+ Yeni Konu aç
Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 38 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Astronot cichlid balığı (Astronotus ocellatus)

Akvaryum Dünyası Katagorisinde ve Amerikan Cichlidleri Forumunda Bulunan Astronot cichlid balığı (Astronotus ocellatus) Konusunu Görüntülemektesiniz.->Latince Adı: Astronotus ocellatus Habitatı ve Anavatanı: Güney Amerika Beslenme Biçimi: Etçil Davranış Biçimi: Çok sert Kendi Türlerine Davranışı: Orta ...

 1. #1
  Mavimega pismegatron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  Torosların Ortasından
  Mesajlar
  15.439

  Thumbs up Astronot cichlid balığı (Astronotus ocellatus)

  .
  s11  Latince Adı: Astronotus ocellatus

  Habitatı ve Anavatanı: Güney Amerika

  Beslenme Biçimi: Etçil

  Davranış Biçimi: Çok sert

  Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresif

  Yüzme Seviyesi: Dip-Orta-Yüzey

  Cinsiyet Ayrımı: Cinsiyet ayrımı çok zordur. Ancak üreme dönemlerinde tüp çıkaran balıkların tüplerine bakarak ayrım yapılabilir. Dişinin üreme tüpü geniş ve oval uçlu, erkeğinki ise dada dar ve sivri uçludur. Erkekler dişilere oranla daha hızlı büyürler.

  Üreme: Düz kaya gibi yüzeylere, yumurta dökerler. Üretilmesi geniş akvaryumlarda mümkündür. Dişi erkek ayrımı zor olduğundan 8-10'arlı bir grup alınıp eş tutmuş balıkları ayırarak üretim yapılabilir.

  Sıcaklık: 26 °C

  En Fazla Büyüdüğü Boy: 35 cm

  En Az Akvaryum Hacmi: 500lt

  Su Sertliği: Orta

  pH: 7

  Zorluk Seviyesi: 3

  Genel Yorum: Astronotlar büyük boyutlara ulaşabilen, gösterişli, avcı balıklardır. Özellikle küçükken oldukça hareketlilerdir. Astronotların bir diğer özelliği ise çok akıllı olmalarıdır, alışınca zıplayıp su üstünden yemi elinizden alabilirler. Bu balıkları küçük akvaryumda beslemek balıklar için yapılabilecek en büyük yanlıştır, hızlı büyüdüklerinden küçük akvaryum onlara yetmeyecektir. Yutabileceği boydaki balıklara karşı tehlikelidir. Çeşitli renk varyasyonları vardır. Resimlerde sırasıyla: Tiger Astronot, Red Astronot, Albino Astronot ve Zebra Astronot görülmektedir.


  Aktavist Yorumları: 1) Bu balığa kızsanızda vazgeçemeyeceğiniz bir canlıdır.Akıllı ve kendini sevdirmeyi biliyor.Yem yemelerinden tutunda akvaryumda hareketli dolaşmalarına kadar muazzam bir balık.Tabii gerçek boyutlarına geldiklerinde daha ağır başlı ve efe oluyorlar. Bazen papağanlarıma sataşırlar ama zarar vermezler, nede olsa küçüklükten beri beraberler. Bu güzelliklere rahat etmeleri için en az 350lt bir akvaryum gerekli ve bu akvaryumuda sonuna kadar hak ediyorlar. Çabuk beyaz benek oluyorlar ama dayanıklılar aynı zamanda. Kızım onların hareketliliğine bayılıyor ve henüz 10 aylık olmasına karşın akvaryumumun camından onları yakalamaya çalışıyor ve oskarlarda onun elini takip ediyorlar. İyi bakıldıklarında neşe ve huzur veriyorlar insana. Onlar için biraz zahmete değer diyorum ve haftada bir yüzde 20 su değişimi, dip çekimi ve iyi bir dış filitre ile size mutluluğu ve huzuru verir.Saygılarımla.

  2) Astranot balıkları oldukça agresif balıklardır.Agresif oldukları kadar da akıllı balıklardır.Akvaryum içindeki ısıtıcınızı iyi sabitlemeniz gerekir.Çünkü çok hareketli olduğundan bazen vurabiliyor ve zarar verebiliyor.Kuru yemle veya canlı yemlerle beslenmelidir. Ayrıca geniş akvaryumda beslenmelidir.Yavru almak oldukça zordur.Büyükken yanına sonradan kendi cinsinden bir balık konulduğunda oldukça agresifleşiyor ve koyduğunuz balığa dalabiliyor ve hatta yiyebiliyor.Ben bir keresinde yanına bir dişisini koydum ve ertesi güne sadece kuyruğunu ve kafasını buldum.

  3) Gerçekten çok güzel balıklar. Okuduğum yorumlara sadece bir şey eklemek istiyorum. Üremesiyle ilgili akvaryum tabanına 15x15 beyaz mermer koyalarsa daha çabuk sonuç alırlar.

  4) Bu sayfaya yorum yazmadan önce bazı arkadaşların tavsiyelerini ve düşüncelerini okudum, bende 1,5 mt boyundaki akvaryumum da 4 ad Astronot beslemekteyim ve dediğiniz gibi akvaryum balıklarının en akıllıları ve akvaryumda en keyif verenleri. Asil, sadık, akıllı, resmen bir köpek gibi benimkiler yem vermek için kapağı açtığımda köpek gibi kendilerini sevdiriyorlar başlarını okşarken inanılmaz keyif alıyorlar, bu arada kimsenin yazmadığı birşey farkettim, benimkiler avuç boyunda olduktan sonra yem yetiştiremez oldum ve sardalya ile beslemeye başladım kılçıkları ayıkladıktan sonra fındık büyüklüğünde verin, sonra aylarca beklemekten vazgeçin 2-3 haftada nasıl oluyorlar bir görün,

  5) Gerçekten harika balıklar. İlk olarak 2 tane aldım. Derken şimdi akvaryuma onlar sahip. Nerede güzel ve bakımlı bir astronot görsem alırım. Öyle güzel ve akıllılar ki sabahları annem onları uyurken seyretmek için yanlarına gidiyor, biraz sonrada ben kalkıp gidiyorum ve içeri girer girmez hemen kalkıp yüzmeye başlıyorlar. Bunun sadece benim için mi olup olmadığını denedik ve sonuç: Bu balıklar sahiplerini tanıyorlar. İster inanın ister inanmayın.

  6) Gerçekten beslenmeyi hakeden nadide bir tür. 2 senelik akvaryum tecrübeme sayısız ciklet türü ekledim ve akvaryum hobisinde ulaştığım ve kanaat getirdiğim son ve tek balık. Arkadaşlar bu balığı lütfen büyük bir akvaryumda ve özellikle tek tür olarak besleyin.

  7) Bu balık değil, adeta kedi-köpek gibi bir şey. Yem kutusunu elime aldığım anda hemen hareketlenip yalakalık etmeye başlıyorlar. Ayrıca sahibini çok rahat tanıyabiliyor. Benim amcaoğlu akvaryuma yaklaştığında hemen solungaçlarını kabartıp geri kaçıyorlar; ama ben yanlarına gittiğimde neredeyse akvaryumdan dışarı çıkıp kendilerini sevdirecekler.

  8) Bende üç tane var. Bir ay önce küçücüktüler; etli yem atmaya başladıktan sonra büyüdükçe büyüdüler. Yakında beni de yiyecekler Her dakika kapaklarını kontrol ediyorum. Çünkü sürekli dışarı zıplıyorlar.

  9) Ben bugüne kadar 5 astronot besledim. Fakat hepsi 2. gününde öldü. Güçlü balıklar olduklarına katılmıyorum. Fakat çok zekiler. Erkan Çetin'in dediği gibi kapağı açtığınız an bir tanesi parkenin üzerinde...

  10) Tatlı su balıklarının en akıllıları diyebilirim. Beslemekten zevk alabileceğiniz balıklardır. Size alıştıktan sonra onlarla saatlerin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Sert balıklar oldukları için onlarla birlikte besleyebileceğiniz fazla balık yok. Pirana gibi büyük balıklarla beslenebilir. Ağız yapısı büyük olduğundan küçük balıkları hiç zorlanmadan yutabilirler. Verdikleri zevk bütün sertliklerini unutturuyor. Size tavsiyem en az 4 tane ve büyük akvaryumlarda beslemeniz. Onlarla güzel saatler geçirmeniz dileğiyle.

  11) Bir arkadaşımda görmüştüm. Daha önce japondan başka balık beslemeyi düşünmüyordum. Ancak bu balık adeta bir bebek. Birini sevdiğinizde diğeri küsüyor ve sizden yem yemiyor. Siz uzaklaşınca hemen hücum ediyor

  12) Astronot besleyecek arkadaşlara tavsiye; büyük bir akvaryumunuz yoksa hiç beslemeyin, çok çabuk büyürler ayrıca küçük akvaryumda mutsuz olup sizi de üzerler. Çok çabuk büyümesini istiyorsanız günde 10-15 adet solucan verin ve 6 ayda 25 cm astronotunuz olsun. Çok dayanıklı balıklar. Uygun ortamları 26-27 derece olmasına rağmen soğuk suda dahi yaşayabilirler; ama bu durumda dipte hareketsiz kalırlar ve pek hoşlanmazlar.

  13) 10 seneyi aşkın olan akvaryum hobimde, beslemekten zevk aldığım tek balık olarak isimlendiriyorum oscarları. Cichlid familyasındaki öğrenme ve zeka seviyeleri en yüksek hayvanlar olan astronotlar, son derece geniş akvaryumlarda iyi bir filtre sistemi içerisinde beslenmelidir. Yedikleri besinlerin %30 unu vucutlarına alan, %70 ini ise dışkı olarak çıkaran, iştahlı ve de büyük balıklardır. Bilinmeyen bir özellikleri hemen hemen yoktur. Tüm forumlarda okuduklarım kadarı ile herkes oscarları çözmüş. Ancak yukarıda da bahsettiğim gibi bilinmeyen bir özelliği %30 - %70 olayı olabilir. Bu nedenle filtreleme sisteminizin son derece kuvvetli olması gerek, suyu 2 defa çevirebilecek dış filtrelerden bahsediyoruz. Su değerleri bilindik derecede 7 ph olarak nitelendirilir. Taban malzemesi olarak evimdeki akvaryumda kullandığım quartz kum olarak adlandırılan kumları ince bir tabaka halinde yayarak kullanabilirsiniz. Fazla kum kullanmanızı önermiyorum. Çünkü dışkısı fazla olacağından, temizleme işlemi uzun sürer ve zahmetli olur. Orta büyüklükteki çakıllar ile taban örtüsünü yaratabilirsiniz. Havalandırmalardan bahsetmem gerekirse bilindik iç kanister filtrelerden vazgeçmenizi öneririm. Net bir sonuç alabilmeniz için çift çıkışlı kuvvetli bir hava motoru kompressörü kullanabilirsiniz. Isıtıcınızın kalitesinden emin olduğunuz bir markayı kullanarak; ama balıkların büyüyeceğini unutmadan bir adet koruyucu kılf alarak uzun süre verim alınabilir. Eş tutan astronotlar diğer astonotlar ile kavga edebilirler. Zaman geçtikçe akvaryum içindeki birden fazla erkek oscarın ağız kavgalarına girdiklerini (ki bu olay ergenliğe girdikten sonra olacaktır) göreceksiniz. Bu kavgalarda ağız yapılarında kaymalar ve sakatlıklar meydana gelecek. İster istemez doğallığı kaybolup, o sevimli dev yerine belki biraz komik belki de biraz daha vahşi bir görünüm gelecektir. Eş tutumlarında yapılması gereken 300 litrelik bir akvaryuma bir çift oscar koyularak, gerekli şartlar ve koşullar ayarlanarak, deniz ya da dere kenarlarında bulunan üstü düz hafif bombeli bir taş tam akvaryumun orta kısmına yerleştirilir. Geriye kalan kısım beklemektir, yumurtalardan yavrular 48 saat içerisinde larvalar halinde görünecek ve de dişi-erkek oscar son derece mükemmel bir ana babalık segileyeceklerdir. Kişi ve isteğe bağlı olarak larvaları hortum ile çekerek ayrı bir akvaryumda infesuar ya da armeia ile kendiniz besleyebilirsiniz. Üretimi zorlukla olmayan, keyfi büyük, kendisi de keyfinden daha büyük bir balık olan oscarlar. Mutlu ve sağlıklı akvaryumlar...

  14) Akvaryum balıkları içinde en zeki olanlar bunlardır diye tahmin ediyorum. Onlarca tür besledim; ama hiçbiri astronotların verdiği zevki vermiyor. Sahibini tanıyor, yem zamanı geldiğinde çeşitli şaklabanlıklar yapıyor, yemi yedikten sonra da odanın neresine giderseniz gidin sizi akvaryumdan takip ediyorlar. Su köpeği gibi bir şey. Tüm Astronotlarımızın uzun ömürlü ve zeki olmaları dileğiyle.

  15) Çok aç gözlüler. Yem saatinin gelmesinden korkar oluyor insan. Daha yem poşetini elime alıyorum, akvaryumda bir kıyamet, bir fırtına kopuyor. Kapağını açar açmaz 3 balık halının üzerinde...

  16) Gerçekten çok akıllı balıklar. Nerede kaçılması gerektiğini, nerede nasıl davranılması gerektiğini çok iyi biliyolar. Bende 5 adet var. Ne versem yiyorlar. Bir de öyle akvaryum dibinde sere serpe yatmaları yok mu, öldürüyor beni Bu balıkları tek geçerim.

  17) Benim 2 tane var.Gerçekten çok akıllılar.Ayrıca güçlü balıklar oldugunu keşfettim ben.300 litrelik akvanyumum patladı.11 saat sonra eve geldiğimde tek yaşayanlar astronotlardı 1 hafta oldu.Psikolojileri hala bozuk ama yaşamayı başardılar.Onları seviyorum.

  18) Yukarıda da bahsedildiği gibi çok hareketliler ve akıllılar. Bende bunlardan 12 tane var. Renkleri gerçekten o kadar değişik ve renkli ki akvaryumda ahenk oluşturmak isteyenlere tavsiye ederim.


 2. #2
  Mavimega pismegatron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  Torosların Ortasından
  Mesajlar
  15.439

  Thumbs up Astronot ciklet balığı (Astronotus ocellatus)

  .

  Boy:35 cm
  Sıcaklık:26 derece
  Davranış:Aşırı agrasif
  Sertlik:yumuşak-orta
  Ph:6.5-7.0
  Beslenme:Etçil


  Genel yorum:Aşırı agrasif bir balıktır.Geniş hacimlere ihtiyaç duyan, büyük ve avcı balıklardır.Akvaryumsever halkı arasında zeki balıklar olarak adlandırılır ve sahibine alışma yemi elinizden alma gibi özellikleri vardır.Eğer bu balığı beslemeye karar verdiğinizde akvaryumunuzda çok güçlü bir filtrasyonuuzun olmasından kesinlikle emin olmalısınız.Aşırı obur balıklardır.Akvaryumu çok kirletirler.1000 e kadar yumurta dökebilme şansları vardır.Düz mermer gibi yerlere yumurta dökerler.Aşırı hızlı büyürler.Ayrıca çok dayanıklılardır.Kötü su şartlarını tolera edebilirler.


  Mustafa Hançer /İstanbul
  Konu pismegatron tarafından (20.Haziran.2009 Saat 10:59 ) değiştirilmiştir.

 3. #3
  Bakteri

  Üyelik tarihi
  Mayıs.2009
  Mesajlar
  16

  Standart

  .
  bende bi tane kedi balıgı war akwaryum kıtlıgından dolayı bunu astorontların arasına koymak istiyorum hemen hemen aynı boyda ben kedi balıgı oldugunu söylüyoum ama forumlarda gezerken anten balıgı diye gördüm yada ben benzettim bilkmiyorum ama astronot we kedi balıgı hemen hemen aynı boyda aynı yerde olmaları bi sakınca yaratırmı ikiside baya bi agresif sonucta

 4. #4
  Mavimega pismegatron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  Torosların Ortasından
  Mesajlar
  15.439

  Standart

  .
  Bir denemekte fayda var arkadaşım, diğer balığını hemen tüm tüm yutacak kadarda küçük değilmiş, bir deneme süresi tanı bakalım, ama benim bildiğim kadarıyla astronot ciklet balığı daha saldırgan ve diğer balığına zamanla zarar vermesi muhtemel. İnşallah zarar vermez. Saygılar

 5. #5
  Bakteri

  Üyelik tarihi
  Mayıs.2009
  Mesajlar
  16

  Standart

  .
  kedi balıgı astronotlardan daha küçük olmasına ragmen astronotlara fena kafa tuttu we koydum kowanınicine geri kalan ömrüne orda dewam etsin

 6. #6
  Mavimega pismegatron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  Torosların Ortasından
  Mesajlar
  15.439

  Standart

  .
  Kedi balığı derken hangisi olduğunu bilsem anlardım ama şimdi yorum yapamayacağım çünkü astronota kafa tuttu diyorsun, kovada yaşamını devam ettirmesi bence kötü

 7. #7
  Bakteri

  Üyelik tarihi
  Mayıs.2009
  Mesajlar
  16

  Standart

  .
  kedi balıgı diye söyledigim balıgımın resmi bu
  Konu execry tarafından (20.Haziran.2009 Saat 17:06 ) değiştirilmiştir.

 8. #8
  Mavimega pismegatron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi
  Temmuz.2007
  Nereden
  Torosların Ortasından
  Mesajlar
  15.439

  Standart

  .
  Hımm anladım, astronot balıklarının korktukları kadar var, görüntüsünden korkmuşlardır aslında biraz sabretsen alışırlardı birbirlerine bence, çünkü kedi balığı dediğin balık sekizbıyık balığının bir türü ve uysal bir balık, astronot balıklarına zarar verecek bir balık değil

 9. #9
  Bakteri

  Üyelik tarihi
  Mayıs.2009
  Mesajlar
  16

  Standart

  .
  bu balık sadece zebralarımın yanında uyum saglayabildi astrontların yanına koydugumda kawgalar basladı ama bide astronotları alalı bir haftayı gecti hala salak salak yüzüyolar ama akwaryumcuda alırken elime atlıyolardı ewde ac bıraksam bile bi gün bu hareketleri yapmıyolar cok uyuz bi hayvan olmaya basladı:S

 10. #10
  Bakteri

  Üyelik tarihi
  Mayıs.2009
  Mesajlar
  16

  Standart

  .
  bu arada cok tşk ederim en sonunda gercek ismini buldum kedi balıgı diyip duruyodum

  simdi tekrardan koydum lambayı kapattıgımda 5 dk sona kawgalar baslıyo sürekli kowalıyo lambayı acıyorum basını kuma gömüyo dewekusu misali
  Konu execry tarafından (21.Haziran.2009 Saat 00:20 ) değiştirilmiştir.

+ Yeni Konu aç

Benzer Konular

 1. Yunus Cichlid Balığı, (Cyrtocara moorii)
  Konu Sahibi pismegatron Forum Malawi Gölü Chichlidleri
  Cevap: 126
  Son Mesaj : 04.Ocak.2013, 19:22
 2. Teksas Ciklet Balığı, Texas Cichlid (Herichthys cyanoguttatus)
  Konu Sahibi pismegatron Forum Amerikan Cichlidleri
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 24.Aralık.2009, 15:23
 3. Ocellatus (Lamprologus ocellatus)
  Konu Sahibi pismegatron Forum Tanganyika Cichlidleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 10.Mart.2008, 21:43
 4. Kırmızı Kafalı Cichlid, Ateş Kafa Cichlid (Vieja synspilum)
  Konu Sahibi pismegatron Forum Amerikan Cichlidleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 17.Ekim.2007, 12:32
 5. Kelebek Cichlid, Makav Cichlid (Hypsophrys nicaraguensis)
  Konu Sahibi pismegatron Forum Amerikan Cichlidleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 15.Ekim.2007, 23:38

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •