Parmaklarınızı yeni doğmuş bir bebeğin başında gezdirirseniz, yumuşak ve hafifçe içe çökük birkaç bölge hisseder, hatta bazı bölgelerin nabız gibi attığını duyarsınız. Bunların tümüyle normal olduğunu bilmeyenler, doğal olarak kaygılanırlar.
Bebeklerin Bıngıldakları Nerelerde Olur? Bıngıldakların Yerleri
Çoğu anne-baba, bebeklerinin başının tam tepesinde yer alan en büyük bıngıldağı kolayca fark ederler. Baklava biçiminde ve yaklaşık 4 cm genişliğinde olan bu açıklığa, ” ön bıngıldak” denir. Ön bıngıldakta genellikle elle hissedilebildiği kadar, gözle de görülebilen bir nabız vardır. Bu durum, bebeklerin kolayca zarar görebilecekleri izlenimini uyandırdığından, deneyimsiz anneleri korkuya düşürür.
Belirgin olan ön bıngıldağın yanı sıra, beş bıngıldak daha vardır: Başın arkasında, ön bıngıldağın yaklaşık 5 cm gerisinde, daha küçük olan arka bıngıldak yer alır. Başın iki yanında, arkaya doğru, kulak hizasının hemen üstünde mastoit bıngıldaklar, yanak kemiklerinin üstünde, şakaklara yakın bölgede de sfenoit bıngıldaklar bulunur.


Bebek Bıngıldaklarının İşlevleri
Bebeğin başında doğuştan bulunan bu açıklıkların belli bir işlevi vardır. Bütün kafatası kemiklerinin birbirine kaynaşarak, beyni koruyan, sağlam bir yapı oluşturduğu erişkinin tersine, yeni doğmuş bebeğin baş kemikleri birbirine bağdokularıyla bağlıdır. Dokunulduğunda ele yumuşak gelen, bu bölgelerdir.
Bıngıldaklar, doğum sırasında kemiklerin hareket edebilmesini sağlarlar. Annenin leğen açıklığı çok dar ya da bebeğin başı çok büyükse, bıngıldaklar sayesinde kemikler üst üste binerek geçişi kolaylaştırırlar. Bu durumda bebek doğduğunda başı uzun ve dardır, ama bir ya da iki gün içinde, beyne hiçbir zarar gelmeden kemikler normal konumlarına dönerler.
Bebek büyüdükçe ve yeni kemik yapımı sürdükçe, kafatası da büyür ve bıngıldaklar kapanır. Ender durumlarda, ilk aylarda ön bıngıldağın biraz genişleyip, sonra küçülmeye başladığı da olur.
Bebek yaklaşık üç aylıkken sfenoit ve arka bıngıldak, birinci yılın sonunda da mastoit bındıldaklar kapanır. Ön bıngıldağın yok olması içinse, bir yıl daha gerekir.

Bebek Bıngıldaklarının Bakımı
Pek çok anne, bıngıldaklara dokunmanın ya da yıkarken o bölgeyi ovuşturmanın bebeğin beynine zarar vereceğini sanır. Oysa, bıngıldakları örten doku sağlam olduğundan, bebeğe zarar verme olasılığı çok azdır.
Bazen ön bıngıldağın içeri çökük olduğu fark edilir.Bıngıldağın normal yapısı böyle olabileceği gibi, çöküklük, bebeğin susuz kalmasına da bağlı olabilir. Bu yüzden, çok kusma ve ishalle kendini gösterip, sıvı yitimine neden olan mide-bağırsak iltihabından sonra bebeğin bıngıldağına bakmak gerekir.

Bıngıldak Tanı Yöntemleri
Doktorlar için bıngıldaklar, ağır hastalıklar konusunda bilgi edinebilecekleri kaynaklardır.
Sözgelimi, kafatasının içinde çok fazla sıvının biriktiği ve başın büyüdüğü ‘hidrosefali’ durumunda ön bıngıldak gergin ve serttir, nabız atımı hissedilmez.
Bıngıldakta yine buna benzer bir gerginlik, menenjite, yani beyni saran zarların (meninks) iltihabına işarettir. Bu durumda ön bıngıldak baş içindeki sıvının basıncına bağlı olarak kabarır. İki durum da uzmanlarca tedaviyi gerektirir.
Kalsiyum ve D vitamini eksikliğine bağlı bir kemik büyümesi ve gelişimi bozukluğu olan raşitizm de ise bütün bıngıldaklar, özellikle de öndekiler, çok geç kapanır. Bu yüzden iki yaşına kadar bıngıldakları kapanmamış olan bütün çoçuklar doktora gösterilmelidir. Çoğunda sorunun yalnızca çocuğun büyümesinin yavaş olmasına bağlı olduğu ortaya çıkacaktır, ama neden, vitamin eksikliği de olsa kolaylıkla tedavi edilir.