+ Yeni Konu aç
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Basketbol ve Basketbol Sporu Hakkında Bilinmesi Gereken Herşey

Bakteri Spor Katagorisinde ve Diğer Spor Dalları Forumunda Bulunan Basketbol ve Basketbol Sporu Hakkında Bilinmesi Gereken Herşey Konusunu Görüntülemektesiniz.->Basketbol Nedir? Basketbol , bütün dünyada en çok sevilen sporlardan biridir. Türkiye’de futboldan sonra en çok basketbol karşılaşmaları izlenir. Basketbol, ...

 1. #1
  it's my destiny StoryLine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  Adana
  Mesajlar
  48.616
  Günlük Yazıları
  2

  Arrow Basketbol ve Basketbol Sporu Hakkında Bilinmesi Gereken Herşey

  .
  s11


  Basketbol Nedir?


  Basketbol, bütün dünyada en çok sevilen sporlardan biridir. Türkiye’de futboldan sonra en çok basketbol karşılaşmaları izlenir. Basketbol, 19. yüzyılın sonunda ABD'de oynanmaya başladı. Daha sonra Kanada, Fransa, İngiltere ve dünyanın öteki ülkelerine yayıldı. 1936'da Olimpiyat Oyunları arasında yer aldı. Basketbol, çoğunlukla kapalı salonda oynanır. Dikdörtgen biçimindeki basketbol alanının tabanı sert tahtadan yapılır. Alanın boyutları değişiklik göstermekle birlikte, ideal boyutlar 26 m x 14 m’dir. Oyun alanı bir orta çizgiyle ikiye ayrılır. Bu çizginin tam ortasında, orta yuvarlak denen bir daire çizilidir. Basketbol alanının karşılıklı olarak kısa kenar çizgilerinde birer pota bulunur. Pota, kenar çizgisinden 1,2 metre içeridedir ve 1,8 m x 1,2 m boyutlarında bir sac levhadır. Pota üzerinde, yerden 3,05 metre yükseklikte bir sepet vardır. Sepet, 45 cm çapında demir bir çember ile buna asılı, alt kısmı açık, beyaz bir fileden oluşur. Basketbol elle oynanır ve atılan top yukarıdan çembere girip fileden geçerek aşağıya düşünce sayı olur. Basketbol topunun çevresi yaklaşık 75-78 cm, ağırlığı 600-650 gram kadardır.
  Basketbol beşer kişilik iki takımla oynanır. Her takımın en çok yedi yedek oyuncusu bulunabilir. Oyuncu, oyunun durduğu herhangi bir anda değiştirilebilir ve oyuncu değiştirmede bir sınırlama yoktur. Genelde takımdaki beş oyuncunun ayrı ayrı görevleri vardır. Her oyuncu atış yapabilir ve karşı takımın hücumu sırasında da savunma yapması zorunludur. Oyuncular alanda, bir orta, iki ileri ve iki savunma oyuncusu olarak yerini alır. En uzun boylu oyuncu, genellikle orta oyuncusu olarak seçilir. Karşılaşma, oyunun ve her devrenin başlangıcında hakemin, topu orta yuvarlakta havaya atmasıyla başlar. Topun, iki takımdan birer oyuncu arasında, iki oyuncunun da sıçrayabileceğinden daha yukarıya atılması gerekir. Top en yüksek noktasına ulaştıktan sonra, iki rakip oyuncu sıçrayarak topu kendi takımına kazandırmaya çalışır. Topu kapan takım paslaşarak ya da top sürerek rakip takımın potasına doğru ilerler. Topa sahip olan oyuncu, takım arkadaşıyla paslaşmadan önce bir adım atabilir. Top sürme, her adımda bir topu yerde sektirerek yapılır. Top sürerek ilerleyen oyuncu durup topu tuttuktan sonra ya pas vermek ya da sepete atış yapmak zorundadır. Yeniden top sürerek oyuna devam edemez, devam ederse "çifte sürme" diye adlandırılan bir hataya yol açmış olur. Her takımın 24 saniyelik hücum süresi vardır.
  Oyuncu topu potaya herhangi bir noktadan ve açıdan atabilir. Sıçrayarak topu doğrudan doğruya sepetin içine de bırakabilir. Savunma yapan oyuncu, atış yapanı, faul yapmadan engellemeye çalışır. Topun çemberden girmesine "basket" denir. Üç sayı çizgisi adı verilen yarım dairenin dışından yapılan isabetli atışlar üç sayı kazandırır. Üç sayı çizgisi içinden yapılan atışlar ise iki sayıdır. Sayıdan sonra karşı takım pota altından oyunu başlatır. Kenar çizgisinin dışında topu alan oyuncu, beş saniye içinde alandaki takım arkadaşlarından birine atarak topu oyuna sokmak zorundadır. Topu alan oyuncunun ise, 10 saniye içinde topu karşı yarı alana taşıması gerekir. Bunu yapamazsa top rakip takıma geçer ve rakip takım topu yandan oyuna sokar. Bir takım topu rakip yarı alana geçirdikten sonra, topu bir daha kendi alanına geri taşıyamaz. Bunu yaparsa bir kuralı çiğnemiş olur.

 2. #2
  it's my destiny StoryLine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  Adana
  Mesajlar
  48.616
  Günlük Yazıları
  2

  Arrow Basketbol da Sabit Savunma

  .
  Basketbol her şeyin mümkün olduğu çok kompleks bir oyundur. iyi takımların hücum ve savunma düzenleri arasında bir denge olmalıdır. başarılı bir basketbol takımı olabilmek için sadece evinizdeki değil deplasmandaki maçları da kazanmalısınız. bazen deplasmanlar daha da önemlidir. deplasmanda oynarken takımınız farklı bir çevre ve psikolojik şartlar altında olacaktır. Hakemler kalabalık, çemberler ışıklar ve oyun topu takımınızın alıştığı gibi olmayabilir. evinde oynayan takımdan daha yüzdeli şut atmaya çalışmak zor ve çoğunlukla risklidir. bu yüzden hücum güvenilir olmaz. Bununla beraber iyi bir savunma yapıp skordaki savaşı kazanabilirsiniz. savunma sabittir ve maçları kazandırır. Savunma ve ribaundlarla şampiyonluklar kazanılır. Bir çok spor dalına şampiyon takımların güçlü bir savunmaları ve asla pes etmeyen oyuncuları vardır. iyi savunma, sinerji ve takım çalışması gerektirir ve takımın hücum performansına etki eder. elbetteki özveri, zeka, agrasiflik ve disiplin her savunma oyuncusunun görevidir. takım ruhu ve kazanma anlayışı öğrenilebilir. iyi bir savunma anlayışı yaratmada benim yolum, savunmanın kurallarını, oyunlarını ve değişik prensiplerini öğreterek bunlara sadık kalınmasından geçer. KONUŞMA
  Bütün iyi savunmalar konuşan savunmalardır. iyi bir iletişimle sahadaki oyuncular birbirlerine yardım eder, yanlış anlaşmaları önler ve hücunu zor durumda bırakırlar. ''yardım'', ''değişme'', ''solda ya da sağda perdeleme'' gibi uyarılarda bulunmak takımın savunma performansını arttırır. konuşmadan savunmada değişme olamaz stance kay ve konuş.
  TOP ÇALMA ZAMANI
  Herhangi bir tamsaha baskı ya da hücum süresinden çalma girişiminde topa baskı yapın ve rakibinizi top kaybına zorlayın. (8 saniye ya da top çalma) kötü pasörleri ve topla oynama kabiliyeti zayıf oyuncuların cesaretini kırın. her zaman istediğinizde bölge savunmasına dönebilmelisiniz ancak topu çalmaya çalışmayın ve faul yapmayın. rakibinizin hata yapmasını bekleyin ve süreden çalın.
  TOP TARAFI VE YARDIM TARAFINI BELİRLEME
  Olabildiğince çabuk şekilde topu bir yere sürün ve top tarafı ile yardım tarafını belirleyin. toplu oyuncuyu bir yöne gitmeye zolayın ve orda kalmasını sağlayın.

  TOPA BASKI-HÜCUMA SALDIRMA
  Savunma oyuncuları, toplu oyuncu üstünde çalışmalıdırlar. hücum oyuncusunun istediğiniz yöne gitmesini sağlayın ancak sahanın ortasından uzak tutun. öncelikli amacımız top çalmak değildir, rakibi topu tutmaya ve tehdit oluşturamayacağı bölgelere pas vermeye zorlayın.
  PAS YOLLARINA PRESS
  Rakibinizinin topu kolayca bir taraftan diğerine göndermesine izin vermeyin. kaymaları gerçekleştirin ve topu durdurmak için harekete geçin. iyi savunma çalışması toplu oyuncuyu durdurma ve hızlı paslara engel olmaktır.
  ORTAYA İZİN YOK
  Toplu oyuncunun ortaya girmesine asla izin vermeyin. kenardan ya da ortadan farketmez, hücum oyuncusunu orta alandan dip çizgiye doğru top sürmeye zorlayın, böylece takım arkadaşlarınız yardıma gelebilsin.
  ÖNÜNÜZDE CUTA İZİN YOK
  Savunma oyuncusu pas yönünde hareket etmeli ve cut eden oyuncuya vücudunu kullanarak engel olmalı, takım arkadaşının toplu oyuncuyu savunmasını kolaylaştırmalıdır.beş savunma oyuncusu da pozisyonlarına göre her pasa tepki göstermelidir. top yönünde hareket edin.
  PERDELEMELERLE SAVAŞ
  Agresif olun ve rakibinizin sizi perdelemesine izin vermeyin. ilk perdelemede faul yaptırarak rakibinizi hayal kırıklığına uğratın. savunmanızın yardım veya değişmelere hazır olduğunu bilin. rakibinizin perdeleme ve devrilme oyununu yanal olmayan hareketlerle durdurun. perdeleme varsa savunma oyuncusu perdelemeye doğru kaymalıdır. otomatik olarak hücum, anlaşmazlığa düşecek

  RAKİBİN SKORERİNİ TAKİP ET
  Takımın en iyi hücum oyuncusunu top aldırmayarak zorlayın. savunma perdelemelerde onu takip etmeli.Skorer oyuncuya yakın kalın ve tüm oyuncular skorer topu aldığı anda savunma pozisyonlarını düzeltmelidir .başlıca yapmamımız gereken karşı takım skorerinin sayı serileri yakalamasını engellemek
  olmalıdır.unutmayın ki baskı altında olan oyuncu daha sinirli olacaktır,özellikle küçük faullerle rahatsız edilir ve kolay şut şansı verilmezse.

  POST SAVUNMASI
  Boyalı alanın tepesine ya da içine atılacak paslara engel olun.eğer rakip takımın post oyuncusu skorerse önden alarak pas almasına engel olun. ortaya yapılacak panatrelere engel olun ve oyuncuyu kenarlara gitmeye zorlayın.

  ŞUTÖRE FAUL YOK

  Yalnızca yüzdelere oynayın.eller tamamen havadaolmalı ve şutör oyuncunun çemberi rahat görmesini engellemelisiniz.skorer oyuncuyu savunma oyuncusunun üzerinden şut atmaya zorlayın ancak şut sonrası mutlaka box out kullanın
  AKILLI VE DOĞRU FAULLER
  Her çeyrekteki 4 faul hakkınızıda rakibin en iyi skorerini rahatsız etmek için kullanın.Ortaya penetreye izin varmayin ve screen lerle savaşın. Yapılabilecek en büyük hata basket faul yapmaktır.ancak faulleri akıllıca yapmak bir zorunluluktur sportmenlik dışı faul istemediğimiz birşeydir.
  YARDIM TARAFI SAVUNMASI

  Eğer tuttuğunuz oyuncu toptan 2 pas mesafesi uzaktaysa ortayı doldurun topu izleyin ,ve pozisyonunuzu ayarlayın ve yapabildiğiniz kadar top tarafına yardım etmeye ya da hücum oyuncusunu pas vermeye zorlayın
  - Hücumun aksiyonlarını bozmaya çalışın.savunma hücumun lob pas atmasını sağlamalıdır
  - Hücumu okuyun-sawunma değişmelere ve top tarafına rotrasyona hazır olmalıdır.
  - Aşırı yardımlara gitmeyin savunma kendi adamını bulup box out edebilmelidir
  - Yardıma yardım : açık şutlara izin veremeyiz buyüzden toplu oyuncuyu başkasına pasa zorlayın
  - Toplu oyuncuyu şaşırtın.pas atmak için uzak bir noktaya bakarken bunu yapmalısınız bu an double team ve top çalma için idealdir
  - Rotasyonlar . topu durdurmak yada pasa zorlamak için rotasyonu kullanın.
  REBOUND
  Çemberleri kontrol altına alırsanız oyunda başarılı olma ihtimaliniz oldukça yüksektir.savunma reboundlarınızın sayısı hücumun attığı şutun bir göstergesidir. Savunma her şut kaçacakmış gibi hareket etmeli ve her şut için rebound pozisyonu almalı kısacası savaşmalıdır.rakibi çemberin altına yada boyalı alanın dışına itmelisiniz.box out sonrası zeka faktörü devrededir.oyuncular kaçan şutların % 80 inin atılan yönün tersine sektiğni bilmelidirler.Ek olarak savunma şut atıldığı anda önden ve geriye pivot box out tekniğiyle vücudunu araya sokabilmelidir. Serbest atış pozisyonlarında savunma hücumun itme ve zorlamalarına karşı koyabilmelidir.
  Savunma topu almak için istek duymalı havada topu iki eliyle alıp kontrol etmelidir.rebound u çabuk bir ilk pas izlemelidir.genelde takımın sıze ı önemlidir ancak sıze tek başına rebound için yeterli olamaz
  GEÇİŞ SAVUNMASI
  Top hızında geriye koşun . topu durdurun topu kullanan oyuncuya yardım edin.herşeyi değiştirmeye hazır olmalısınız.post bölgesine trailer olarak gelen oyuncuya bump savunmasıyla karşılık vermelisiniz.gerekirse faul yapın.kolay basket yok- coast to coast yok.

  NASIL OLDUĞU NEDEN DEN DAHA ÖNEMLİDİR
  Savunmanızı değişik şekillerde yapılandırabilirsiniz.ama önemli olan takımınızın savunmayı nasıl işlettiğidir.elbetteki takımınız değişik rakiplere karşı aynı savunma prensiplerini uygulayacaktır.
  GENÇ YETENEKLERİ BULUN
  Genç oyuncuları antremanlarda sıkı bir savunma için daha çok zaman harcamaları konusunda cesaretlendirin.hücum olarak ne yaparsa yapsın savunmada yapmalıdır.savunma isteği ve davranışlarını geliştirin.
  SCOUT RAPORLARI TUTUN
  Rakibin hücum olarak ne oynadığını ve en iyi hücum paternlerini araştırın.takımınızı hücumun istediği şeyleri yapmasını önleyecek şekilde hazırlayın.patternlerini yok edin ve takımınıza hücumu okumayı öğretin.
  SAVUNMA İÇİN BASİT HEDEFLER BELİRLEYİN
  Bazı iyi örnekler ( rakibi % 50 nin altında şuta zorlama - her periot için 20 sayının altında tutma vb ) aptalca fauller yapmayın.( basket faul )rakipten daha çok rebound alın açık 3 sayı atışlarına izin vermeyin.rakibin skorerine sayı serileri yaptırmayın.25 in altında faul yapın ve daha çok top çalın.
  TAKIMINIZI HAZIRLARKEN SAVUNMAYA HÜCUMDAN DAHA AZ ZAMAN HARCAYIN ANCAK ASLA SAVUNMA ÇALIŞTIRMAYA DAHA AZ İLGİ GÖSTERMEYİN.BÖYLECE KAZANAN SAVUNMAYI OLUŞTURABİLİrsiniz
  ZMAGO SAGADİN ( DEFENSE İS CONSTANT )

 3. #3
  it's my destiny StoryLine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  Adana
  Mesajlar
  48.616
  Günlük Yazıları
  2

  Arrow Basketbol Transition Offence

  .
  Her takımın hücum faaliyetindeki hedefi hücum oyuncusu için en rahat atış kullanabileceği pozisyonları yaratmak ve sahada savunmanın en az direnciyle karşılaşacağı pozisyonlar hazırlamaktır.tabii ki bu tarz durumları yaratmanın en kolay yolu hücumda savunmayı sayısal olarak daha az oyuncuyla yakalamaktır.sayısal üstünlük ise genellikle savunmanın zamanında ve doğru bir şekilde kendi yarı sahasına dönmediği hızlı hücumlarla sağlanır.bahsettiğimiz bu aksiyon oyuncuların maximum süratlerine yaklaştığı yalnızca birkaç saniye içinde gerçekleşir.
  Bu hücum stratejisine geçiş hücumu adını veririz.geçiş hücumu stratejimizin etkili olabilmesi için birkaç kuralımız vardır.ilk kuralımız açıkça söyleyebilirizki bu hücumu uygulama yada uygulamama kararını vermektir.geçiş hücumunda genellikle oluşan pozisyonlar hücumun savunmayı eksik adamla yakaladığı pozisyonlardır.şimdi bu pozisyonlara yakından göz atalım.

  hücum 1 ----- savunma 0
  Toplu oyuncu kendisi için en uygun atış pozisyonunu yaratır.burada tek sınırlayıcı etken zamandır.sahadaki kalan dokuz oyuncu ise toplu oyuncunun olabilecek en iyi pozisyondan kullanacağı atışı sadece beklememeli ve hareket etmelidir.bazı durumlarda takımımızdaki bir oyuncu kendi sahasından diğersahadaki boş arkadaşına ulaştırmalıdır.bunu yapmanın en kolay yolu pas atmaktır ve kullanacağımız en etkili pas kanatlara ( wing ) yada alçak post ( low post ) bölgesine yapılmış olandır.böylece pası alan oyuncuya yalnızca iki adımla turnikeyi atmak yada etkili bir şut kullanmak kalacaktır.
  hücum 2 ------- savunma 1

  Bu tarz bir pozisyon birçok opsiyon içermektedir.normal olarak iki hücum oyuncusu arasında kalan savunma oyuncusu toplu oyuncuya daha fazla yaklaşacak ve dikkat edecektir.bu nedenle diğer yarı sahaya geçmeden hücum oyuncularının birkaç hızlı pas yapması etkili olacaktır.ancak bu paslar extra süre kaybettirmemelidir.
  İki hücum oyuncusunun birbirine yaklaşarak hücum alanına geçmesi yanlıştır.bu durmda savunma oyuncusunun eline hücumu durdurmak için daha fazla fırsat geçecektir.iki ayrı kulvarda nacak birbirine fazla yaklaşmadan hücum etkili olacaktır.
  Toplu oyuncu hücum sahasındayken ve savunma diğer kulvarda kalmışsa bir karar vermelidir.sayıyı kendimi yapacak savunmayla bire bir mi oynayacak yada çembere kendi yönelip takım arkaşına pas mı verecek vb...burada en önemlisi savunmanın hareketini kontrol ederek karar almaktır.
  hücum 3 ------- savunma 2

  Geçiş hücumunun 3 e 2 pozisyonlarında genellikle geniş açılı üçgenler kurmak önemlidir.geniş açılı üçgenler ile toplu oyuncu iki arkadaşınıda görebilecek bir konuma gelecektir.

  Örneğin oyuncunun biri kanatta kalabilir . toplu oyuncu bu oyuncuya biraz daha yakın bşr şekilde faul çizgisi uzantısına yaklaşırken diğer oyuncumuzun karşı kulvarda 3 sayı çizgisine yakın bir şekilde pozisyon aldığı durumlar toplu oyuncumuza maxımum oyun varyasyonları yaratmaktadır.son karar savunma oyuncularının hareketine ve hücuma katılan oyuncularımızın bireysel yeteneklerine bağlıu olacaktır.

  hücum 4--------- savunma 3
  Bu tip durumlar çok farklı varyasyonlara sahiptir ancak kurallarımız aynıdır.olabildiğince açık oynamak ve bulabildiğimiz kadar değişik yolla hücumu devamlı hale getirmek.
  Geçiş hücumu sayıları takımınıza avantajlar sağlayacaktır.bazen hızlı geçiş hücumu sayıları oyunun en önemli parçası haline gelir.daha kolay sayılar üretebilirsiniz ve normal olanın tersine savunma hücumun ilk saniyelerinde daha çok hataya zorlanır.3 saniye bölgesini domine edemeyen takımlar hızlı geçiş hücumlarıyla zayıflıklarını saklayabilirler.ve son olarakta geçiş hücumunun başarısız olduğu durumlarda düzenli hücum organizasyonuna geçişte tüm oyuncularımız sahaya düzgün bir şekilde yerleşmiş olacaklardır.

  CSKA MOSKOVA 2NCİ TAKIMI BAŞANTRENÖRÜ ANDREİ MALTSEV DEN

 4. #4
  it's my destiny StoryLine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  Adana
  Mesajlar
  48.616
  Günlük Yazıları
  2

  Arrow Basketbol da Aldatma Tekniği

  .
  ALDATMALARDA DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR
  * Bir aldatmanın başarılı olabilmesi için, inanılır olması şarttır.
  * Aldatmalar değişik hızda ve kesin olmalıdır.
  * Aldatmadan sonra hangi tarafa gidilecekse o elle top sürülür.
  * Top sürme esnasında yapılan aldatmalarda topun korunması (vücudu kullanarak savunma ile top arasına konması) gerekir.
  * Oyuncu aldatma anında zamanlamayı çok iyi değerlendirmelidir. Örneğin çok hızlı uygulanan bir aldatmanın yavaş reaksiyona sahip oyucular üzerinde etkisi olamaz. Çünkü savunma oyuncusu hızlı yapılan aldatmaya karşılık verene kadar hareket bitmiş olabilir.
  * Tüm aldatmaların temeli ayak oyunlarıdır. Aldatma sonrasında ayağımızı savunmanın pozisyonunu bozacak yere konmalıdır.
  * Aldatmalardan amaç, rakibin dengesini bozup, asıl hücum amaçlarını yerine getirmek olduğuna göre, bunun dışında yapılan aldatmalar yararlı olmanın dışında zararlıdır.
  * Hareketli yapılan aldatmalarda alçak dribbing yapılmalıdır. Eğer aldatma başarılı olduysa aldatma sonrası mutlaka hız değişikliği yapılmalıdır.

  Sabit Aldatma

  Hızlanma ve Yavaşlama: Hücum oyuncusu hızlı dribbling yaparak daha fazla yol alır. Dribbling yapan oyuncu savunma oyuncusuna yaklaşıp durduğunda, aniden hızlandığında savunma oyuncusunun dengesi bozulur. Hücum oyuncusu patlayıcı biçimde savunma oyuncusunu geçer. Maksimum hızla yere yaklaşılarak ve top korunarak savunma oyuncusu geçilir.
  Önden El Değiştirme: Yapılması kolay olan bu aldatma şekli açık sahada, yüksek hızda mesafe alındığında daha çok uygulanır. Savunma oyuncusunun atak yaptığı tarafın tersinden kolayca geçilebilir.
  Uygulanış: Sağ elle dribbling yapılan bir pozisyonda sol elle top korunur. Sol bacak topu daha rahat korumak için bir adım öne uzatılır. Top sağ elden alçak dribbling yapılarak alınır. Bu sırada sol bacak geriye kaydırılarak mesafe kazanılır ve vücutla yüklenilerek geçilir. Hızlı hücumda iken savunma oyuncusunu daha çabuk geçebilmek için ayakların pozisyonu birbirine paralel olabilir.
  Bacak Arası: Dribbling yaptığımız elle topu bacağımızın arasından geçirip diğer elimize alarak topun yönü değiştirilir.
  Uygulanış: Sağ elle dribbling yaptığımızda sol el topu korur. Sol bacak önde, sağ bacak arkada olur. İki bacak arasından alçak dribbling yaparak topu sağ elden sol ele alınır. Bu sırada önde olan sol bacak mesafe kazanmak ve topa hamle yapacak savunma oyuncusundan korumak için geriye doğru çekilir. Top sol ele alındıktan sonra sağ bacağı savunmanın yanına atarak, vücudu öne eğerek ve hızlanarak savunma geçilir. Bu aldatmada ayak koordinasyonunu daha rahat sağlamak için yürüyüş adımında topla aldatma çalışılmalıdır.
  Arkadan Geçirme: Dribbling yaptığımız elin arkadan geçirerek diğer ele alınmasıdır. Bu aldatma şekli daha çok savunmacının olduğu ve sıkıştırmalarda kullanılır.
  Uygulanış: Sağ elle dribbling yapılırken sol elle top korunur. Ayaklar birbirine paralel pozisyondadır. Top sağ elden sol ele alınır. Bu esnada gideceğimiz yönün tersindeki ayağımızı öne atıp, hızlanırız.
  Riverse: Hücum oyuncusunun topu çok daha iyi koruyarak yapabileceği bir aldatmadır. Aldatma sırasında topla savunma arasına vücut girerek ve topun savunması kolaylaşır. Bu aldatmanın dezavantajı ise aldatma sırasında sırttı dönük oyuncuya sıkıştırma yapılmasıdır.
  Uygulanış: Sağ elle dribbling yapılırken sol ayak önde olur. Topla arkadaki sağ ayak yaklaşık 270 derecelik bir dönüş yapar. Dönüş sırasında topla savunma arasına hücum oyuncusunun vücudu girer. Top hücum oyuncusunun vücudunu kullanması topun savunma oyuncusundan uzaklaşmasıyla topun kontrolü sağlanır. Dönüş tamamlandıktan sonra top diğer ele alınır ve hız artırılarak savunma geçilir. Aldatmanın etkili olması için ayak dönüşleri mutlaka hızlı yapılmalıdır.

  Top Sürerek Yapılan Aldatmalar

  Üçlü Tehdit Pozisyonu: Oyuncunun şut, pas ve dribbling yapabilecek hücum pozisyonudur. Ayaklar omuz genişliği kadar açık ve dizler öne doğru bükük olmalı. El, ayak dirsek ve top aynı doğrultuda olmalıdır. Top iki elimizle göğüs hizasında tutulur.Topun göğüsten yaklaşık 1 karış mesafede olmalıdır.
  Şut Aldatması: Oyuncunun kendine şut pozisyonu yaratmak ve rakibin yanlış hareket etmesini sağlamak için bilerek top, vücut, vücut bölümleri ( kol, baş, ayak) ve sesle, pozisyon değiştirerek rakibi aldatmasıdır. Baskılı müdafa karşısında hücum oyuncuları rahat şut pozisyonları bulamazlar. Bu pozisyonu yakalamak için yapılan hareketlerden biride şut aldatmasıdır.
  Pas Aldatması: Hücum oyuncusu takım arkadaşına pas verir gibi yaparak topu iki el ile arkadaşına doğru uzatır. Savunma oyuncusunun bu hareketle dengesi bozulurken diğer yöne dribbling yapılarak rakip geçilir.Bu aldatma uygulanırken topla birlikte vücut o yöne doğru hareketlenir. Aldatmayı yapan oyuncu pası verirken ayağını çok açmamalı ve aldatmadan sonra mutlaka hızlanmalıdır.
  Drive (hareket aldatması): Çok kullanılan aldatmalardan birisi de, rakibi bir taraftan dribbling yapacakmış gibi yönlendirip diğer tarafa yönlenmesidir. Hücum oyuncusunun içeriye girmesini önlemek için hamle yapan savunma oyuncusunun tersi tarafından topla içeri girilmesidir.

 5. #5
  it's my destiny StoryLine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  Adana
  Mesajlar
  48.616
  Günlük Yazıları
  2

  Arrow Süratin Önemi

  .
  Sporlarda gerek duyulan en önemli biyomotor yetilerden biri de sürat, ya da çok hızlı bir biçimde yol alma yada hareket etme niteliğidir. Mekanik bakış açısına göre sürat, mesafe ile zaman arasındaki oran ile açıklanır. Sürat terimi üç öğeyi içermektedir:

  1. Tepki süresi,
  2. Zaman birimi başına hareket etme sıklığı,
  3. Verilen bir mesafe üzerinde yer değiştirme sürati.

  Bu üç etmen arasındaki korelasyon (karşılıklı ilişki) kişinin, sürat gerektiren bir Alıştırmadaki verimini belirlemesine öncülük eder. Bu nedenle, sürat koşusunda (sprintte) final sonucu sporcunun başlangıçtaki tepkisine (reaksiyonuna), tüm yarış boyunca yol alma süratine (örn. İtiş kuvvetine) ve adım sıklığına bağlıdır.

  Sprint yarışları, boks, , hokey, takım sporları ve benzeri bir çok sporda sürat belirleyici bir yetidir. Belirleyici bir etmen olmadığı sporlarda ise antrenmana sürat etkinliklerinin dahil edilmesi yüksek yeğinlikteki antrenmanının elde edilmesini destekler. Sonuç olarak sürat antrenmanı neredeyse her spor için vazgeçilemeyen temel bir yeti olmaktadır.
  Ozolin (1971) iki tür süratin bulunduğunu belirtmektedir.
  1.GENEL sürat, her hangi bir hareketi (motor tepki) hızlı bir biçimde sergileyebilme yetisi olarak tanımlanır. Hem fiziksel genel hazırlık hem de fiziksel özel hazırlık genel sürati arttırır.
  2.ÖZEL sürat, diğer taraftan bir alıştırma ya da beceriyi verilen bir süratte, (genellikle çok yüksek değerdedir) sergileyebilme niteliğidir. Özel sürat her spora özgüdür ve bir çok durumda başka spor dallarına aktarılamaz yada dönüştürülemez (Brouha, 1945). Özel sürat bu bölümde kısaca anlatılmış olan özel yöntemler yoluyla geliştirilir. Aranan süratin türü ne olursa olsun kişi hareketin yapısı, hem kinematik hem dinamik, olarak beceri modeline benzer olmadığı sürece olumlu bir aktarım beklememelidir.

  Bir koşucu doruk süratine en az 20m lik bir ivmelenme aşamasından sonra ulaşmaktadır. Sürat grafiği (Belirli bir mesafede bir kimsenin süratinin grafik olarak gösterilmesi 30 m den yada çıkıştan 5-6 saniye sonra doruk sürate ulaşıldığı (Zatzyorski, 1980) ve oldukça değişmez bir biçimde 60m ye kadar korunduğunu göstermektendir. Bu aşamadan sonra doruk sürat, MSS'nin yorgunluk, dolayısı ile engelleyici bir yapı göstermesinden dolayı kararsız bir değişim içerisindedir (Harre, 1981) Sürat yetisindeki ek gelişmeler sadece kuvvet ve kuvvette devamlılık çalışmalarına yönelik bir biçimde ele alınırsa başarılır.

 6. #6
  it's my destiny StoryLine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  Adana
  Mesajlar
  48.616
  Günlük Yazıları
  2

  Arrow Basketbolda Savunma Yapma

  .
  GENEL SAVUNMA FELSEFESİ
  Başarılı olmak ve kazanmak için, savunma, antrenör ve oyuncular tarafından önemi kavranılarak hem sevilmeli hem de iyi uygulanmalıdır.
  İyi savunma rakibine üstünlük sağlayabilmek demektir.
  Savunma her zaman vefalıdır, hücum ise zaman zaman nankörleşir. İyi savunma yapan takımlar hücumun nankör olduğu bu günlerde bile kazanma şansına sahip olabilir.
  Başarılı savunmaların tümünün en önemli ortak özelliği rakibin oyun düzenini bozmaktır. Kolay atışlar engellenmelidir. Savunma kuralları iyi uygulanılarak rakibi rahat ve istediği gibi oynatmamak gerekir.
  Basketbol da en çirkin sayı ikinci atıştan yenen sayıdır. Rakip başarılı bir atış yapmamışken bir yada birkaç kez şans tanımak savunmayı hem daha çok yorar hem de acizliğini gösterir.
  Savunma potasında kurulan hava topu hakimiyeti iyi savunmanın bir parçasıdır.
  İyi bir savunma sonrası elde edilen toplarla hücumun etkinliği daha da artar. Hızlı hücum şansını çoğaltır.
  Başarılı bir savunma için oyuncuların fiziki gücünün üstün olması da gerekir.
  Tüm oyuncularda kendi başına iyi savunma yapma azmi ve çabası olmalı ancak yardımlaşma duygusunun önemini aklından çıkartmamalıdır.
  SİZİN SAVUNMA FELSEFENİZ NE OLMALIDIR?
  UTAH baş antrenörü JERRY PIM kendi savunma felsefesini şu sorularla anlatıyor:
  1_ Kişi savunmasından ne beklediğini belirlemelidir.
  2_ Tam olarak savunma hakkında ne düşünüyorsun ?
  3_ Savunmada kullanmak üzere ne kadar zaman istiyorsun ?
  4_ Tempoyu hücum mu tayin edecek ?
  5_ Oyun sırasında savunmayı değiştirmekten hoşlanır mısın ?
  6_ Ne kadar zone savunma oynamak istiyorsun ?
  Burada bu soruları örnek olması açısından kullanıyorum. Sizde felsefenizi oluştururken bu gibi soruları kendi kendinize sormalısınız.
  Konuyu biraz daha açmak için Sezaviska’nın (Partizan) görüşlerini bir seminer konuşmasından Seyfi Kuştimur’ un derlemeleriyle sunuyorum:
  (Antrenörün savunma görüşü önemlidir ve yetenekli olması gerekir. Antrenör istediği savunmayı seçebilir. Bazı antrenörler savunma yaptırayım derken hiç yaptıramaz. Bazıları atak, bazıları pasif savunma yaptırırlar. Bazı antrenörler savunmayı yerleştirirken büyük sorunlarla karşılaşmayabilirler. İyi savunma için küçük sorunların çözülmesi gerekir. Adam adama savunmayı seçen bir antrenör oyuncularını buna göre hazırlayabilmelidir. Aksi taktirde başarısız olur. Antrenörler son derece sabırlı olmalıdır.
  Antrenör bir savunmayı seçtikten sonra değişik uygulamaları seçip bunu işlemeli ve geliştirmelidir. Antrenörler savunma üzerinde çok düşünmelidirler, yaratıcı olmalı, kopyacı olmamalıdırlar.
  Savunmayı seçmeye büyük zaman ayırın. Antrenörlerin bu konuya zaman ayırmaları istenir. Genellikle antrenörler başkalarının görüşlerini hemen benimsiyorlar. Bunun tamamen karşısındayım. Antrenörlerin kendi savunmalarını seçmeleri ve bu savunma konusunda çok düşünmelerini istiyoruz. Sistemi kendi değiştirmelidir. Bir yerden okuduğu veya gördüğü savunmayı denerse başarılı olamaz. Antrenörlerin başkalarının savunmasını benimsemeleri zihinsel olarak gerilemelerine neden olabilir. Bir antrenörün 1.3.1.’ i başarı ile uygulayabilir. Çünkü bütün koşullar o savunma ve takım için yeterli ve uygundur. Aynı koşullar sizin için elverişsiz olabilir.
  Antrenörler savunmalarını seçmeden önce çok düşünmelidirler. En iyisini seçmelidirler. Kendi oyuncularının fiziksel ve psikolojik yapıları, uzun adamları, kısa oyuncuların yetenekleri, hırsları, çalışma hevesleri, inançlarını göz önünde bulundurup, savunma sistemini oluşturmalıdırlar.)
  Bu görüşler doğrultusunda kendi savunma felsefenizi belirlerken rakipleri durumları, maçların yoğunluğu, seyirci ve saha faktörü gibi etkenlerle takımınızın bulunduğu katagori seçiminizi mutlaka yönlendirmelidir.
  Esas savunmanızın yanında her zaman kullanmaya ihtiyacınız olacak seçenekleri de gözden geçirmelisiniz. Her türlü ve çeşitli tuzaklarla hazırlanmış savunmaları iyi uygularsanız başarı hemen karşınızda sizi bekliyor olacaktır.
  2. BASKETBOLDA SAVUNMA İÇİN PSİKOLOJİK VE FİZİKSEL GEREKSİNİMLER
  Takım her oyuncunun kendine özgü bir takım görevleri vardır. Bir oyuncunun fiziksel gücünün yüksek olması o oyuncunun iyi savunma yapacağı anlamına gelmez. Her oyuncu bir savunma oyununu kendi kendine geliştirmeyi amaç edinmelidir. Bir oyuncunun yalnız hücumda başarılı olması yeterli değildir, bu başarıyı savunmada da gösterebilmelidir. Sağlam ve kontrollü bir savunma mükemmel bir mantık ister.
  Mücadeleci oyuncu yere çökük vaziyette rakibinin ayak hareketlerine uygun hareket eder. Oyuncu görevini sonuna kadar götürebilecek bir görev anlayışı içinde olmalıdır. İstek, azim ve gurur güçlü bir savunma oyuncusu için gereklidir. En azından rakibine ikili mücadelelerde yenildiği zaman bir üzüntü duyabilmeli ve bunu gurur meselesi yaparak rakibinin ikinci bir mücadeleyi kazanmasını engellemeye çalışmalıdır. İyi oyuncular hem hücumda hem de savunmada başarılı olan dolayısıyla sahanın her yerinde görevini tam olarak yapan oyunculardır.
  İyi bir savunma yapılabilmesi için savunma oyuncusunda bulunması gerekli zihinsel özellikler:
  1_ İSTEK
  Oyuncular savunma yapmayı pek sevmezler ancak antrenörler bilgili davranarak ağır ve yorucu çalışmayı gerektiren savunmayı istekle yapmalarını sağlayabilir. İstek olmadan yapılan bir savunma istenilen amaca ve düzeye ulaşamaz.
  2_ UYANIKLIK VE HAZIR OLMA
  Hücum oyuncusunun yapabileceği her türlü harekete karşı hazırlıklı olmalı ve anında tepki gösterebilmelidir.
  3_ SOGUKKANLILIK
  Savunma oyuncusu hücum oyuncusuna üstünlük sağlamak için soğukkanlılığını korumalı, sakin düşünebilmeli, olaylar karşısında paniğe kapılmamalıdır.
  4_ ÜSTÜNLÜK SAĞLAMA VE ATAK OYNAMA
  Eğer savunma oyuncusu atak oynamıyorsa, atak değilse hücum oyuncusuna üstünlük sağlayamaz ve eğer hücum oyuncusu daha ataksa üstünlüğü elde eder ve savunmayı çok zor durumlarda bırakır. Bu nedenle bu iki kavramı bir arada düşünmek gerekir. Savunma daha oyunun başında kendisini kabul ettirmeli ve bunu sağlamak için atak oynamalıdır.
  5_ DİKKATLI OLMA
  Savunmada bütün dikkat toplanmalıdır. Dinlenmek gerekirse bunun hücumda yapılması gerekir.
  6_ KENDİNE GÜVEN
  Hücum oyuncusuna savunmanın üstünlüğünü kabul ettirebilmelidir. Bunu sağlamak için oyuncusunun kendisine ve dolayısıyla yaptığı savunmaya güvenmesi gerekir. Oyuncunun kendisine güvenmesi içinde cesur olması gerekir.
  7_ KENDİ KENDİNİ TARTMA
  Savunucu kendi yeteneklerini bilmeli ve savunmada ne zaman atak ve ne zaman uzak oynayacağını bilmelidir.
  İyi bir savunma yapabilmek için savunma oyuncusunda bulunması gerekli fiziksel özellikler:
  1_ ÇABUKLUK
  Savunmacıda ve genelde sporcuda aranacak niteliklerin başında çabukluk gelmelidir.
  2_ VÜCUT DENGESİ
  Vücut ağırlığı her iki ayağa eşit olarak dağıtılmalı, ayaklar topuklar dahil tamamen yere basmalı ve omuzlardan biraz daha açık tutulmalıdır. Dizler bükük olmalı, sırt dik, vücut yumuşak tutulmalıdır.
  3_ ELLERİN VE KOLLARIN DURUŞU
  Eğer hücum oyuncusu topsuzsa bir el topa diğeri topa doğru tutulur. Eğer hücum oyuncusunun elinde top varsa atışına engel olmak için öndeki kol görünüm seviyesinde tutulur, diğer kol ise hücum oyuncusunun top sürmesine engel olmak ve arkadan yapılacak perdelemeleri sezmek için aşağıda ve yanda tutulur.
  4_ GÖRÜŞ
  Savunma oyuncusu hücum oyuncusunun elinde top varsa göğsüne bakmalıdır. Eğer hücum oyuncusu topsuz ise savunma oyuncusu, savunduğu oyuncuyla topu ve bu aradaki bütün alanı görmelidir. Eğer top veya hücum oyuncusunun bakış açısı dışında kaldıysa hücum oyuncusuna çok dikkat edilmelidir. Eğer hücum oyuncusu görüş alanından çıkarsa hemen üç saniye koridoruna koşup hücum oyuncusuyla burada temas sağlamaya çalışmalıdır.
  5_ KONUŞMA
  a) Yüksek sesle
  b) Anlaşılır
  c) Kısa
  d) Emir verircesine kesin
  6_ AYAK HAREKETLERİ VE POZİSYON
  Burada sadece kayma adımlarının nasıl olacağını göreceğiz. Savunma stance pozisyonunda bir adım yana atılır, diğer ayak yere sürütülerek omuz genişliğinde olacak şekilde yanına çekilir ve hareket mekaniği böyle devam eder.
  Not: Savunma katagorisi içinde kullanılan bilgiler bilgiler Özer Özeler lisans bitirme tezinden alınmış olup kaynaklar aşağıda sıralanmaktadır.
  Kaynaklar:
  1. American Eğitim Programı,(1998)Çocular ve Gençler İçin Basketbol Antrenörlüğü, Beyaz Yayınları,İstanbul.
  2. Artış H. Merhaba Basketbol, Ülker Yayınları.
  3. Aydınlı E. (1985) 1.3.1. Bölge Savunması, G.Ü. Gazi Eğitim Fak. Beden Eğitimi ve Spor Bilimi Lisans Bitirme Tezi, Ankara.
  4. Aysan h. (1981), Basketbolda Baskılı Savunmalarda Top Çıkarma, Gazi Y. O. Beden Eğitimi Bölümü Lisans Bitirme Tezi, Ankara.
  5. Burgul A. (1999) Adidas European ABC All-Star Camp Berlin.
  6. Dündar U.(1999) Basketbolda Kondisyon, Bağırgan yayınevi, Ankara.
  7. Erdoğan M.(1981) Basketbol da Bireysel Savunma, Gazi Y. O. Beden Eğitimi Bölümü Lisans Bitirme Tezi, Ankara.
  8. Kahya M. (1994), Adam Adama Savunma Teknikleri Bireysel ve takım Halinde, Gazi Y. O. Beden Eğitimi Bölümü Lisans Bitirme Tezi, Ankara.
  9. Lüle L. (1993), Basketbol Tekniği, Bursa.
  10. Mossimino R. Offensive Skills Drill and Moves, Eğitim cd si.
  11. Oksal S. (1980), Basketbolda Savunma, Gazi Y. O. Beden Eğitimi Bölümü Lisans Bitirme Tezi, Ankara.
  12. Sevim Y. (1991), Basketbol Teknik Taktik Antrenman, Gazi Büro Kitapevi,1 Baskı, Ankara.
  13. Urartu Ü. Basketbol Teknik Taktik Kondisyon, İnkılalap Yayınevi, 4 Baskı.
  14. Wootten M. Coaching Basketball Successfully, Leisure Press
  15. www.bbhighway.com internet sitesinden 04.03.2004 te alıntı yapılmıştır.
  16. Yıldız B. (1981) Adam Adama Müdafa, Gazi Y. O. Beden Eğitimi Bölümü Lisans Bitirme Tezi, Ankara.

  Basketbolda Adam Adama Savunma Yapma

  Oyuncuların bire bir oynayarak sorumluluğu, kişisel savunma kabiliyetini geliştirerek kendine olan güvenini artırır.Oyun açısından ise; antrenörün, belirli bir rakip ile mücadele etmeyen oyuncuyu kolayca belirlemesini, bu işle görevli olanı değiştirebilmesini, şutörün (karşı hücum elemanının) zayıf olup olmadığının belirlenmesini ve mutlaka topu alması gerekiyorsa savunmanın baskı yapmasını sağlar.En önemli öğretim dezavantajı, oyuncuya prensip ve uygulamaların açıklanması için gereken zamandır. Oyun dezavantajı, adam adama defansta dikkatsizlik ve tehlikeli pozisyonlar oluşabilmesi ve bloklama taktikleridir. Adam adama defansta faul daha çok olur. Savunma oyuncuları top yerine rakibe konsantre olacağı için, top kesme imkanları azalacaktır. Ayrıca, hızlı hücum şansı bölge savunmasına göre daha azdır.
  Adam adama savunmasının öğretiminde, önce kişisel konulara önem vereceğiz. Oyuncunun vücut pozisyonu; ellerini kullanması, ayak hareketleri, geri sahada, köşelerde, pota altında, rakibi box_out ederken savunma oyuncusunun nasıl durağını ve ruhsal açıdan hazırlıklı olmasını da öğretmeliyiz.
  Ruhsal (şuursal, fikri) karar verme, aktiflik, içgüdüsel hareketi de adam adama savunmanın hünerinin gelişmesinde büyük bir yer almaktadır.
  Yer pozisyonu, tabii ki topun mevcudiyeti, yokluğu, potaya mesafesi ile değişir. Rakip ile potanın arasında durmanın gerektiğinin önemini alıştırmalarla verilmelidir.
  En iyi vücut pozisyonu hareket kabiliyetini kısıtlamayan geniş şekilde yapılan savunma duruşudur.
  Geniş duruş rakip oyuncunun savunma yapan oyuncuyu rahat geçmesini önler. İyi bir vücut pozisyonu için öncelikle gerekli şey dengedir. Savunma durumunda ayaklar hücum pozisyonundakilerden daha açık duracak şekilde olmalıdır. Ağırlık, ayak topukları üzerinde dağıtılmalıdır ki, oyuncu herhangi bir pozisyonda, herhangi bir yöne harekete başlayabilsin. Savunma esasında vücut dik ve baş yukarıda olmalıdır. Kısaca bu şekil sandalyeye oturan bir insanın şekline benzetilebilir. Toplu hücum oyuncusuna yapılan savunmada vücut ağırlığı öndeki ayağa verilir. Bu sayede savunma yapan oyuncunun sağa sola hareketler yapan rakip oyuncusuna süratle karşılık vermesi daha kolaylaşır.
  Kol hareketleri rakibe kötü pas attırmada, bacak hareketlerine sürat kazandırmada, vücuda dengesini kazandırmada yardım eder. Kol pozisyonu savunma müdafa edilen rakip oyuncusunun yerine göre değişir. Uzaktan iyi şut atan rakibi savunurken kollarını yukarıya doğru uzatarak alçak duruş pozisyonu alırız. Bu pozisyonda önde olan bacağın kolu rakibin yüzüne doğru, diğer kol ise göğüs hizasında tutulur. Eğer top süren oyuncuyu savunuyorsak rakibe iyice yaklaşmalı, kollarımızı rakibin rahat top sürmesini önleyecek şekilde sallamalıyız. Kolları sallamanın asıl amacı rakibimizi şut attırmaktan vazgeçirmek ve kötü pas atmaya zorlamaktır. Mümkünse atılan pasa en azından parmak teması yapabilmek asıl amaçtır. Topa konsantre olunursa savunma başarıyla bitirilebilir.

  Doğru bir kol pozisyonu rakibe kötü pas attırabilmede en önemli faktördür.

  Genel savunmada savunma oyuncusu tek ayağı ileride ve dizler hafif bükülü bir biçimde durur. Topsuz savunmada tek el havada hücum oyuncusunun atışı engellenir. Sırt düz baş daima yukarıya doğrudur. Ayaklar arasındaki mesafe omuz genişliğinde olmalıdır. Bu çapraz geçişlere karşı en etkili savunmadır. Bir savunma oyuncusu hücum oyuncusunu savunurken yanına alarak savunur. Reverse ve pivot adımlarıyla ilerlemek isteyen hücum oyuncusu engellenir.

  Reverse ve pivot hareketlerinin diğer faydası ise top kesici olarak görev yapan savunma oyuncusu pozisyonuna geçer. İyi bir savunma oyuncusu, hareketlerini ufak adımlarla yaparak dengeli bir savunma sağlar. Savunmada yapılan genel hata, büyük adımlarla hücum oyuncusu üzerine gitmektir.

  Savunma bir boksörün ayak oyunlarının mükemmelliği oyuncularda da olmalıdır. Gerçek oyunda savunma oyuncusu genellikle hücum oyuncusunun önünde olmalıdır. Savunma yapan oyuncu top süren oyuncuya mümkün olduğu kadar topa müdahale edecekmiş gibi yakın ve baskılı bir savunma yapmalıdır. Bu savunma şekliyle top süren oyuncuyu arkası dönük bir şekilde top sürmeye zorlayabiliriz. Bu sayede rakibimizi , istediğimiz açıda hareket ettirmeye zorlayabiliriz. Eğer gerçekten iyi bir savunma yapıyorsak, rakibimiz için şut atmak ve içeri pas atmak çok zordur. Bu durumda pas ve şut atamayacağını anlayan rakibimizin yapabileceği tek şey savunma oyuncusunu geçmektir. Buna her an savunma oyuncusunun hazır olması gerekir.
  Belli bir yöne bakmaksızın şut atmak, pas vermek veya top sürmek aşırı derecede zordur. Bu hiçbir zaman savunma oyuncusunun tek noktaya bakarak güç duruma düşmesi demek değildir. Hiçbir zaman rakibi ve aynı zamanda topu gözden kaybetmemek gerekir. Eğer toptan uzakta oynanıyorsa, bu durumda rakiple top arasında iyi bir pozisyon yaratmaya çalışılmalıdır. Ayrıca her iki tarafı görebilmek için yüzeysel bir görüş kullanılmalıdır. Böyle bir durumda rakibin sinsice hareket engel olunabilir ve kolaylıkla pas istenildiğinde top çalınabilir veya takıma yardımcı olunabilir.
  Adam adama savunmada oyun kurucu rakibini devamlı kontrol altında bulundurmalıdır. Bazı antrenörler oyuncularına rakip takımın hücum oyuncularının ayaklarını seyretmelerini söylerler. Öteki antrenörlerde savunma oyuncusunun rakibinin gözlerine kendilerini konsantre etmelerinin daha iyi olduğuna inanırlar. Frank Mc Guire’ ın tercih ettiği oyuncunun gözlerini rakibin bel kısmına çevirmesidir, böylece diğer rakipleri de ve topu da başını herhangi bir şekilde çevirmeden kontrol edebilir.
  Savunmada da konuşarak yardımlaşma çok önemlidir. Takım arkadaşımız kör bir pozisyona girdiğinde kendisine konuşarak içinde bulunduğu durum anlatılır. Savunma hiçbir zaman tek kişinin şahsi gayretiyle başarılamaz ve savunma yapan oyuncular bir makaranın ayrı ayrı birer parçaları gibidirler. Savunma oyuncuları devamlı surette birbirleriyle konuşarak yardımlaşma halinde olmalıdırlar.
  Basketbol öyle bir oyundur ki akıl, beden, ve konuşma aynı derecede önem taşır.
  ADAM ADAMA SAVUNMANIN AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI
  1_ Avantajları:
  * Sorumluluk duygusunu geliştirir ve her oyuncunun tutacağı rakibin belirlenmesini kolaylaştırır.
  * Rakip oyuncuların boy, kuvvet, hız ve yapısına uyacak kendi oyuncularınızı bu oyunculara karşı görevlendirebilirsiniz.
  * Rakip takım vakit geçiriyorsa veya siz geride iseniz rakibin işini zorlaştırmak için kullanılabilir.
  * Etkili ikili sıkıştırmalara müsaittir.
  * Genel olarak savunmada oyuncuları tuttuğu hücum oyuncusunun iç tarafında bulunacağından savunma ribaunt’ u için uygun pozisyonlar yaratır.
  * Her oyuncunun tutacağı rakip oyuncunun kuvvetli ve zayıf taraflarını antrenör tarafından oyunculara anlatılabileceğinden, her oyuncunun kendisini daha iyi hazırlaması sağlar.
  * Basketbolun savunmadaki temel tekniklerinin düzgün öğrenilmiş olması şartıyla iyi bir şekilde kullanılmasını sağlar.
  * İyi kondisyona önem kazandırır.
  * Baskılı adam adama savunma iyi fastbreak olanakları sağlar.
  * Rakibin uyguladığı herhangi bir hücuma uydurulabilir.
  * Oyunun temposunu yükseltmek için tam saha kullanılabilir.
  * Sadece takımın sahadaki davranışının değiştirilmesiyle bir maç sırasında veya bir sezon boyunca meydana gelebilecek bütün durumlarda uygulanabilir.
  * Her oyuncunun iyi savunma yapıp yapmadığının göze çarpmasını sağlar ve böylece iyi savunma yapanlar ödüllendirilebilir.
  2_ Dezavantajları:
  * Oyuncularının iyi bir fizik kondisyona sahip olmalarını gerektirir ve onları kişisel olarak daha zorlar.
  * Rakip oyuncuya uygun bir savunma oyuncusu bulunmadığı zamanlarda veya adam değiştirme sırasındaki boy farklılıklarının ortaya çıkması halinde takımın aleyhine işleyebilir.
  * İyi perdeleme yapan ve iyi kat eden takımlara karşı etkisi azdır.
  * Her oyuncunun mükemmel temel tekniğe ve zihinsel yapıya sahip olmasını gerektirir.
  * Oyuncuların faul yapma olasılığı yüksektir.
  * Takımdaki herhangi bir savunmadan rakip takımın yararlanmasını sağlar.
  * Perdelemeler esnasında adam değişmek zorunda kalan oyuncuların esnek olmasını ve bu duruma uyum sağlayabilmelerini gerektirir.
  * Savunma oyuncularının tuttukları oyuncular dışında, takım savunmasının gerektirdiği sorumlulukları da bilmelerini ve uygulamalarını gerektirir.
  * Savunma temel tekniklerinin çok iyi bir şekilde bilinmesi gerekir.
  * Normal veya gömülü man to man iyi fastbreak olanakları yaratmayabilir.
  * Bir hücum oyuncusunun üstüne gereğinden fazla konsantre olunması veya gerektiğinden fazla zayıf savunma yapılması takım savunmasını bozabilir.
  * Uzun bir öğrenme süresi gerektirir.  Basketbolda Toplu Oyuncuyu Savunma  Savunma oyuncusu toplu oyuncu ile pota arasındaki yerde ve doğrultu üzerinde bulunur. Hücum oyuncusu ile arasında geçmesini ve şut atmasını önleyecek uygun mesafeyi korumaya çalışmalıdır. Savunma oyuncusunun ayak durumu genellikle çaprazdır, ancak hücum oyuncusunun her iki yandan geçmesini önlemek için paralel duruşta kullanılır. Top süren oyuncu etkisiz şut alanına doğru itilir ve ikili sıkıştırma olanağı aranır.

  Top süren oyuncuları savunurken genellikle kuvvetli tarafı savunulur ve zayıf eliyle top sürdürmeye çalışılır. Ancak ani yön ve el değiştirmede çok dikkatli olunmalı ve özellikle dip çizgiler kapatılmalıdır.

  * Savunma yaptığımız rakibin uzak şutları eğer kötüyse kendisine çok yakın savunma yapılmamalıdır. Buradaki amaç kendisini şut atması için müsait bir pozisyon olduğunu inandırmaktır.

  * Savunma yaptığımız oyuncu rakip takımın oyun kurucusu ise ve sutları iyiyse devamlı surette topunu çelmeye çalışmalı, çok sıkı bir savunma uygulayarak cesaretini kırmalıyız.

  * Savunma yapılırken kollar ve vücut devamlı hareket halinde olmalı ve rakibe rahatlıkla geçebileceği boş bir alanın olmadığı hissi verilmeye çalışılmalıdır.

  * Savunmanın mücadeleden galip çıkabilmesi için rakibin baş vurabileceği tüm teknikleri iyi bilmesi gerekmektedir.

  * Bire bir savunmada hücum oyuncusunu gitmek istediği yönün aksine sürülmelidir. Bu yön rakibin zayıf yönü olmalıdır. Bunun amacıda rakibi mümkün olduğu kadar potadan uzak tutmak, yaklaşmak için yapacağı hareketle de yorulmasını sağlamaktır.

  * Hücum oyuncusunu istemediği yöne top sürdürtmeye ve kötü pas vermeye zorlandırmalıdır. Buradaki önemli olan husus hücum oyuncusunu zor durumda top almaya ve hata yaptırıp top kaybettirmeye zorlamaktır.

  Basketbolda Topsuz Oyuncuyu Savunma  Savunma oyuncusu topsuz hücum oyuncusunun toptan uzaklığı oranında içeriye gömülür. Savunma oyuncusu hem topu hem de topsuz hücum oyuncusunu görebilecek bir pozisyon almalıdır. Bu duruşla pas yolu pas yolu önlenir, yardımlaşma önlenir, yardımlaşma kolaylaşır ve içeriye dalan oyuncuların top alması önlenebilir.

  Pota yakınlarında topsuz hücum oyuncusunu savunan oyuncu daima topla pota arasındadır. Genellikle pivot ve post oyuncuları yandan savunulur, ancak adam adama savunmanın uygulanış biçimine göre önden ve arkadan da savunulabilir.

  * Savunma temel duruşta olmalı, vücut dik, ayaklar dizlerden iyice bükük ve ağırlığı hafifçe öne doğru vermelidir.

  * Eğer rakip bir oyun kurucuysa, takım arkadaşlarının topu ona vermesini mümkün olduğu kadar zorlaştırmak için ona yakın olmalıdır.

  * Hücum oyuncusunda top olmadığı zamanlarda perdeleme oyununa yakalanmamak için iletişim halinde olunmalıdır.

  * Hücum oyuncusunun çembere yakın yerde almasına engel olunmalıdır.

  * Hücum oyuncusunun çembere doğru yaptığı hareketler esnasında pas almasına engel olunmalıdır ve bu durumda oldukça yakın olunmalıdır.

  * Savunma oyuncusu devamlı hareket halinde ve dikkatli olmalıdır.

  Basketbolda Kombine Savunma

  Bu sistem normal olan savunma sisteminin değiştirilmiş bir şeklidir. Bir kısım oyuncular adam adama savunma, geri kalanları da bölge savunması yapacağı için bu sistem, her iki savunma sistemini içeren bir savunma sistemidir.
  Kombine Savunma Prensipleri:
  * Rakip takımın sonuca etki edecek derecede yetenekli bir oyuncuya sahip olması. ( Çok iyi bir oyun kurucu, iyi bir pivot veya çok iyi bir şutöre sahip olması ) Bu durumda 4-1 oynaması tavsiye olunur.

  * Rakip takımın bütün oyuncuları ile rotasyon sistemini takip etmesi. Bu durumda da rakip takımın oyun kurucusu adam adama ile tutulmalı, diğer dört oyuncu bölge savunması yapmalıdır.

  * Rakip takımın çok iyi iki oyuncuya sahip olması, diğerlerinin vasat seviyede bulunması. Bu durunda 2 ve üçgen oynaması tavsiye edilir. 2 oyuncu ile rakibin 2 iyi oyuncusu adam adama savundurulur, diğer üç kişi üçgen kurarak bölge savunması yapar. Bu suretle rakip takımın diğer iyi 3’ üncü oyuncusu da durdurulmuş olur. Zira bu iki oyuncudan çıkaracağı paslara muhtaçtır. Ancak bu 2 oyuncuda adam adama savunma ile engellenmiştir.

  Kombine savunmanın hangi sistemini tatbik edersek edelim, savunmanın ana unsurlarından birisi, rakip oyuncuyu 2 oyuncu ile marke etmek olacaktır. Genellikle dripling yapmak zorunda olan oyun kurucular bu savunmaya çok hasastırlar.

  Burada önemli olan, savunma yapan iki oyuncunu iyi pozisyonun iyi olması, kollarını iyi kullanmasıdır.
  Kombine savunmalarda dikkat edilecek diğer bir noktalardan biride perdelemeye karşı mücadele etmektir. Hücum eden takım, adam adama savunulan oyuncusunu perdeleme ile kurtarmak ve onun sayı yapmasını sağlamak isteyecektir.

  Basketbolda Dörtgen Artı Bir Savunma
  Dört oyuncu bölge bir oyuncu adam adama savunma yapar. Her savunma alanının 2-2 ( box_one ), 1-2-1 ( diamond and done ) ve 1-3 gibi sistemlerle savunulması anlaşılmalıdır. Geriye geriye kalan tek oyuncu bir forwart’ ı bir oyun kurucuyu veya bir pivot oyuncusunu adam adama savunabilir.  Basketbolda Üçgen Artı İki Savunma


  Üç oyuncu bölge savunması, iki oyuncu adam adama oynar. Öndeki iki adam bütün yarı sahada adam adama oynar.
  Üçgen ve ikili karşı taraf bunu kavramadığı sürece daha etkilidir. Doğal olarak durumu er veya geç anlayacaklardır. Ne kadar geç olursa o kadar iyi olur. Top orta çizgiyi geçer geçmez öndeki iki adam baskı yapmaya, geri üç adam ise mümkün olduğu kadar rakiplerine yakın oynayarak adam adama oynar izlenimi vermelidir.

  Geri üç oyuncu çizgi ve orta alanı almalıdırlar. Doğal olarak iki oyuncu içeri ve dışarı ederken bu alanları dolduracaklardır. Üçgen ve ikili savunmaya karşı en büyük tehlike bu alanların boşaltılmasıdır.

  Alan savunması yapan oyuncular 1-2 veya 2-1 olan biçimde dizilirler.

  Adam adama oynayan iki adam tuttukları oyuncularla hareket etmelidirler. Bu tip savunma için ideal üç uzun oyuncu ve çok hızlı iki oyuncu adam adama oynatılmalıdır.


  Basketbolda Baskılı Savunma
  Baskılı savunmalar günümüzün en etkili savunma türlerinden olup, geniş bir uygulama alanı bulmaktadır. Baskılı savunma, hücumun organizasyonu başlangıcından itibaren yoğun bir savunma ile bozmayı ve rahatsız etmeyi amaç edinir. Baskılı savunma uygulayabilmek için, sürat reaksiyon yeteneği, kondisyon ve oyuncular arasında iyi bir iş birliği ön koşuldur. Bu nedenle baskılı savunmaları belli oyun devrelerinde uygulamakta yarar vardır.

  * Oyunun son dakikalarında sayı farkını azaltmak ve çoğaltmak için,

  * Rakibin etkili set oyununu dağıtmak için,

  * Oyuncuların bireysel yeteneklerinden tam yararlanmak için,

  Baskılı savunmaların diğer bir kuvvetli yönü psikolojik baskıdır. Kondisyon yetersizliği, fazla faul yapma tehlikesi ve ufak hatanın rakibi çok kolay sayıya ulaştırması ise bu savunma türünün zayıf yönleridir.
  Baskılı Adam Adama Savunma
  Her oyuncu belirli yada en yakındaki oyuncudan sorumludur.

  Baskı genellikle tam saha boyunca uygulanır. Hangi oyuncu geçilirse çok çabuk geriye koşarak arkadaşlarına yardımcı olmalıdır.

  Bazı temel kuralları:

  * Henüz top sürmemiş oyuncu uygun mesafe bırakılarak savunulur.
  * Top sürekli kenara itilmeye çalışılır.
  * Top süren oyuncu etkisiz alanda durdurulur ve ikili sıkıştırma uygulanır.
  * İkili sıkıştırmalarda diğer oyuncular geriye çekilir ve hatalı pasları çelmeye çalışılır.
  Baskılı Bölge Savunması
  Baskılı bölge savunması değişik temel dizilişleriyle tam saha, 3/4 sahada yada yarı sahadan itibaren uygulanan bir savunma türüdür. Genellikle bölge savunmasının temel ilkelerini içerir. Bu savunmanın genel amacı, rakip oyuncuları psikolojik baskı altında tutup, hatalı top kullanmalarını sağlamak ve hücum oyuncularının dengesiz, erken ve dikkatsiz top kullanmalarını sağlamak olmalıdır.

  Baskılı bölge savunması uygularken dikkat edilmesi gereken temel ilkeleri şöyle sıralayabiliriz:

  Her oyuncunun sorumlu olduğu bir alan vardır.

  Öndeki oyuncular mücadeleci ve çabuk, arkadakiler ise oyunu iyi takip eden ve uzun pasları kesebilen oyuncular olmalıdır.

  * Rakip oyuncu topla kendi sahasında duruğunda ve topu elinden henüz çıkarmadan ikili sıkıştırma başlamalı ve diğer oyuncular pas yönlerini doldurmalıdırlar.

  * Tüm oyuncular her an ikili sıkıştırmaya hazır olmalı ve boşlukları kademeli olarak kapatmalıdırlar.

  * Kolları ve elleri yukarda tutarak ileriye doğru atılacak pasları zorlaştırmalıdırlar.

  * Toplu oyuncuya çok yakın , topsuz oyunculara karşı ise pas uzaklığına göre gömülü savunma ilkeleri uygulanır.
  Kuvvetli Yönleri
  * Mücadele arzusu ve coşkunluk kazandırır.
  * Rakibin uzun boy avantajını asgariye indirir.
  * Hızlı hücum için olumlu ortam yaratır.
  * Başarılı uygulandığında rakip dağılır.
  * Oyuncuların bireysel yeteneklerinden en iyi biçimde yararlanılır.
  * Süratli ve kondisyonlu takımın oyun gücünü artırır.
  * Takımın form düzeyini yükseltir.
  Zayıf Yönleri
  * Faul yapma olasılığı çok yüksektir.
  * Çok iyi kondisyon gerektirir.
  * Oyuncuların eş değerlerde veya buna yakın olmaları gerekir.
  * Savunma anlayışının ve isteğinin takımca benimsenmesi zorunludur.
  * Oyuncular arasında çok iyi iş birliği gerekir.
  * En ufak hatalarda dahi kolay sayı yenir.
  * Topun ön sahayı çabuk geçmesi halinde çok etkisiz kalır.
  * Savunma rebound’ u çok zor alınır.
  * Çok yorucu bir savunma türüdür.

  Basketbolda Bölge Savunma

  Gelişmiş hücum düzenleri, perdeleme oyunları ve modern oyuncunun çok ilerlemiş yetenekleri savunma basketbolünü çok güç durumlara sokmaya başlamıştır.
  Adam adama ve bölge savunması olmak üzere başlıca iki savunma türü, hücum basketbolünün gelişme hızını yavaşlatmak ve tesirini azaltmak üzere bir çok yeni tipleri ortaya koymuştur.
  Çok amaçlı bir savunmanın ortaya çıkarılması için çabalar sürdürülmektedir. Fakat artık tek bir savunma türünün bütün hücumlara başarı ile karşı koyma imkanı yavaş yavaş ortadan kalkmaktadır. Şu gün için her hücuma karşı koyacak bir savunmanın ortaya konulması çok güçtür. Ancak bu sorun çok iyi planlanmış bir savunma sisteminin düzenlemesi ile mümkün olabilir. Önerilen sistem temel bir savunma tipinin seçilmesi, değiştirilebilen ikinci bir savunma tipinin buna eklenerek ve rakip takımların yakından izlenerek savunmada değişikliklerin uygulanması ile olur.
  Maçın büyük bir kısmında uygulanmak üzere her antrenör, takım için bir savunma seçmelidir. Basketbolün başlangıcından bu yana, adam adama savunma bazı değişik uygulamaları ( normal, yakın, gömülerek, adam değiştirerek, kayarak baskılı ) ile en güçlü ve mantıklı savunma sistemi olarak karşımıza çıkar. Bu savunmada en devamlı ve antrenörün oyuncularına boyları, kiloları, süratleri ve genel yeteneklerine göre belirli hücum oyuncularını savunmada tercih yapma imkanını verir.
  Taktik nedenlerle, bu savunmada ikinci bir savunmaya geçilebilir, ancak ikinci savunmada birincisi kadar güçlü olmayabilir. Bütün standart bölge savunmaları aynı prensiplere dayanırlar ve öğrenilmeleri kolaydır.
  Bölge savunması ilk defa 1914 yılında kullanıldı. Başlangıçta bu savunmayı kullanan takımlar güçlerini ve enerjilerini hızlı hücuma ve hücum oyununa saklamak için kullandılar. Genellikle yavaş bir takımın uyguladığı savunma türü olarak düşünüldü ve hemen her zaman rakip antrenör ve seyirci tarafından hafife alındı. Bölge savunmasındaki gelişmeler yeni dizilişler ve bulunan yeni taktikler ve teknikler sonucunda modern basketbol da yerini aldı ve saygınlık kazandı.
  Bölge savunmaları rakip takımların ve oyuncuların zayıf noktalarından yararlanmasını bilen bir hareketin zemini hazırlaması yönünden birçok fayda sağlar.
  Maçta doğabilecek her tür ortama hep aynı tip savunma ile cevap verme savunmanın rakip tarafından daha çok etkisiz hale getirmesi ile sonuçlanır. Savunma dizilişinde 1_2_2, 1_3_1, 2_1_2, 3_2 bölge savunmalarının bazılarının bulunması bize esneklik kazandıracağı gibi rakibin savunmaya hücum ederken kendi hücum dizilişini sarsar.
  Hiçbir savunma uygulamasında veya elde edilen sonuçlar yönünden mükemmel değildir. Başarıyı sağlamlaştırmak için savunmamızda uygulayacağımız değişiklikler gözlem raporlarını ve gerçek maç şartlarında çalışmayı gerektirir. Bölge savunmasının ne zaman uygulanması gerektiği konusunda bazı öneriler sunuyoruz:
  1_ Geride Olduğunuz Zaman Bölge Savunması Yapınız
  Sezon içinde birçok defa öyle maçlar olur ki, rakibiniz yaptığınız adam adama savunmayı bozup darmadağın edebilir. Hatta geride olsanız dahi, özellikle ilk yarıda bölge savunmasına dönmekte fayda vardır. Böyle durumlarda maçı önde götüren takımın maçı yavaşlatması veya bölge savunmasını bozmak için topu tutması çok rastlanan olaylardandır. Genellikle bölge savunması her ne kadar kullanılıyorsa da rakibimizin hareket hızını kesebilir ve takımınızın tekrar toparlanmasına fırsat verir. Rakibin hareket hızı kesilince oyuncularınızın etkili ve olumlu hareketleri çoğalır.
  2_ Belirli Bölgelerden Hücum Eden Takımlara Karşı Bölge Savunması
  Birçok takım yüksek yüzdeli atış kullanma imkanlarını yaratmak için hücumları otomatikleştirmişlerdir. Bu tip dizilişler genellikle faul çizgisinden hücum etmeye çalışırlar. Bu hücumlar top sürme ve pas sonuçunda sayıya gitmeyi hedef alır ve dışarıdan atış ancak bütün fırsatlar ortadan kalktıktan sonra kullanılır. Psikolojik yönden düşünürsek, dıştan isabetli şut kullanan oyuncular bu tip hücumlarda kişisel yeteneklerini kullanma imkanını çok az kullanabilirler. İçeri gömülü bir bölge savunması uygulanırsa, belirli bölgelerden yani dıştan atış kullanma zorunda kalırlar.
  3_ Kötü Pas Yapan Takımlara Karşı Bölge Savunması
  Günümüzde birçok takım hücumlarını düzenlemesi ve yürütmesi için kısa bir adam kullanırlar. Beş iyi pasörün aynı takımda bulunması imkanı çok azdır. Adam adama savunmalara karşı iyi bir oyun kurucu oyun dizilişini kolaylıkla yürütebilir. Ancak bölge savunmalarına karşı, takımların paslarındaki aksaklık kendiliğinden ortaya çıkar.
  Bölge savunmalarında tecrübesiz ve tereddüt içinde bulunan oyuncular zorluk çekerler. Bölge savunmasının dışından yapılan çabuk, isabetli ve sabırlı paslaşma ve atış için boşluk arama her bölge savunmasına karşı başarı ile kullanabilir. Ancak kötü paslaşan bir takım için yukarıda saydığımız konular geçerli değildir.
  4_ Hızlı Hücum Başlangıcı İçin Bölge Savunması Kullanın
  Hızlı hücumu ana silahı olarak kabul eden birçok takım, kat ve paslaşma uygulayarak hücum eden birçok takıma karşı adam adama savunma uyguladıklarında hızlı hücumlarının işlemediklerini görürler. Hızlı hücumun temeli olan, oyuncuları belirli görevlerle görevlendirmeleri savunma hücumunun dizilişine uymaya zorladığından yeterince organize olamaz.
  Eğer bir takım hücumunu bütünü ile hızlı hücuma dayandırıyor ve ana hücum şekli olarak benimsiyorsa, organize hücum eden takımlara karşı bölge savunmaları kullanmaları önerilir. Devamlı olarak rebound üçgeninin oluşması ve oyun kurucuların devamlı iyi pozisyonlarda bulunmaları nedeni ile bölge savunmalarında hızlı hücuma geçmek çok kolay olur. 2_1_2 ve 3_2 bölge savunmaları hızlı hücum imkanını büyük ölçüde yaratırlar.
  5_ Yüksek Yüzde İle Atış Yapan Uzun Adama Karşı Bölge Savunması Uygulayın
  Basketbol da etkin bir uzun adam çok büyük üstünlükler kazandırır. Böyle bir uzun adamı durdurabilmek o adama kaştı uygulayacağımız savunmaya bağlıdır. Bu tip savunmaya en güzel 1_3_1, 2_1_2 ve 2_3 bölge savunmalarıdır. Bu savunma sistemi uzun oyuncunun pas almasına engel olduğu gibi, yukarıda belirtilen üç savunmanın en etkili olanıdır.
  6_ Savunmayı Değiştirmek İyi Bir Uygulamadır
  Eğer hücum eden takımın adam adama ve bölge savunmalarına tek dizilişi yoksa bölge savunmalarından adam adama dönme veya tersini uygulamanın savunma yönünden büyük faydaları vardır. Savunma hücumun dizilişine göre kendisini düzeltmelidir. Örneğin, eğer hücum 2_1_2 dizilişi uyguluyorsa 2_1_2 bölge savunması rakibini zor duruma sokar. Rakip zor durumda kalınca hücum her zaman tereddütte düşer ve top hakimiyetini azalır.
  7_ Serbest Hücum Oynayan Takımlara Karşı Bölge Savunması Uygulayın
  Serbest hücum uygulayan takımlar genellikle hücum dizilişlerini teke tek uygulama üzerine kurarlar. Serbest oynayan takımlara karşı uygulanan adam adama savunma hücum takımına bazı avantajlar sağlar. Çünkü hücum oyuncusunun iki hareket yolu vardır. Birincisi, eğer uzaktan savunulursa kişisel hareketleri sonucu atış imkanı elde eder. İkincisi eğer çok yakından savunulursa içeri dalma ortamı yaratır.
  Bölge savunması bir çözüm yolu getirebilir. Bölge savunmalarında top takip edildiğinden ve içeri dalma imkanı kısıtlı olduğundan, savunma oyuncusu elinde top bulunan oyuncuya daha çok baskı yapabilir ve atıştaki isabetini oldukça düşürür.
  8_ Belirli Bir Savunma Oyuncusunu Korumak İçin Bölge Savunması Uygulayın
  Sezon içinde antrenörler birçok maçta yıldız oyuncularını faul yüzünden kenarda oturtmak zorunda kalırlar veya oynatıp faul yapmasına engel olamadıktan maçın sonuna kadar onsuz oynarlar. Eğer adam adama savunmaya devam ederseniz hücum takımı bütün gücü ile bu oyuncunun üzerine yüklenir.bölge savunmasına dönüldüğünde faul yapma olanağı azalacağından yıldız oyuncunun oyunda kalma süresinin uzatılması sağlanır.
  9_ Devamlı Aynı Noktalardan Atış Yapan Takımlara Karşı Bölge Savunması Uygulayın
  İyi tutulmuş bir gözlem cetveli rakip hakkında çok ilginç bilgiler verebilir. İyi tutulmuş bir gözlem cetveline güvenmek gerekir. Atışın yapıldığı ve isabet ettirildiği noktalar size savunmada size ne yapmanız gerektiği konusunda bir fikir ve ipucu verecektir.
  Birçok takım, hücum dizilişleri sonunda ya belirli noktalardan veya sahanın belirli bölümünden atış yaparlar. Bu bilgiye dayanarak belirli bir bölge savunmasını tercih etmek ve atış yapılan bölgeleri savunmak hiç zor olmayacaktır.
  Bu tür savunma genellikle rakibin isabet yüzdesini düşürecektir.
  10_ Uzun Takımlara Karşı Bölge Savunması Uygulayın
  Bölge savunmasının iyi uygulanması ile hücum oyuncularının çemberden uzak tutmak tekniklerinin yerine getirilmesi ile rakibin çembere yakın oynayan uzun adamlarının etkinlikleri azaltılmış olur. 2_1_2 ve 2_3 bölge savunmaları, dipteki üç savunma oyuncusunun iyi yer tutmaları ve her atıştan sonra rebound üçgeni oluşturmaları, çok başarılı bir savunma sistemi oluşturur.
  Rakip takımın oyun kurucularının uzun oyunculardan oluşması da, bizim için tehlikeli olabilir. Böyle rakiplere karşı bölge savunması özellikle yararlı olur.
  BÖLGE SAVUNMASININ TEMEL İLKELERİ
  Şut veya potaya dalmayı önlemek için topa en yakın olan savunma oyuncusu toplu oyuncuya çıkıp onu savunmalıdır. Bu savunma oyuncusunun ( topa doğru hareketli ) 1-2 oyunda ( 1- savunma oyuncusuna karşı 2- hücum oyuncusu ) öğrenilebilir.
  Toptan uzak savunma oyuncuları ise topun hareketine göre kendilerini ayarlar ve yer alırlar. Bu oyuncular topla pota arasındaki bölgeyi emniyete almak için içeriye gömülürler. Savunma oyuncusu içeriye gömülmeyi en iyi şekilde 2_3 oyununda öğrenebilirler.
  Bölge savunmasının en önemli maçlardan biri olan yakın şutların önlenmesine, tüm takımın alacağı kolektif tedbirlerle erişilebilir. Topu yakın savunma oyuncusunun arkasında buluna her iki savunma oyuncusu geriye doğru gömülerek geriye doğru gömülerek topa sahip oyuncunun potaya olan yolunu kapatırlar. Buna uygun olarak da diğer oyuncular pozisyonlarını ayarlar ve savunma buna göre hareket eder. Oyuncular bundan başka yoğun kol çalışmaları ile pasları önlemeye çalışırlar.
  Savunma oyuncularının içeriye gömülmeleriyle top ile pota arasında rakip pivot oyuncusunun aksiyonlarını güçleştiren ve savunma reboundu için çok iyi bir çıkış pozisyonu sağlayan bir savunma bütünü oluşturur. Bu savunma bütününde de kolaylıkla organize hızlı hücuma geçilir.
  Bölge savunmasını başarılı bir bütün haline sokabilmek için oyuncular arasındaki işbirliği ön plana gelir. Savunma oyuncularının temel dizilişindeki savunma bölgeleri sabit tutmalıdır. Genellikle bölge savunmasında bir esneklik hakimdir. Oyuncular topun hareketine göre açılıp kapanırlar. Topa yakın olan savunma oyuncusunun topa doğru hareketiyle diğer oyuncular yakına doğru gömülür ve savunma bölgelerini devamlı olarak bu bölgeye doğru iterler.
  Bölge savunmasındaki kısa ve öz konuşmalar takım arasındaki anlaşmayı sağlar ve güçlendirir.

  Bölge savunmasını en iyi şekilde çoklukla hücuma karşı uygulayacak ve basamak artıracak çalışmalarda öğrenilebilir. Bu çalışmalar aynı zamanda hızlı hücuma karşı koyabilmeyi de öğretir ve geliştirir.
  Bölge savunmasında her oyuncu belirli bir bölgenin savunmasından sorumludur. Savunma oyuncusu bu bölge içinde hücum oyuncusunun tüm aksiyonlarını rahatsız eder ve önler. Bu nedenle bu savunma BÖLGE SAVUNMASI olarak adlandırılmıştır.
  Her savunma bölgesinin genişliği ve yeri sahanın dağılımına göre düzenlenmiştir. Bu dağılıma göre bölge savunması dizilişlerini sıralayabiliriz.
  2_1_2 2_3 3_2 1_2_2 2_2_1 1_3_1
  Savunmadaki her bölge birleşik beraberce bir savunma bütünü, hücum eden takım için pota önünde aşılması zor bir engel meydana getirir. Bu savunma bütününden de savunma oyuncularının tipik davranış usulleri basamaklı olarak gelişir.( SEVİM, 1991 )
  BÖLGE SAVUNMASININ AVANTAJLI VE DEZAVANTAJLI YÖNLERİ
  Avantajları:
  * Orta ve yakın mesafe şutlarına karşı; pas ve kat hareketlerine karşı etkilidir.
  * Tam bir bölge savunması normal pas yollarını kapar ve dikkatli paslaşmayı gerektirir. Onun için pivot hücumuna karşı etkilidir.
  * Top çalma için yapılan hareketlerle saldırganlığı geliştirir.
  * Yorgun oyuncuların enerjilerini korumalarını sağlar.
  * Hızlı hücum olanağı sağlamak için mükemmeldir.
  * Bir düzeni uygulayan, perdelemelerle hücum eden takımlara karşı etkilidir.
  * Serbest oyun düzeni ile oynayan takımlara karşı etkilidir.
  * Faul sayısını azaltır.
  * Küçük sahalarda kullanılabilecek iyi bir savunma şeklidir.
  * Oyuncuların rebound pozisyonunda bulunmasını sağlar.
  * Uzun, koordinasyonu kötü takımlara karşı adam adamaya göre daha kolaydır.
  * Takıma bütünüyle öğretilmesi adam adama savunmaya göre daha kolaydır.
  * Faul problemine girmiş olan oyuncuları korur.
  * Bazı rakiplere karşı iyi bir psikolojik savunmadır. Rakip dikkatsizleşip kötü şutlar atabilir.
  * Zayıf savunma yapan oyuncuları gizler.
  * Bölge savunmasını yenmek öncelikle iyi orta ve dış şuta dayanan bir planlı bir hücumu uygulamayı gerektirir.
  * Özellikle takım başlangıçtaki bölge savunması dışında, değişik tiple savunmada yapabiliyorsa etkili bir sürpriz manevrasıdır.
  * Üç saniye koridoru içini koruyan pasif bir bölge savunması geride kalmış takımı dış veya düşük yüzdeli şut kullanmaya zorlar.
  * Adam adama savunmayı iyi öğrenmiş bir takıma ek bir savunma olarak kolaylıkla uygulanabilir.
  * Çok iyi drive eden takımlara karşı etkilidir. Çünkü rakip takımın ve oyuncularının hareket kabiliyetlerini sınırlar.
  Dezavantajları:
  * Bir tarafa fazla kaymak bölge savunmasının arka tarafını veya toptan uzak tarafını zayıflatır.
  * Savunmanın önündeki oyuncular dışarıya fazla açılırlarsa veya oyuncular hareketlerini koordine edemezlerse faul atış çizgisi bölgesinde ve yakından sıçrayarak atış bölgesinde etkisiz kalır.
  * Takım geride iken bazen oyuncular adam adama prensiplerini unuturlar ve topa baskı yapmak için bölge savunması düzenini bozarlar.
  * Rakip takım oyuncularını boy, hız ve yetenek özelliklerine göre her savunma oyuncusuna bir oyuncu verildiğinden bireysel sorumlulukların zayıflamasına neden olur.
  * Normal olarak rakip takımın hücum temposunu yükseltmez.
  * Geride kalmış bir maçın sonlarında bir savunma değildir. Çünkü baskılı veya adam adama kadar topa baskı yapmaz.
  * Bölge savunmasının bir tarafına yükleme yapan hücum düzenlemelerine karşı bazen etkisiz kalabilir.
  * Akıllı top kullanan oyuncular savunmayı bir tarafa kaldırıp savunma oyuncularını aldatarak içeriye pas verir ve iyi yakın şut olanakları yaratabilirler.
  * İyi hızlı hücum yapan veya daha savunma yerleşmeden çabuk drive edebilen takımlara karşı etkisizdir.
  * Oyuncular ve seyirciler için maçı zevksiz hale getirebilir.
  * Savunma oyuncuları tembelleşir ve dikkatsizliğe yöneltir.
  * Bazı bölge savunmalarında reboundçular rakiplerini box_out etmezlerse pota aylında mağlup olabilirler.

  Basketbolda 1 1 2 Bölge Savunma
  Bu savunma türü uygulanırken en az iki uzun adama ihtiyaç vardır. Oyuncuların çok hareketli, kurnaz ve uyanık olmaları lazımdır. Bu savunma dizilişinde orta alanda boşluk bulunduğu için hücum oyuncularını içeriye sokmamak gerekir. Savunma sırasında oyuncuların ellerini havada tutmaları, savunma alanına atılan pasların olmasını sağlar. Ayrıca devamlı olarak hareket etmek, savunma Halide durmak top kapmada kolaylık sağlar.  Basketbolda 1 3 1 Bölge Savunma
  1_3_1 bölge savunması dizilişinde 2_1_2 savunma dizilişinde boş bırakılan yerler doldurulur.

  Birçok üst düzey takımın kullandığı bu savunma dizilişi dalan ve çok penetre eden takımlara karşı çok etkilidir. Aynı zamanda pota altında çok başarılı olan uzun adamları durdurmada etkilidir. Bu savunmanın amacı topla savunma arasında üç oyuncu bulundurmaktır.
  1_3_1 Bölge Savunmasının Kuvvetli Yönleri:
  * Bu savunma dizilişi iki pivot oyuncusuna sahip takımlar için uygundur. Pivot oyuncularından dip çizgiyi diğeri de serbest atış bölgesini savunur.

  * Bir oyun kuruculu hücum dizilişine karşı etkilidir. Oyun kurucunun forwart’ lara ve post oyuncusuna pas aktarması oldukça zordur.

  * Adam fazlalığını dengeye sokar.

  * Rakibimin hücum şeklini değiştirmesini zorlar.

  * Tehlikeli şut bölgelerini iyi kapatır.

  * Pota altı şutlarına karşı iyi kapanır.

  * 1_3_1 bölge savunmasında kolaylıkla 3_1_1 baskısına dönüşebilir.

  1_3_1 Bölge Savunmasının Zayıf Yönleri:

  * Hızlı hücum oynayan takımlara uymaz.

  * Kanat adamları zor görev yükler ve yıpratır.

  * Dip çizgi atışlarına karşı çok zayıftır.

  * Diğer savunmalar gibi rebound bölgesini iyi kapatamaz.

  Basketbolda 2 1 2 Bölge Savunma


  Bölge savunmalarının en popüleri olup 2_3 ve 3_2’ nin birleşmiş şeklidir. Hem tecrübeli hem de tecrübesiz takımlar tarafından kolaylıkla uygulanabilen bir savunma şeklidir. Bu savunmanın dayanağı, belli bir bölge üstünde savunmanın yoğunlaşması değil, sayı potansiyeli olan bölgelerin kontrolüdür. Pota altıda çok güçlü olup iyi bir postu ve pivot’ u olan takımlara karşı çok etkilidir.
  2_1_2 Bölge Savunmasının Kuvvetli Yönleri:
  * Bütün bölgelerin kapatılmasını sağlar.

  * Serbest atış çizgisi bölgesinin iyi kapatılmasını sağlar.

  * İyi rebound desteği sağlar.

  * Hızlı hücum pozisyonu için mükemmel çıkış pozisyonudur.

  * İyi dış şutörleri olmayan takımlara karşı başarılıdır.

  * Eğer savunma takımı rakipten kısa ise 2_1_2 bölge savunması boy uyuşmazlığını ortadan kaldıracak en iyi savunmadır.
  2_1_2 Bölge Savunmasının Zayıf Yönleri:
  * Dışarıdan ve çizgiden şut atan takımlara karşı etkisizdir.

  * Dip çizgi üzerindeki atışlara ve şutlara karşı zayıftır.

  * Üç saniye koridorunun ön kısmında, yüksek atış yüzdesi olan takımlara karşı etkisizdir.

  * Pota altında yapılan katlara karşı zayıftır.

  * Oyalama oyununa karşı hiçbir silahı yoktur.

  * Hızlı hücumlara karşı hiçbir silahı yoktur.

  * İyi şut atan takımlara yapılamaz. Savunmanın bir tarafı güçlenirken, diğer tarafı çöker.
  2_1_2 Bölge Savunması İçin Bazı Öneriler:
  1_ Geri üçlünün bütün rebound’ ları almaya çalışması gerekir.

  2_ Ön savunmacıların, hücumun top getiren oyuncularını üç saniye koridoruna yaklaştırmamaları gerekir.

  3_ Her şuttan sonra ön savunmacıların hızlı hücuma hazır olmaları gerekir.

  4_ Ön savunmacılar kısmen açılabilirler. Geride üç uzun adam olduğu için kazanma şansları yüksektir.

  5_ Bütün savunma oyuncuları 2_1_2 ye karşı etkili pasları bilmeli ve bu pasları verdirmemeye çalışmalıdır.

  6_ Bütün oyuncular birbirlerine yaklaşarak savunmanın boşluklarını kapamalıdırlar.

  7_ Savunma sola ve sağa kaydırılarak rakibin çok skorer bir forwart’ ı durdurabilir. Ancak ters taraf çok zayıf düşer.

  8_ Hücumda kaybedilince büyük bir süratle bölgelerine dönmelidir.  Basketbolda 2 3 Bölge Savunma


  Bu savunma güçlü uzun adamlara karşı uygulanır. Amacı tüm rebound’ ları toplamak, çember altı şutları önlemek, hızlı hücum ile sayıya gitmektir.
  2_3 Bölge Savunmasının Kuvvetli Yönleri:
  * Pota altı ve kolay atışlara karşı çok etkilidir.
  * Mükemmel bir rebound desteği sağlar.


  * Hızlı hücuma çok uygundur.
  * Dip çizgi ve köşeleri çok iyi kapatır.
  * Üç kişinin dip çizgiye yerleşmesi hızlı hücum şansı zaman zaman düşer.
  * Savunma takımı aleyhine boy uyuşmazlıklarına sebep olur.

  Basketbolda 3 2 Bölge Savunma
  Basketbol tarihinin en eski savunma türüdür. Bu savunma türü ile başarıya ulaşmak isteyen takımın çok iyi iki tane reboundçusu ve önde oynayan çok hareketli üç tane oyuncusu olmalıdır. Bu tip savunma gerçekte başlı başına bir hücumdur. Çünkü öndeki üçlü her zaman iyi bir hızlı hücum pozisyonunu içindedirler. 3_2 bölge savunması uygulayan takımların maçları genellikle yüksek skorla biter.
  3_2 Bölge Savunmasının Kuvvetli Yönleri:
  * Perdeleme ve blok oyunlarına karşı etkilidir.
  * Savunmanın ana pozisyonu takımın çok kolaylıkla başarılı rebound üçgeni kurmasını sağlar.
  * Bu savunma şekli uzun oyuncuların daha etkili kullanılmasını sağlar.
  * Uzaktan iyi atış yapan takımlara karşı etkilidir.
  * Tecrübesiz ve top kornolu yetersiz oyunculara karşı çok etkilidir.
  * Uzun ve yavaş iki adam arkada ve hareketli üç adamı da kolaylıkla önde oynatabiliriz.
  * Çok çabuk hücuma geçilebilir.
  * Ortadan top süren oyuncuların cesaretini kırar.
  3_2 Bölge Savunmasının Zayıf Yönleri:
  * Diğer bütün bölge savunmalarında olduğu gibi çabuk ve akıllıca top çıkaran takımlara karşı zayıftır.
  * İyi top kullanan takımlara karşı sıkıştırma imkanları çok azdır.
  * Hücum takımı rahatlıkla yüklenme ile çoklukla hücuma erişebilir.
  * Öndeki kat aşıldığında çok zayıf kalır.
  * Köşeleri iyi kapatamaz.
  * Rebounda’ da zayıftır.
  * Ortadan ve serbest atış çizgisinden atılan bir pasa veya çabuk sıçrayarak atılan şuta karşı etkisizdir.
  * İyi dip çizgi hareket ve şutlarına karşı zayıftır.
  * Arkadaki ve tehlikeli bölgelerde karışıklık ve kargaşalık olur.

 7. #7
  it's my destiny StoryLine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  Adana
  Mesajlar
  48.616
  Günlük Yazıları
  2

  Arrow Basketbolda Temel Teknikler

  .
  Basketbolda Şut

  Oyuncunun topu herhangi bir şekilde elleriyle sayı yapmak amacıyla potaya atmasıdır. Çok sayıda ve çeşitli şekillerde şutlar olmasına rağmen, iki önemli faktör dikkate alınmalıdır.
  Birincisi, şutun genel gücü, ayak tabanından başlayarak, ayak bilekleri, dizler, kalça, üst vücut, kollar, bilekler,el ve parmakların ortak ve uyumlu hareketleri ile olur.
  İkincisi ise, şut esnasında kolların aldığı pozisyondur. Top ele alındığında, kolların açısı büyük (L) harfi şeklinde bir açı çizmelidir. Bilekler, ön kolla yaklaşık doksan derecelik bir açı oluştururken, üst kolla paralel bir pozisyonda durmalıdır. Parmaklarını topun arkasından ve topun biraz alt ortasından, taşıyabilecek şekilde avuç içi teması olmaksızın kavramalıdır. Diğer destek el parmakları topu yan alttan desteklemelidir. Şut atıldığında, kollar gergin bir şekilde yukarı doğru hareketi takip etmelidir. Topun parmaklar üzerinde yuvarlanmasını sağlarsanız; bu hareket, topun geriye doğru dönerek daha yumuşak bir şekilde potaya çarpıp, çemberden girmesini kolaylaştıracaktır.
  DOGRU ŞUT POZİSYONU
  STANCE: Ayaklar omuz genişliğinde açılır. Dizler için gerekli gücü sağlayabilecek kadar bükük olmalıdır. Sağ elinizi kullanıyorsanız sağ ayağınız biraz önde olmalıdır.
  TOP TUTUŞ: Topu tutmak için iki elde kullanılmalıdır ama iki elle şut atılmamalıdır. Şut eli topun altında bilekten arkaya bükük olmalıdır. Dirsek ters ( L ) gibi yaklaşık %90 eğik topun altında olmalıdır. Diğer el topu desteklemeli ve dengelemelidir ama topun atışına dahil olmamalıdır. Topu tutarken ve topu elden çıkarırken avuç içini değil parmak ucunuzu kullanın. Şut elinizin baş parmağı önemlidir. Şut elinizin baş parmağı 45 derece sol açı ile yukarıyı göstermelidir. Oyuncunun topu çıkarışı bozuk görünüyorsa yada dirseğini çıkarıyorsa baş parmağın konumuna bakın. Atışınızın bloklanmaması için en iyisi topun alın hizasında yada yukarıda olmasıdır. Fakat topu kafanızın üstünden arkaya doğru eğmeyiniz, bu düz bir atışla sonuçlanır.
  YUKARI İTİŞ GÜCÜ: Atışınızdaki gücün çoğu ( jump shoot atışında) sıçramanızın itiş gücünden yukarı doğru hareket eden baldırınızdan gelmektedir. Eliniz, bileğiniz yada kolunuzdaki kaslarla daha uzağa atış yapmaya çalışmamalısınız. Bırakın bunu bacak kaslarınız yapsın . Atışı sıçrama sırasında yapın, düşme sırasında değil.
  TOPU NİŞANLAMA: Hedef alınacak bir nokta seçin, çemberin önünde, çemberin arkasında yada panyada. Bu noktaya konsantre olun topa yada topun gidişine bakmayın.
  TOPU YÖNLENDİRME: Topu düzgün yönlendirme önemlidir. Bir benzetmeyle kuğu boynu zarifliğinde parmaklarınız çemberi göstermeli ve bileğiniz öne doğru eyik olmalıdır.Top çembere çarpana kadar bu şekilde kalın. Elinizin tersi yana dönükse topu elden çıkarırken bileğinizi yanlış büküyorsunuzdur.
  TOPU ELDEN ÇIKARMA: Atış kolunuzu çembere doğru uzatın (dirseği içerde tutun), dirsek açılır ve sonra parmak uçları ile topu döndürerek sert bir bilek hareketiyle topu elden çıkarın. Bu iyi atıcıların sahip olduğu geriye doğru dönme etkisini sağlar. Geriye doğru dönüş topun potaya yumuşak bir biçimde çarpmasını sağlar. Topun çember üzerinde istenen şekilde sekmesi atış mükemmel olmasa dahi atışın sayı ile sonuçlanmasını sağlar.Topu yüksek kavisle atın düz atmayın. Çember yukarıdan gelen toplara göre direk gelenlerden daha geniş olduğundan kavis verilmiş topun girme şansı daha yüksektir

 8. #8
  it's my destiny StoryLine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  Adana
  Mesajlar
  48.616
  Günlük Yazıları
  2

  Arrow Basketbolda Rebound

  .
  Potadan veya çemberden dönen topun takip edilerek tutulması veya sayı için tamamlanması hareketidir. Bir takımın oyunu kazanabilmesinde, oyuncularının iyi bir rebound becerisine sahip olmaları gerekir. Çünkü bir oyunda atılan şutların toplamının nerede ise yarısı, kaçırılan şutlardan oluşur. Bu kaçırılan sayılardan dönen topları (reboundları) alabilen takım, genellikle oyunda kazanan taraf olmaktadır. İyi bir rebound tekniğinin yanı sıra, koordinasyon, mücadele hırsı, hareketlilik, zamanlama, sıçrama kuvveti ve denge ribaundun kazanılmasını etkileyen önemli faktörleri oluşturur.

  “Rebound almada ihtişam yoktur sadece zafer vardır.”
  Rebound almak öğrenilebilir. Çünkü bu kalıtımsal bir yetenek değildir, cesaret, agresif olmak, gurur ve çok çalışma gerektirir. Basketbolda savunma gibi rebound almak da temel öğelerden biridir, bu alanda da fazla skor üretemeyen bir oyuncu takımı adına önemli bir değer haline gelir. Fizik ve sıçrama yetenekleri rebound almak için önemli özellikler olsa da, doğru rebound alma teknikleri kullanılarak saf dışı bırakılabilir.
  Genelde antrenman zamanının yüzde 35' i savunmaya, yüzde 60' ı hücum ve yüzde 5' i rebound almaya ayrılır. Antrenörler genelde top kontrolü ve rebound almaya az zaman ayırırlar ancak daha fazlası gereklidir. Antrenmanlarda en çok önem oyuncuların serbest antrenman zamanlarının yüzde 90' ını harcadıkları kısma verilir.Rebound alma tekniklerini geliştirmek için hiçbir kısa yol yoktur. Doğru antrenörlük agresif rebound almaya gerek hücumda gerek savunmada önem vermeyi gerektirir.
  En doğru, en etkili rebound tekniklerini öğretebilen antrenör kazanma yüzdesi yüksek bir antrenördür. Böyle bir antrenörün planları hücum reboundunu etkileyen faktörlerle kısıtlı değildir; savunma reboundu almak için gerekli teknik ve taktikleri de kapsaması gerekir. Antrenör planlarına sadece bütün takımın reboundlarına yönelik genel taktikler değil aynı zamanda özel bireysel rebound almak için gerekli detayları da eklemelidir.
  Bu yazıda bireysel yada takım halinde farklı rebound pozisyonlarında belli taktiklerin tanımı, gerekli yöntemler, hareketler ve bilgi vereceğiz.
  Bireysel yada takım halinde rebound almanın mekanikleri dört alanda tanımlanabilir:1) pozisyon, 2) duruş, 3) yaklaşım, 4) geri dönüş. Bunlar farklı öğeler değildir, hepsi çok yakın bir şekilde birbirleriyle etkileşim içindedir.
  Pozisyon
  Rebound alma pozisyonu kaçırılan bir atıştan sonra oyuncuların en etkin biçimde rekabet edebilecekleri belirli yerler olarak tanımlanmalıdır. Bu pozisyon ancak hücum oyuncusu potaya doğru hareket içinde olmadığı sürece veya top çembere değdikten sonra statik olur. Hücum oyuncusunun aynı yerde kalıp topu almak için rekabet etmemesi çok nadiren görülür. Savunma pozisyonları hücum oyuncularının pozisyonlarına göre belirlenir. Hücum oyuncularının pozisyonu ise hücumdaki hareketlere ve sahada şutun nerden atıldığına bağlıdır.
  Bireysel reboundlarda avantaj sağlamak için oyuncunun doğru pozisyonu alması çok önemlidir. Hücum oyuncusu rebound yarışında savunma oyuncusuna göre daha avantajlıdır çünkü atışın ne zaman yapılacağını yada hücum organizasyonunda bir sonraki hamlenin ne olacağının farkındadır. Savunmadaki oyuncu ise ancak hücumun hareketini önceden tahmin etmeye çalışır. Savunma oyuncusunun savunmadaki hatalı bir duruşu bile hücum oyuncusuna avantaj sağlayacaktır.
  Savunma oyuncularının göz önünde bulundurması gereken en önemi kurallardan biri, atış sırasında kendini hücum oyuncusu ile potanın arasında tutmasıdır. Hücum oyuncusu içinde, her atıştan sonra topun çemberden sektikten sonra gideceği tahmini bölgeye doğru hareket etmektir.
  Rebound almak için yer tutmak ve doğru pozisyonda bulunmak kaçan şuttan sonra alınacak rebound için en önemli noktadır. Yanlış pozisyondan reboundu almaya çalışan oyuncunun topu alma şansı ciddi oranda azalacaktır.
  Duruş
  Reboundu almak için duruş, vücudun, oyuncuya kaçan şutu kovalamayı sağlayacak şekilde doğru pozisyon almasıdır. Bu alanda vücudun en önemli kısımları, ayaklar, dirsekler, parmaklar, gözler, kollar, bacaklar ve kafadır. Diğer önemli unsurlar vücudun dengesi, bacakların açık oluşu, dizlerin bükülü oluşu ve ağırlık merkezinin doğru yerde olmasıdır.
  Doğru duruş bireysel reboundlar için mutlaktır. Oyuncu her yöne kolay ve çabukça hareket edebilecek durumda olmalıdır. Pozisyon almak rebound almanın temelini oluşturur, ama duruş en gerekli araçtır. Oyuncunun kaçan şuttan sonra topa hamleyi ilk yapacağı anda duruşu rebound duruşudur. Duruşun tek önemli bir işlevi vardır, o da oyuncunun vücudunu reboundu alabilmek için en avantajlı şekle sokmaktır.
  Rebound duruşunun temel kuralları aşağıda sıralanmaktadır.
  1. Ayaklar. Ayakların arasında mesafe olmalıdır. İdeal pozisyon birebir omuz genişliğidir. Normal şartlarda bu rahat ve doğal bir aralık sağlar. Ayakların rahat olması çok önemlidir ve ayaklar birbirine paralel olmalıdır.
  2. Dizler. Basketbol ayakta dik durarak başarılı bir şekilde oynanamaz. Oyuncuların dizlerinde esneklik olmalıdır. Asla dizleri dik konuma getirmeyin. Her zaman dizler hafif bükülü kalça yere yakın olmalıdır. Ağırlık merkezi ayağın ön kısmındadır. Bacaklarda rahatça hareket edebilmek için rahat durumda olmalı.
  3. Gövde. Gövdenin çembere bulunduğu yine doğru ileriye hafif bir eğilimi olmalıdır. Bu pozisyon oyuncunun ileri, geri ve yana hareket etmesini sağlar.
  4.Kalçalar. Kalçalar yere yakın, vücudu yarım emekleme pozisyonuna sokmalıdır. Bu kaçırılan şuta doğru patlayıcı hareket sağlar.
  5. Dirsekler. Dirsekler vücudun dışında vücuttan uzağa doğru durmalıdır. Bu şekilde kollar rahatça hızla herhangi bir yöne hareket edebilir. Kollar gövdenin yanında kalırsa rakip oyuncu vücuduyla baskı uygulayarak bireyin kollarını kullanışsız hale getirebilir.
  6. Eller. Ellerin ve parmakların doğru pozisyonda olması çok önemlidir. Parmaklar açık, yukarı çemberin bulunduğu yöne doğru tutulmalıdır. Her iki elde tamamen açık olmalıdır. Eller hafif kavisli bir şekil alıp, topun avucun içine düşmesi sağlanmalıdır. Eller rahat, esnek ve mümkün olduğunca kuru tutmaya çalışılmalıdır.
  7. Gözler ve kafa. Gözler topun çembere çarptıktan sonra ne yöne gideceğini anlamak için şut atıldığı anda topun gidiş yolunu izlemelidir. Asıl konsantrasyonunuz topun gidişine odaklansa da, gözler daha geniş bir açıya sahip olmalıdır. Böylece oyuncu kendi pozisyonunu ve diğer oyuncuların hareketlerini gözlemleyebilir. Kafa yukarıya bakar dik bir şekilde durmalıdır. Bu ancak bir savunma oyuncusu hücum oyuncusunu engellediği durumlarda bozulur. Bu durumda ilk amacı savunma oyuncusunu saf dışı bırakmak, sonra ribaundu almak olmalıdır.
  8. Vücut Dengesi. Vücudun dengesi oyuncunun her an her yöne çabuk ve kolayca hareket edebilmesini sağlayacak şekilde ayarlanmalıdır. Vücudun ağırlığı iki ayağın üstüne eşit dağıtılmalıdır. Oyuncu ileriye yada geriye fazla eğilerek dengesini bozmamaya dikkat etmelidir.
  9. Ayak parmakları. Oyuncu topu almak için yukarı doğru hareketliğinde, topuklarını yerden kaldırır ve vücudunun ağırlığını bacaklarına ve ayak parmaklarına bırakır. Yerden ayaklarını kaldırırken de son olarak ayak parmaklarıyla kendini yukarı doğru iter. Ayağın tabanı bütünüyle yere değerken zıplanmamalıdır. Parmak ucundan havaya sıçrandığında daha çok yaylanma sağlanır. Ribaund alırken yükseğe sıçrama metodu geniş sıçramaya tercih edilir. Topa hamle yaparken hareket ilk anki duruştan başladığı için bu duruşa önem verilmelidir.
  REBOUND ALINIRKEN DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR
  _ Şut atılır atılmaz en kısa zamanda potaya doğru hareket edin.
  _ Topun nereden sekebileceğini tahmin ederek, iyi yer tutun.
  _ Rakiplerinizle aranızı kapatın ve kollarını açarak, hem hareket alanınızı genişletin hem de rakibinizin size müdahale imkanlarını daraltır.
  _ Ayaklarınızı omuz genişliğinde açarak, dengenizi en iyi koruyabilecek pozisyonu alın.
  _ Topu en yukarıda alabilmek için sıçrama zamanını iyi ayarlayın.
  _ Topa sahip olduktan sonra, onu en iyi koruyabileceğiniz pozisyonda tutun.
  _ Reboundu yakalayamayacağınızı anladığınız anda topa hafifçe vurun ve tekrar kapmaya çalışın.

  Hücüm Reboundu  Hücum reboundu basketbolun en önemli öğelerinden biridir ve genelde gerekli önem verilmez. Antrenörlerin alan savunmasına, adam adama savunmaya, tam saha baskıya hücum ederken, yada tam saha baskı yaparken o kadar çok hazırlık yapmaları gerekir ki bazen hücum ribaundu unutulur.
  Eğer bir antrenör olarak takımınıza hücum reboundu alma alışkanlığını aşılarsanız, bu diğer takımların size karşı hazırlanması gereken başka bir alan daha oluşturur. Sizin takımınıza karşı hazırlanmalarını da zorlaştırır. Dolayısıyla daha iyi bir takımınız olur. Oyuncularınızda daha iyi olmuş olurlar. Hiçbir zaman çok iyi zıplayamadım, sadece hücum reboundu almak için hep ekstra çaba sarf ederdim. Hücum reboundu almayı oyuncularınıza bunun önemini vurgulayarak öğretebilirsiniz. İyi hücum reboundu yapan bir birey yada takım olmak için, doğru pozisyonu almak için ekstra efor sarf etmelisiniz.
  Bir konuyu anlatmak için, oyuncularınızın aklında kalacak bazı cümleler bulmaya çalışın. Eğer uzun oyuncularınızdan biri sırf ayakta durup etrafı izliyorsa “Seyirci olma” diye uyarabilirsiniz. Bu sizin onun rebound almasını istediğinizi anlatacaktır. Size niye hücum reboundunun önemli olduğunu düşündüğümü anlatayım.

  1. Rakip takımı demoralize eder.
  2. Rakip takımın fast-break lerini durdurmanızı sağlar. Bu büyük ihtimalle fast-breakleri engelleyecek en önemli etkendir. İlk pası engellemeye de çalışabilirsiniz ancak en etkili yöntem sürekli reboundları kovalamaktır. Rakip takım reboundu almış olsa bile, o reboundu almak için o kadar çaba sarf etmiş olurlar ki, ilk pası çabuk vermekte zorlanırlar. Oyuncularınız topu ilk seferinde alamasa bile, topu tipleyerek panyada canlı tutmaya çalışmalıdırlar. Eğer gerekiyorsa, topa dışarıya doğru vurmalarını bile söyleyebilirsiniz, çünkü bu en azından rakibin fast-break ini durdurmuş olur.
  3. Rakip takımın oyuncularını faul problemine sokmaya yardımcı olur. Topu almak için yanlış bir şekilde takip ederseniz bu sizi faul problemine sokacaktır. Eğer kendi takımınızın oyuncuları hücum reboundu alırlarsa, bunun dönüşünde rakip size faul yapacaktır.
  4. Basket faul yaptırmaya teşvik eder. Hücum reboundunu aldıktan sonra çembere doğru kuvvetlice yüklenerek bir atış size basket faul şansı getirir.
  5. Kendi takımınızın diğer takımdan daha fazla atış kullanmasına olanak sağlar. Bu bana göre hücum reboundunu vurgulamak için en önemli sebeptir. Aynı hadiseyi top kayıplarında da sağlayabilirsiniz, ama genelde top kayıpları çok fark olmaz. Rakip takımdan daha fazla rebound alırsanız, kötü şut attığınız bir günde olsanız bile oyunu dengeleyebilirsiniz. Rakibinizden 25-30 şut daha fazla atmak istemez miydiniz?
  Hücum ve savunma reboundlarında pozisyon almanın en önemli unsur olduğuna inanıyorum. Bazılarınız bana katılmayabilir. Bazı oyuncular panyanın tepesine değecek kadar çok sıçrıyorlar, ama yinede ben pozisyon almanın en önemli etken olduğunu düşünüyorum. Boy uzunluğundan ve sıçrama yeteneğinden daha önemli olduğuna inanıyorum. Bu sebepten, iyi hücum reboundu yapan bir birey yada takım olmak için, doğru pozisyonu almak için ekstra efor sarf etmelisiniz. Forvetlerinize ve uzun oyuncularınıza atılan her şutta rebounda girmelerini söylemelisiniz. Maçın ilk bölümünde onlardan ribaunda girmelerini istersiniz. Maçın son üç dakikasını oynuyorsanız da oyuncularınıza rebounda girmelerini söylersiniz. Maçın her safhasında oyuncuların rebound almalarını istersiniz. Bazı setlerde uzun oyuncularınıza fast-breakleri engellemelerini söyleyebilirsiniz, ama eğer onları özellikle bu görevle görevlendirmediyseniz, her atılan şutta rebounda girmelidirler, tüm gereken budur. Ben profesyonel basketbol oynarken, sıradan bir sıçramaya sahiptim. Zamanlamam ve çabuk sıçramamı geliştirmek için çok çalıştım.Daha iyi hücum ribaundu almak için bazı öneriler:
  * Rebound alacak oyuncular seken topun nereye gideceğini bilmelidir. Onlara şutların yüzdelerinden bahsedin.
  * Uzun oyuncularınıza reboundu almak için yeterli zamana sahip olmaları için, potaya yakın olmalarını anlatın.
  * Rebound almanın en iyi yolu pickleri kullanaraktır.
  * Reboundu alacak oyuncu topa giderken elleri havada olmalıdır.
  * İçerde kalan omzunuzu rakibinizden önde tutmaya çalışın.
  * Reboundu alan oyuncuya topu yukarda tutmasını söyleyin.
  * Her şutta rebounda girin.
  * Her fast-break’te yer almaya çalışın. Basketbol kendinizi geliştirebileceğiniz bir spor dalıdır.
  * Kuvvetli ve çabuk sıçramak için gerçekten çok çalışmıştım, bu şekilde art arda birkaç kere rebounda girebiliyordum. Kullandığım birkaç drill vardı, bunlar:
  1. Elimden geldiğince yukarı sıçramaya çalışmak. Kapasitenizin yüzde 95i 98ine ulaşmaya çalıştım, bu benim art arda sıçramamı geliştirdi.
  2. Önce bir sağ, bir sol elle ardından iki elimi kullanarak tip çalışmak. 10 ila 20 tekrar, durmadan sıçrayarak.
  3. Çemberin diğer tarafında bir arkadaşınız olursa karşılıklı panyadan topu tiplemek.
  4. Bu drill’i bir de panyayı kullanmadan yapmak.
  5. Kişi kullanarak topu art arda topu tiplemek.
  6. Aynı drill’i panya kullanmadan da tekrarlayabilirsiniz.
  7. En sevdiğim drill ise, antrenör şut atar ve 3 oyuncu rebound almaya çalışır. Topu alan oyuncu sayı atmaya çalışır diğer 2 oyuncu toplu oyuncuyu durdurmaya çalışır.
  Hücum reboundu önemlidir. Etkili bir takımınız olsun istiyorsanız, bunun önemini oyuncularınıza vurgulamalısınız.

  Savunma Reboundu


  Rebound alma üstüne çok az konuşulur ve antrenörlerin çoğu oyuncularının daha iyi birer reboundcu olmaları için yapacakları çok bir şey olmadığına inanırlar. Ancak, ben oyuncularınıza daha iyi rebound almak için öğretebileceğiniz bazı şeyler olduğuna inanıyorum, ve dolayısıyla sezon içinde birkaç ekstra maç kazandırabileceğinizi de düşünüyorum
  İlk hatırlamamız gereken şey, çemberden seken topun ne sahadaki en uzun oyuncuya nede en çok zıplayan oyuncuya gittiğidir. Seken topu en çabuk sıçrayan oyuncu, topa çemberden sektiğinde en çabuk ulaşan oyuncu alır.
  Hatırlanması gereken ikinci unsur ise bütün iyi reboundcuların çift ayak üstünde sıçrayan oyuncular olduğudur. Ben hayatım boyunca iki çift ayak üstünden sıçramayan iyi bir reboundcu görmedim. Bir ara antrenörlüğünü yaptığım bir takımda uzun atlamada çok başarılı bir oyuncum vardı, 2.15 i geçebiliyordu, ama iyi bir reboundcu değildi çünkü rebound almak için doğru yöntemleri izlemiyordu.
  Bahsedilmesi gereken üçüncü unsur ise iyi bir reboundcunun kapsadığı alandır. Eğer bir oyuncu 2 oyuncuyu saf dışı bırakabiliyorsa elinizde gerçekten iyi bir ribauncu var demektir.
  Rebound almak için kuvvet, ayak becerisi ve denge gerekir. Bu unsurlar genelde kalıtsaldır ama yardım edilebilir. Burada korku önemli bir rol oynar. Herkes bir şeylerden korkar, ve senelerdir gözlemlediğim çoğu basketbolcuların bilinçli yada bilinçaltında temastan korktuklarıdır.
  Çoğu zaman topu almaya çalışan bir oyuncu görürüz ama onlar genelde kendilerini ve sizi kandırıyorlardır çünkü topu hiçbir zaman alamaz, ve topu almak burada asıl amaçtır. Eller kilit noktayı oluşturur. Kaç kere tek elle rebound almaya çalışan bir oyuncu gördüğünüzü düşünün. Diğer eli ne yapıyor? Onu koruyor. Topu iki eliyle almaya çalışan bir oyuncuyu izlerseniz vücudunu darbeye maruz bırakır. İşte o cesur bir oyuncudur, ve büyük ihtimalle iyide bir reboundcudur. Ben çoğunlukla oyuncularıma iki ayakla sıçrayıp iki ayakları üstüne düşmeyi öğretirim. Ben onların iki kolunu da uzatıp çembere çabuk ulaşmalarını isterim. Bu benim rebound almak üzerine bildiğim her şeyi noktalıyor.
  “””Bu anlatılardan öğrenmeniz gereken, bir antrenör olarak ne öğrettiğiniz değil neyi vurguladığınız önemlidir. Biz rebound almayı vurguluyoruz. Daha da ileri gidip biz oyuncularımızdan iyi birer reboundcu olmalarını talep ediyoruz. Ve bunu talep etmek için yapabileceğiniz bir çok psikolojik şeyde vardır”””

  Box Out  Box out yaptığınızda ilk once tuttugunuz oyuncu ile teması kurun. Yüzü çembere dönük olan oyuncunun önunde pozisyon alınmalıdır.Ayaklar dengeyi sağlayacak kadar açılmalı(omuz genişliğinden biraz daha fazla), vücut dik, ağırlık merkezi arkada, eller yana doğru açık, dizler bükük ve baş dik olacak şekilde pozisyon alınmalıdır. Box out yapılan oyuncunun önünde temas sağlanır. Box out yapan oyuncu sırtını rakip oyuncuya dayayarak potadan uzakta tutar. Box out yapılırken agresif olunmalı ve hücum oyuncusunun pota altında itmesine izin vermeyim. Pota altında çok uzak kalırsan uzun kollu daha uzun bir oyuncu topu rahatça çeler. Adamı potadan uzak tut. Gözler çembere doğru bakar ve topa hamle yapılır.
  Potadan veya çemberden dönen topun takip edilerek tutulması veya sayı için tamamlanması hareketidir. Bir takımın oyunu kazanabilmesinde, oyuncularının iyi bir rebound becerisine sahip olmaları gerekir. Çünkü bir oyunda atılan şutların toplamının nerede ise yarısı, kaçırılan şutlardan oluşur. Bu kaçırılan sayılardan dönen topları (reboundları) alabilen takım, genellikle oyunda kazanan taraf olmaktadır. İyi bir rebound tekniğinin yanı sıra, koordinasyon, mücadele hırsı, hareketlilik, zamanlama, sıçrama kuvveti ve denge ribaundun kazanılmasını etkileyen önemli faktörleri oluşturur.
  Tüm oyuncular oyundaki diğer hareketler kadar bu tekniği de öğrenmelidir. Bütün oyuncular box out yapmalıdır. İsabetsiz yapılan dış atışlarda dış oyuncular adamlarını mutlaka box out etmelidir. Çünkü uzak atışlarda topun uzağa sekme ihtimali daha fazladır.

 9. #9
  it's my destiny StoryLine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  Adana
  Mesajlar
  48.616
  Günlük Yazıları
  2

  Arrow Basketbolda Hızlı Hücüm

  .  Basketbol tarihinin en eski savunma türüdür. Bu savunma türü ile başarıya ulaşmak isteyen takımın çok iyi iki tane reboundçusu ve önde oynayan çok hareketli üç tane oyuncusu olmalıdır. Bu tip savunma gerçekte başlı başına bir hücumdur. Çünkü öndeki üçlü her zaman iyi bir hızlı hücum pozisyonunu içindedirler. 3_2 bölge savunması uygulayan takımların maçları genellikle yüksek skorla biter.
  3_2 Bölge Savunmasının Kuvvetli Yönleri:
  * Perdeleme ve blok oyunlarına karşı etkilidir.
  * Savunmanın ana pozisyonu takımın çok kolaylıkla başarılı rebound üçgeni kurmasını sağlar.
  * Bu savunma şekli uzun oyuncuların daha etkili kullanılmasını sağlar.
  * Uzaktan iyi atış yapan takımlara karşı etkilidir.
  * Tecrübesiz ve top kornolu yetersiz oyunculara karşı çok etkilidir.
  * Uzun ve yavaş iki adam arkada ve hareketli üç adamı da kolaylıkla önde oynatabiliriz.
  * Çok çabuk hücuma geçilebilir.
  * Ortadan top süren oyuncuların cesaretini kırar.
  3_2 Bölge Savunmasının Zayıf Yönleri:
  * Diğer bütün bölge savunmalarında olduğu gibi çabuk ve akıllıca top çıkaran takımlara karşı zayıftır.
  * İyi top kullanan takımlara karşı sıkıştırma imkanları çok azdır.
  * Hücum takımı rahatlıkla yüklenme ile çoklukla hücuma erişebilir.
  * Öndeki kat aşıldığında çok zayıf kalır.
  * Köşeleri iyi kapatamaz.
  * Rebounda’ da zayıftır.
  * Ortadan ve serbest atış çizgisinden atılan bir pasa veya çabuk sıçrayarak atılan şuta karşı etkisizdir.
  * İyi dip çizgi hareket ve şutlarına karşı zayıftır.
  * Arkadaki ve tehlikeli bölgelerde karışıklık ve kargaşalık olur.

 10. #10
  it's my destiny StoryLine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  Adana
  Mesajlar
  48.616
  Günlük Yazıları
  2

  Arrow Basketbolda Pas

  .
  Pas, topun bir oyuncu tarafından çeşitli şekillerde tek veya çift el kullanılarak takım arkadaşına aktarması hareketidir. Oyuncunun ve pozisyonun durumuna göre değişen çeşitli şekillerde paslaşmalar vardır. Fakat bütün paslaşmalarda dikkat edilmesi gereken ortak noktalar şunlardır:
  * Bütün paslar parmaklarla yapılır, avuç içi kullanılmaz.
  * Parmaklar top üzerinde açık ve eşit dağılmış olmalıdır.
  * El bilekleri mümkün olduğunca esnek olmalıdır.
  * Kollar top elden çıktıktan sonra, hareketi takip etmelidir.

  Pas Çeşitleri

  1. Göğüsten Pas
  Basketbolde en sık kullanılan ve tercih edilen pas çeşididir. Çabuk ve kolay şekilde yapılması, takım arkadaşının kolay alabilmesi ve yüksek isabetlilik oranı olması göğüsten pasın tercih edilme nedenleridir. Göğüs pası sırasında dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:
  * Yüzünüz top atılan kişiye dönük olmalı,
  * Baş yukarda ve dizler hafif bükülü durumdadır,
  * Parmaklar açık ve topu kavramış durumdadır,
  * Top göğüs hizasında ve dirsekler hafifçe dışa dönüktür,
  * Topu elden çıkarırken kollar mümkün olduğunca gergin olmalı ve topun atılacağı kişiye doğru bir adım atılmalıdır,
  * Bilekler esnek vaziyette öne ve yukarı doğru topu takip etmelidir.
  2. Yerden Pas
  Bu pas türü genellikle size yakın savunma yapıldığında, topun yere vurdurularak rakip oyuncunun kolları altından takım arkadaşınıza tek veya çift elle atılmasıdır. Kısa atılan bir pas çeşididir. Atış tekniği göğüsten yapılan pas gibi olmakla beraber, avuç içi ve bileklerin yönü yere doğrudur. Dizler ve kalça biraz daha alçak pozisyondadır. Pas yaparken öne doğru bir adım atılması pas isabetliliğinin artmasını sağlar.

  3. Baş Üstü Pas
  Bu pas genellikle savunma oyuncularının ve kesicilerin üzerinden, ribauntu kapan oyuncunun fast break hücumuna yönelik sahanın uzağındaki bir oyuncuya top atmak için tek veya iki elle kullanılan pas türüdür. Uzun boylu oyuncuları beslemek için ideal bir pas türüdür. Bu pas atışı sırasında dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:
  * Çift el kullanılacaksa, top baş üzerinde, parmaklar topu arkadan açık olarak kavrayacak şekilde ve baş parmaklar topun altında yer alır.
  * Pas atacak oyuncu öne doğru bir adım atarak, ağırlık aktarımını arka bacaktan ön bacağına taşır.
  * Kollar yukarıda, dirsekler baş seviyesinde hafif bükülü ve öne doğru açık olmalıdır.
  * Tek el baş üstü paslarda, hangi el kullanılıyorsa, o yönde top kulak arkası hizasına ve başa yakın bir yerden atılır.
  * Parmaklar topu iyice kavramalı ve diğer el atış yönünü göstermelidir.
  * Bir adım öne atılarak atış kuvveti ve pas isabetliliği artırılabilir.
  * Bu paslara ek olarak, alttan pas, yüksek yan pas, tek el pas, tek el alttan pas, tek el yandan pas, çengel pas, aşırtma pas, tek el arkadan pas, tek el arkadan yerden pas gibi kullanılan pas türleri de vardır. Fakat bunlar yukarıda açıklamaları verilen paslar kadar sık kullanılmazlar.

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •