+ Yeni Konu aç
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 14 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

İran Hakkında Genel Bilgiler..Vize nasıl alınır,nereler gezilir nasıl gidilir..

Genel Kültür ve Sanat Katagorisinde ve Dünyada Gezilecek Yerler Turistik Mekanlar ve Oteller Forumunda Bulunan İran Hakkında Genel Bilgiler..Vize nasıl alınır,nereler gezilir nasıl gidilir.. Konusunu Görüntülemektesiniz.->İRAN HAKKINDA GENEL BİLGİLER Resmi adı: İran İslâm Cumhuriyeti Başkenti: Tahran (Nüfusu: 8.500.000) Diğer önemli şehirleri: Meşhed, Isfahan, Tebriz, Şiraz, ...

 1. #1
  Şirine Seabell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  37.019

  Thumbs up İran Hakkında Genel Bilgiler..Vize nasıl alınır,nereler gezilir nasıl gidilir..

  .
  s11
  İRAN HAKKINDA GENEL BİLGİLER

  Resmi adı: İran İslâm Cumhuriyeti
  Başkenti: Tahran (Nüfusu: 8.500.000)
  Diğer önemli şehirleri: Meşhed, Isfahan, Tebriz, Şiraz, Ahvaz, Abâdân, Hemedan, Kirmanşâh, Kum, Hurremşehr.
  Yüzölçümü: 1.648.195 km2
  Nüfusu: 74.000.000 (1999 tahmini).
  Km2 başına düşen insan sayısı: 36.8
  Nüfus artış hızı: % 3
  Etnik yapı: % 66 Farisi (Pers), % 20 Türk, % 9.1 Kürt, % 3 Arap, % 0.3 Ermeni, % 0.3 Yahudi. Kalan nüfusu değişik etnik unsurlar oluşturmaktadır.
  Dil: Resmi dil Farsça'dır. Ayrıca azınlıkların dilleri de konuşulur.


  Din: İran'ın resmi dini İslâm'dır. Resmi rakamlara göre halkın % 98.8'i Müslümandır. % 0.7 oranında hıristiyan, % 0.3 oranında yahudi, % 0.1 oranında Zerdüşt, % 0.1 oranında da diğer dinlerin mensupları mevcuttur. Resmi rakamlara göre Müslümanların % 10'u sünnidir. Diğerlerinin büyük bir çoğunluğu Şii Caferidir. Bunların yanı sıra 1 milyona yakın İsmailiyye şiasının da bulunduğu sanılmaktadır. Hıristiyanlar Ortodokslar, Gregoryen Ermeniler, Katolik Ermeniler, Nesturiler ve Protestanlardan oluşmaktadır. Zerdüştlük eski İranlıların dinidir. Kendilerine ateşperestler de denen Zerdüştlerin inançlarının özünü ateşe tapmak oluşturur. İran'da az sayıda Bahai ve Bâbi de bulunmaktadır. Resmi rakamlara göre Bahailerin oranı nüfusun % 0.1'inden daha azdır. Bahailer Allah'ın peygamberlerde tecelli ettiğine, bütün peygamberlerin Bahailiğin kurucusu olan Baha'yı müjdelemek için gönderildiğine inanırlar. Yani Bahailik İslâm kültürüne dayanmakla birlikte İslâm dairesinin dışına çıkmış olan bir fırkadır. Bâbilik de inanç ilkeleri bakımından Bahailiğe çok yakındır.


  Coğrafi durumu: Bir Ön Asya (Ortadoğu) ülkesi olan İran, kuzeyden Azerbaycan, Ermenistan ve Türkmenistan, doğudan Afganistan ve Pakistan, güneyden Basra ve Umman körfezleri, batıdan da Irak ve Türkiye ile çevrilidir.

  Yönetim şekli: İran'da 1979 yılında şah rejimine karşı gerçekleştirilen devrimden sonra Caferi ilkelerine dayalı bir İslâm Cumhuriyeti kuruldu. Buna göre ülkede On iki İmam'ın temsilcisi sayılan velayeti fakih, en büyük dini önder sıfatıyla bütün yürütme ve yasama işlerinde son söz hakkına sahiptir. Yasama organı 270 üyeli İslâm Şura Meclisi'dir. Bu meclisin üyeleri dört yılda bir gerçekleştirilen seçimlerle belirlenir. Bu meclisin çıkardığı yasaların yürürlüğe girebilmesi için denetleme fakihlerinin ve velayeti fakihin onayından geçmesi gerekir. Cumhurbaşkanı da genel seçimle belirlenir ve velayeti fakihin onayından sonra göreve başlar. Başbakan cumhurbaşkanı tarafından tayin edilir ve İslâm Şura Meclisi'nce onaylanır. İslâm Şura Meclisi cumhurbaşkanı ve başbakan hakkında gensoru açabilmektedir. Buna göre söz konusu meclisin çoğunluğunun istememesi durumunda cumhurbaşkanı veya başbakanın görevden uzaklaştırılması mümkündür. 3 Aralık 1979'dan buyana yürürlükte olan İran İslâm Cumhuriyeti anayasasının onikinci maddesinde: "İran'ın resmi dini İslâm ve Caferi - İsnâ Aşeri (Oniki İmam) mezhebidir ve bu madde sonsuza kadar değiştirilemez" denmektedir. Yargı organları Caferi fıkhını esas almaktadır. Başsavcı ve başyargıç da Caferi müçtehitler arasından seçilir
 2. #2
  Şirine Seabell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  37.019

  Standart

  .
  Tarihi: İran toprakları Hz. Ömer döneminde, 636 - 637 yıllarında gerçekleştirilen Kadisiyye ve 642'de gerçekleştirilen Nihavend savaşlarından sonra Müslümanların eline geçti. İran'ın Müslümanlar tarafından ele geçirilmesiyle ülkede köklü değişiklikler gerçekleştirilmiştir. Raşid halifeler döneminden sonra İran'da Emeviler, Abbasiler, Tahiriler, Saffariler, Samaniler, Buveyhiler, Ali Muhtac, Feriguniler, Selçuklular, Moğollar, Harezmşahlar, İlhanlılar, Timurlular, Türkmenler, Safeviler, Zendler, Kaçarlar ve Pehlevi Hanedanı hâkim olmuştur. Bunlardan bazıları İran'ın sadece bir kısmı üzerinde hüküm sürmüşlerdir. I. Dünya Savaşı'nda Rusya ve İngiltere İran topraklarının tamamını işgal ettiler. Rusya 1917 Bolşevik ihtilalinden sonra birliklerini geri çekti. Bunun ardından İran'ın tamamını İngilizler işgal etti. Ancak 1920'de Rus ordusunun yeniden Kuzey İran'a girmesi üzerine İngiliz birlikleri bu bölgeden çekildiler. Bu bölgede Rıza Han bazı faaliyetlerde bulundu. Rıza Han 1925'te, "Rıza Pehlevi" unvanıyla İngilizlerin yardımıyla İran şahı olunca işgal kuvvetleri bu ülkeyi terk etti. Rıza Pehlevi İngilizlerin İran üzerindeki çıkarlarını koruma görevini üstlendiği gibi ülkeden İslâm'ın bütün izlerini silmeye de çalıştı. 1935'te çıkardığı kadınların İslâm hükümlerine göre örtünmelerini (tesettürü) yasaklayan yasası halkın geniş tepkisine yol açtı. Rıza Pehlevi'nin II. Dünya Savaşı'nda nazi Almanya'sıyla işbirliği yapması üzerine 1941'de Sovyet ve İngiliz kuvvetleri İran'ı işgal etti. Bu olay üzerine Rıza Pehlevi tahttan çekilerek yerine oğlu Muhammed Rıza Pehlevi'yi geçirdi. Muhammed Rıza Pehlevi 1953'te çıkan bir iç kargaşa üzerine ülke dışına kaçtı. Kısa bir süre sonra ABD'nin desteğiyle yeniden tahtına dönebildi. Bu olay ABD'nin İran üzerindeki nüfuzunun artmasına vesile oldu. Şah, 1962'de ABD başkanı Kennedy'nin tavsiyelerine uyarak "Ak devrim" adını verdiği bir toprak reformu gerçekleştirmek istedi. Halk bu reforma tepki gösterdi. Humeyni'nin halk nezdinde destek sağlamaya ve liderliğe doğru yol almaya başlaması da bu olayla birlikte oldu. Şahın adamları reforma karşı direnişi kırmak için bazı yerlerde korkunç katliamlar gerçekleştirdiler. Ama bu katliamlar tepkinin büyümesine yol açtı. Bütün bu gelişmeler üzerine başlayan rejim - halk kavgası 1979'da Ayetullah Humeyni liderliğinde gerçekleştirilen devrime kadar durmadı. Devrimin arkasından 1 Nisan 1979'da yapılan halkoylamasına dayanılarak ülkede İslâm Cumhuriyeti ilan edildi. İslâm cumhuriyetinin ilanından sonra ülkenin dini lideri Ayetullah Ruhullah Humeyni oldu. Onun 1989'da vefatından sonra dini lider Ayetullah Seyyid Ali Hamaney oldu. 1989'da cumhurbaşkanlığına seçilen Ali Ekber Haşimi Rafsancani, 1993'te bu göreve yeniden seçildi. Onun görevinin bitmesinden sonra da bu göreve şu anki cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi seçildi.
  İran - Irak Savaşı: İran'la Irak, 1979 devriminden önce 1975 yılında OPEC'in Cezayir'deki bir zirvesinde birbirlerinin toprak bütünlüğüne saygı ve içişlerine karışmama prensibine dayalı bir ortak bildiri yayınladılar. Bu bildiride sınırların belirlenmesi konusunda 1913 İstanbul protokolüyle, 1914 sınır tayini komisyonu tutanaklarının esas alınacağı açıklandı. Bu olaydan sonra gerekli belgeler toplandı ve 12 - 13 Haziran 1975 Bağdat zirvesinde iki ülke arasındaki sınır meselesini çözüme kavuşturan anlaşma yapıldı. Ancak bu anlaşmaya rağmen Irak, 1979 devriminden sonra sınır meselesini yeniden gündeme getirdi. Tartışmalar şiddetlenince Irak, 22 Eylül 1980 tarihinde İran topraklarına karşı askeri harekete geçti. Bu savaş 20 Ağustos 1988'de imzalanan ateşkes anlaşmasına kadar devam etti.
  Dış problemleri: Irak'la ateşkes imzalamış olmakla birlikte bu ateşkes anlaşması sınır meselesini tam anlamıyla çözmüş değildir. İran'ın Birleşik Arap Emirlikleri'yle de Ebu Musa, Büyük Tunb ve Küçük Tunb adaları üzerinde bir anlaşmazlığı var. Bu adalar Birleşik Arap Emirlikleri'ne bağlı eş-Şarika'nın emiri III. Halid bin Muhammed tarafından 1972'de İran'a bırakılmıştı. Ancak BAE bu adaların kendisine ait olduğu iddiasından vazgeçmiyor. Bu mesele İran'ın 1993 yazında Ebu Musa adasına askeri güç çıkarmasına sebep oldu. Ancak mesele tam olarak çözüme kavuşturulmuş değil. İran, adı geçen adaları hâlen elinde tutuyor.

 3. #3
  Şirine Seabell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  37.019

  Standart

  .
  İç problemleri: Sosyalist bir anlayışa sahip olan ve Batı tarafından desteklenen Halkın Mücahitleri Örgütü gerçekleştirdiği silahlı eylemlerle ve saldırılarla İran yönetimini yıllardan beri uğraştırmaktadır. Daha çok Irak'ın İran sınırına yakın topraklarında üslenen örgüt militanları zaman zaman İran'a yönelik silahlı saldırılarda bulundukları gibi İran içinde de çeşitli eylemler düzenlemektedirler. 20 Haziran 1994'te, 10 Muharrem kutlamaları esnasında İmam Rıza türbesinde meydana gelen ve yetmiş kişinin ölümüne 140 kişinin de yaralanmasına yol açan patlamadan da yönetim Halkın Mücahitleri Örgütü'nü sorumlu tuttu. İran'ın bir diğer iç meselesi Kürtlerin yaşadığı bölgenin bağımsızlığı için sürdürülen mücadeledir. Ancak genellikle Kürdistan Demokratik Partisi tarafından organize edilen bu mücadele Irak ve Türkiye'deki kadar ciddi bir sorun oluşturmamaktadır.
  Tanınmış İslâmi Hareket Önderleri
  Ayetullah Humeyni: Adı Ruhullah Humeyni'dir. Ayetullah nitelemesi ise Caferi fıkhına göre almış olduğu bir unvandır. Humeyni 25 Eylül 1902'de dünyaya gelmiştir. Çocukluğunda ve gençliğinde İran'ın ileri gelen Caferi alimlerinden dersler aldı. 19 yaşında en önemli Caferi medreselerinin bulunduğu Erak'a gitti. Daha sonra hocası Ayetullah Hairi'nin 1922'de Kum'a yerleşmesi üzerine bu şehre göçtü ve öğrenimini orada sürdürdü. 1962'de başlayan Şah rejimine karşı muhalefetin içinde yer aldı. 1964'te önce Türkiye'ye sonra Irak'a sürgün edildi. Bu tarihten itibaren 1979 devrimine kadar sürekli sürgün hayatı yaşadı. 9 Şubat 1979'da yeniden vatanına dönen Humeyni 3 Haziran 1989'da vefat etti.
  Ahmed Müftizade: Sünni bir aileye mensup olan Ahmed Müftizade 1933'te İran Kürdistanı'nda dünyaya geldi. Gençlik yıllarında Kürdistan Demokratik Partisi saflarına katıldı. Bu sıralarda hapse atıldı ve çıktıktan sonra adı geçen partiden ayrılarak İslâmi hareket içinde yerini aldı. Bir yandan İslâm ilimlerini öğrenmeye gayret ederken bir yandan da etrafındaki gençleri toplayarak onları İslâmi yönden şuurlandırma çalışmalarını yürüttü. Müftizade etrafına topladığı insanlarla birlikte şah rejimini yıkma mücadelesine katıldı. Yönetim değişikliğinden sonra İran'daki sünnilerin durumlarının iyileştirilmesi yolunda çaba harcamaya başladı. Ancak yeni yönetim onun bu gayretlerinden rahatsız olarak kendisini ülkede nifak çıkarmakla suçladı ve 1981'de hapse attı. Müftizade 8 Temmuz 1992'de cezaevinde vefat etti.

 4. #4
  Şirine Seabell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  37.019

  Standart

  .
  Ekonomi: İran ekonomisi büyük ölçüde petrol gelirlerine dayanır. 1992'de toplam 1 milyar 220 milyon varil petrol üretmiştir. OPEC ülkeleri arasında 1993'te gerçekleştirilen anlaşmadan sonraki günlük petrol üretimi 3 milyon 600 bin varildir. 1993'teki petrol rezervi 61 milyar 300 milyon varil olarak tahmin ediliyordu. Doğal gazın da ülke ekonomisine önemli katkısı olmaktadır. 1992'de 26.6 milyar m3 doğal gaz üretmiştir. 1993'teki doğal gaz rezervi de 17 trilyon 275 milyar m3 olarak tahmin ediliyordu. Petrol ve doğal gazın gayri safi yurtiçi hasıladaki payı % 5 oranındadır. Tarım ve hayvancılık da İran ekonomisinde önemli yer tutar. Tarım gelirlerinin gayri safi yurtiçi hasıladaki payı % 18'dir. Toplam iş gücünün yaklaşık % 25'i tarım sektöründe çalışmaktadır. Tarıma elverişli alanlarının üçte bire yakın bir kısmı suludur. İran - Irak Savaşı ile ABD'nin öncülüğünde gerçekleştirilen İran'ı yalnız bırakma çabaları ve ambargolar ülke ekonomisini olumsuz yönde etkiledi.
  Gayri safi milli hasılası: 140 milyar 987 milyon dolar. (Yıllık safi artış: % 4)
  Kişi başına düşen milli gelir: 2320 dolar.
  Dış ticaret: İhraç ettiği ürünlerin başında petrol, petrol ürünleri, doğal gaz, el dokuması halı, ipek halı, pamuk, deri, değerli taşlar, havyar, kimyon, ilaç, balık, giyim eşyası, kükürt, zamk, sanayide kullanılan otlar ve bazı sanayi ürünleri gelir. İthal ettiği malların başta gelenleri savunma araçları, makineler ve yedek parçaları, elektrikli ve elektronik aletler, mekanik araçlar, ulaşım araçları ve yedek parçaları, demir, çelik, kimyasal maddeler, ilaç, plastik maddeler, çimento, yapı malzemeleri, kağıt, karton ve gıda maddeleridir. Dış ticareti daha çok Almanya, Japonya, Rusya, Türkiye, İngiltere, İtalya, Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri ve Uzak Doğu ülkeleriyledir.
  Sanayisi: İran'ın en önemli sanayi tesisleri petrol arıtma tesisleridir. Abadan, Isfahan, Şiraz, Lavan, Tahran ve Tebriz'de petrol arıtma tesisleri bulunmaktadır. Ağır sanayi tesislerinin başında Isfahan demir çelik tesisleri gelmektedir. Ayrıca bazı yerlerde petrokimya tesisleri bulunmaktadır. Kurulan bazı sanayi tesislerinde yedek parçası dışarıdan alınmak suretiyle otomobil, traktör ve elektrikli ev aletleri üretilmektedir. Bununla birlikte ülkedeki sanayi kuruluşlarının çoğu hafif sanayi üzerinedir. İmalat sanayisinin gayri safi yurtiçi hasıladaki payı % 9'dur. Çalışan nüfusun yaklaşık % 12.5'i sanayi sektöründe iş görmektedir.

 5. #5
  Şirine Seabell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  37.019

  Standart

  .
  Ülkeye giriş
  İran a karayolu ile giriş Ağrı Doğubeyazıt'taki Gürbulak sınır kapısından yapılıyor.Karayolu ile gideceklerin iki seçeneği var.Ağrı turun otobüsleri ile Doğubeyazıt'a gitmek ve buradan dolmuş ile Gürbulak sınır kapısına ulaşmak.Daha sonra sınırı geçip İran tarafındaki otobüslerle Tahrana ulaşmak.Bu seçeneğin maliyeti Ankara'dan Doğubeyazıt 60 ytl ( esk. den 70 ytl) oradan sınır 3 ytl.
  Sınırdan sonrada Tahran 7 ytl olmak üzere 70 ytl yani 52-53 dolar civarı.. Eğer direk Ankara'dan veya İstanbul'dan Tahran otobüsüne binerseniz 35 dolara gitmek mümkün.İstanbul'da Aksaray'dan Ankara'da ise Amerikan konsolosluğunun arka sokağından kalkıyorlar.Tahran otobüsü ile gitmenin tek dezavantajı sınırda yapılacak olan 4-5 saatlik bekleme.
  Bu yolculuklar 36 saat civarı sürüyor..

  Tren ile gitmeyi tercih edenler ortalama 50 dolar civarı bir ücret ödeyerek istanbul, Eskişehir veya Ankara'dan Tahran'a giden Transasya trenine binerek 72 saatlik bir yolculukla Tahran'a ulaşabilirler.Tren İstanbul'dan her perşembe akşamı haraket ediyor.

  Uçak ile ise İran Air ile 200 dolar civarı bir ücretle Tahran'a uçmak mümkün.

 6. #6
  Şirine Seabell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  37.019

  Standart

  .
  Tahran

  Başkent Tahran kalabalık ve hareketli bir şehir.Gezginler için bu yönden çok cazip değil fakat bir günümüzü ayırmak da gerekir.Gündüz vakitlerindeTahran müzesi ve Şah'ın sarayını gezmek, caddelerinde bir kaç saat yürümek, akşam ise bizdeki Akmerkez benzer alışveriş mekanlarını gözlemlemek yeterli olabilir.Özellikle akşam hayatında iran gençliğinin 15-20 yıl önceki katı islami kuralları nasıl yumuşattığını, kendilerine nasıl yaşam alanları yarattığını görmek çok ilginçti.Saçlarını sadece göstermelik arka kısmından kapatan ve son derece bakımlı ve makyajlı iranlı bayanlar devrim muhafızlarıyla orta yolu bulmuş görünüyorlar.Bize en çok enteresan gelen ise bu orta yoldan bir çok insanın memnun olması.Yıllar önce yaşanan sıkıntılardan dolayı şahı istemeyen halk devrim sonrası çektiği büyük baskı ve acılardan sonra bu orta yola sahip çıkıyor.Gidenin geleni arattığı mantığı ile mevcut düzenlerini savunuyorlar.Halk son derece misafirperver ve herkes yardımcı olmaya çalışıyor.Tebriz başta olmak üzere kuzey iran'ın çok büyük bir çoğunluğu türklerden oluşuyor.Onlarlada sınırdan Tahran'a gelirken otobüste tanışıp muhabbet etme imkanı bulduk.Özellikle gençler son derece eğitimli ve üniversite hayatlarında başarılılar.Şikayetleri ise İran'da türk,Türkiye'de ise İranlı olarak sınıfsal ayrımla bakılmaları. Fakat iran vatandaşlığına sonuna kadar sahip çıkıyorlar ve övgüyle söz ediyorlar.Tebriz Üniversitesinde okuyan ve bir araştırmasıyla (şu an yapılabilen en sağlam betonun 10 katı dirençli bir beton üretmiş)
  Amerikan üniversitelerinden ve bir çok dünya ülkesinden davet almış bir türk öğrenci ile tanıştık.Sınırdan sonra yapılan kontrol noktasında pasaportundaki amerikan vizesi sebebiyle muhafızlar tarafından sorgulandı fakat sebebi öğrenilince gururla başı okşandı.Bu kadar davete rağmen mastırını tebriz üniversitesinde yapmak ve ülkesine faydalı olmak istediğini anlatıyordu.Fakat her iranlı genç gibi hayatının bir kısmını Amerika'da geçirmek hayaliydi!!

  Tahran da konaklıyacağınız gece , Mashad otelinde geceliği 5000 tümenden (5 dolar) iki kişilik bir odada kalabilirsiniz.Fiyatlar Türkiye'ye göre gayet ucuz.Ulaşım ise inanılmaz ucuz....

 7. #7
  Şirine Seabell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  37.019

  Standart

  .
  Şiraz

  Tahran'ın Arjantin Meydanındaki otogardan yaklaşık 4 dolar karşılığı aldığımız bir bilet ile 12 saatlik konforlu bir otobüs yolculuğu ile Şiraz'a geçtik.Şiraz özellikle Persopolis Antik Kenti ile meşhur.Biz de Şiraz'da geçirdiğimiz günü Persopolis ve çevresindeki arkeolojik alanları gezmeye ayırdık.Burada tavsiyemiz günlüğü 6-7 dolar civarı bir ücret ödeyerek bir taksi kiralayın ve önceden yapacağınız bir gezi planı ile şehri turlayın.Persopolis, Efes Antik Kenti gibi son derece geniş bir araziye yayılmış ve Pers İmparatorluğunun başkenti olarak son derece önemli bir şehir.Antik kent içindeki müzeyi de gezmeyi ihmal etmeyin.Müze ve antik kent giriş ücretleri komik denecek kadar ucuz!!

  İsfahan

  İran'ın gezginler ve turistler için en önemli şehri.İranlıların deyimiyle dünyanın yarısı. Şiraz'dan yaklaşık 6 saatlik bir yolculukla İsfahan'a geçtik.Saat bir hayli geç olmuştu.Otogarda iner inmez bir taksiye atlayıp çok methini duyduğumuz Emir Kebir hostele gittik.8 dolar karşılığı bir oda kiralayıp odamıza yerleştik.
  İsfahan şehrin içinden geçen son derece güzel nehriyle, bu nehir üzerinde ki muhteşem köprüleri ile özellikle Siosepol köprüsü harika,dünyanın en büyük meydanı sayılan İmam Humeyni meydanı ile ve daha sayısız sarayları camileri ile son derece ilgi çekici bir yer.Siosepol'ün altındaki kafede çay için,caddelerde bir kaç saat yürüyerek mutlaka gezin.Emir Kebir hostel ise gayet sevecen iki kardeş tarafından işletiliyor.İnternet,uluslararası telefon gibi bir çok ihtiyaç son derece ucuza müşterilere sunuluyor.Özellikle gezginlerin ve Pakistan üzerinden Hindistan'a gidenlerin bir çok kişiyle tanışıp fikir alışverişi yapabileceği bir yer.Bahçesi akşam üstüleri dünyanın dört bir yanından gelen ilginç ve güzel insanlarla dolu. Biz iran sonrası karadan Pakistan üzerinden Hindistan'a devam edecek idik fakat Tahran'daki Pakistan Başkonsolosluğu sadece iranlılara vize verdiklerini söyleyerek bize Pakistan vizesi vermedi bu yüzden bombaya İranair 'dan uçak bileti alarak (180 dolar) havayolu ile geçmek zorunda kaldık.
  Uçak fiyatları özellikle iran içinde ucuz, çok gerekli olursa kullanabilirsiz.(15-20 dolar civarı)

 8. #8
  Şirine Seabell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  37.019

  Standart

  .
  Vize

  İran vizesi dünyada en zor alınan vizelerden. Özellikle avrupalı gezginlerden öğrendiğimiz vize alabilmek için haftalarca uğraştıkları.Ancak Türkiye ve İran uzun yıllardır karşılıklı olarak birbirlerine vize uygulamıyorlar.Bu yüzden irana giderken sadece pasaportunuzun olması yeterli...

  Gezi Maliyetleri
  10 günlük bir İran gezisinin maliyetini şöyle hesaplayabiliriz.İran otobüsleri ile Ankara'dan Tahran 35 dolar.Günlük ortalama yemek ve kalma maliyeti 10 dolar.Yurt dışı çıkış harcı 50 dolar(inşallah kısa sürede kaldırılacak!!!). İran içi yol masrafı 10 dolar.
  Müze ve tarihi yerleri gezi masrafları da 10 dolar,dönüş ücreti 35 dolar olarak hesaplanırsa 240 dolar civarı bir para bu geziyi finanse etmeye yeterlidir..

  Yemekler
  İran'da yemek konusunda herhangi bir sıkıntı çekilmiyor.Tek sorun çok fazla kebap yemekten bıkabilirsiniz.Ama temizlik yönünden hiç bir sorun yok.

 9. #9
  Şirine Seabell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  37.019

  Standart

  .
  Ulaşım
  İran'daki en ucuz şey herhalde ulaşım.12 saatlik bir yolu klimalı ve konforlu otobüslerle 5 dolar civarı ücrete gidebiliyorsunuz.
  3-4 kişilik gruplar bütün ülkeyi taksi tutarak gezebilirler ki bu bizdeki otobüs maliyetinden bile çok daha ucuz tutacaktır.
  2005 ağustos ayında full depo benzin 4-5 dolar civarı tutuyordu.

  Güvenlik İran, gezginler için son derece güvenli bir ülke.Hiç bir tacize veya rahatsız edilmeye de uğramıyorsunuz.  Hava durumu
  Eylül ,ekim ve kasım ayları gezi için en uygun aylar.Yazları özellikle güney bölgeler 40 derecenin üzerinde sıcaklıklarıyla çekilmez olabiliyor.

  Giyecek
  Bayanların malum İran şartlarına uymaları gerekiyor.Başımızı bandana gibi birşeyle yarım da olsa kapamamız ve uzun kollu giyecekler giymemiz gerekiyor.Abartıldığı kadar sıkı kontroller de yok.Genelde dikkatli olmada fayda var.Özellikle Tahran'da iranlı bayanların giyim tarzları size yol gösterebilir.Erkekler açısından Türkiye'ye göre bir değişiklik yok..

 10. #10
  Şirine Seabell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  37.019

  Standart

  .

  Bu fotoğraflar, ne bir Avrupa ülkesinde, ne de Amerika kıtasında çekildi.

  Fotoğraflarda göreceğiniz manzaralar, peri masalından çıkmış evler bize komşu bir ülkede bulunmakta.
  Türkiye'de kimi zaman politik tartışmalara da konu olan İran, "gizli yüzü" ile karşınızda...

+ Yeni Konu aç

Benzer Konular

 1. Cevap: 6
  Son Mesaj : 10.Ağustos.2010, 18:26
 2. Hindistan Vizesi Nasıl Alınır,Nasıl gidilir,nerelerde kalınır,hindistan resimleri
  Konu Sahibi Seabell Forum Dünyada Gezilecek Yerler Turistik Mekanlar ve Oteller
  Cevap: 8
  Son Mesaj : 18.Aralık.2008, 01:43
 3. Paris Hakkında Tüm Bilgiler..Paris'de Nerede kalınır? Nerelerde gezilir?
  Konu Sahibi Seabell Forum Dünyada Gezilecek Yerler Turistik Mekanlar ve Oteller
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 09.Kasım.2008, 21:15
 4. Pelerin nasıl alınır ? Nerden alınır ? Kaça alınır ?
  Konu Sahibi Kamasultra Forum Knight Online
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 02.Aralık.2007, 12:53
 5. Cevap: 0
  Son Mesaj : 24.Ekim.2007, 14:05

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •