yok

+ Yeni Konu aç

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •