Şehir Hakkında Bilgi

Fazla söze gerek yok Paris aşıklar kentidir. Fransa’nın aşk ve şiir dolu başkenti Paris anlatmakla bitmez. Türkiye’deki pek çok tur acentasının haftasonu tatil programlarına bile dahil olan Paris özellikle çiftlere romantik bir tatil olanağı sunuyor. Paris’te gün batımında Champs - Elysées Bulvarı’nda yürümek Eyfel Kulesi’nden Paris’e gidince Cimetiére du Pére Lachaise’de Pissarro Seurat Modigliani Oscar Wilde Balzac Moliére Apollinaire Delacroix Simone Signoret Jim Morrison Edith Piaf Sarah Bernhardt Yves Montand Isadora Duncan gibi ünlülerin mezarlarını ziyaret etmek mümkün. Orsay Müzesi Louvre Müzesi Georges Pompidou Merkezi Notre Dame Katedrali Sainte Chapelle kentin önemli atraksiyonları.

Paris Fransa'nın başkenti ve Île-de-France bölgesinin merkezidir ve Seine nehri'nin üzerine kurulmuştur. Tüm dünyada anıtları sanatsal ve kültürel yaşamı ile tanınmış olan Paris aynı zamanda dünya tarihinde önemli bir şehir olmakla birlikte başlıca ekonomik ve politik merkezler arasında yeralmakta ve uluslarası taşımacılığın geçiş noktalarından birini oluşturmaktadır. Moda ve lüksün dünya başkentidir ve "Işık Şehir" (Ville de Lumière) diye de anılmaktadır.


Paris Hakkında

Paris şu andaki adını 5. yy.'da alır ve Romalılar'a karşı elde ettiği zaferin ardından Frankların kralı Merovenj hanedanından I. Clovis 508 yılında Paris'e yerleşerek burayı başkenti yapar. Nehrin sağ kıyısına 6. yy.'dan itibaren bir kilisenin kurulduğu dikkat çeker: Saint-Gervais kilisesi (günümüzde Hôtel de ville 'in arkasında bulunmaktadır. 9. yy.'da Saint-Gervais ve Saint-Germain-l'Auxerrois kiliselerinin (günümüzde Louvre'un yakınında bulunmaktadır) çevresinde koruma amaçlı duvarlar inşa edilmiştir. Nehrin sol kıyısı 885 yılında Vikingler tarafından tamamen yokedilmiştir. Taht 987 yılında Capet hanedanına geçti. Paris orleans şehri ile birlikte bu hanedanın kişisel serveti içinde yer alıyordu. Bu hanedanın atası I. Eudes şehri Vikingler'e karşı savunmasıyla ünlenmiştir.


Paris Tarihi Yerleri Paris Gezilecek Yerleri

Musée du Louvre ( Louvre Müzesi )
1200'lü yıllarda inşa edilen bu görkemli yapı kraliyet binası olarak kullanıldıktan sonra 1793 yılında müzeye dönüştürülmüştür. 1980 yılında binaya eklenen 21 metre yüksekliğindeki cam piramit müzenin görkemine görkem katmıştır. Her gün binlerce kişinin ziyaret ettiği müzede tablolar resimler heykellerin yanı sıra "Mona Lisa" "Winged Victory" gibi ünlü eserleri de görme şansını elde edebilirsiniz.

Eiffel Kulesi
Paris'in simgesi olan Eiffel Kulesi'nin dünyanın ikinci en yüksek binasıdır yüksekliği 320 metredir. (1050 fit) Yükseklik korkunuz varsa bile buradan görünen muhteşem manzarayı izlemek için tüm korkuları yenmeye değer. Kulenin tepesine çıkın ve "Paris'i seyre dalın" Her güzel şeyin zorluğu olduğu gibi Eiffel Kulesi'ne çıkmanın da zorluğu da; asansörlerinin önünde oluşan kuyruklardır. Burada sıra beklemek yerine yürüyerek çıkmayı tercih ederseniz sadece ikinci katına kadar çıkabilirsiniz.
Eiffel Kulesi'nde bir kafede çayınızı yudumlayabilir şirin mağazalardan hediyelik eşyalar satın alabilir ya da banklarda hiçbir şey yapmadan sadece oturabilirsiniz.

Notre Dame
Victor Hugo'nun ünlü eseri olan Notre Dame'ın Kamburu'ndan hatırlayabileceğiniz bu katedral müthiş görüntüsüyle size de ilham verecektir.

Seine Nehri
Şehri ortadan ikiye ayıran nehir "Sağ Yaka" ( Rive Droite) "Sol Yaka" ( Rive Gauche) olarak adlandırılır. Paris'in bütün güzelliklerini bir arada görmek için mutlaka bir gemi turun yapmalısınız. Gemi turunuzu gece yaparsanız ışıklar altında parlayan Paris'in bambaşka yüzüyle tanışırsınız.


Click this bar to view the full image.


Resim yeniden boyutlandırıldı.Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.Resmin orjinal boyutu 600x450.


Four Seasons Hotel Otel Fotoğrafları

Four Seasons Hotel Hakkında

Otel Bilgisi

Otel; ünlü V. George Sokağında Champ Elysees'den birkaç adım ötededir. Birçok ünlü bar restoran lüks mağazalar ve tiyatroları ile gerçekten kendine ait bir karakteri olan harika bir bölgedir. Son zamanlarda tamamiyle yenilenen otel; çok şık Hausmann tarzında inşa edilmiş; 8 katlı gösterişli bir yapıdır. 4 yıldızlı olan otel; 5 yıldızlı bir deluks oteli aratmayacak niteliklerde olup tarihten kalma gerçek bir şato görünümündedir. Geniş ve etkileyici mermer zeminler yüksek sütunlar ve parıldayan avizelerle çok lükstür. Konuklar harika bir dekorla bütünleşen güleryüzlü personel tarafından karşılanmaktadırlar. Yine giriş katta; konukların rahatlatıcı bir ortamda içkilerini yudumlarken hafif bir şeyler yiyebilecekleri iki adet bar alanı bulunmaktadır. Restoran son yüzyıla ait bir şatonun balo salonunu andırmaktadır. Çok yüksek pencerelerin içeriye fazlaca gün ışığı süzdüğü odaların tamamı müstakil bahçeye bakmaktadır.

Odalar; çok geniş ve mükemmel durumdadır. Odalar ve banyolar tam donanımlı lüks ve VI. Louis dönemini anımsatan mükemmel bir tarzda döşenmiştir.
Paris Republique Holiday Inn Otel Fotoğrafları

Paris Republique Holiday Inn Hakkında

Otel Bilgisi

Tarihi ve turistik merkezlere 5-15 dk havaalanina 25 km.
Restoran cafe/bar toplanti odalari fitness butik camasirhane.
Klima banyo sac kurutucu uydu TV internet mini bar kasa.