Günün birinde bir gülle su karşılaşır ve arkadaş olurlar. İlk önceleri arkadaşlık olarak devam eder bu durum. Tabi ki zaman lazımdır birbirini tanımak için. Gel zaman git zaman gül o kadar mutlu olur ki bu arkadaşlıktan ve birliktelikten,mutluluktan içi içine sığmaz artık ve anlar ki suya aşık olmuştur. Hayatında ilk kez aşık olan gül, burcu burcu açar ve etrafa kokular saçar. Suya dönüp der ki bir gün, "sevgili su, seni sevdiğim için böylesine değiştim, açtım ve etrafa kokular saçtım, yalnızca seni sevdim diye".
Öyle zaman gelir ki artık su da içinde güle karşı bir şeyler hisetmeye başlar. Zanneder ki güle aşık oldum. Günler ve aylar birbirini kovalar ve gülü sevdiğini zanneden su artık eskisi kadar ilgilenmez gül ile. Gül ise "acaba su beni artık sevmiyor mu" diye düşünmeye başlar.Çünkü suyun kendisine olan bu ilgisizliği onu üzmeye başlamıştır.
İçin için bu soruyu sorar kendine.
Bir gün gül suya der ki , biliyormusun ben seni çok seviyorum. Su, bende seni seviyorum der. Aradan zaman gecer ve gül yine suya seni seviyorum der. Su sıradan bir ifadeyle "ben de" der. ama gül bu sözde sevgiyi hissedemez. Bu sıradanlaşma gittikçe sürer ama gül sabırla hep "seni çok seviyorum " der suya. Ama artık öyle bir duruma gelir ki gül, etrafa o güzel kokuyu saçamaz ve burcu burcu açan dalları solmaya yüz tutar. Kendini toparlayarak ve son kez suya "biliyor musun seni hala çok seviyorum" der göz yaşları içerisinde. Su da ona döner ve yine o bildik ironik ve umursamaz edası ile "üff söyledim ya ben de seni seviyorum diye" der.

Gün gelir gül yataklara düşer. Çok hastalanmıştır gül, rengi solmuş çehresi sararmıştır gülün. Yataklardadır artık. Su ise başında bekler gülün, yardımcı olabilmek için onu çok seven ve sevdiğini her fırsatta söyleyen sevgili dostuna. Ama bellidir ki artık gül ölecektir. Ve son kez Gül zorlukla başını döndürerek suya der ki " biliyormusun seni ben gerçekten seviyorum ve senin bilemediğin kadar sevdim üstelik" çok hüzünlenir su bu durum karşısında ve son çare olarak bir doktor cağırır. Nedir sorun diye doktora sorar. Doktor muayene eder gülü.Muayeneden sonra şöyle der :
"Hastanın durumu ümitsiz, artık elimizden birşey gelmez"
Su merak eder kendisini bu kadar cok seven gülün ölümüne sebep olan hastalık nedir diye ve sorar doktora. Doktor şöyle bir bakar suya ve der ki "Gülün bir hastalığı yok dostum, hiç dikkat etmemişsin galiba sevgili dostuna, bu gül sadece susuz kalmış, ölümü onun için der"
Ve anlar ki su artık, sevgiliye sadece seni seviyorum demek yetmemektedir ve artık çok geçtir.

Sevdiklerinize, geç olmadan onları sevdiğinizi söylemekle kalmayın gösterin, Güller solmasın.