+ Yeni Konu aç
Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Çocuklarda Geniz Eti Nedir?Çocuklarda Geniz Eti Tedavisi Nasıl Olur?

Bakteri Bayanlar Klubü Katagorisinde ve Anne & Çocuk Forumunda Bulunan Çocuklarda Geniz Eti Nedir?Çocuklarda Geniz Eti Tedavisi Nasıl Olur? Konusunu Görüntülemektesiniz.->Çocuğunuzda geniz eti ameliyatı kaç yaşında yapılır? Geniz eti ameliyatı tehlikeli midir? Çocuklarda geniz eti sorununun nasıl tedavi edileceğini, ameliyatın ...

 1. #1
  Bakteri Gümüş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Ağustos.2008
  Mesajlar
  35.097

  Arrow Çocuklarda Geniz Eti Nedir?Çocuklarda Geniz Eti Tedavisi Nasıl Olur?

  .
  s11
  Çocuğunuzda geniz eti ameliyatı kaç yaşında yapılır? Geniz eti ameliyatı tehlikeli midir?


  Çocuklarda geniz eti sorununun nasıl tedavi edileceğini, ameliyatın şart olup olmadığını biliyor musunuz? Geniz eti tedavisi ve ameliyatıyla ilgili sorularımızı Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Atilla Şengör yanıtlıyor.

  Geniz eti, burun boşluğunun arka kısmıyla yumuşak damağın, yani boğazın üst kısmında yer alır. Genellikle çocuklar 14 yaşına gelene kadar küçülür ve kaybolur.

  Geniz etini büyüten nedenler arasında enfeksiyonlar gelir. Aşırı büyük olduğu zaman burun boşluğunun gerisini tıkar ve bu nedenle burunda soluk alıp vermeyi güçleştirir. Çocuklarda buna bağlı olarak burun tıkanıklığı ya da apne (uykuda solunumun kısa süreli durması hali) gibi bazı sorunlar ortaya çıkar.

  Geniz etinin büyüdüğü nasıl anlaşılır?

  Çocuğunuzun işitme azlığı, sık geçirilen orta kulak enfeksiyonu, sinüzit, üst solunum yolu enfeksiyonu gibi şikayetleri varsa geniz eti büyümüş olabilir.

  Geniz eti tedavisinde ameliyat şart mı?

  Geniz etinin neden büyüdüğü bu durumda önemlidir. Yapısal bir büyüme olabileceği gibi alerji ve geçirilen sık enfeksiyonlar nedeniyle de büyümüş olabilir. Bu durumda alerji belirtilerine yönelik birtakım tedaviler uygulanır. Ya da geçirilen sık enfeksiyonları azaltarak geniz etinde bir miktar küçülme beklenebilir.

  Özellikle;

  * Çocuğun ağız ve yüz gelişimini bozduğu,
  * Müzmin orta kulak problemlerine neden olduğu durumlarda,
  * Apne (uykuda solunumun kısa süreli durması hali) durumlarında ameliyat ediyoruz.


  Geniz etinin alınması tehlikeli bir ameliyat mı?

  Her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatta da bazı riskler vardır. Başlıca risk, kanamadır. Çocuklarda özellikle dikkat edilmesi gerekir. Çocuk, ameliyat sonrası herhangi bir kanama esnasında bunu ifade edemeyebilir. Bunun için çocuk ameliyat sonrasında gece, hastanede gözetim altında tutulmalıdır.

  Anesteziyle ilgili birtakım riskler vardır. Ama son dönemlerde anestezi ilaçlarındaki ve tekniklerdeki gelişimlerle bunlar oldukça azaldı. Önemli olan anestezi veya ameliyatın yaratacağı sorunlar değil, ameliyatın genel olarak uygun donanımlı hastanelerde yapılmasıdır.

  Genellikle ameliyatı takip eden sonraki sabahta çocuk taburcu edilir. Çocuğun ameliyat sonrası dönemde çok hareketli olmaması, sıcak ve sert gıdalar almaması, daha çok soğuk veya ılık, sıvı ağırlıklı beslenmesi gerekir.

  Ameliyat sonrası gerçekleşebilecek enfeksiyonlara karşı antibiyotikler ve ağrı kesiciler kullanılabilir.

  Geniz eti operasyonu hangi yaşta yapılmalı?

  Üç yaşın altında genellikle ameliyat etmemeye çalışıyoruz. Ancak çocuğun gelişimini engelleyecek düzeyde bir solunum sıkıntısı varsa ya da sonraki yaşantısını olumsuz etkileyecek bir durum söz konusuysa, çocuk doktoru ve anestezi uzmanıyla görüşülüp bu yaş daha erkene çekilebilir.

  Genel olarak geniz eti yaş ilerledikçe kendiliğinden küçülüp kaybolduğu için, 14 yaşından sonra pek uygulamıyoruz bu ameliyatı. Ama bir asimetri varsa ya da tümörel bir durumdan şüpheleniyorsak yaş sınırı yoktur, geniz etinden biyopsi ya da geniz eti ameliyatı uygulanabilir.

  Geniz eti büyüdüğü halde alınmazsa ne olur?

  Sürekli ağız solunumu yapan çocukta yumuşak ve sert damak bölgesi gerektiği gibi gelişemez. Bu gelişmenin düzgün olabilmesi için dilin damağa uygun şekilde temas etmesi gerekir. Çocuk, ağız solunumu yaparsa bu gelişim tam olamaz ve yüksek bir damak meydana gelir. Ayrıca yüzün ve dişlerin yapısı da olumsuz etkilenir. Çocukta ifadesiz bir yüz görünümü oluşur. Ayrıca yine benzer orta kulak ve uyku problemleriyle çocuğun okul başarısı da olumsuz yönde etkilenir


  Sen yaralı ben yaralı dertler bize tek sıralı
  Yaralarımız kabarır gün batarken akşamları

 2. #2
  Bakteri Gümüş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Ağustos.2008
  Mesajlar
  35.097

  Standart

  .
  Çocuklarda geniz eti sorunuyla ilgili sorularımızı Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Atilla Şengör yanıtlıyor. Geniz eti büyümesinin yarattığı rahatsızlıklar pudra.com’da…

  Geniz eti nedir?

  Geniz eti, burun boşluğunun arka kısmıyla yumuşak damağın, yani boğazın üst kısmında yer alır. Genellikle çocuklar 14 yaşına gelene kadar küçülür ve kaybolur. Erişkinlerde pek görülmez. Geniz etini büyüten nedenler arasında enfeksiyonlar gelir. Ama kendi başına da geniz eti büyük olabilir. Aşırı büyük olduğu zaman burun boşluğunun gerisini tıkar ve bu nedenle burunda soluk alıp vermeyi güçleştirir. Çocuklarda buna bağlı olarak burun tıkanıklığı ya da apne gibi bazı sorunlar ortaya çıkar. Çok büyüdüğü durumlarda, orta kulak boşluğu östaki tüpüyle geniz bölgesine açıldığından, östaki tüpünün ağzını tıkayabilir ve orta kulağın havalanmasını engelleyebilir. Bu durumda kulak rahatsızlıkları ortaya çıkar.

  Geniz etinin büyüdüğü nasıl anlaşılır?

  Çocuklarda geniz eti büyüdüğü zaman, öncelikle aileler çocuklarının burunlarının tıkandığını fark ederler. Burun tıkanıklığı özellikle geceleri ağız açık uyumaya ve horlamaya neden olur. Geceleri rahat uyuyamayan çocukta dikkat dağınıklığı ve ders başarısında düşüklük meydana gelir. Geniz etinin büyüme belirtileri şöyledir:

  * İşitme azlığı,
  * Sık geçirilen orta kulak enfeksiyonu,
  * Sinüzit,
  * Üst solunum yolu enfeksiyonu


  Geniz eti çocuklarda ne tür uyku problemlerine yol açar?

  En uygun solunum yolu burun solunumudur. Eğer burun tıkanıklığı oluşursa, çocuk ağızdan nefes almaya başlar. Bu bir direnç oluşturur, çocuk o direnci yenmek için çaba sarf etmek zorunda kalır. Bu, enerji kaybına ve sağlıklı uyku uyuyamama sorununa yol açar. Üst solunum yolu direnci sendromu ve bir de apne denilen solunum durmaları sorunu oluşabilir.

  Geniz eti çocuklarda hangi kulak rahatsızlıklarına neden olur?

  Orta kulak, östaki tüpü denilen bir kanal vasıtasıyla geniz bölgesinden havalanır. Geniz etinde büyüme olan çocuklarda bu östaki tüpünün fonksiyonu bozulur ve orta kulak gereği gibi havalanamaz. Bu bölgede negatif basınç oluşur. Normal şartlarda yutkunduğumuzda orta kulağa bir hava gönderiririz ve bunu bir çıtırtı sesi olarak hissederiz. Geniz bölgesinde tıkanıklık olduğunda bu işlev tam olarak yapılamaz. Bu negatif basınç artarsa, o bölgedeki damarlardan orta kulak boşluğuna sıvı çekilir. Bu duruma “orta kulakta iltihapsız sıvı birikimi” denir. Bu nedenle çocuklarda bir miktar işitme azlığı olur.

  Bu iltihapsız sıvı, eğer geniz bölgesinden gelen birtakım bakterilerle iltihaplanırsa, orta kulak iltihabı söz konusu olur. Bu durumda orta kulakta biriken sıvının karakteri değişir, sarı ve daha iltihaplı hale gelir. Mutlaka tedavi edilmelidir.

  Kulak zarında kendiliğinden delinmelere yol açarsa, bu durum daha sonra “kronik otit” (kronik orta kulak iltihabı) denilen orta kulak boşluğunun dış ortama açık olmasıyla karakterize daha ağır tablolara dönüşebilir.


  Sen yaralı ben yaralı dertler bize tek sıralı
  Yaralarımız kabarır gün batarken akşamları

 3. #3
  Bakteri Gümüş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Ağustos.2008
  Mesajlar
  35.097

  Standart

  .
  Bu hastalığı ihmal etmeyin!

  Geniz eti problemi birçok ciddi rahatsızlığı da beraberinde getiriyor.  Çocuklarda ihmal edilen geniz eti problemi sinüzit, idrar kaçırma ve okul başarısızlığına kadar pek çok sorunu beraberinde getiriyor.

  Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. İsmail Özcan, geniz eti sorununun 6 aylıktan 10 yaşına kadar çocukları etkileyebileceğini belirterek, "Geniz eti problemi çocuklarda ihmal edilmemeli, ilerleyen yaşlarda sıkıntıya yolaçabilir. Geniz eti aslında herkeste varolan bademcikler gibi bir lenf dokusu üyesidir. Vücuda burun ve ağız yoluyla girecek zararlı mikroorganizmalara karşı koruyan sistemlerden birisidir" dedi.

  Özcan'a göre; eğer bir çocuk sık sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçiriyorsa, çok sık nezle oluyorsa, bademcikleri sık hastalanıyorsa veya alerjik bir bünyesi varsa geniz etinin büyümesi doğal.
  Geniz eti büyüdüğü zaman hava yolunu tıkadığını ve çocuğun rahat nefes alamayacağını söyleyen Özcan, "Bu durum burun içi fizyolojisini ve mekanizmalarını bozar. Geniz eti, çocuklarda horlama, ağızdan su gelmesi ve ağzı açık uyumayaneden olur. Horlama aynı büyüklerdeki gibidir. Ancak geniz eti alındığızaman horlama ortadan kalkar. Geniz eti ayrıca kulaklarda işitme kaybınaneden olabilir. Çok dikkatli olunmaz, fark edilmez ve tedavide geç kalınırsa çocuklarda yüz kemiklerinde gelişim bozuklularına yol açar. Damak kemiği bombeleşir. Burun kemiği çöker. Geri dönüşü olmadığı içinihmal edilmemesi gerekir. Geniz eti büyümüş olan çocuklarda kiloproblemi olur çünkü iştahsızdırlar. Gece boyuca iyi nefes alamadıkları için kaliteli uyku uyuyamazlar ve ertesi gün huzursuz olurlar. Huzursuzlukları okulda başarısızlığa neden olabilir. Bu çocuklarda konuşma problemleri ve idrar kaçırma da olabilir. Eğer 7-8 yaşına kadar tedavi olmamışsa sinüzit riski vardır." diye konuştu.

  Geniz eti büyümesi tedavisinde ilaç ve ameliyat seçeneklerininuygulandığını vurgulayan Özcan, her büyümenin ameliyat gerektirmediğini bildirdi.
  Geniz etinde bazı mikroorganizmalar barındığını, burada oluşabilecek bir enfeksiyon durumunda dışarıdan ne kadar ilaç verilirse verilsin hastalığın tamamen geçmediğini anlatan Uzm. Dr. Özcan, ilk aşamada düzelir gibi olup kısa süre sonra tekrarladığını söyledi.

  Özcan şöyle devam etti: "Bu çocuklar ağız ve burun akıntılarından kurtulamazlar. Çünkü ilaçlarla mikroorganizmaların hepsi temizlenemez. O nedenle ilaç tedavisinin etkili olmadığı durumlarda ameliyatla geniz eti alınır. Burada önemli olan ameliyat kararının ne zaman verileceğidir. Geniz eti tanısı için en basit 2 yöntem röntgen filmi ve endoskopidir. Eğer enfeksiyon varken röntgen film çekilirse geniz eti daha büyük çıkar ve yanıltır. Önce ilaçla iltihabın temizlenmesi gerekir. Hastalık düzeldikten en az bir hafta sonra tekrar film çekilmelidir. Eğer o zaman geniz eti yine büyük çıkarsa ve çocuğu rahatsız ediyorsa ameliyat kararı verilebilir. Ameliyat öncesi kulaklar da iyice incelenmeli ve basınç testi yapılmalıdır. Gerekiyorsa ameliyat sırasında kulağa da müdahale edilmelidir. Her büyük geniz eti ameliyatla alınacak diye bir kural yoktur. İyi bir inceleme ile gereksiz ameliyat kararı verilmemiş olur ancak ameliyat gerekliyse de zaman geçirilmemesi gerekir."


  Sen yaralı ben yaralı dertler bize tek sıralı
  Yaralarımız kabarır gün batarken akşamları

+ Yeni Konu aç

Benzer Konular

 1. Cevap: 0
  Son Mesaj : 20.Aralık.2009, 23:54
 2. Göz Kuruluğu Nedir?Göz Kuruluğunun Tedavisi Nasıl Olur?
  Konu Sahibi Gümüş Forum Göz Sağlığı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 19.Aralık.2009, 01:13
 3. Cevap: 0
  Son Mesaj : 24.Kasım.2009, 13:03
 4. Bademcik ve Geniz Eti Nedir? Yarattıkları Problemler
  Konu Sahibi pismegatron Forum Sağlık
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 23.Aralık.2007, 23:38
 5. Çocuklarda geniz etine dikkat!
  Konu Sahibi Seabell Forum Anne & Çocuk
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 30.Ağustos.2007, 22:47

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •