+ Yeni Konu aç
Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 45 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Mücevher Cichlid (Hemichromis guttatus)

Akvaryum Dünyası Katagorisinde ve Diğer Cichlidler Forumunda Bulunan Mücevher Cichlid (Hemichromis guttatus) Konusunu Görüntülemektesiniz.->Latince Adı: Hemichromis guttatus Habitatı ve Anavatanı: Sahelo-Sandanian bölgesindeki tüm nehirler. Beslenme Biçimi: Hem etçil, hem otçul. Davranış Biçimi: Orta ...

 1. #1
  Mavimega pismegatron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  Torosların Ortasından
  Mesajlar
  15.439

  Thumbs up Mücevher Cichlid (Hemichromis guttatus)

  .
  s11


  Latince Adı: Hemichromis guttatus

  Habitatı ve Anavatanı: Sahelo-Sandanian bölgesindeki tüm nehirler.


  Beslenme Biçimi: Hem etçil, hem otçul.

  Davranış Biçimi: Orta derecede agresif.

  Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresif.

  Yüzme Seviyesi: Dip - Orta

  Cinsiyet Ayrımı: Cinsiyet ayrımı pek kolay değildir. Erkeklerin renkleri daha parlak, kırmızılıkları daha koyudur. Dişileri nispeten daha küçük boyda ve renkleri daha soluktur.

  Üreme: Düz yumurta dökerler. Eş tuttuktan sonra her 3 haftada bir yüzlerde yumurtlarlar. Yumurtaları beraber korurlar ve tehlike anında yuvayı taşırlar. Bir kaç genç balık koyup balıkların eşlerini seçmesi sağlanmalıdır.

  Sıcaklık: 26 °C

  En Fazla Büyüdüğü Boy: 12 cm

  En Az Akvaryum Hacmi: 120lt

  Su Sertliği: Orta serlikte

  pH: 7.0-7.5

  Zorluk Seviyesi: 2

  Genel Yorum: Cichlide yeni başlayanlara önerilen bir türdür. Üreme zamanı çok agresifleşirler ve vücudu, özellikle de ağız bölgeleri fotoğraftaki erkek balık gibi kızarır. Canlı yem takviyesi üremlerini olumlu yönde etkileyecektir. Mücevherler kazıcı balıklardır bitkileri sökebilirler, bu yüzden bitkiler iyi sabitlenmelidir.

  Aktavist Yorumları: 1) Bu balıklar aslında yavrularına en iyi bakan balıklar, Büyük olan yemleri bile parçalayarak yarularına atıyorlar, hasta olan yavruları korumazlar... Ben hiç yavru yediklerini görmedim.. Şimdilik 15 adet genç mücevherim 120 litrelik akvaryumda ve her iki köşe de birer çift eş var yarulama olunca ne kadar çatışma çıkacağını merak ediyorum, zira bunların anne ve babaları bütün balıkları bir köşeye hapsetmişti..

  2) Yavrularını koruyan ve yemeyen bir cins. Ancak üreme döneminde agresifleştikleri için, strese giren diğer hemcinslerini rehabilite edebileceğiniz ufak bir ek akvaryum gerekli olabilir. Benzer şekilde yeni doğmuş yavru ve ebeveynleri bu ek akvaryuma çekebilirsiniz. Her iki tank da huzurlu kalır. Kısa sürede büyüdüklerinden yavruları ana akvaryuma aktarmak için çok beklemeniz de gerekmiyor. Diğer balıklarla beraber beslemedim, ama su değişkenliklerine ve diğer olumsuz koşullara bir hayli dayanıklı bir tür.

  3) Arkadaşlar aslında yumurtalarını veya yavrularını bilinçli olarak yemiyorlar, eşler yumurtladıktan sonra rahatsızlık hissederlerse yumurtalarını ve yuvalarını taşımaya çalışıyor. Tecrübesiz balıkların yumurtalarını taşırken yeme ihtimalleri var. Daha sonraki yumurtlamalarda da yumurtalarınızı kaybedebilirsiniz. Bunu engellemek için rahatsızlığın kaynağını bulup ortadan kaldırmanız gerekli. Neden, akvaryum içindeki diğer balıklar olabileceği gibi dışarıdan da olabilir. (Tv, Sürekli yanan ışıklar vb.)

  4) Çok güzel bir balık. Ben malawi karma akvaryumuna 1 çift bırakmıştım. Birbirlerine kur yapmaya başladıktan sonra akvaryuma porselen bir bardak koydum. 1 hafta geçmeden 250-300 yavru kuyruğunu sallamaya başladı. Söylenenin aksine Anne - Baba yavrulara kesinlikle dokunmadı; tam tersine akvaryumda terör başladı. Yuvaya yaklaşan tüm balıklar nasibini aldı. Kur zamanı erkek büyüleyici renkler alıyor. Doğumdan sonra dişim çok yorgun düştü ve 2 hafta sonra öldü. Tavsiyem dişiyi yavrularıyla beraber ayrı bir akvaryuma koyun.

  5) Bu balıklar çok güzeller. Bir de yumurtalarını yemeseler çok iyi olacak. 3 defa yumurtladılar; üçünü de yediler. Bakalım dördüncüyü de yiyecekler mi, bekliyorum. Yumurtalarını neden yediklerini bir türlü anlayamadım. İlk yumurtalarını yedikleri normal dedim. Fakat sonrakini niye yediler, onu bilemiyorum.

  6) Akvaryum meraklılarına tavsiye edebileceğim en muhteşem cichlidler. Her şeyden önce çok dayanıklılar ve üremeleri çok kolay. Akvaryumuma rasgele aldığım 2 mücevher birbirlerini eş tuttular ve üremeye başladılar. Üreme döneminde akvaryumu belgesel tadında izleyebilirsiniz. Yumurtalarını diğer balıklardan korumaları izlenmeye değer. Daha önce yumurtalarına saldıran bir balığa hala kin güdüyorlar ve her fırsatta öldüresiye saldırıyorlar. Mücevher besleyenlere önerim; akvaryumunuza asla vatos koymayın, vatosu hareketsiz olmasından dolayı canlı bir yem gibi görüyorlar. Kendilerinin 4-5 katı büyüklüğündeki bir vatosu bile ellerinden zor kurtardım. Bu arada alt kısımlarının kızarmasını bir hastalık belirtisi olarak düşünmeyin, aksine balıklarınız gayet sağlıklıdır ve üremeye başlamışlardır. Hepinize sağlıklı ve huzurlu akvaryumlar.

  7) Arkadaşlar, yaklaşık olarak 2 aydır mücevher Cichlid besliyorum. Akvaryumumun gözdesi. Renkleri çok hoş,harika bir balık. Bir dişi bir erkek var. Dişilerinde daha çok parlak pullar var ve üreme zamanı alt kısmı kırmızı renk alıyor. Erkekleri kırmızı-turuncu renkte. Onlar da çok göz alıcı ama onlarda daha az parlak pullar var. Üretmesi de çok kolay. Kırık bir testi atın akvaryuma,yeterli. Üreme zamanı davranışları izlenmeye değer. Yuvayı dişi ve erkek birlikte koruyor. Yuvaya kimseyi yaklaştırmıyorlar. Yavrularına da sahip çıkıyorlar. Davranışları insanlara çok benziyor. Harika bir manzara. Ayrıca çok dayanıklı balıklar. Isıtıcınız varsa sorun yaşamazsınız. Tüm akvaryum meraklılarına tavsiye ederim.

  8) Bir tane iken çok munis olan mücevherim,yanılıp bir eş aldıktan sonra adeta değiştiler,hele doğumdan sonra erkek-dişi ikisi de diğer balıklarıma öldüresiye saldırmaya başladılar. Yumurtalarını bir yüzeye saçarak yapıştırıyor,2-3 gün içinde erkeğin dölleme süreci bittiğinde o yumurtaları kumun gizli bir yerine gömüyorlar.3-4 gün içinde birer emriyon halinde kıpırdanmalar başlıyor ve bir hafta içinde yüzmeye başlıyorlar. İşte o sıralarda kimseleri yaklaştırmıyorlar yavru sürüsünün yakınlarına. Benim bir kırmızı ahlimi öldürdüler...sarı prenseslerim ve diğer ahlim şimdilik yaşıyorlar ama kaçmaktan anaları ağlıyor. Karma akvaryum isteyenler bu balığı eş tutturmasınlar derim. Akvaryumum çok huzurluyken,kendi kendime cehenneme çevirmişim bilmeden. Yumurtaları veya yavruları da asla yemiyorlar...Gözleri gibi bakıyorlar...

  9) Uyumlu bır çift oluşturduktan sonra;5-6cm boyda üremeye başlarlar.Bitkili akvaryumda tek başlarına bakılmasını tavsiye ederim. Yeni başlayanlar için gerçekten görülmeye değer enstanteneler olacaktır.Şimdiden kolay gelsin

  10) Çift tutmasını sağladıktan sonra üretimi kolay bir balık. Gerçekten de çabuk gelişen balıklar. Çok hoş, tatlı bir tür. Genel olarak cichlid türleri bitkili akvaryumları sevmez; ama bu tür gayet güzel uyum sağlıyor, yumurtlamaya yakın renk cümbüşü yaratıyolar.

  11) Gerçektende çabuk gelişen balıklar 6 gibi bir sürede yavruyken almıştım 3 katına ulaştılar.Fakat büyüdükçe problem olmaya başladılar.Bir birlerine bile saldırıyorlar.Zaten küçük balıklardan yanlarında bakmanız çok zor, yem olarak görüyorlar.Balığın büyüklüğü kendileri kadar olmadığı sürece her balık onlar için yem.Benca bu balığı alacak arkadaşlar büyük balıkları severim diyorsa alsın ama akvaryumuma zamanla balık eklerim diyorsanız(onlardan küçük balık) vazgeçin derim.

  12) Çok hoş, tatlı bi tür. Genel olarak cichlid türleri bitkili akvaryumları sevmez; ama bu tür gayet güzel uyum sağlıyor,yumurtlamaya yakın renk cümbüşü yaratıyolar.

  13) Eş tuttuktan sonraki davranışları harika, zevkli bir tür fakat yumurtalarını en fazla yemeye çalışan türlerden sanırım. Genelde ilk yumurtlamada yiyorlar, istisnalar hariç )

  14) Çift tutmasını sağladıktan sonra üretimi kolay bir balık.Etçil ağırlıklı beslenirlerse,özellikle canlı yemle üretimden daha çok verim alınıyor.Küçük boyda balıkları (3-4 cm sarı prenses)yiyecek olarak görebiliyor. Üreme zamanı renklerde koyulaşma artıyor.
  Konu pismegatron tarafından (20.Aralık.2007 Saat 15:16 ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  Mavimega pismegatron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  Torosların Ortasından
  Mesajlar
  15.439

  Thumbs up Mücevher Cichlid (Hemichromis guttatus) 'lerde Cinsiyet Ayrımı

  .
  Dişi Mücevher Balıgı


  Erkek Mücevher Balığı


 3. #3
  Bakteri leedri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Aralık.2007
  Nereden
  tanrıkent
  Mesajlar
  652

  Standart

  .
  yenir mi bu hayvan

 4. #4
  Mavimega pismegatron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  Torosların Ortasından
  Mesajlar
  15.439

  Standart

  .
  Denizden baban çıksa yiyeceksin derler ama bu gölde yaşayan tatlı su balığı ayrıca küçük bir süs balığı çokta güzel renkleri var, kıyabilirsen bir dene bakalım

 5. #5
  Mavimega pismegatron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  Torosların Ortasından
  Mesajlar
  15.439

  Thumbs up Mücevher Cichlid Üremesi ile ilgili bir aktavist yorumu

  .
  Mücevher Ciklet Balığı (Hemichromis guttatus) Üremesi

  Merhaba Arkadaşlar,


  Forumda herkes balıkları yumurtlayıp panik olunca bende kendi çapımda bi katkıda bulunup yardımcı olmak istedim.
  Bende bir çift mücevher cichlid var. 2.kez yumurtladılar. Onlardan baya bişiler öğrendim Size de anlatayım.
  Mücevherlerde cinsiyet ayrımı:
  Dişiler daha parlak pullu olurlar.Erkeklere göre daha küçük olurlar.Üreme döneminde ağızlarının alt kısmından başlayarak alt yüzgeçlere doğru kırmızı renk alırlar.
  Erkekler turuncu-kırmızı arası renkleri olur.Dişilere göre daha büyüktür.Pulları parlak Değildir.
  Zaten en önemli belirteç de pullarıdır.
  Üreme:
  Dişiler düz yumurta döker.Erkek cichlid de varsa yumurtaları gördükten 1 hft. sonra yavrularınızı da görebilirseniz.Üretmek için kırık bir testi(tercihen diğer balıkların giremeyeceği şekilde korunaklı) olması yeterli.Kapalı korunaklı bir yuva yani.
  Su 27derece.Beslerken de protein ağırlıklı olması iyi olur.Anca fazla atmayın yoksa balığınız kabız olabilir.En ideali bir öğün protein bir öğün otobur yemleri(yeşil renklidir).
  Ben ottonun growth yemlerini kullandım.Çok işe yaradı.Tavsiye ederim.Ama tek başına kullanmayın.
  Balıklar çıktı şimdi nolcak?
  Merak etmeyin.Kötü bişi olmayacak.Mücevherler dişi ve erkek beraber yavrularını korurlar.Yavrularını yemezler,içiniz rahat olsun.Ancak akvaryumun huzuru için ya baştan dişi erkek mücevhere ayrı akvaryuma alın veya yavrular çıkınca diğer balıkları ayırın.
  3 seçenek:Yavrularla beraber anne babayı başka akvaryuma ayırmak ama ben onu başaramadım :msn_thinking: Çünkü yavrular çok küçük oluyor ve toplamak çok zor.
  Altın kural anneyi yavrulardan hemen ayırmayın.Annesiz olmuyor.Denedim olmadı ordan biliyorum

  Büyütmek:
  Aslında sizin bişi yapmanıza gerek yok.Anne baba biliyor nasıl büyüteceğini.Ben beslicem die bişey denemeyin.Annesi babası besliyor onları merak etmeyin.Hatta eğitim bile veriyorlar.Benimkiler şimdi yüzme dersi alıyorlar Önemli olan onlar büyürken akvaryumda başka balık olmasın.Çünkü anne baba müthiş agresif oluyor.Akvaryumdaki diğer balıkları korkutuyor.
  3 Hafta sonra:
  İşte şimdi balıklarınızı ayırın bence.Çünkü anne baba artık aç kalırlarsa yiyebilirler.veya akvaryumdaki diğer balıklar yiyebilir.Bence küçük bir akvaryum alın ve yavrularınızı oraya koyun.Sıcaklık önemli 27nin altında olmasın.Yem olarak da piyasadaki yavru yemlerini kullanabilirsiniz.
  Mücevherlerinizler sağlık mutlu günler dilerim.
  Bu balıklarla ilgili öğrenmek isterseniz başka bişey varsa Msn adresimden bana ulaşabilirsiniz.
  Saygılarımla.
  Kerem AÇIKGÖZ

 6. #6
  Bakteri

  Üyelik tarihi
  Şubat.2009
  Mesajlar
  4

  Standart

  .
  arkadaslar mücevher ciklit cinsiyetini nasıl anlayabilirim detaylı kesin bi yöntem varmı simdiden tesekkürler

 7. #7
  Vip Özel Üye _sanalist_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Ekim.2008
  Mesajlar
  3.509

  Standart

  .
  Ben akvaryum delisiyim,Akvaryum baliklarina verdigim paralarin da hadi hesabi yok.
  Ne kadar güzeller ya...bayiliyorum ben bunlara,rengarenk...huzur verir bana akvaryum seyretmek.


 8. #8
  Mavimega pismegatron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  Torosların Ortasından
  Mesajlar
  15.439

  Thumbs up

  .
  Alıntı ekber Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  arkadaslar mücevher ciklit cinsiyetini nasıl anlayabilirim detaylı kesin bi yöntem varmı simdiden tesekkürler
  Mücevher cikletlerinde cinsiyet ayrımı:

  Dişiler daha parlak pullu olurlar.Erkeklere göre daha küçük olurlar.Üreme döneminde ağızlarının alt kısmından başlayarak alt yüzgeçlere doğru kırmızı renk alırlar.

  Erkekler turuncu-kırmızı arası renkleri olur.Dişilere göre daha büyüktür.Pulları parlak Değildir.
  Zaten en önemli belirteç de pullarıdır.


  Alıntı _sanalist_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Ben akvaryum delisiyim,Akvaryum baliklarina verdigim paralarin da hadi hesabi yok.
  Ne kadar güzeller ya...bayiliyorum ben bunlara,rengarenk...huzur verir bana akvaryum seyretmek.

  Evet bende delisiydim 8 adet akvaryumum vardı, şimdi hala 2 tane var birtanesi 1,5 metre birtaneside 1 metre 20 cm vazgeçemiyorum

 9. #9
  Bakteri

  Üyelik tarihi
  Nisan.2009
  Mesajlar
  4

  Standart

  .
  arkadaşlar bende 2 yıldır akvaryum içindeyim önce lepistes besledim daha sonra mücever yavrusu aldım büyüttüm şimdi yaklaşık 10 12 cm arası bişiler her nyse sadede gelmek istiorum 100 lt akvaryumum var 8 adet te mücevher ama 2 tane damızlık boy var diğerleri yeteri kadar büyük değil ama yavru alamıorum biri dişi biri erkek bu arada bütün akvaryumculara gösterdim evet erkek ve dişi dediler ama alamadım acaba akvaryummu küçük gelio bi akvaryum alsam 60 ltlik damızlıkları atsam yavru alabilirmiyim

 10. #10
  Mavimega pismegatron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  Torosların Ortasından
  Mesajlar
  15.439

  Standart

  .
  Sizi öncelikle tebrik ediyorum, üretim yapabilmek için tektür beslemeniz gerçekten güzel, ben sorunuza evet diyorum, ayırmanız iyi olur ama eğer gerçekten çift olmuşlarsa hep birbirleriyle ilgileniyorlarsa üretim yapabilmeniz mümkün, onun için iyi bir gözlem yapmalısınız

+ Yeni Konu aç

Benzer Konular

 1. Midas Cichlid (Amphilophus citrinellus)
  Konu Sahibi pismegatron Forum Amerikan Cichlidleri
  Cevap: 23
  Son Mesaj : 01.Ocak.2012, 22:42
 2. Kurt Cichlid (Parachromis dovii)
  Konu Sahibi pismegatron Forum Amerikan Cichlidleri
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 12.Ocak.2011, 11:06
 3. Kırmızı Kafalı Cichlid, Ateş Kafa Cichlid (Vieja synspilum)
  Konu Sahibi pismegatron Forum Amerikan Cichlidleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 17.Ekim.2007, 12:32
 4. Gökkuşağı Cichlid (Herotilapia multispinosa)
  Konu Sahibi pismegatron Forum Amerikan Cichlidleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 17.Ekim.2007, 11:46
 5. Kelebek Cichlid, Makav Cichlid (Hypsophrys nicaraguensis)
  Konu Sahibi pismegatron Forum Amerikan Cichlidleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 15.Ekim.2007, 23:38

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •