Hüccet-ul Islam olarak bilinen Imam Gazali; Tirmizi, Taberani, Buhari, Müslim, Imam Ahmed, Ebu Davud, Ibni Mace gibi büyük Islam alimlerinden derleyerek, Peygamber Efendimizin güzel huylarindan bazilarini söyle özetlemistir:

"Resulullah insanlarin en yumusak huylusu, en yigidi, en adili ve en namuslusu idi. O, insanlarin en cömerti idi. 'in kendisine verdiklerinden hurma, arpa ne olursa olsun yalniz senelik yiyecegini ayirirdi, geri kalanini yolunda harcardi. Kendisinde bulunan bir sey istendiginde verirdi.

O haya olarak da insanlarin en mükemmeliydi. Rabbi için kizar, sahsi için öfkelenmezdi.

Kendisi veya sahabeleri zarar görse bile hakki uygulardi.

Rasulü insanlarin en gönüllüsü, lafi uzatmadan en belig konusani, en güler yüzlüsüydü. Dünya islerinden hiçbir sey kendisini endiseye düsürmezdi.

Medine'nin öbür ucundaki hastalari ziyarete gider, güzel kokudan hoslanir, pis kokulardan tiksinirdi. Fakirlerle oturur, yoksullarla yerdi. Kimseye kaba davranmazdi, kendisine özür beyan edenin özrünü kabul ederdi. Latife yapar idi ama hakki söylerdi.

Mübah oyunlari gördügünde men etmezdi, hanimlariyla yaris yapardi. Zavallilari yoksulluklarindan dolayi horlamaz, zengine de varligindan dolayi saygi göstermezdi, onu da bunu da 'a esit olarak çagirirdi. Teala üstün huyu ve mükemmel siyaseti onda birlestirmisti...

Teala ahlakin bütün güzelliklerini, iyi yollari, öncekilerin ve sonrakilerin baslarindan geçmis ve geçecek hadiselerin haberlerini, ahirette kurtulusa ve saadete erdirecek hususlari, dünyada gipta edilip pesinden gidilecek ve gidilmeyecek herseyi ona ögretmisti.

Teala, onun buyruklarina itaat ve hareketlerinde kendisinin izinden gitmeye bizleri muvaffak kilsin."