Tarihi Saat Kulesi / Prag ( Çekoslavakya )

Belediye Sarayı'nın Saat Kulesi ve "Astronomik Saat" turistlerin ana ilgi odaklarından birisidir. Her saat başı çaldığı zaman 12 havarinin geçit törenine sahne olur. İlk önce saatin solunda bulunan iskelet elinde bulunan ipi çeker. Sol elinde ise ters çevirdiği bir kum saati hayatı simgeler. Bu bölümün sonunda horoz öter ve çan çalar.
Vltava Nehri - Prag

Prag

Prag

Ulusal Sanat Galerisi ve Wenceslas Meydanı - Prag

Vaslavski Meydanı - Prag

Astronomik Saat - Prag

Eski Şehir Meydanı - Prag

Vltava nehri ve köprüler - Prag

Tiyatro binası - Prag

St.Vitus Katedrali - Prag

Charles Köprüsü ve Eski Şehir - Prag


Saat Farkı: 1 saat geri Türkiye'den ulaşım: THY ve Czech Airlines'ın direkt uçuşları var Uçuş Süresi: 2,5 saat Şehir içi ulaşım: Metro, Tramvay, Otobüs, Taksi En iyi Sezonları: Mayıs, Haziran, Eylül, Ekim Nüfus: 1,204,897
İklim:
Tipik karasal Avrupa iklimi hakimdir. Kışlar soğuk, yazlar sıcak ve az yağışlı geçer.

Ekonomi:
Turizm

Görülmesi Gereken Yerler:
Prag Kalesi - Charles Köprüsü - Eski Şehir (Stare Mesto)- İspanyol Sinagogu - Astronomik Saat ve Kulesi - St.Vitus Katedrali (Kale içinde) - Baruthane Kulesi - Tyn Katedrali - Eski Kraliyet Sarayı - Musevi Mahallesi (Josefov) - Namesti Republiky - Wenceslas Meydanı - Franz Kafka'nın evi

Müzeleri:
Narodni muzeum (Ulusal müze) - Zidovske muzeum (Musevi müzesi) - Prag Şehir Müzesi - Veletrzni Palace - Mucha Müzesi - Franz Kafka Müzesi

Otelleri: Pachtuv Palace Mamaison (5*) - MaMaison Pachtuv Palace Prague | Luxury 5 stars boutique Hotel in Prague
Hilton Prague (5*) - Hilton Hotels Online - Hilton Hotels
Savoy Hotel (5*) - Home - 5-sterne, 5 sterne, hotel savoy, prag, tschechien, luxus, boutique, leading small hotel of the world, travelers choice, tripadvisor, zimmer suite, prager burg, restaurant hradcany, konferenz*Savoy Hotel ***** - a statement of quality and servi
Le Palais Hotel (5*) - Home - Hotel, Le Palais, Prag, Tschechien, Praha, Europa, Belle-�poque-Gebäude, exklusiv, Wenzelsplatz, Nationalmuseum, Baustile, Jugendstil, Veronika Jurkowitsch, persönliche Betreuung,Leaders Club Gold Award, Leaders Club Guest Recognition Award
Marriott Hotel (5*) - Hotels - Vacation and hotel information from Marriott Hotels - Official Site
Boscolo Hotel Carlo IV (5*) - www.prague.boscolohotels.com
Archibald (4*) - Accommodation Prague
Adria Hotel (4*) - Hotel Adria Prague
K+K Hotel Central (4*) - K+K Hotels Europa - First Class Boutique und Stadt-Hotels
Mercure Prague (4*) - Mercure hotels: online reservations for business or leisure travel
Hotel Rott (4*) - Hotel ROTT - Prague - Czech Republic
Genel Bilgi:
Çek Cumhuriyeti, Avrupa'nın merkezinde yer alır. Prag, Çek Cumhuriyeti'nin başkenti ve en kalabalık şehridir. Ülkenin en uzun nehri olan Vltava Nehri üzerinde bulunan kent, Bohemya'nın merkezinde yer almaktadır. Başkent, geçmişten bugüne Çek Cumhuriyeti'nin kültürel, ekonomik ve politik merkezi olmuştur. Çek Cumhuriyeti'nin en önemli Avrupa'nın ise sayılı tarihi kentlerinden biridir. Prag, Ortaçağ'dan kalma bir kent olarak dünyanın en güzel şehirlerindendir. Tarih boyunca Golden(altın), hundred-spired (yüz burmalı), the crown of the world (dünyanın kralı) gibi sıfatlara sahip olmuştur. Kent merkezi UNESCO Dünya Kültür ve Doğa Mirası listesinde yer alır.

Prag, tarih ve doğanın iç içe geçtiği global bir kenttir. Kaleler, Prag gettoları, kuleler, meydanlar, galeriler, müzeler, kiliseler ve abideler Prag’ın tarihini, doğasını ve kültürünü yansıtır.

Dünyanın en büyük kalelerinden biri olan Prag Kalesi (570 m yükseklik, 130 m genişlik), ulusal önemi büyük bir eserdir. Çek Cumhuriyeti, Çekoslovakya'nın İmparatorları ve Kralları burada ikamet etmişlerdir. 9. yüzyıldan kalma bu yapı 1918'den bu yana devlet başkanının oturduğu yerdir.

1357 ile 1402 yılları arasında kurulan Charles Köprüsü, Vltava Nehri üzerindeki en eski ve en ünlü köprüdür. Bu köprü, ikisi Lesser Qurater tarafındaki uçta diğeri Eski Kent tarafında olmak üzere, üç kuleyle sağlamlaştırılmıştır.

Lesser Town Köprüsü'ndeki kulelerin küçük olanı 12. yüzyıldan kalma, Roma mimarisi özelliklerine sahip bir yapıdır. Daha yüksek olanı 200 yıllık gotik tarzda mimari bir eserdir. Eski Kent (Old Town) kulesi, gotik mimari tarzıyla dünyanın en görkemli yapılarındandır.

Prag'ın kalbinde yer alan Old Town Hall (Eski Kent Konağı), Eski Kent yetkililerinin kalması için 1338 yılında inşa edilmiştir. Wenceslas Meydanı ve Charles Köprüsü arasında bulunan bu komplekste, gotik Tyn Katedrali ve barok St. Nicholas Kilisesi gibi farklı mimarileriyle dikkatleri çeken çok sayıda yapı bulunur. Astronomik Saat (Prague Orloj), meydanın güney duvarının üzerinde yer alır. Güneş ve Ay'ın konumunu gösteren astronomik kadrana ve takvim kadranına sahip bu saat, her saat başı Hz. İsa'nın 12 havarisinden birini gösterme özelliğiyle kentin en önemli turistik değerlerinden biridir.
318 metre yüksekliğe sahip Petrin Tepesi (Mala Strana'da), 8 parkı birbirine bağlar. Burası Prag'ın en geniş yeşil alanıdır. 62 metre yüksekliğindeki Petrin Kulesi, Eiffel Kulesi'nin bir kopyasıdır. Kulenin 299. basamağından Bohemya merkezinin mükemmel manzarası izlenebilir.

Ulusal Müze, kentin en mükemmel tarihi ve kültürel sergilerinden birine sahiptir. Arkeoloji, etnografya ve tarih öncesi yıllara ait koleksiyonu oldukça zengindir.

Stare Mesto'da yer alan Kukla Kültürü Müzesi (Museum of Marionette Culture), çocuklar ve yetişkinler için, 17. yüzyıldan kalma otantik giysili kuklalara ait sergisiyle dikkatleri çeker.

Prag, Avrupa'nın en ünlü kültür merkezlerinden biridir. Kentte çok sayıda galeri, konser salonu, opera, tiyatro merkezi, sinema ve müzik kulübü bulunur. Kentte yıl boyunca çok sayıda festival ve kültürel etkinlik gerçekleşir.
Kentte yer alan birçok kültür merkezinde tiyatro, opera, bale ve klasik müzik konserleri düzenlenir. Prag operası tüm dünyada ünlüdür. Vltava Nehri'nin kıyısında yükselen Ulusal Tiyatro, kentin en güzel opera ve bale performanslarına kapılarını açar. All Colours of Theater (Tiyatro'nun Bütün Renkleri), Image (İmaj) Tiyatrosu ve Ta Fantastika, Çek Cumhuriyeti'nin Black Light (siyah ışık) Tiyatro tarzına ev sahipliği yaparlar. Şarkılar, dinamik danslar, animasyon filmler, görsel efektler, aktörler ve kuklaların eşlik ettiği bu tarz tiyatroda illüzyonlar ön plana çıkar. Ulusal Marionette Tiyatrosu (Kukla Tiyatrosu) ve Laterna Magika, opera, bale, kuklalı şovlar ve farklı sanat tarzlarının icra edildiği önemli mekanlardır.

Yıl boyunca, çok sayıda festival ve kültürel organizasyon düzenlenir. Film, müzik ve yazarlar festivalleri, moda şovları önde gelen kültürel etkinliklerdendir. Prag Uluslararası Bahar Müzik Festivali, Prag Uluslararası Sonbahar Müzik Festivali, Fobiofest (film festivali), Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali, Prag Yazarlar Festivali, Prag Uluslararası Organ Festivali ve World Roma Festivali her yıl düzenlenen yüzlerce kültürel etkinlikten başlıcalarıdır.

Kentte bulunan spor, dinlenme ve eğlence merkezleri, eğlence ve spor severlere sınırsız alternatifler sunar. Vltava Nehri'nde kayık sefası, kentin birçok noktasını bisiklet ile gezebilme imkanı, Petrin Tepesi başta olmak üzere kentin yeşil alanları ve parklarında doğayla bütünleşmek size keyifli zamanlar yaşatacaktır. Açık ve kapalı yüzme havuzları, squash ve tenis kortları, golf kursları, at biniciliği, dalış ve yamaç paraşütü gibi heyecan verici spor aktiviteleri, gece kulüpleri ve barların sunduğu parti, dans ve canlı müzik performansları Prag’da eğlenmek ve dinlenmek için size sunulan benzersiz fırsatlardır.

Prag, her türlü ihtiyaç ve isteği cevapsız bırakmayan, her damak tadına hitap eden, Çek mutfağından müthiş tatların ve her çeşit uluslararası lezzetin yer aldığı geniş bir yemek kültürüne sahiptir. Farklı fiyat kategorilerinde, özellikle, balık, geyik eti ve vejetaryan yemeklerinin sunulduğu mekanlar kentin her yerini kuşatmıştır. Lahana turşulu et, kavrulmuş et, özel patates salatasıyla sunulan şinitzel, domates ve mantar sosları ile sunulan biftek ve hamur köfteleri, beyaz peynir ve şekerle kaplanmış meyveli hamur tatlısı kentin başlıca geleneksel lezzetleri arasındadır. Kent restoranlarında çok çeşitli mantar ve patates yemekleri, pastanelerinde çeşit çeşit Bohemya kekleri yapılır.

Prag’da pek çok birahane, şarap barları, kafe ve çay evleri bulunmaktadır. Bira, Çek Cumhuriyeti'nin geleneksel içeceği gibidir. Dünyaca ünlü Pilsner birası batı Bohemya'da üretilmektedir.

Prag, otantik hediyelik eşyalar ve el sanatlarıyla doludur. Çok sayıda büyük alışveriş merkezi, mağaza Avrupa ve dünya modasını yansıtan ulusal ve uluslararası markaları müşterilerine sunmaktadır. Kent pazarları, insana bambaşka bir alışveriş keyfi yaşatır. Staré Mesto'da yer alan Havelské trziste ve Holesovice'de bulunan River Town Prague - Prazská trznice Holesovice kentin başlıca pazarlarındandır.

Myslbek, Cerná ruze (Siyah Gül), Vinohradsky Pavilon (Vinohrady Pazar Yeri), The Vinoh Palác Flóra, Novy Smíchov ve Metropole Zlicín, kentte bulunan çok sayıda alışveriş merkezindendir.

Çek kristali, cam ve porseleni, Çek Kağıt Helvası, Çek boncuk ve mücevherleri, kuklalar, tahta oyuncaklar, geleneksel el sanatları ve Becherovka bitkisel likörü, Prag'dan satın alabileceğiniz ülkeye özgü hediyelik eşyalardandır.

Şehir Uydu Görüntüsü